Milan Martinec: Sázíme Česko? Asi úplný nesmysl
12.10.2022
Ilustrační snímek. Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Po několikáté na mě vyskočila reklama na projekt Sázíme Česko. Od začátku mi to přišlo podezřelé a protože se o ekologii zajímám taky, trochu jsem pošťoural, o co vlastně jde. A zdá se mi to jako úplný nesmysl. (Se svolením autora přinášíme lehce upravený přepis jeho twitterového vlákna k tématu Sázíme Česko.)
V návaznosti na text Milana Martince vznikl rozhovor s Filipem Hradilem z projektu Sázíme Česko. Filip Hradil vysvětluje ekonomiku projektu, odborné zázemí či další směřování.
Pánové si založili s.r.o., aby zachránili planetu. OK, proč ne.
Projekt prezentují skrze emoce a vyvolávání strachu: "Všechny druhy zvířat, které známe z dětských knížek, přestanou existovat." OK, nejsem vědec, tak nevím, ale dejme tomu.
Co mě zarazilo: Kde ty stromy jako sází? Platí lidi skrze jejich projekt zalesňování soukromých pozemků? Sází na městských/státních?
Zalesnění holin v lese je totiž vlastníkova povinnost ze zákona. Stejnou otázku si klade i Jan Lenart.
Podle webu za sebou mají jedno sázení. Celkem 1000 stromů. Uvedli i GPS. Komu patří pozemek? Arcibiskupství pražskému.
Tak se pojďme mrknout, jaký smysl má z vlastní kapsy vyplácet arcibiskupství z povinnosti zasadit les na svém pozemku.
Několik přiznaných dotací na obnovu lesů v oblasti Blatno na pozemcích arcibiskupství. Tzn. přesně na tam, kde pánové svoje sazenice vysázeli. Je toho víc, ale to pro ilustraci není důležitý. Zkrátka každý rok jim zalesnění jejich vlastního pozemku platíme tak jako tak.
V Tenderaréně najdete zadané zakázky soukromým firmám, které biskupství z dotací vyplácí. Namátkou na zalesnění v projektu Blatno V šlo v minulém roce 20 433 657 Kč.
A pak tu jsou pánové ze Sázíme Česko, kteří zalesňují ten samý pozemek a jejich efektivita boje s oteplováním je taková, že vybrali už hodně přes 4 mio a vysázeli za to enormních 1000 stromů. To dělá krásné náklady 4000 Kč/1 stromek a to se vyplatí (sazenice reálně stojí do 20 Kč).
Za sazenici na jejich shopu platíte 69 Kč. To je několikanásobně nadhodnocená cena. Drtivá většina peněz předpokládám, že jde na marketing a zisk. OK, proč ne... Proč ne? Protože když chci zaplatit zasazení stromu, nechci platit za marketing, chci platit za zasazení stromu.
Jinými slovy - koupí stromku v dobré víře, že děláte něco prospěšného pro životní prostředí, platíte Filipa Hradila a Richarda Krajníka jen jako příživnický mezičlánek, protože ty stromy z daní zaplatíte ať chcete nebo ne a plocha by se zalesnila tak jako tak, protože se zalesnit musí.
Když projedete jejich Instagram Sázíme Česko, dost lidí se v komentářích pohoršuje. Sliby se sázením stromů neplní, na dotazy nereagují.
Vykašlete se na ně. Fakt. Zasaďte si stromek na zahradě. Lesy arcibiskupství jste už zaplatili z daní a není důvod platit ještě tyhle vizionáře.
Kluci vyberou peníze na sazenice 69/Kč kus, nakoupí je za 10 Kč/kus a doručí majitelovi pozemku (vycházím z jejich slov). Peníze říkají, že neposílají, takže následnou péči o stromek provádí už majitel pozemku na své náklady, což je také jeho povinnost.
Sázíme Česko ve skutečnosti o nic nepečuje ani nic nesází (kromě potřeb promo materiálu). Otázka jejich zisku vězí jen v tom, jak dokáží nastavit poměr cena/výkon u svého marketingu. Zbytek končí v kapse.
Zde je reakce Sázíme Česko na kritiku:
reklama
Milan MartinecAutor je ilustrátor a animátor.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou
diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem
Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného
textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (30)
při bližším ohledání jsou takové hr akce tak trochu na hlavu a je jedno v jakém smyslu je.
Odpovědět
Brno zasadilo na jaře v naší čtvrti asi 30 stromů. Ale přežily zatím 2. A to jen ty, které jsme se známým zalévali.
Odpovědět
K čemu lesní hospodářské plány, k čemu odborného lesníka k péči o les? Stačí dva amatéři s dobrým business nápadem a dostatečně bohaté obyvatelstvo ochotné poslat peníze v podstatě komukoliv a na cokoliv. Jo a nejdůležitější je v ceně sazenice zaplatit i ty "aktivity mimo les", ze kterých je nejdůležitější "rozvoj produktu".
Odpovědět
S jednou věcí nesouhlasím. Nejde o bohactví obyvatelstva jako spíš o jeho hloupost. Jen hloupý či v problematice se neorientující člověk je schopen zaplatit třikrát předrazěný produkt. Pánům se prostě podařilo se na lidské ekoblbosti "opeřit". I to vysvětlující video je na hlavu. Mnohde to odporuje základním faktům. Ale třeba se autoři zůčastní diskuze a lépe to tu vysvětlí.
Odpovědět
Myslím, že to není hloupost: pokud je výsadba na mém pozemku plně zaplacena z dotací tj. lidem českým či evropským, pak mi nevadí cena 4000 Kč za stromek. Nemálo jistě zbude pro všechny subjekty zapojené v řetězci. Fotovoltaický tunel, to je to stejné.
Nesmíme se vůbec divit, proč politici tak rádi vypisují dotační programy...
Odpovědět
Jo, dotace jsou, tak se sází, bez následné péče.
Furt dokola !
Odpovědět
Ono nejde pouze o to zalesnit. Ze zákona musíte i zajistit. Pokud někdo sází tak by byl asi úplně mimo kdyby se o výsadby nestaral. No a dotace jsou co vím pouze na první zalesnění.
Odpovědět
Nevím přesně jaká je výše dotací. Co vím jistě tak nejprve si to zalesnění musíte sám zaplatit. Pochybuji o tom, že vám to nějaké s.r.o bude dělat zadarmo.
Odpovědět
To se ptejte Filipa Hradila a Richarda Krajníka, jak to jsou schopni zmáknout. Pokud by to bylo pro koncového zákazníka nevýhodné, nešel by do toho.
Ty dotační tituly musí být z principu zoufale předraženy, aby se všichni pořádně přiživili.
Odpovědět
Ale pane Svobodo. Myslím si, že ptát se na něco těchto pánů bude asi zbytečné. Spíš Vy přemýšlejte proč mají s.r.o. Jinak nějakému soukromníkovi je jedno komu za práci zaplatí. Hlavně že bude zalesněno. Sazenice prostokořeného buku ( 36-50, krček 6) je 9 Kč, V obale QP 12,5 Kč. Cena za práci je 5 až 8 Kč. Firmy to například pro Lčr budou dělat dle vysledků výběrového řízení s marží 10 až 20%. No a ty vaše zoufale předražené dotace činí u zalesnění listnáčem 2590 EU na hektar. Což je u toho buku , při 8 tisících zalesněných sazenic, 8,1 Kč na jednu sazenici. Opravdu , to zalesnění bude zoufale příšerně předražený dotační titul pane Svobodo. Následná péče je potom 437Eček. Tedy asi 11 tisíc na hektar za rok. Tedy na ožínání a oplocenku nebo nátěr. Jak jsem napsal výše. Pánům se prostě podařilo se na lidské ekoblbosti "opeřit" a potřebují aby to ještě chvíli fungovalo.
Odpovědět
Jak je možné, že vydyndali 4 miliony dotací a za to vysadili 1000 stromků?
Odpovědět
Tak v první řadě nevydyndali dotace. Ty čtyři miliony jsou od "ekologicky uvědomělých občanů". Těch se musíte zeptat na co a proč jim posílají peníze.
Odpovědět
Tak to pardon. Greenwashing je mocný nástroj zblbávání.
Ty peníze ale mohou být nejen dary ekoobčanů, ale i peníze z nějakých fondů pro zelené činnosti. Existují profi organizace, které takové peníze dohazují.
Odpovědět
Udělali si z dotované zelené činnosti byznys se slušným vývarem. Diví se, že se někdo diví, to je přece v zeleném oboru úplně běžné. A to ještě bychom takovým lidem měli líbat ruce, že vedle zajištěné živnosti se z toho nesnaží udělat ještě výtah k moci. Jako je v zelené branží běžné. I když kdoví jestli po nějakém roce, až dost vydělají....
Odpovědět
Aspoň
1) neškodí
2) oberou jen ty, co se dobrovolně obrat dají
Obojí je u těch, co kolem sebe mávají zelenými ideály, věc nevídaná.
Odpovědět
Kšeftovat se dá se vším a nejsnáze se kšeftuje s hlupáky, kteří tomu nerozumí. Pak existuje sorta těch, kteří drží kasu, ze které by si rádi
ulili do vlastní peněženky přes nějaké zprostředkovatele, kteří to umí
zaúčtovat. Na zbytek zaměstnáme amatéry a nadšence, kterým poděkujeme
a vykážeme na ně náklady, za které by to dělali profíci. To je super kauf,
když se vysází zdarma stromky a na vyúčtování se objeví částka za práci.
Kdysi jsme to sice dělávali taky, ale hajný nám koupil alespoň sud piva
a naši práci rozepsal na mizerně placené lesní dělníky. Nám to nevadilo,
protože nám navíc umožnil tábořit v lese, kde by to jinak nebylo možné.
Ona ta výsadba doslova mrzáků z dovozu je podmíněna EU nákupem sadby s
patřičným certifikátem a ten ledaskomu nevydají. Proto ten mrzák stojí
tisíce místo kvalitní sazenice bez certifikátu za desetikoruny. Ať žijí
dotační programy a "odklon" investic do těch "správných" kapes!
Odpovědět
Tím videovysvětlením si to oba borečci trochu podělali. Dle mého mínění jde o další ze seriálu: "Moc toho nevíme, moc toho neumíme, ale za drobný peníz vám zasvěceně poradíme, jak na to..." Je zřejmé, že jim jde o nastavení penězovodu od neznalých a platby ochotných lidí do vlastní kapsy, měli ale zvolit obor, v němž mají vzdělání nebo ve kterém se alespoň trochu vyznají. Je od nich přitom moc hezké, že peníze od podojených hlupáků rozdělí mezi celý 12členný tým spřátelených vykuků:) Přitom by stačilo, aby si trochu prostudovali lesní zákon nebo se poradili s někým, kdo je zorientován, aby zjistili pochybnost svého byznysplánu. Vědí vůbec pánové (kteří mají v bohulibém úmyslu i vzdělávat nevědomé vlastníky lesů!), že existují lesní hospodářské plány a osnovy, které na základě lesnické typologie doporučují stanovištně nejvhodnější dřevinnou skladbu pro dané stanoviště? Pak by si mohli odpustit komediální vsuvku s krajinným architektem. Vědí pánové, že pro každý les existuje funkce odborného lesního hospodáře, kterou vykonává licencovaná osoba, což garantuje její vzdělání i praxi v oboru? Tato funkce je ve většině případů hrazena státem a vlastník lesa ji tudíž platit nemusí. Vědí pánové něco o kategorizaci lesů dle lesního zákona, když chtějí v hospodářských lesích vytvářet "český prales"? Copak za vzdělání utrpěli oba pánové? Víkendová univerzita v Plzni nebo korespondenční titul MBA? Obávám se, že v lese byli maximálně na houbách :) Ale abych jen nekritizoval: Oceňuji, že pánové mají know-how, jak správně zasadit stromek, aby jej srnka, která přeskočí do oplocenky, jej nedokázala "vyškubnout" (čas 4:28, že by zabetonování?!). A opravdu jsem netušil, že zajištěná kultura znamená "ňákou jako částečnou dospělost stromu" (čas 19:35). Inu, odborníci na slovo vzatí...
Odpovědět
Co chcete? Mají zmáknutou metodiku výsadeb. Tedy "zeleným nahoru". Co mě ještě dojalo je to jejich netěžení. Opravdu si myslí, že za těch pár let tam bude něco k těžbě? Na druhou stranu prořezávky a další následné výchovné zásahy se asi dělat nebudou. Jsem na ten Český prales opravdu zvědavý. Ale ona ta bublina asi spíš rychle praskne.
Odpovědět
Všechno bych jim vodpustil ... i když nic neposlal:-) ... ale ta reklamní videa na youtube fuck ne. I těch prvních pár vteřin než to člověk přeskočí je utrpení.
Odpovědět
A přitom je v lesní půdě zásoba semen na deset lesů. Takže i povinnost osazovat je hloupost. Akorát by to prvních 20 let vypadalo jinak, než jsme zvyklí. Ikdyž nevím, kdo na těch přehoustlých smrčinách bez života co vidí.
Sázejte prachy.
Odpovědět
V lesní půdě smrkových, bukových, borových, jedlových nebo dubových lesů (a jejich směsí) se žádná velká zásoba semen těchto lesních dřevin neskrývá. Většina semen našich dřevin potřebuje jedno chladné období aby následující rok na jaře vyklíčila. Vyjimkou jsou asi habry, lípy, jilmy nebo tisy u nichž část semen přeléhá do dalšího roku. Tyhle dřeviny ale tvoří jen malé procento našich lesních porostů. Významné semenné roky (jako ten letošní) mají u našich hlavních dřevin periodu v rozmezí 2-8let. Pokud nebudete sázet nic zmladí se buď matečný porost, stromy v blízkém okolí nebo nalétnou pionýrské druhy s lehkými semeny a každoroční plodností (osiky, břízy, vrby, částečně smrky a modříny nebo nějaké invazivní potvory jako pajasan, vejmutovka...).
Odpovědět
Jak kde. Kde jsou vhodné podmínky, roste na každém dm čtverečním několik několikaletých droboučkých stromečků. Které, když se nad nimi neuvolní stromové patro pádem stromu nebo jeho vyřezáním dřevaři, po pár letech vegetování v nedostatku světla a prostoru uhynou, aby byly nahraženy novými vzešlými ze semen. Jenže to je jen někde a složení těch stromečků bývá výrazně odlišné od žádaného složení lesa. Jinde třeba rostou keře nebo hustě zelené rostliny, které nedovolí žádným semenům dřevin vyklíčit a jinde je místně takový terém, že tam pod stromy neroste nic. Takže když se les vykácí, tak výsledek je velmi často velmi pestře členěný. Někde okamžitě začne vyrážet "prales" s velmi nadměrnou hustotou mladých stromečků, někde začnou prosperovat keře nebo husté zelené rostliny a někde zůstane holý povrch připravený pro pionýrské rostliny, keře a dřeviny. Ovšem je to různé les od lesa. Někde jsou podmínky v lese takové, že na celé ploše začne znova vyrůstat ten velmi hustý až běžně hustý les a jinde naopak by se na les muselo čekat minimálně několik desítek až v karjním případě stovek let, až proběhne celý cyklus: Holá půda - pionýrské rostliny - pionýrské keře a šlahouny typu ostružiny - pionýrské dřeviny - finální dřeviny odpovídající půdě, podnebí a nadmořské výšce.
Odpovědět
Dotace jsou ekonomické zlo ze své podstaty. "Sázíme česko" je banda neumětelů (v lepším případě). Pokud chcete udělat opravdu něco prospěšného pro lesy poptejte se u místního revírníka. Pro dobrovolníky se práce vždycky najde. Prospěšná je zejména činnost spojená se změnou druhové skladby lesů jako ochrana listnatých dřevin, stavby a opravy oplocenek, instalace individuálních ochran, nátěry repelenty... Je to prospěšnější než sázet drahou potravu pro zvěř. Nebo ještě lépe kupte si lesní pozemek a dlouhodobě se o něj starejte.
Odpovědět
A hele ho, O2 jede podobně nechutnou demagogii: http://sazejstromy.cz/
Odpovědět
Tak ono je to v podstatě nic nestojí kromě zanedbatelných nákladů na propaganci, co si nejspíš ještě odečtou z daní. Zblbnutých lidí, co na tom chtějí pracovat třeba i pro O2 je dost a dotace na jakékoliv zafinancování se sypou štědře.
A výsledek je zelený atest firmy, který jim znatelně zlevní financování od banky a sníží placené pojistné pojišťovně.
Odpovědět
Čtu tenhle článek, jedu řádek po řádku, přemýšlím nad úvahami autora, dávají mi smysl. Tedy až do bodu, kde pan Martinec píše, jak kluci vybrali 4 miliony Kč a zasadili za to 1000 stromů. To je nepravdivá informace, která automaticky degraduje celý článek.
Autor správně uvádí, že cena stromku je 69 Kč. Koukám, že tak je to deklarováno i na webu Sázíme Česko. Zároveň tu ale najdete informaci o tom, že těch stromů není tisíc, ale 63 tisíc (k dnešnímu datu).
Autorovy úvahy nad tím, jak moc si “někdo namastil kapsu” jsou proto zcestné.
Upřímně na tom, co kluci dělají, nevidím nic špatného. Ba naopak. A 69 Kč za strom vám připadá hodně? Ano, sazenice stojí pár korun, ale co ty zbylé náklady? Není to ani třeba nějak rozvádět - vemte si sami sazenici a jeďte autem do lesa ji zasadit. Na kolik korun vás takový výlet vyjde?
Tenhle článek je spíš ke škodě než k užitku. Neuvádí pravdu, tudíž nepomáhá, škodí. Dobře, že kluci natočili video, kde svou práci obhajují.
Odpovědět
Jak píše Otta, ten článek je nesmysl. Kritizuje, že kluci ještě stromy nezasadili, ale jak ve videu uvádějí, projekt založili v červnu 2022 a mají sázení před sebou.
Odpovědět
Přijde mi, že v dnešní době umí každý jen kritizovat jakoukoliv snahu. Cena 69 Kč s DPH mi přijde vlastně ok a rád projekt podpořím.
Odpovědět
Znám osobně také jednoho podobného spasitele, co nyní sázením stromků zachraňuje planetu. Protože je to stará škola, která začínala v 90. v různých byznysech s dietami, energetickými nápoji, slevovými certifikáty, karbonovými povolenkami, založených na MLM, v jeho pojetí spíš na principu letadla tak nemá tak hezká videa, zato si můžete koupit stromek za 20 USD a nechat si ho vysadit na prý jeho plantáži v Kolumbii (fakt dostanete fotku jak je ve slamáku někde na poli). A dostanete certifikát stejné hodnoty jako se kdysi prodávaly parcely na měsíci. A můžete si ještě na jeho facebooku koukat na jeho obskurní videa, kde vás bude oblažovat naprostými blbostmi, co nemají hlavu ani patu, ale za to vás bude moci hřát u srdce, že jste jednomu hochštaplerovi přispěli na jeho luxusní životní standard.
Skoro to vypadá, jako kdyby tito dva marátonci s kosmetickými úpravami okopírovali jeho byznysmodel.
Odpovědět
Mně to přijde v pohodě. Ráda přispěju na dobrou věc.. Dá se dohledat několik videí o proběhlých výsadbách, rozhovory s účastníky atp. Takže "asi úplný nesmysl" to určitě není.. Klukům fandím!
Odpovědět
|
|