https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mikulas-peksa-rychle-a-nenakladne-omezeni-emisi-metanu-je-skvela-zprava-pro-zivotni-prostredi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mikuláš Peksa: Rychlé a nenákladné omezení emisí metanu je skvělá zpráva pro životní prostředí

7.6.2023
Oxid uhličitý určuje, jak moc se planeta oteplí, a metan určuje, jak rychle se to celé stane. Ilustrační snímek.
Oxid uhličitý určuje, jak moc se planeta oteplí, a metan určuje, jak rychle se to celé stane. Ilustrační snímek.
V Evropském parlamentu jsme posvětili návrh Komise týkající se nového právního předpisu, který má snížit emise metanu. Co se týče globálního dopadu, může jít o zatím nejdůležitější legislativu Green Dealu.
 
Metan je skleníkový plyn, který v současné chvíli může za skoro čtvrtinu současného globálního oteplování a je oproti známějšímu oxidu uhličitému daleko potentnější. Je totiž lepší v pohlcování infračerveného záření. Počítáno za období 20 let je 80x škodlivější než CO2, má ale kratší životnost. Ve zkratce to znamená, že oxid uhličitý určuje, jak moc se planeta oteplí, a metan určuje, jak rychle se to celé stane. Globální oteplování postupuje závratnou rychlostí, dramatické snížení emisí metanu pro nás proto určitě bude důležitým spojencem při snaze o zmírnění klimatické krize a adaptaci na dopady. Nová pravidla o emisích metanu nám pomůžou i s čistším ovzduším.

Metan je hlavní složkou fosilních plynů a vzniká ve všech částech dodavatelského řetězce. Nařízení se soustředí i na emise z odvětví ropy, uhlí a biometanu. Dobrá zpráva je, že zrovna u metanu je možné podstatně snížit emise za téměř nulové náklady. Velká část emisí je způsobena úniky z důvodu netěsnosti zařízení, kde se plyn uchovává, nebo úniky při odvětrávání a údržbě. Opuštěné uhelné doly a neaktivní vrty na fosilní plyn a ropu jsou také velkými vypouštiteli metanu. Účinné utěsňování opuštěných vrtů a dolů, rychlé opravy a zákaz rutinního uvolňování jsou proto relativně nenákladná opatření, díky kterým ucítíme znatelný výsledek.

Evropská komise původně navrhla legislativu, která by se týkala jen odvětví energetiky, to se ale na emisích metanu podílí jen přibližně z pětiny. Za největší podíl těchto emisí mají v Evropě odpovědnost odvětví zemědělství a odpadu, dohromady mají na svědomí více než dvě třetiny celkového objemu. Zahrnutí těchto odvětví to předpisu se nám povedlo prohlasovat v Europarlamentu, stejně jako rozšíření legislativního rámce na petrochemický sektor.

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) jsou navíc globální emise metanu o zhruba 70 % vyšší, než vykazují vlády. S ostatními europoslanci jsme se proto soustředili na přísnější požadavky na programy týkající se monitorování a rychlosti oprav úniku metanu. Platit bude také zákaz vypouštění a spalování metanu z odvodňovacích stanic a větracích šachet. Důležitá věc, kterou jsme v Europarlamentu přidali, je, že se požadavky budou týkat i dovozu ze zahraničí.


reklama

 
foto - Peksa Mikuláš
Mikuláš Peksa
Autor je europoslanec a předseda Evropské pirátské strany.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EN

Emil Novák

7.6.2023 07:50
Troufnul bych si říct, že skvělá zpráva není že jste si něco odhlasovali v Europarlamentu, ale bude to skvělá zpráva až se to skutečně podaří zrealizovat. A když se podívám, v jakých zemích k těm únikům metanu dochází, na tu realizaci jsem docela zvědavý.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

7.6.2023 08:43 Reaguje na Emil Novák
nekazte radost politiku, který se dokáže radovat ze zašpiněného papíru jen proto, že se na tom dohoda páka Bruselu. Oni jinou radost nepoznali a tak si myslí, že ta jejich poslanecká bublina je nejúžasnější, no jen do té doby, než se ty jejich průjmy dostanou na veřejnost, se nestačí divit.
Jediné, co vymysleli je, že kravám budou cpát do řitě hadice, aby na to mohli jezdit na kole.
Představa Bruselských politiků je, že si myslí, že jsou na ně někde zvědavý a oni si myslí, že jsou pupkem světa a pak je jasná vaše poznámka, jak chtějí tím vytvořeným " průjmem" ovlivnit stav globálně. Pak se není čemu divit, že vážnost unie nenávratně upadá.
Ostatně, kdyby se zrušila ulevilo by se všem.
Odpovědět
LP

Ladislav Pícha

8.6.2023 07:44 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Kdyby kravál. Nad každou louží, rybníkem a mokradem bude digestoř a chciple buvolátko v Milovicích je vlastně dobrá zpráva.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.6.2023 08:59
Názorný příklad absence technického vzdělání! Pokud je hlubinný důl s
ukončenou těžbou utěsněn, tak ho i tak zaplavuje pomalu voda a ta vytěsňuje
nahromaděný metan. Ten neuniká "větérkou", ale sám si najde cestu na povrch
na tom nejslabším místě a pokud je to uzavřený prostor, tak je jako bomba.
Kdysi se to stalo v Ostravě- Hrušově a i jinde. Doly nelze utěsnit, ale
musí se odvětrávat a třeba ten metan alespoň spalovat. Jak chce ten pán
zabránit vzniku metanu v bahně mokřadů, tůní a jiných zahnívajících vod?
Ví vůbec jak metan vzniká a že je zcela přírodním produktem přírody stejně, jako CO2 při kvasných procesech? Uhlík uzavřený v čemkoliv se jednou uvolní a i kdyby se europoslanci potentovali, tak bude unikat do atmosféry ve formě plynů a zpětně bude vázán živými organismy, které ho umí vázat.
Mimochodem nevyužitý ropný plyn se spaluje bez užitku přímo v místě těžby
a neuvolnit jeho tlak v ložisku, tak dojde k výbuchu a obrovské ekologické
katastrofě. Utěsnit může zkusit otvor, kterým metan vypouští on sám a jsem
zvědav, kam půjde ten přetlak!
Odpovědět
MD

Milan Dostál

7.6.2023 09:33 Reaguje na Břetislav Machaček
Je to přece snadné, vybraná firma instaluje nákladné jímací, samozřejmě za EU dotace.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

7.6.2023 17:38
Největší podíl emisí methanu je při těžbě zemního plynu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

7.6.2023 19:37
Jo Komise rozhodla - a fyzikální zákony si sednou na prdel.

Nemáte pocit, že v té bruseli už jsou opravdu úplně mimo?
Odpovědět

Tomáš šiška

7.6.2023 23:17
Pan Peksa jako obvykle, co slovo to perla. utěsníme stará důlní díla. Jak říká klasik, důl, to je jen díra v zemi, chodby napravo, nalevo, dolů, nahoru, můžete ho zasypat, zalít vodou. Pan Peksa je takový pohádkář. Ten metan prostupuje těmi důlními díly tak nějak kontinuálně, prostě kde má nejjednodušší cestu. Ty místa, která jsou označena a zahraněna jsou ty místa kde uniká nejitnezivněji. Spíše je škodabho nespalovat, nevyužívat efektivněji. Zemedělsttví, to myslí říhající kravky nebo zahnívající rýžová pole,která živí cca 2/3 lidstva? Ve svých představách zatíží metanovou daní rýži? Pan Peksa by vlastně neměl mluvit vůbec.
Odpovědět
va

vaber

8.6.2023 08:53
kdysi byl největší nepřítel americký brouk,potom CO2 a nyní už začíná vyhrávat metan,
nesmí se spalovat ,to jako myslí zemní pyn? jak budeme péct chleba,
musíte pane Pexa na to vydat rychle další právní předpis,
je to strašná dřina ta práce v EU
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

8.6.2023 10:56
Když to tak čtu, tak se mi neodbytně vtírá ten známý vtip - obrázek s krávou na střeše.
Pod kterým je otázka: Jak se takové hovado mohlo dostat tak vysoko?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist