https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mikulasn-peksa-at-tezari-v-turowe-ukazou-ze-se-chteji-opravdu-dohodnout
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mikuláš Peksa: Ať těžaři v Turówě ukážou, že se chtějí opravdu dohodnout

21.1.2022
Polská vláda ještě před rokem mohla získat asi miliardu polských złotých na to, aby celý region v okolí Turówa připravila na život bez těžby uhlí. Těžařský gigant PGE ale trval na tom, že důl poběží dál, a tak místní nedostanou nic.
 
Na rozdíl od jiných oblastí v Polsku, kde restrukturalizce probíhá, tak jako třeba u nás v Ústeckém kraji. Neříkám, že to u nás jde ideálně, už jsem o tom také psal, ale učíme se to.

Tohle je věc, ke které se musíme nutně vrátit. Myslím si, že by těžaři měli udělat vstřícné gesto, zastavit třeba rozšiřování těžby, rypadla si přestanou razit cestu k českým hranicím a na Liberecku si na chvilku oddychnou. Můžeme následně změřit, jestli na naší straně přestala ubývat voda.

Do té doby se musímes polskou vládou bavit o tom, jak změnit fungování celého regionu, kde jsou synergie s našimi plány v příhraničních oblastech a jak si umíme pomoct, aby se nakonec i okolí Turówa proměnilo v čisté, zdravé místo, kde se lidem dobře žije, kde mají pěknou krajinu a pitnou vodu.

Taková dohoda by se mi líbila. Ale bojím se, že to s konzervativci v polské vládě nepůjde. Realita je totiž taková, že tamní kabinet udělá to, co chtějí těžaři z PGE, ne naopak. Mezinárodní právo je na české straně, ať už dle výroků Evropské komise, tak podle předběžných rozhodnutí Evropského soudního dvora.

Proto myslím, že by o věci měl definitivně rozhodnout Evropský soud. Naše žaloba tam totiž pořád je a do pár týdnů bude jasno. Když se za nás postaví, naší pozici vůči PGE to jenom pomůže.


reklama

 
foto - Peksa Mikuláš
Mikuláš Peksa
Autor je europoslanec a předseda Evropské pirátské strany.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.1.2022 07:36
Mám naprosto jiný názor, a pokud to jen trochu půjde ,byl bych rád za ukončení česko-polského sporu vzájemnou dohodou. To už říká staré pravidlo, lepší špatná dohoda, než dobře vyhraný soud.
A ještě lépe ,kdyby ČR/PL našli společnou obranu proti eurodebilismu, který prýští z Bruselu jak míza z břízy na jaře.
Všichni máme problémy s vysokou inflací, energetickou krizí a cenovými dopady na podnikatele i obyvatelstvo.
Nelze se ani divit, když jedinou kvalifikací eurokomisařky pro energii je stáž v NATO, studium politologie v Londýně a post poradce starosty Talinu.
A duo Leyenová/Timmermans ? To již přímo volá po návštěvě psychiatra.
Na co sáhnou, to podělají.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.1.2022 10:51 Reaguje na Miroslav Vinkler
Poláci si o sobě víc myslí než umí...a je otázka, jak s tím naložíme. Buď budeme produktivní nebo neproduktivní. Produktivní je uznání oprávněnosti obou stran a závazek Polska k náhradám, které jsou jinak v Polsku zvyklé tedy za vysušené studny a výstavbu infrastruktury včetně náhrad a naše spolupráce v zavádění jaderné technologie a Polské účasti na našem jaderným výzkumu se společným memorandem o urychlení konce těžby v Turowě. Dohoda by měla být oboustranně důstojná.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.2.2022 16:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
Naši činitelé ovšem nejsou jiní. Dohoda má být technicky jistá, jasná, vyčíslená finančně, podložená fakty, s popzicí a veřejností projednaná, a hlafvně vymahateklná. No a teď víte, o co nás naše Vláda skrouhla.
Ministrstvo dostane nový název :
Ministerstvo pro cílenou devastaci životního prostředí ČR.
Pro paní Hubáčkovou Ropáka desetiletí.
Odpovědět
VK

Václav Kain

21.1.2022 10:05
Jen aby nám loupežník Peksa nechtěl namluvit,že tady jde výhradně o obyvatele našeho regionu a vodu.Je to těžba uhlí které likvidují.Ovšem poláci nejsou my.My se poslušně skloníme a vykonáme co nám přikážou.Poláci kašlou na nějaké jejich soudy.Ty zelené mozky by to chtělo nakopat už konečně do řiti.
Odpovědět
ig

21.1.2022 11:17
Je to nešťastně rozpoutaný spor a obě strany by se měly snažit z něj vycouvat. Našim zbojníkům bych doporučil vzít v úvahu, že jsme s Poláky na jedné lodi a že se klidně může stát (a asi se stane), že to uhlí od nich budeme ještě rádi kupovat.
Odpovědět
JO

Jarka O.

21.1.2022 13:33
Pane europoslanec, na co je miliarda złotých do byrokratických opatření, když je chlap bez práce. Ach ty EU restrukturalizace. „Vykašli se na hospodaření, místo pole tu měj turistiku.“ Není tam možný život bez těžby uhlí. Poláci už ví, čemu čelí, věřím na dohodu bez byrokratů. At PGE těží, ale už i dává peníze na aleje, lesy, silnice, rybníky investice do rekultivací na polské straně a taky na české. Stromy na odprášení a odhlučnění. Jestli chcou místní studny pro samozásobení, tak nevím, co s tím. Vodovody a kanalizace, možná za peníze PGE, jsou lepší než tyto návrhy na bavení se o změně fungování regionu a o tom, jestli ubývá voda (tlachání), to by se líbilo jen těm, co pracují ústy.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

21.1.2022 15:13 Reaguje na Jarka O.
Tak určitě budou češi i němci rádi, že nám polsko vysadí alej a postaví rybníček. Místní tak moc rádi přehlédnout nedostatek vody a propad půdy. :-)
Odpovědět
JO

Jarka O.

23.1.2022 08:42 Reaguje na Petr Eliáš
Ne nám, sobě. Ať si postaví hospodu Na uhlárně, čepuji Zlatého Kozla, mají na zahrádce hodinky s vodotryskem, vedle lipovou alej na počest pana Jana z Lipé a vedle chmelnici, vše jako dar českého státu za dohodu na těch 50 milionů a 10letý dozor.
Česká strana bude horší. Jestli máte pravdu s propadem půd, nejsou ty vsi bezpečná místa k životu a na stavby vodovodů.
Lužice nevim, je ticho, vesnice skoro asi vylidněné, beztak je pod nimi taky uhlí.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

21.1.2022 14:26
Nevěděl jsem, že na Ekolist chodí tolik vlasteneckých poláků. :-)
Odpovědět
kk

karel krasensky

21.1.2022 14:35
Pěkně se ten Peksa rozmluvil,rozepsal ale spíš je otázkou kdo zná v Polsku nějakého Peksu a jaké tam má jeho slovo váhu a výtlak.Tečka.
Odpovědět
kk

karel krasensky

21.1.2022 14:36
Pěkně se ten Peksa rozmluvil,rozepsal ale spíš je otázkou kdo zná v Polsku nějakého Peksu a jaké tam má jeho slovo váhu a výtlak.Tečka.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.1.2022 20:17
Pan Peksa mi docela vyrazil dech! On si myslí, že předmětem dohody PL/ČR je (má být) ukončení těžby! Ach ta bruselská slonovinová věž.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.2.2022 16:54
Doporučuji všem, kteří píší o výhodnosti dohody o Turowu, aby si dali tento článek do záložek a vrátili se za nějakých pět let. A pak si to po sobě znova přečetli. <rl>
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist