Milan Smrž: Patologie informací o obnovitelných zdrojích energie
Stavba centrálního energetického zdroje bude mít v budoucnu několik nepříjemných důsledků: vysoké ceny pro spotřebitele, další ekonomickou a energetickou centralizaci, odliv prostředků, které by mohly být použity pro výstavbu obnovitelné energetiky a akumulace a další monopolizaci výroby elektřiny.
Jak pohlížejí na obnovitelnou energii mezinárodní organizace
Mezinárodní energetická agentura IEA, nebyla nikdy v minulosti propagátorem obnovitelné energie, její orientace byla tradičně fosilně jaderná. To se ale změnilo. V minulém roce bylo pode IEA na světě investováno podle jednotlivých sektorů (vše v miliardách USD roku 2019): do uhlí 76, do obnovitelné energie 281, do jádra 35, do sítí 248 a do energetické účinnosti 219.
Pro období 2025–2030 rozlišuje IEA dva scénáře, jednak Sustainable Development Scenario (SDS) a Stated Policies Scenario (STEPS), o němž tvrdí, že nesměřuje k dosažení energetických položek 3 cílů udržitelného rozvoje (SDG): dosažení univerzálního přístupu k energii (SDG 7), snížení závažných dopadů znečištění ovzduší na zdraví (součást SDG 3) a řešení změny klimatu (SDG 13). IEA předkládá odhady ročních investic v letech 2025-2030 u STEPS: (vše v miliardách USD roku 2019) do fosilních paliv 94, do obnovitelné energie 355, do jádra 56 a do elektrických sítí 403; resp. v případě SDS 70, 576, 73, 420. IEA v posledních letech zaregistrovala cenový pokles cen a růst instalací obnovitelné energie a dnes již nikterak zásadně nepočítá se zásadním rozmachem jaderné energie.
Analogicky se vyjadřuje agentura Bloomberg, podle níž ceny energie (LCOE) solární fotovoltaiky, větrné energie a bateriového uskladnění stále klesají. Ceny bateriového uskladnění na 4 hodiny včetně nabití klesají mnohem rychleji, než historicky klesaly ceny fotovoltaiky nebo větrně generované elektřiny. Již před časem společnost PV Tech oznámila, že vyrovnané náklady na elektřinu pod 30 USD/MWh a očekává, že fotovoltaické odvětví za deset let prolomí průměr 20 USD/MWh. Tyto ceny jsou v dobré shodě s LCOE cenami uváděnými bankou Lazard.
Obnovitelný energetický systém je bez akumulace neuskutečnitelný. Existuje mnoho akumulačních technologií a cena některých výrazně klesá. Profesor Sadoway z MIT navrhl a připravil k realizaci novou koncepci baterií s roztavenými kovy Ca/Sb. Tyto baterie jsou stabilní a jejich materiálová degradace je velmi pomalá a činí 0,00009 % na cyklus, což znamená zachování více než 99% počáteční kapacity po 10 letech každodenního cyklování v plné hloubce vybití. Účinnost těchto baterií je vyšší než 80 % při denním 4hodinovém vybíjení.
Cena akumulace, kterou Sadoway uvedl na přednášce v Londýně pro baterie z roztavených kovů závisí na počtu cyklů nabití a vybití. Při každodenním cyklu lze dosáhnout ceny 0,02 USD/kWh, tedy necelých 50 haléřů z kilowatthodinu. Tento typ baterií se především hodí na vykrývání intermitence sluneční a větrné výroby.
Pakliže tyto skutečnosti porovnáme s politicky generovaným a nereálně nízkým odhadem budoucí ceny 65 euro/MWh z nových Dukovan nebo s 92,5 liber/MWh (s inflačním dorovnáváním) v případě Hinkley Point C a k této chvíli ještě navíc připočteme 17 let vývoje, dostaneme se s reálnou cenou obnovitelné energie včetně akumulace ještě níže. Již dnes však cena z plánovaných SMR NuScale, (s firmou uzavřela smlouvu také Česká republika) na úrovni 65 USD/MWh není konkurence schopná. A to nepočítáme externí náklady s likvidací, nebezpečím proliferace, konečným uložením jaderného odpadu a tradičním podpojištěním.
Jaká bude pravděpodobná cena energie z obnovitelných zdrojů a akumulace za sedmnáct let, kdy by hypoteticky měla být připojena k sítí nová dukovanská elektrárna? Jejich ceny snad porostou?
Je nesporné, že pro delší období je potřeba vedle kombinace větru a slunce (v létě více svítí, jindy více fouká) rovněž dlouhodobá a velkoobjemová akumulace do energetických plynů (syntetického CH4, H2). Jenom v podzemních zásobnících RWE v ČR je 2,7 miliardy Nm3 zemního plynu, což představuje odhadem 28,5 TWh energie.
Máme velice málo času a stojíme na hraně propasti
Jistě nejsem zdaleka sám, kdo je přesvědčen, že existuje vysoká spojitost mezi devastací biosféry Země a lidskou průmyslovou činností a velmi vysoká shoda, limitně 100% konsenzus, nad antropickou příčinou globálního oteplování. Chápu, že je to mimořádně nepříjemné, ale v nastoupené cestě stálého růstu nelze dále pokračovat, není dále možné řídit ekonomiku pravidlem rostoucího HDP, profitujícího z bezprecedentního kořistění planety a na úkor růstu sociálních rozdílů. Tuto cestu musíme co nejrychleji opustit.
K tomu, že autor článku považuje z ekologického hlediska obnovitelné zdroje za stejné nebo ještě horší, ve srovnáními fosilními zdroji, které uvrhly planetu to současné krize, mohu jen uvést, že se jedná o ojedinělý názor, který stojí proti mainstreamovému názoru většiny a současně je hluboce antihumánní, když neguje 8,7 milionů úmrtí následkem fosilní energie ročně.
Poslední soudobá (416 ppm) koncentrace CO2 byla na Zemi před třemi miliony let, kdy rostly stromy v Antarktidě a hladiny moří byly o 20 metrů vyšší. Předpokládá se, že tato koncentrace zde zůstane tisíce let, než bude planetou absorbována. To, co nás tedy čeká je velmi pravděpodobně kolaps, planeta přežije, ale naše civilizace nikoliv. Netvrdím to proto, že bych byl ovlivněn katastrofickými filmy, jak kdosi namítal, ale z důvodů mnohem prozaičtějších. Jedná se o rozšířený názor předních vědců v oblasti klimatu, například emeritního profesora Australské národní univerzity Willi Steffena, když hovoří o dosažení bodů zvratu „tipping points“ (arktický led, Amazonský prales, ztráta Velkého bariérového útesu) či experta na kolaps Luke Kempa, který počítá s průměrnou délkou zaniklých civilizací 336 let. Obdobně hovoří studie, kterou částečně financoval Goddard Space Flight Center NASA, a která předpokládá kolaps civilizace během několik málo desetiletí nebo studie, v níž 17 vědců očekává občanské nepokoje, války a hladomory a jsou otřeseni pravděpodobností kolapsu civilizace, jak ji známe.
Jsme v nezáviděníhodné situaci, ale prvním nezbytným krokem je tuto situaci přijmout. Tím, že budeme hledat spiklenecké teorie a extravagantní názory, civilizaci nezachráníme.
Ostatně velmi nekompromisně tuto situaci hodnotí agentura UNEP, když nedávno (18.02. t.r.) požadovala zintenzivnění cílů v oblasti klimatu a biologické rozmanitosti, snížení smrtelného znečištění a dosažení cílů udržitelného rozvoje. To vyžaduje obrovský společenský tlak na udržitelnost. Nabádá vlády, aby zahrnuly přírodní kapitál do ekonomických propočtů a přesměrovaly dotace z fosilních paliv a neudržitelného zemědělství do nízkouhlíkových technologií a k přírodě šetrným postupům. Z těchto hrozeb vyplývá jedno: Na zvládnutí problému máme velice málo času. Obnovitelné zdroje lze vystavět mnohem rychleji než jaderné. Větrnou farmu 10 MW lze vystavět během 2 měsíců a lze stavět na mnoha místech současně. Konstrukční doba u jaderné elektrárny je okolo deseti let, přičemž toto číslo je ovlivněno poměrně krátkou dobou výstavby v Číně. Evropa je na tom hůře, JE Olkiluoto 3 se začala stavět před 15 lety k síti měla být připojena v roce 2009. Stavba JE Flamanville 3 započala v roce 2007 a měla být uvedena do komerčního provozu 2012. Nebude spuštěna dříve v roce 2022.
Další velikou brzdou energetické transformace jsou dotace do fosilních zdrojů. Globální přímé dotace sektoru energetiky byly v roce 634 miliard USD/rok (údaje z roku 2017). Drtivá většina, 447 miliard USD směrovala do fosilní paliva. (mimochodem, zdůrazňuje, že žádný z těchto údajů nezahrnuje náklady na externality – znečištění životního prostředí, zdravotní péči, životní prostředí – které se rovnají bilionům a jistě budou sníženy každým krokem k dekarbonizaci). Do roku 2050 se celkové přímé dotace do sektoru energetiky sníží o 25 %, zejména díky snížení podpory těchto fosilních paliv. Dotace do OZE byly v uvedeném roce 128 miliard USD.
Vedle přímých financí rovněž působí silné a dobře finančně vyzbrojené lobbistické skupiny, které intenzivně bojují proti obnovitelným zdrojům, především proti dalšími rozšiřování větrné energie.
Naše fosilní závislost je hrůzná. Ropy se denně spotřebuje 100 milionů barelů nebo 75 velikých tankerů. Vedle emisí ze spálení se ropa těží za obrovského znečištění vody, spotřeby chemikálií na intenzifikaci vrtů a sociálního rozvratu, především v zemích třetího světa (Nigérie). Totéž, či ještě hůře platí o hydraulickém frakování zemního plynu, kde se používají různorodé přísady (kyseliny, biocidy…) včetně radioizotopů na identifikaci proudění. Přísady tvoří 0,5 až 2 procenta tekutiny, při objemu kapaliny okolo 15 milionů litrů na jeden vrt, se jedná až o 300 m3 chemikálií. Po ukončení se vstřikují roztoky s pískem, hliníkovými broky nebo keramickými kuličkami. Krajiny po hydraulickém frakování jsou mrtvými zónami.
Z nástrojů, které v této časové tísni máme k dispozici, je zásadní rychlá výstavba obnovitelných zdrojů energie i vyzrálých akumulačních technik, velmi rychlé zastavení produkce emisí oxidu uhličitého z fosilních paliv a masivní investice do absorpce uhlíku z atmosféry, kdy jednou z perspektivnějších metod, přinášejících další profity, se zdá být výroba pyrolýzního uhlíku z mořských makrořas a jeho fixace do půdy.
Proč nic neděláme, když jsme byli postupně varováni dlouhé desítky let? Proč stále dáváme přednost hospodářskému růstu? Jaký bude mít smysl na neobyvatelné Zemi?
Finanční a ekologické následky těžby uranu
Na produkci údajně čisté jaderné energie se těží uran. Ložisek není mnoho a ta lepší, s vyšší koncentrací uranu, jsou již téměř vytěžena. Tím ovšem roste množství potřebné energie.
Těžba uranu nezbytná pro provoz jaderných reaktorů není benigní proces. Zanechává po sobě radioaktivní a toxický odpad. Správa starých dolů v mnoha zemích prakticky neexistuje. Podle jihoafrického geologa Stefana Cramera byl v Arktidě detekován radioaktivní prach pocházející z Austrálie. Od 90. let 20. století byla těžba v podzemí a v povrchové jámě doplněna loužením na místě (ISL). Přibližně polovina dnešní těžby uranu se provádí touto metodou. Při ISL se kyselina sírová nebo hydrogenuhličitan amonný vstřikují do podzemních ložisek, aby se uran oddělil od ostatních prvků. Extrahovaný uran se čerpá nad zem. Když chemikálie používané pro ISL porušují podzemní zvodnělé vrstvy, je nutné dlouhodobé monitorování, ale prakticky neexistuje způsob, jak problémy způsobené ISL vyřešit.
Známe problémy po ISL v Ralsku v Severních Čechách. Za účelem loužení bylo zde do podzemí vtlačeno přes 4 miliony m3 koncentrovaných kyselin, odpovídající polovině objemu Štěchovické přehrady. Chemickou těžbou bylo kontaminováno asi 369 milionů m3 podzemních vod, což ohrožuje rozsáhlou zásobárnu pitné vody v severních Čechách.
Sanace uranových dolů obvykle selhává kvůli neochotě jaderných společností a vlád utrácet za tento problém peníze. Ačkoli je sanace dědictví těžby uranu Wismut v Německé demokratické republice – kde byla oblast navrácena téměř do stavu zeleného pole – považováno za osvědčený projekt nejlepších postupů, i zde existují nedostatky. Horníci tam vytěžili celkem 231 000 tun uranu, ale zůstalo po nich více než 300 milionů metrů krychlových hornin a 160 milionů metrů krychlových radioaktivního kalu.
Do konce roku 2019 německá spolková vláda utratila 6,5 miliardy eur peněz daňových poplatníků na vyčištění. Očekává se, že tato částka do roku 2045 vzroste na osm miliard eur. I přes toto obrovské úsilí nelze radioaktivní kontaminaci zcela eliminovat, protože na mnoha místech uniká výluh obsahující uran a znečišťuje malé řeky. Dodnes spolková vláda neodškodnila oběti radiačního poškození.
Současné největší zásoby uranu má Austrálie, kde průměrný obsah U3O8 v hornině činí 0,045 %. Se snižujícím se obsahem uranu roste energetická náročnost celého procesu a kontaminace životního prostředí toxickými kovy a radioaktivitou.
Dětská práce
Ve svém článku poukazuje pan Vinkler na dětskou práci potřebnou na získání materiálů pro obnovitelné zdroje energie. Pro těžbu surovin pro náš přebujelý a blahobytný způsob života se často v Africe opravdu používá dětská práce. Je to proti zásadám OSN o udržitelném rozvoji. Členské státy by měly ukončit dětskou práci do roku 2025. Existuje ale mezinárodní skupina akademiků, která má odlišný názor a považuje zákaz OSN za omyl.
Když jsem svého času instaloval v rámci rozvojových projektů v Zambii fotovoltaiku a větrnou energetiku, viděl jsem tam pracovat děti a mladistvé v lomu na kámen. To samozřejmě odporuje našim zvyklostem, ale tam se nad tím nikdo nepozastavuje. Jakkoliv je to smutné, jedná se o kulturní (či nekulturní?) zvyklost. Aby bylo jasno, neuznávám dětskou práci, ale rovněž ji neberu jako argument proti obnovitelným zdrojům. Nota bene tantal, sloužící k výrobě mikro kondenzátorů do našich elegantních plochých mobilů a laptopů se nalézá především v několika zemích: v Austrálii, Brazílii, Mosambiku a Rwandě. Austrálie těžbu nedávno zastavila.
Hustota energetického toku
V článku se uvádí hustota energetického toku jako jeden z energetických parametrů. Ve skutečnosti tato hodnota nic nevypovídá, protože není nijak kodifikováno, na jakou plochou (někdy objem), se má získaná energie vztáhnout. Jsou započteny plochy dolů a výsypek? Plochy vodních nádrží? Plocha, kterou opisují vrtule větrné turbíny nebo plocha stožáru? Jak je započten synergický účinek fotovoltaiky integrované do dopravní infrastruktury nebo plovoucí na hladině jezera, která pomáhá udržet chladnější a zastíněné.
Spotřeba plochy na obnovitelnou energetiku
Občasným argumentem proti fotovoltaice je spotřeba plochy. Podívejme se na skutečnost. V průměru se počítá 1 MWp na 1 hektar. Z této plochy lze získat hrubým odhadem v závislosti na lokaci 1 GWh elektřiny za rok, na jeden kilometr čtverečný 100 GWh. Česká spotřeba elektřiny činí odhadem 75 TWh, což při úplném zásobování fotovoltaikou odpovídá 750 km2. Pro SRN vychází přepočtem pro 500 TWh 5000 km2. V Německu se počítá s budoucím (2050) fotovoltaickým potenciálem 1 TW. Samozřejmě záleží na tom, kde a jak je fotovoltaika instalována. Podle změřeného solárního potenciálu Vídně může 34 km2 ročně vyprodukovat 5,4 TWh ročně.
Uvedená čísla jsou v příkrém rozporu s tím, co uvedl poslanec Babka v poslanecké sněmovně, který na pokrytí potřeby ČR uvedl plochu 43758 km2 nebo pan Vinkler, který přepočetl energetickou hustotu fotovoltaiky, resp. větrné energie na potřebnou plochu s výsledkem 20, resp. 40% plochy Německa, tedy cca 71400, resp. 143000 km2.
Srovnání materiálové spotřeby větrné a jaderné energie
V práci o materiálové spotřebě dvou způsobů výroby elektřiny uvádí Jan Willem Storm van Leeuwen následující hodnoty, která vyjadřují v gramech spotřebu materiálu na 1 kWh vyrobené elektrické energie.
Storm používá třicetiletou modelovu dobu životnosti reaktoru a nijak nespecifikuje způsob recyklace betonu v základech větrné elektrárny.
Energetická návratnost
Každá energetická transformace, je spojena s energetickým nákladem. Energetická návratnost se vyjadřuje různým způsobem, jako podíl (EPBT) nebo jako rozdíl mezi energií získanou a vloženou. V článku pana Vinklera jsou, bez zdrojů, odkud byly čerpány, uvedena čísla, která nijak nekorespondují s daty dále uvedenými. Manfred Lenzen ze univerzity v Sydney hodnotí v metastudii energetickou bilanci a emise skleníkových plynů v cyklu jaderného paliva LWR a HWR a dochází k závěru, že na výrobu 1 kWh leží celková energetická spotřeba okolo 0,1 až 0,3 kWh v průměru tedy 0,2 kWh. Energetická návratnost jaderné elektrárny je (EPBT) je tedy 5.
Práce z roku 2013 uvádí doby návratnosti energie a uhlíkovou stopu, kterou jsou 1,96, 1,24, 1,39, 0,92, 0,68 a 1,02 roku a 38,1, 27,2, 34,8, 22,8, 15,8 a 21,4 g CO2 ekv./kWh pro monokrystalický křemík, multikrystalický křemík, amorfní křemík, „mikromorfní“ křemík, telurid kademnatý a střešní fotovoltaické systémy CIGS, za předpokladu výroby polysilikonu pomocí vodní energie; výroba ingotů, destiček, solárních článků a modulů s elektřinou UCTE; ozáření v optimalizovaném úhlu 1700 kWh/(m2.rok); s výjimkou instalace, provozu a údržby a ukončení životnosti. Použitá uvedená intenzita slunečního záření odpovídá jižním lokacím v Evropě, v ČR je na většině území o 30-40% nižší.
Již starší práce z roku 2000 porovnává EPBT nových a recyklovaných fotovoltaických modulů. Ve slunečných regionech je u nových článků 2,58 let, a u recyklovaného materiálu 0,6 roku, zatímco ve vnitrozemských regionech činí 4,92, resp. u recyklovaných 1,14 let. Přínosem recyklace je snížení potřeba výroby křemíku a jeho čištění.
Perovskitové články, na nichž se v posledních letech usilovně bádá, mají v laboratorních podmínkách lepší energetické i ekologické parametry. Tandemové články perovskite-perovskite potřebují k výrobě o 78 % méně energie než tandemy perovskite-křemík, protože 90 % energie potřebné k výrobě křemíkového panelu se používá k čištění křemíku. Naproti tomu články pouze z perovskitu lze vytvořit s nízkoteplotním procesem sítotisku, který je méně energeticky náročný, a je také levnější. Doba energetické návratnosti u křemíku 1,52 roku, ale pouze 0,35 roku u tandemů perovskite-perovskite.
Ekonomické srovnání jaderné a obnovitelné energie
Výroba elektřiny z různých obnovitelných zdrojů je ekonomičtější než využívání jaderné energie; to jasně ukazuje modelové hodnocení budoucího vývoje do roku 2050. V celé EU mohou koneční spotřebitelé ušetřit až 37 % nákladů na elektřinu – v některých členských státech dokonce až 74 %.Analýza DIW (Německého institutu pro hospodářský výzkum) používá simulaci Monte Carlo a posuzuje investice do jaderných elektráren generace III / III +, tj. dostupné technologie s určitými zkušenostmi a rozsáhlou kontrolou údajů o nákladech. Rozhodujícími prvky jsou overnight náklady, velkoobchodní ceny elektřiny, vážené průměrné náklady na kapitál a rozmezích těchto parametrů. Model byl aplikován na nedávné a probíhající projekty v Evropě a ve Spojených státech. Příklady v netržních ekonomikách, jako je Čína a Rusko, a dostatečně nepověřené technologie (reaktory IV. generace a SMR) byly z analýzy vyloučeny kvůli problémům s daty. Simulace ukázaly, že investice do jaderných elektráren nejsou ziskové, tj. očekávané čisté současné hodnoty jsou velmi záporné, a to zejména díky vysokým stavebním nákladům, včetně kapitálových nákladů, a nejistým a nízkým výnosům. Ani prodloužení životnosti reaktoru ze současných 40 let na 60 let významně výsledky nezlepší. Provozní ztráty studie odhaduje na 1,5 -8,9 miliard euro na jednu elektrárnu.
Z toho vyplývá že ekonomika jaderných elektráren není příznivá pro budoucí investice, i v případě, že zatím neuvažujeme o dodatečných nákladech (vyřazení z provozu, dlouhodobé skladování) či sociálních nákladech na nehody.
K dalším manipulativním údajům v článku se vyjádřím jenom heslovitě:
-
• Velikosti větrné turbíny sice odpovídá výšce Washingtonova památníku, ale proč je uvedena rozloha parku okolo? Má to snad navodit dojem že na jednu VE je třeba 16 km2?
-
• Při energetické posouzení baterií udává autor spotřebu v sudech ropy a dále uvádí, že uvažovaná baterie je schopně uložit energii odpovídající jednomu barelu ropy. Neuvádí ale již, že baterie bude schopna akumulaci provést v několika stovkách či tisících cyklech
-
• Autor uvádí životnost fotovoltaických systémů 12-15 let, zatímco běžně firmy dávají dnes záruku na 80 % výkonu po 25 letech. Fotovoltaika bude poskytovat elektřinu i po této době.
-
• To, zda se pro fotovoltaiku a větrnou energetiku využívají známé recyklační technologie, není v žádném případě známkou nedostatečné technologie nebo složitosti recyklace materiálu, ale organizace společnosti a politické vůle. Tato poznámka ovšem platí obecně.
Směrování energetiky je dáno politickým rozhodnutím. Není pravda, že v České republice nemáme podmínky pro obnovitelné zdroje. To je účelová manipulace, kterou dokládají úspěšné příklady měst a regionů v okolí našich hranic. Následky špatného rozhodnutí ponesou občané celá desetiletí.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (265)
Emil Novák
1.3.2021 08:19"Současné největší zásoby uranu má Austrálie, kde průměrný obsah U3O8 v hornině činí 0,045 %."
A teď skutečnost: největší podíl těžby na světové produkci uranu má Kazachstán, následovaný Kanadou a Namibií, Austrálie je až na čtvrtém místě. Přičemž platí že většina těžby probíhá z horniny s obsahem uranu převyšujícím 0,1 %.
"Most of the uranium ore deposits at present supporting these mines have average grades in excess of 0.10% of uranium"
https://www.world-nuclear.org/information-library/nuclear-fuel-cycle/mining-of-uranium/uranium-mining-overview.aspx
O tom jakých lží se dopouští protijaderné DIW se už napsalo hodně, viz např. zde:
https://nuklearia.de/2019/10/07/kernkraft-ist-weder-teuer-noch-gefaehrlich-diw-studie-verstoesst-gegen-wissenschaftliche-standards/
Že pan Smrž podobné dezinformace ochotně papouškuje nepřekvapuje, neuvěřitelné je ale že z toho zároveň obviňuje ostatní.
Petr Eliáš
1.3.2021 08:40 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
1.3.2021 09:01 Reaguje na Petr EliášNavíc uran obsahuje nejkoncentrovanější formu energie jakou umíme využívat, takže z malého množství uranu lze získat velké množství energie. Proto i podíl v desetinách nebo setinách procenta je ve skutečnosti relativně vysoký, což je i důvod, proč je uran na světových trzích velmi levný, jaderné palivo tvoří jen zlomek ceny elektřiny z jádra. I kdyby se cena paliva zvýšila dvojnásobně, s cenou elektřiny to nijak zásadně nepohne.
Lukáš Kašpárek
1.3.2021 09:53 Reaguje na Emil NovákPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Miloš Zahradník
1.3.2021 10:09 Reaguje na Lukáš KašpárekSvatá Prostoto
1.3.2021 10:22 Reaguje na Miloš ZahradníkSvatá Prostoto
1.3.2021 12:09 Reaguje na Lukáš KašpárekA abyste si to jednou někde ve špitále plačky nemumlal:-))).
Lukáš Kašpárek
1.3.2021 12:46 Reaguje na Svatá ProstotoLukáš Kašpárek
1.3.2021 11:37 Reaguje na Miloš ZahradníkDalší komediant :D
Petr Eliáš
1.3.2021 11:47 Reaguje na Emil NovákCituji:
,,Some uranium is also recovered as a by-product with copper, as at Olympic Dam mine in Australia, or as by-product from the treatment of other ores, such as the gold-bearing ores of South Africa, or from phosphate deposits such as Morocco and Florida. In these cases the concentration of uranium may be as low as a tenth of that in orebodies mined primarily for their uranium content. An orebody is defined as a mineral deposit from which the mineral may be recovered at a cost that is economically viable given the current market conditions. Where a deposit holds a significant concentration of two or more valuable minerals then the cost of recovering each individual mineral is reduced as certain mining and treatment requirements can be shared. In this case, lower concentrations of uranium than usual can be recovered at a competitive cost.,,
A i tu koncentraci si můžete ověřit, když kliknete na ,,Austrálie,, v článku.
Jiný zdroj:
https://www.mining-technology.com/features/featureradioactive-riches-the-five-biggest-uranium-rich-countries-4274059/
Emil Novák
1.3.2021 12:58 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
1.3.2021 14:08 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
1.3.2021 15:58 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
1.3.2021 20:10 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
1.3.2021 21:05 Reaguje na Petr EliášPavel Hanzl
1.3.2021 09:35 Reaguje na Emil NovákJá vím, to je mimo horizont vaše chápání, vy musíte hledat hnidy.....
Emil Novák
1.3.2021 09:40 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.3.2021 12:28 Reaguje na Emil NovákCitujte doslova.
Pan Smrž pouze argumentuje, vše má podložené, a jasně a srozumitelně podané.
To, že vy nechápete vůbec o čem píše, to není jeho chyba.
Emil Novák
1.3.2021 13:14 Reaguje na Pavel HanzlVždyť je na první pohled vidět, že ten člověk si zásadně vybírá jen to co se mu hodí do krámu. Na jedné straně tu mává informacemi od IEA ohledně investic do jednotlivých zdrojů, ale když ta samá organizace zveřejní porovnání ceny elektřiny z jednotlivých zdrojů, tak ji taktně zamlčí, protože dochází k úplně jiným závěrům než pan Smrž pro svou propagandu potřebuje:
https://www.iea.org/reports/projected-costs-of-generating-electricity-2020
Raději vytáhne zmanipulovanou studii DIW, která např. počítá s ročním koeficientem využití jaderné elektrárny 40 %, skutečný je přitom více než dvojnásobný.
Pavel Hanzl
1.3.2021 14:19 Reaguje na Emil NovákZázaračné baterie jedou v miliónech (miliardách) všemožných zařízení dlouhé roky a dají se velmi lehce ověřit jejich skutečné parametry.
Jenom informace, kolik megakubíků syntetického paliva bychom mohli uskladnit do stávajících zásobníků (přes 20 tWh) je velmi důležitá, protože by nám to pokrylo většinu zimy. A skladování energie je největší problém.
Emil Novák
1.3.2021 15:26 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.3.2021 21:49 Reaguje na Emil NovákVyložená lež je, když někdo počítá vlastní energetickou náročnost výroby energie a nezapočítá do toho palivo.
To je už demagogie zcela primitivní, ale na hlupačiska fungující. To samé s nádrží nafty, která vyjde lépe než baterie.
Jenže tam jaksi není, že ta baterie se dá 1000 nabít, kdežto nafta je v luftu.
Emil Novák
1.3.2021 22:54 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://en.wikipedia.org/wiki/Energy_return_on_investment
https://www.world-nuclear.org/information-library/energy-and-the-environment/energy-return-on-investment.aspx
Navíc jak vidím si pan Smrž plete EROEI a EPBT a srovnává tak EROEI jádra proti EPBT fotovoltaiky - dost trapný omyl. U jednoho uvádí hodnotu v poměru vložené/získané energie a u druhého návratnost v letech. Jde tedy úplně o jiná čísla.
Karel Ploranský
3.3.2021 02:17 Reaguje na Pavel HanzlMartin Kolařík
3.3.2021 21:57 Reaguje na Karel PloranskýVaclav Sobr
1.3.2021 11:13 Reaguje na Pavel HanzlPokud člověk nemá správně základní axiomy na kterých se logika staví tak nikdy nedodá výsledky odpovídající realitě :-)
Miroslav Vinkler
1.3.2021 08:49Roční koeficient využití se u fotovoltaických elektráren v ČR pohybuje mezi 9 až 13 %. V našich podmínkách lze na jednom kilometru čtverečném instalovat elektrárnu s výkonem zhruba 50 MWp.
Průměrný koeficient ročního využití výkonu celého souboru větrných elektráren v České republice se v posledních pěti letech pohybuje kolem
20 % .
Veškeré úpravy energetického distribučního systému vlivem masívního nasazování OZE (fluktuace,kompenzace výkonu) jdou na vrub kapes spotřebitelů nebo jsou zacálována ze státní kasy= veřejná podpora.
Každý ,skutečně každý zdroj OZE musí mít svoji kompenzaci pro případ výpadku. To znamená vybudovat náhradní zdroje, schopné rychlé reakce.
Nic jiného než plynové elektrárny k dispozici není.
To ovšem znamená nasazení zemního plynu, který je fosilním palivem a započtou-li se vlivy těžby,dopravy a distribuce jsme na 70% spálení hnědého uhlí z pohledu emisí CO2.Bravo.
Stávající roční spotřeba ZP v Německu je 89 mld. m3, kapacita Nord Stream I,II je 110 mld.m3.
Takže Němci odstaví bezemisní zdroje - jaderné elektrárny - a nahradí je fosilním palivem, zemním plynem.
Připočtu-li k tomu dovážení dřevních peletek loděmi z Kanady,Ameriky do Evropy , kde se spálí a tzv. dojde k omezení emisí CO2 lze plným právem označit konání EU za čiré bláznovství.
Se skutečnou ochranou životního prostředí to nemá nic, ale absolutně nic společného.
Pavel Hanzl
1.3.2021 09:39 Reaguje naPavel Hanzl
1.3.2021 12:29 Reaguje naJaroslav Studnička
1.3.2021 12:33 Reaguje na Pavel HanzlVše, na co v příspěvku p. IG upozorňuje, tak vy tu dnes a denně předvádíte.
Pavel Hanzl
1.3.2021 12:52 Reaguje na Jaroslav StudničkaJá zásadně nešermuji ideologií (to je doména ropáků), ale argumentuji bezpečnostním problémem, který je taky politický. Nic ideologického tam není.
Jaroslav Studnička
1.3.2021 13:06 Reaguje na Pavel HanzlTo nechápání základních znalostí energetiky tu předvádíte na denním pořádku. Důkazem toho jsou argumenty, které vám musíme neustále opakovat.
Již toto jsou příznaky ideologie...je vidět, že vám minulý režim přirostl k srdci.
Pavel Hanzl
1.3.2021 14:20 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
1.3.2021 14:42 Reaguje na Pavel HanzlChápu, že pro někoho, kdo nemá základní znalosti, je energetika španělská vesnice. Pak se ale více neztrapňujte a věnujte se třeba kuličkám...
Pavel Hanzl
1.3.2021 14:54 Reaguje na Jaroslav StudničkaMě vždy uvádí v úžas, jak pořád tvrdíte, že nic nejde a nefunguje a jen letmým pohledem za hranice rázem zjistíte, že tam to funguje na plný kecky. Oni mají asi jinou fyziku než vy, ne?
Jaroslav Studnička
1.3.2021 15:55 Reaguje na Pavel HanzlOpět jste dokázal, že tomu nerozumíte a nechápete.
Já nikdy netvrdil, že to nejde. Já ovšem nežiji se zelenými brýlemi a v pohádkách a upozorňuji na realitu.
Energetika je o reálných faktech a číslech.
Karel Ploranský
4.3.2021 14:22 Reaguje na Pavel HanzlJen popisuje, jak se zájmy velice nečisté a sobecké často šikovně schovávaly za myšlenky na první pohled ušlechtilé a správné.
A bohužel, děje se to i dnes a více než často.
V problematice kolem boje s klimatickou změnou je to dokonce pravidlem.
Miroslav Vinkler
1.3.2021 09:43 Reaguje naTo, co se děje dnes je však zcela mimo jakoukoli rozumnou úvahu.
To je vítězství ideologie , která promítnuta do materiálního světa přináší více problémů než přínosů.
To , co mě děsí nejvíce je rychlost, doslova revoluční, s níž se vrchnostensky diktuje co je pro společnost nejlepší.
Určitá obdoba jakobínského teroru v rámci Velké francouzské revoluce nebo vítězství bolševiků v Rusku a násilné prosazení myšlenky beztřídní společnosti.
Pavel Hanzl
1.3.2021 12:33 Reaguje na Miroslav VinklerTa rychlost až revoluční je dána technickou vyspělostí a obrovskými investicemi a především tím, že my jsme zamrzli na nule a i hlemýždí posun považujeme za rychlost.
Ideologie tam žádná není, když se podívám na skutečné výkony OZE, tak to jsou technické parametry, ne ideologické.
Miroslav Vinkler
1.3.2021 12:55 Reaguje na Pavel HanzlTato neschopná ženská, nejhorší ministr bundeswehru za dobu jeho existence, stihla za 14 dní vypotit svazek "Moje vize Evropy", kde OZE dala na piedestal všeho dobra.
Ta nepozná pojistku od rozvaděče, ale evropskou energetiku má v malíčku.
Ne, ti správní jí pomohli do křesla a spisek jí vtiskli do ruky jako vlastní dílo.
Velebnosti, to je hnus !
Pavel Hanzl
1.3.2021 13:02 Reaguje na Miroslav VinklerKurnik šopa, nemohli bychom sehnat někoho setinově tak neschopného, aby se to u nás vůbec pomohlo?
Nemohli bychom si ji půjčit aspoň na 10 minut?
Pavel Hanzl
1.3.2021 14:23 Reaguje naTěhotné vojačky jsou typický líbivý shit od špinavců a vy to pořád nechápete. Zkuste ještě argumentovat sedmadvaceti pohlavím a budeme doma.
Svatá Prostoto
2.3.2021 14:46 Reaguje na Pavel HanzlNo, myslím, že ta vodíková akumulace je proti tomu docela easy. Vy si fakt nekladete snadné cíle:-DDD.
Pavel Hanzl
2.3.2021 19:45 Reaguje na Svatá Prostotohttps://oenergetice.cz/plyn/nel-roku-2025-chceme-stlacit-cenu-zeleneho-vodiku-k-15-usd-kg
Karel Ploranský
3.3.2021 02:28 Reaguje naJe vyčuranější než kdokoliv z nás, ale je nepoužitelná pro racionální rozhodování o čemkoliv. O energetice ze všeho nejméně. O té toho ví ještě méně než pan Hanzl, ale bohužel v ní i přesto má hlavní slovo. Její absolutní neznalost téhle problematiky ovšem nevadí ani jí, ani těm, kdo ji do její funkce posadili. Co má splnit, splní. Prosadí ta nejdražší řešení s nejmenší spolehlivostí, která ale představují obrovský trh a perspektivu největších zisků, jaké kdo měl v historii lidstva možnost získat.
Milan G
1.3.2021 10:55 Reaguje naProto platí zelený a komunista do domu, hůl do ruky.
Svatá Prostoto
1.3.2021 10:28Ale mne pobavil ten odstavec o dětské práci. Děti hákující v kamenolomu se mi sice nelíbí a rozhodně s tím nesouhlasím, ale když potřebuji kámen na stavbu ... a bude za levno ... taková hezká pokrytecká prasárna:-))).
Jak ta těžba a případné zpracování těch surovin dává za uši tamnímu životnímu prostředí, to taky pomineme.
Když se kácí les, tak holt lítaj třísky, a účel světí prostředky.
A světu mír:-))).
Milan G
1.3.2021 10:51 Reaguje na Svatá ProstotoKdyž je ta dětská práce pro OZE tak ji nebude přece odmítat, co dodat.
Ale u Smrže se mi líbí, dveřma ho vyhodíš, oknem je zpátky....
Pane Smrž, jeden dotaz kolik vám zaplatí za tuhle slátaninu hornorakouská vláda?
Jaroslav Studnička
1.3.2021 12:59 Reaguje na Milan GPavel Hanzl
1.3.2021 12:46 Reaguje na Svatá ProstotoA hlavně, nemá to nic společného s OZE, děcka tam dělají ve všech oblastech ekonomiky zcela normálně a nikdo netuší, jesti je to pro OZE nebo ne.
Svatá Prostoto
1.3.2021 13:06 Reaguje na Pavel HanzlNebo taky můžeme projevit ochotu ji kupovat pokud ty negativní aspekty producent odstraní, samozřejmě s vědomím toho, že dojde ke zvýšení ceny.
Ale to by nám zase tak hezky nevycházela ta čísla o tom, jak se to strašně vyplatí, co:-)?
Prostě chceme mít hezkou Evropu a na nějakou Afriku a černoušky sere pes:-).
Takže ten, kdo nepochopil, jste tradičně vy:-).
Pavel Hanzl
1.3.2021 14:37 Reaguje na Svatá ProstotoTo by i čecháček povstal....
Svatá Prostoto
1.3.2021 17:50 Reaguje na Pavel HanzlTo je asi taková vyhra, jako získávání energie spalováním biomasy. Místo v půdě skončí sláma v kotli a budeme budovat uvědomělejší zelený svět.
Jaroslav Studnička
1.3.2021 13:11 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
1.3.2021 13:14 Reaguje na Jaroslav StudničkaMilan G
1.3.2021 14:11 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.3.2021 14:35 Reaguje na Milan GViděl jste někdy povrchový důl na hnědé uhlí?
Milan G
1.3.2021 15:46 Reaguje na Pavel HanzlCo s tím má společného hnědouhelný důl?
Jaroslav Studnička
1.3.2021 15:58 Reaguje na Milan GKarel Ploranský
3.3.2021 02:32 Reaguje na Pavel HanzlČokoládu za šedesát korun je nemorální si koupit, jestliže kakao pochází z plantáží využívajících dětskou práci.
Surovinu pro OZE za pár miliard je i tak správné si koupit, protože OZE přeci zachrání svět, u těch se to tak nebere.
Bravo!
Jaroslav Studnička
1.3.2021 12:35Není LCOE jako LCOE...
https://www.iea.org/reports/projected-costs-of-generating-electricity-2020
Pavel Hanzl
1.3.2021 12:43Myslíte si, že země, která není schopna dostavit ani dálnice na hranice, není schopna ani dolepit D1, není schopna ani začít s projektováním rychlostních železničních tratí, není schopna zvládat ani koronáč, ani praktické věci (vyšetřit ekologickou havárii na Bečvě, odsoudit primitivní podvody typu Čapí hnízdo), tak se má pouštět do gigantického projektu stavby mastodonta JED??
Není to zcela iluzorní chiméra jako třeba DOL?
V situaci, kdy se propadáme do gigantických dluhů a zcela nesmyslnými kroky této paravlády se roztáčí dluhová spirála?
Miroslav Vinkler
1.3.2021 12:51 Reaguje na Pavel HanzlJE se zaplatí platbami za energie.
Důkaz ?
Po odstavení JE v Japonsku narostly ceny elektřiny přes 20%.
A také proto se JE v Japonsku postupně opět otevírají.
Pavel Hanzl
1.3.2021 12:57 Reaguje na Miroslav VinklerMy budeme odstavovat JED za 20 let. Nebude čas se na to připravit??
Svatá Prostoto
1.3.2021 13:11 Reaguje na Pavel HanzlNa tom prostě trvám, přes to nejede vlak! :-)))
A zase brzděte, s projektováním VRT se už začalo a maká se fest. A dlouho ještě bude:-))). Ono se furt nějak neví, kudy by to mělo vést, některý že to nechtěj, jiný zase že to nutně musí vést přes ně ... no prostě v tom občané tradičně dělají bordel.
A chudáci na MD se můžou zbláznit jak furt žonglují s čísly, aby to ekonomicky aspoň nějak vyšlo:-))).
Pavel Hanzl
1.3.2021 14:28 Reaguje na Svatá ProstotoJá se nebavím co kdo kde žvaní a projektuje, DOL je taky na papíře a velmi hezkej!!
Svatá Prostoto
1.3.2021 17:52 Reaguje na Pavel HanzlA koukám, že vám příště ironii budu muset nějak označit:-))).
Svatá Prostoto
2.3.2021 21:45 Reaguje na Pavel HanzlA ten Karel se teda taky mohl trochu víc snažit, to jo.
Miroslav Vinkler
1.3.2021 13:16 Reaguje na Pavel HanzlOstatní JE nevypnuli, z 35 reaktorů nechali dva a v současnosti 6 oživují.
Pavel Hanzl
1.3.2021 14:32 Reaguje na Miroslav VinklerCo jsem napsal? Proč to nečtete nebo nechcete pochopit?
Já nepsalo žádných agregátech a podobných cypovinách!
Já psal o tom, že Japonsko RÁZOVĚ a bez přípravy přišlo o většinu výkonu JE a proto tam šla zcela logicky cena elektřiny nahoru.
Kdežto my budem vypínat JED za 20 let, tak se stačíme připravit, nebo snad NE??
PRÁVĚ V TOMHLE ČLÁNKU JE POPSÁNO, JAK BYCHOM TO MOHLI UDĚLAT.
Pavel Hanzl
1.3.2021 21:34 Reaguje naUkažte mi stát, kde vláda za 8 let!!! nebyla schopna rozhodnout VŮBEC NIC, kde vláda lidem běžně lže atd. atd.
Jen drobnost: v Rakousku z celého hospodářského propadu bylo 70% vyplaceno lidem postiženým covidem jako náhrady, u nás sotva 30%.
Pavel Hanzl
3.3.2021 08:05 Reaguje naStále jezdím tudy občas do práce a ten úsek je stále rozkopaný. Já vím, je to teprv 12 let....
Pavel Hanzl
3.3.2021 08:10 Reaguje naZ Brna jsme ji rychle postavili do Pohořelic (18 km k hranici) a šlus. Ministr Ťok přímo do kamer lhal, že "problémy jsou na Rakouské straně".
Tohle je typický způsob komunikace vlády s veřejností, prostě drzá a přímá lež.
Galipoli Petr
3.3.2021 08:09 Reaguje na Pavel HanzlBudování VVN sítí v Německu? Potřebují postavit 7700 kilometrů. Kolik postavili do teď? A navíc např. Bavorsko nechce o postavení sloupů pro velmi vysoké napětí ani slyšet. A když chtějí zakopat kabely pod zem, tak se bouří vlastníci pozemků. A tak silně zneužívají naši přenosovou soustavu.
Pavel Hanzl
3.3.2021 20:17 Reaguje na Galipoli PetrCo jsme u nás postavili naposled? Blanku a od té doby ani ťok. A to bylo vagónů keců a kritiky, že? A to stála desetinu, co mastodont a byla předražená jen dvakrát....
Ano, decentralizované FVE stály české daňové poplatníky od roku 2010 cca 450 miliard korun, do 2030 do bude bilion, a to za zoufalou účinnost a nestabilitu! I babička z Horní Dolní platí solárním baronům z každé kWh 0,60 Kč. Takže milovníci OZE, když jde tak o báječné a levné zdroje, tak si je klidně stavějte, ale nepokračujte v té zlodějně vůči spotřebitelům! Protože všechny ty kecy o tom, jak znevýhodňuje v ČR OZE, zakrývají jenom snahu o maximalizaci zisku s pomocí dotací/rozuměj dalších daní spotřebitelů. To je cynický byznys se strachem lidí o naše životní prostředí, které je těmto podnikatelům zcela u zadele.
Pavel Hanzl
1.3.2021 14:33 Reaguje naMiroslav Vinkler
1.3.2021 14:43 Reaguje na Pavel HanzlA měla by se na ni dostat odpověď.
Jaroslav Studnička
1.3.2021 14:46 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
1.3.2021 14:58 Reaguje na Miroslav VinklerA pana Wagnera jakbysmet? Co kdybste se spíš zamysleli nad argumenty, které jsou v článku.
Pavel Hanzl
1.3.2021 15:03 Reaguje na Miroslav VinklerBudeme stále plácat o tom, že by "se mělo" postavit megagiga nových reaktorů a mezitím zbankrotují uhláky??
Nemáte pocit, že už dnes nám velmi svižně ujíždí vlak a za 20 let to bude úplně v dupě?
Miroslav Vinkler
1.3.2021 15:51 Reaguje na Pavel HanzlTu přechodnou dobu navrhuji řešit uzavřením kontraktu s Ruskou federací na pokrytí 60% elektřiny, obdobně jako Němci podepsali kontrakt na 100% německé spotřeby ZP.
Mezitím postavit 5-6 JE, které zajistí následnou výrobu elektřiny a její cenovou stabilitu pro občany ČR vč. firem.
OZE dostat na 12% v mixu energií.
Pavel Hanzl
1.3.2021 16:46 Reaguje na Miroslav VinklerNěmci a 100% ruský plyn, vy máte nějakou žertovnou náladu.
Miroslav Vinkler
1.3.2021 17:51 Reaguje na Pavel HanzlPřenosová trasa je hotová a končí nyní v Maďarsku (bývalá VVN Mir)
Tak chcete uhláky v ČR nebo bez uhláků a s ruskou elektřinou?
Pavel Hanzl
1.3.2021 21:20 Reaguje na Miroslav VinklerMilan G
2.3.2021 11:10 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.3.2021 08:02 Reaguje na Milan GJaroslav Studnička
3.3.2021 09:20 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
3.3.2021 22:27 Reaguje na Pavel HanzlV nejbližších 20 letech to bude pořádné kvantum.
Jaroslav Studnička
1.3.2021 14:45 Reaguje na Pavel HanzlKatka Pazderů
1.3.2021 15:48Věřte tomu, že nám budoucnost ukáže, kde je pravda. A Nová jaderná úsporám (tedy nový blok elektrárny Dukovany) zmizí hned po letošních parlamentních volbách.
Miroslav Vinkler
1.3.2021 15:52 Reaguje na Katka PazderůJaroslav Studnička
1.3.2021 16:01 Reaguje na Miroslav VinklerJaroslav Studnička
1.3.2021 17:48 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.3.2021 16:39 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
1.3.2021 16:03https://www.ote-cr.cz/cs/statistika/narodni-energeticky-mix
OZE.....................3,90% /FVE 1,66 , VE 0,00 ,hydro 0,44, biomasa 1.81
fosil................. 57.01 / HU 46.18, ČU 2.84, ZP 7.74...)
jádro..................39.09
A teď ať nám pánové Hanzl a spol.+ pan Smrž vysvětlí, jak si to od roku 2030 představují.
Pavel Hanzl
1.3.2021 16:28 Reaguje na Miroslav Vinkler1) vykopnout v regulérních volbách tu neschopnou bandu mafiánů kteří vládnou dnes. To je předpoklad nutný, nikoliv dostačující, ale hlavně nejtěžší. Pokud to zvládneme, máne šanci.
2) Porozumu uzavřít solární tunel tak, aby nebyli fatálně postiženi vlastníci, kteří už mají investici splacenou a dotace by se mohla výrazně snížit.
3) Zrušit povinné přimíchávání biopaliv a přestat dotovat biopalivový tunel.
4) Všechny OZE pustit do aukcí jak to dělají země, kde se to osvědčilo.
5) Podpořit vývoj a výrobu akumulací, především asi vodíkových.
6) Prostě to obšlahnout celé ze zemí, kde to už dnes funguje. Jakmile se objeví na trhu SMR reaktory, posoudit jejich vhodnost i pro nás a místo mastodonta pořídit radši smečku těchto jedinců.
A v roce 30 budeme daleko chytřejší, technologie budou taky někde jinde a naše jaderky budou stále fungovat, možná pojede i nějaký dojíždějící uhlák.
Pavel Hanzl
1.3.2021 16:35 Reaguje na Miroslav VinklerJe rok 30 a všichni auf!! makáme dle předstvav našich soudruhů....
Zbyněk Poisl
1.3.2021 16:26Pavel Hanzl
1.3.2021 16:30 Reaguje na Zbyněk PoislDemagogie není, když někdo neuvede něco, co by se líbilo oponentovi.
Milan G
1.3.2021 17:09Svatá Prostoto
1.3.2021 18:29Nikdo se vámi nehádá, že stávající vláda je neštěstí (a ty před ní byly lepší, ale furt stály až moc často prd), stejně jako že uhlí zvoní hrana a že je dobře a všichni to chceme. Prasárna je už samotná těžba, prasárna je i to spalování.
Nějaké dramatické úspory se také nedají očekávat.
Je tedy otázkou, čím uhlí nahradit. Možnosti jsou JE, plyn, OZE a dovoz. Na dovoz nikdy moc mít nebudeme a OZE mají u nás omezené využití. Mám na mysli primárně vítr a slunce, bo s vodníma elektrárnama je už šlus (velké není kam a nové MVE přírodě jednoznačně škodí), spalování biomasy je prasárna, biometan z čehokoli jiného než kom odpadu taky, biopaliva jakbysmet. Když někdy z OZE vykřešeme 50% (a i tak už toho bude mít krajina plné kecky) tak budeme rádi.
Takže zbytek musí být plyn (a ten taky z hlediska CO2 žádná sláva) a/nebo JE. A stavět to jen na plynu je nemoudré, kdyby nic, tak vyšší diverzifikace zdrojů je vždy žádoucí, zejména když jak plyn, tak palivo do JE musíme dovážet.
Problém u Smrže&spol. není v cílení primárně na OZE, ale v ultimativním odmítání jádra, bez kterého se v rozumném mixu prostě neobejdeme. Řeči o tom, jak to půjde v našich podmínkách jak bez uhlí, tak bez jádra, jsou hovadina.
Na závěr jak už jsem psal, to vaše nadšení pro Čechy jako akumulátor Evropy nesdílím, bo my nikdy nebudeme mít takové přebytky OZE, aby dávalo smysl je využívat pro masivní akumulaci. Pokud bude zrovna jooo svítit a foukat, bude mnohem rozumnější snížit výkon primárně plynových elektráren, popřípadě i JE. Navíc v okamžiku, kdy ta akumulace začne dávat opravdu ekonomický smysl, tak se ty kapacity budou budovat primárně v těch zemích, kde ty přebytky mají. Víc větru, víc slunce. Navíc, české subjekty na to stejně mít investice nebudou, ne takové, aby to mělo celoevropský význam, a subjekty které ano, si ty kapacity budou budovat primárně doma. Ostatně, budou k tomu motivovány svými vládami, nezávislost v této oblasti je významný bezpečnostní prvek.
Takže už jednou pro vždy jděte do háje s těmi nablblými řečmi o tom, jak tu všichni toužíme po uhlí a ropě. Skoro všichni tu chceme mít vyvážený energetický mix BEZ uhlí, tedy s jádrem.
Tedy, až na Smrže:-))).
Pavel Hanzl
1.3.2021 19:24 Reaguje na Svatá ProstotoTakže ropáky považuji za ideologicky doblblé jedince, kteří pouze nadávají, kritizují, vše shazují na EU a celkově odmítají jakýkoliv pokrok. Vůbec si nedovedou představit, že se OZE rychle vyvíjí a jakoukoliv současnou chybu nebo nedodělek mohutně medializují.
Pro nás je asi klíčem do budoucnost fve. Pro pokrytí celé naší spotřeby (což rozhodně není nutné) by stačílo pokrýt panely 1% rozlohy ČR, nebo spíš 10% zpevněných ploch. Je to dost práce a peněz, ale jiná cesta asi nevede. O mastodontovi si můžeme nechat jen zdát.
Ale
Emil Novák
1.3.2021 20:01 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.3.2021 21:09 Reaguje na Emil NovákK tomu je tam poznámka k akumulaci zeleného vodíku nebo syntetického paliva:
"Jenom v podzemních zásobnících RWE v ČR je 2,7 miliardy Nm3 zemního plynu, což představuje odhadem 28,5 TWh energie".
Píše se začátek roku 2021, připomínám a vývoj jede velmi rychle, covid necovid.
Emil Novák
1.3.2021 22:17 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.3.2021 08:09 Reaguje na Emil NovákSolár ve Španělsku nebo na Sahaře má max výkon 1.4x soláru u nás. Když k tomu připočítáte dopravu, daně, zisk výrobce a obchodníka atd., tak jste s dovozem rozhodně horší. Navíc se vodík velmi špatně skladuje a přepravuje, k tomu energetická bezpečnost atd. atd.
Vy pořád bečíte o jádro, ale vůbec vám nedochází, že před rokem 40 nebudeme mít žádný nový blok, ani kdybychom si prst v řiti zalomili.
A když se podívám, jak se světová (především Evropská) energetika pohnula za poslední 2 roky, tak mastodont v roce 40 bude působit jako koněspřežná dráha do Lince.
Emil Novák
2.3.2021 08:48 Reaguje na Pavel Hanzl2) Skladování nebo zisku obchodníka se nevyhnete, ať už ten vodík vyrobíte na Sahaře nebo v ČR, tak nevím proč to sem taháte.
3) Já o žádné jádro nebrečím, když se nebude vyrábět elektřina z jádra, bude se vyrábět dráž ze zemního plyn z Ruska, já s tím problém nemám. Jen by se to mělo říkat na rovinu.
4) Blábolení o mastodontech nekomentuji.
Pavel Hanzl
2.3.2021 17:07 Reaguje na Emil NovákPokud budeme umět nahradit uhlí, tak to jádro v té době už bude brnkačka.
Jaroslav Studnička
2.3.2021 17:45 Reaguje na Pavel HanzlAle tak předpokládám, že na to budou dotace z EU...
Pavel Hanzl
3.3.2021 07:55 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
3.3.2021 09:26 Reaguje na Pavel HanzlNapř. Modernizační fond byl spuštěn loni.
Pavel Hanzl
3.3.2021 07:59 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
3.3.2021 09:26 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
2.3.2021 18:01 Reaguje na Pavel HanzlPlyn samozřejmě jádro nahradit může a všude kde se jádro odstavuje, se to tak děje.
Pavel Hanzl
2.3.2021 19:35 Reaguje na Emil Novákhttps://oenergetice.cz/plyn/nel-roku-2025-chceme-stlacit-cenu-zeleneho-vodiku-k-15-usd-kg
Emil Novák
2.3.2021 19:42 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
2.3.2021 21:41 Reaguje na Emil NovákV zemi, kde zítra již znamená včera:-).
Prdel je, že jak na Rusko furt nadává, tak tím svým budovatelským nadšením je Hanzl komsomolec jak vyšitý:-))).
Pavel Hanzl
3.3.2021 07:53 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
3.3.2021 08:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.3.2021 22:34 Reaguje na Emil NovákPouze z OZE se to vyrentuje, jinak ani ťok.
Pavel Hanzl
2.3.2021 19:42 Reaguje na Emil NovákSvatá Prostoto
1.3.2021 21:05 Reaguje na Pavel HanzlPrdel je v tom, že u těch OZE zbývá dořešit ale sakra problémů ... od jejich výstavby až po zvládnutou a dostupnou akumulaci. U té JE jen jeden, vládu, která bude schopna vyhlásit VŘ a neposrat to.
Jo, a ta první věta je taky perla ... ropáci netouží po uhlí a ropě ... a proto jsou ropáci. Vy taky máte dost:-))).
Svatá Prostoto
1.3.2021 21:06 Reaguje na Svatá ProstotoPavel Hanzl
1.3.2021 21:15 Reaguje na Svatá ProstotoBoznohý obézní alkoholik chce vystoupit na Kilimandžáro?
Svatá Prostoto
2.3.2021 14:34 Reaguje na Pavel HanzlSpíš jsem zvědav jak to bude po volbách. Šance, že ti dva pitomci B&H půjdou od válu je čím dál větší ... ale zda je i větší šance na rozvoj jaderné energetiky ... to bych si jen tak tvrdit netroufl.
Pavel Hanzl
2.3.2021 17:01 Reaguje na Svatá ProstotoPokud přijde normální vláda, bude mít obrovskou práci stabilizovat zemi a nasměrovat zase do Evropy, asi jak po plyšákovi. A s tím by měla jít energetika evropského typu, JE asi jen ve formě SMR, čort znajet.
Jaroslav Studnička
2.3.2021 17:52 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.3.2021 19:32 Reaguje na Jaroslav StudničkaBez toho se nemůžeme považovat za demokratický, právní stát.
Svatá Prostoto
2.3.2021 21:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.3.2021 07:44 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
3.3.2021 22:59 Reaguje na Pavel HanzlTo ostatní jsou sice slušné kurvárny, ale není mi známo, že by byl v souvislosti s nimi obviněn z jakéhokoli TČ.
Já bych to s tím přáním otcem myšlenky fakt nepřeháněl. Podle vaší optiky by takový Berlusconi musel sedět o chlebu a vodě až do smrti:-).
Pavel Hanzl
4.3.2021 22:28 Reaguje na Svatá ProstotoPavel Hanzl
2.3.2021 08:15 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
2.3.2021 14:32 Reaguje na Pavel HanzlA proti Rusku fajn, ale ruský balet a třeba Lermontova mi dovolíte, nebo to je taky fuj:-)?
Já abych se v tom vašem vesmíru nějak orientoval:-)))?
Pavel Hanzl
2.3.2021 16:57 Reaguje na Svatá ProstotoJá proti Rusku a hlavně proti Rusům vůbec nic nemám, ale silně mi vadí jejich agresivní a čistě negativní politika.
Svatá Prostoto
2.3.2021 21:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.3.2021 07:49 Reaguje na Svatá ProstotoA Němci nám na to dávají dotace, bez nich bychom si už ani řiť nevytřeli.
Svatá Prostoto
3.3.2021 22:56 Reaguje na Pavel HanzlGalipoli Petr
4.3.2021 21:14 Reaguje na Svatá ProstotoPavel Hanzl
4.3.2021 22:30 Reaguje na Galipoli PetrMilan G
1.3.2021 21:08 Reaguje na Svatá ProstotoTomuhle se říká, bav se s volem o sobotě když jde v pátek na porážku :-)))
Svatá Prostoto
2.3.2021 14:36 Reaguje na Milan GA zase věřím, že to v podstatě myslí dobře ... teď sakra nevím, jestli je to dobře nebo špatně:-))).
Pavel Hanzl
2.3.2021 16:49 Reaguje na Svatá ProstotoPíšu disertační práci na téma "duševní pochody v ropákově koblize".
Milan G
2.3.2021 21:17 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
2.3.2021 21:32 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.3.2021 07:41 Reaguje na Svatá ProstotoBřetislav Machaček
2.3.2021 08:53jak si přihřát polívčičku na otevřené státní i unijní kase a snaží se zdůvodnit, proč právě oni. Oni zajistí více pracovních míst, oni udělají
ráj na Zemi, oni tomu všemu nejlíp rozumí, ale pouze za cizí peníze .
Už jsem to psal v minulosti mnohokrát. Postavte si OZE za vlastní a je
jedno nakonec kde, protože za vlastní a bez výhod je to o rentabilním
projektu. Na síť budete připojeni ale pouze tehdy, až budete dodávat
nasmlouvané množství v každé denní i roční době. Jinak si to využijte
v ostrovním režimu a nezatěžujte distribuční soustavu skoky a výpadky.
Nic víc, nic míň bych po vás nechtěl a vy nechtějte po spotřebitelích
aby financoval vaše podnikání a přes stát i náklady na stabilitu sítě.
Zdar vašemu tržnímu ekologickému podnikání.
Jiří Svoboda
2.3.2021 09:03Vysoké ceny pro spotřebitele - to je otázka, co je to ta cena (co do ní započítáme) a při jakém energetickém mixu. Je jisté, že vše musí zaplatit spotřebitelé/občané ať formou účtu za elektřinu nebo daní. Čím více bude OZE v mixu, tím více bude stabilní jaderná elektřina cennější a tudíž dražší, to ovšem neznamená, že její vysokou cenu způsobily JE, nýbrž OZE.
Co je na centralizaci špatného? Vysoká efektivita výroby a jednoduchost řízení? Copak je možno chápat desítky milionů fluktuujících zdrojů a miliony záložních zdrojů propojených gigasítí (sen pana Smrže) za nějakou výhodu z hlediska údržby, řízení či spolehlivosti?
Odliv prostředků a monopolizace - to jako by autor předem věděl, co je správné, pokud v síti nebude JE, monopolizace bude naopak vyšší.
Myslím, že by pan Smrž zasloužil nějaké ocenění v oblasti umění demagogizace.
Pavel Hanzl
2.3.2021 10:53 Reaguje na Jiří SvobodaJe prostě příliš náročné, aby z jediného zdroje vedly dráty ke každé žárovce. Pokud se maximum energie spotřebuje na místě výroby (ideální je fve), komunikace se sítí je na řádově nižší úrovni a jakýkoliv blackout většinu spotřebitelů vůbec neohrozí.
Milan G
2.3.2021 11:17 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.3.2021 16:43 Reaguje na Milan GV přímořských zemích fučí skoro pořád, na Severu třeba 360 dní do roka. Takže je potřeba nahradit kompletně možná 5 - 8 dní, což samo může být dost problém. Proto se jde dost do akumulátorů a špičkových plynových zdrojů.
Jaroslav Studnička
2.3.2021 17:59 Reaguje na Pavel HanzlNapř. VB má z VtE pouze 1,48 % el. energie. Němci jsou na tom ještě hůře...
Milan G
2.3.2021 18:50 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.3.2021 20:36 Reaguje na Milan GJaroslav Studnička
2.3.2021 21:13 Reaguje na Milan GJediné, co p. Hanzl umí, je kličkovat jako zajíc v minovém poli.
Pavel Hanzl
3.3.2021 07:37 Reaguje na Jaroslav StudničkaJá mám názory víceméně stejné a píšu pořád to samé.
Viděl někdo někde kličkovat zajíce v minovém poli? Další nesmysl, jak dycky.
Jaroslav Studnička
3.3.2021 08:27 Reaguje na Pavel HanzlRespektive příspěvek pana Milana: Obě naše JE mají výkon 4200MW vy na to máte už akumulaci? Vodíky a je jedno jestli zelený nebo oranžový nechte stranou, to je hudba velmi vzdálené budoucnosti.
A vaše odpověď: Mastodont v Dukovanech je ještě daleko vzdálenější budoucnost....
Milan G
3.3.2021 12:23 Reaguje na Jaroslav StudničkaTím jsem to chtěl zkrátit a vidíte sám co z toho vzešlo :-))
Pavel Hanzl
3.3.2021 20:05 Reaguje na Jaroslav StudničkaNevím, proč pořád melete nesmysly o mastodontovi, který nebude ani za 20 let a řeší jen půlku JED.
Podívejte se konečně, jak dlouho se staví v Evropě mastodont a za kolik. A kolik zemí ho ještě chce vůbec stavět. Všichni jsou blbí jen já jsem letadlo.
Jaroslav Studnička
3.3.2021 22:31 Reaguje na Pavel HanzlPřečtěte si ještě jednou toto vlákno a snad pochopíte.
Respektive příspěvek pana Milana: Obě naše JE mají výkon 4200MW vy na to máte už akumulaci? Vodíky a je jedno jestli zelený nebo oranžový nechte stranou, to je hudba velmi vzdálené budoucnosti.
A vaše odpověď: Mastodont v Dukovanech je ještě daleko vzdálenější budoucnost....
Pavel Hanzl
4.3.2021 22:13 Reaguje na Jaroslav Studnička"Norská společnost NEL, zabývající se výrobou elektrolyzérů, cílí na to, aby se výroba zeleného vodíku dostala do roku 2025 na úroveň okolo 1,5 USD/kg a byla tak schopná konkurovat vodíku vyrobenému pomocí fosilních zdrojů.
https://oenergetice.cz/plyn/nel-roku-2025-chceme-stlacit-cenu-zeleneho-vodiku-k-15-usd-kg
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spanelska-acciona-a-plug-power-budou-zavadet-vodikove-technologie
Emil Novák
4.3.2021 22:25 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
2.3.2021 11:21 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.3.2021 16:45 Reaguje na Emil NovákJaroslav Studnička
2.3.2021 17:48 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.3.2021 19:19 Reaguje na Jaroslav StudničkaPavel Hanzl
3.3.2021 07:34 Reaguje na Svatá ProstotoDnes čadí uhlák celý rok.
Potom by čadil jen 3 měsíce v roce. Namáte pocit, že je to výrazné zlepšení? Navíc by se výrazně ušetřilo, nejen za palivu.
Samozřejmě je to přechodné opatření, je extrémně levné a zruší se, až ten výkon dají akumulátory.
Jaroslav Studnička
3.3.2021 08:35 Reaguje na Pavel HanzlTeorie a realita je něco úplně jiného v tomto případě. Bohužel spousta lidí, která nemá o energetice základní povědomí si toto myslí.
Pavel Hanzl
3.3.2021 19:46 Reaguje na Jaroslav StudničkaSvatá Prostoto
3.3.2021 22:53 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.3.2021 22:17 Reaguje na Svatá ProstotoEmil Novák
4.3.2021 22:33 Reaguje na Pavel HanzlJiří Svoboda
2.3.2021 11:59 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.3.2021 16:51 Reaguje na Jiří SvobodaJaroslav Studnička
2.3.2021 17:50 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
3.3.2021 22:33 Reaguje na Pavel HanzlChápu, že vaše doména jsou lži a demagogie...
Pavel Hanzl
4.3.2021 22:18 Reaguje na Jaroslav StudničkaJiří Svoboda
2.3.2021 18:41 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.3.2021 19:27 Reaguje na Jiří SvobodaVýpadek je známý předem a záložní zdroje můžou jet jen 3 měsíce v roce a tahle elektřina je daleko dražší, než levná z fve.
Pokud bude akumulátorová elektřina třikrát dražší, pořád to vyjde dost levno.
Což je chyba, elektřina má být drahá.
Milan G
2.3.2021 18:52 Reaguje na Pavel HanzlMiroslav Vinkler
2.3.2021 10:49EU si setsakra rozmyslí jestli roztočit rotačky tiskáren peněz a nalít bilióny ničím nekrytých euro do oběhu pro zelený úděl.
Ono by to taky klidně mohlo skončit tím, že nebude ani zelený úděl ani společnost jak ji známe.
Plánovaný cíl snížení emisí CO2 na nulu do 2050 ,pokud nedojde ke skutečnému zázraku, je nedosažitelný.
Jinak OZE v podání páně Smrže jsou naprostým omylem a jak správně píše pan Svoboda , bez jaderné energetiky se z místa nepohneme.
Pavel Hanzl
2.3.2021 11:16 Reaguje na Miroslav VinklerTo nejsme bohatí dost?
Každé další bohatnutí je jen konzum a tím tvorba dalšího odpadu!!!
Svatá Prostoto
2.3.2021 14:37 Reaguje na Pavel HanzlŠípková Růženka se právě probudila:-).
Pavel Hanzl
2.3.2021 16:47 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
2.3.2021 21:29 Reaguje na Pavel HanzlAle jo, tohle bude další rána do vazu.
Jestli máte nějaké úspory na důchod, tak Bůh s vámi:-))).
Karel Ploranský
3.3.2021 02:46 Reaguje na Miroslav VinklerCelá Asie v čele s Čínou se asi mlátí smíchy, co my jsme to za pitomce...
Jinak - jste pozadu, pokrok Vás předběhl. Pro nalévání bilionů ničím nekrytých peněz do oběhu pro financování blbin už vůbec není nutné roztáčet rotačky. Dnes peníze vznikají mačkáním kláves na počítačích. Výsledkem pokroku IT není jen virtuální realita, jsou to i virtuální peníze.
Miroslav Vinkler
2.3.2021 18:12Každý se může podívat na růst koncentrací CO2 na Manu Loa
/referenční stanice/
https://www.esrl.noaa.gov/gmd/ccgg/trends/
Co uvidíte na grafu ? Pokrytectví globalistů v boji za snižování emisí CO2
1960..........316 ppm
1990..........350
2010..........390
2020..........410
Když se podepisoval Kjótský protokol bylo 364, Pařížská dohoda 390 , dnes 415 ppm.
Všichni chtějí zachraňovat svět hubou, ale nejdříve se musí vydělat.
Emise Číny,Indie stále rostou a EU je vedle toho jak trpaslík.Podle nových údajů Mezinárodní energetické agentury byly celosvětové emise v prosinci o 2% vyšší než ve stejném měsíci roku 2019. Emise Číny byly v prosinci 2020 o 7% vyšší než v prosinci 2019.
Rychlost, s jakou se poptávka po energii vrátila, když se pandemická omezení zvedla, „podtrhuje riziko významného zvýšení emisí CO₂ v letošním roce,“ napsala IEA.
Vědci odhadují, že emise by se musely propadnout o 10% za rok, než by mohli vědci detekovat snížení koncentrace CO₂ v atmosféře, které každoročně roste po celá desetiletí.
https://www.bloomberg.com/news/articles
Zelený úděl je absolutně mimo mísu poněvadž neřeší příčinu, ale důsledky.
A to, co se tady snaží předvádět Ulrika s EK a eurohujery je stejné jako střílet na hrocha špuntovkou. Více škody než užitku.
Pavel Hanzl
2.3.2021 19:05 Reaguje na Miroslav VinklerNejsou to najednou ti, kteří pořád všechno jen kritizují, stále zdůvodňují že to nejde, stále čadí z uhláků, protože je to nejlevnější?
Nevím, kdo je globalista, ale vím kdo je ropák a vím, že právě tihle lidé stojí za treagédii, ktrá nás čeká. A Evropa má řešit emise největších prasáků?? Jak to má asi udělat?
Zkuste napsat, jak mají střílet na hrocha a jak řešit příčiny a ne důsledky. Ale reálné názory, ne ideje s hlavou v oblacích.
Emil Novák
2.3.2021 19:52 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.3.2021 20:32 Reaguje na Emil NovákZkuste se podívat, jak dlouho se staví průměrná jaderka (nejlépe v Evropě) a kolikrát je předražená a pak se podívejte na glóbus........a nalijte si panáka....
Emil Novák
2.3.2021 21:58 Reaguje na Pavel HanzlV EU ani USA se posledních 30 let téměř žádné reaktory nestaví. Právě především díky svaté válce proti jádru. Postavily se jednotky kusů. Pak není divu, že výstavba prototypů trvá dlouho. A místo aby se Evropa zamyslela proč to nejde a vymyslela jak to udělat aby to šlo, když to v minulosti šlo a v "rozvojovém" světě to pořád jde, tak si řekla: nejde to, budeme radši montovat fotovoltaiku z Číny a pálit ruský plyn, to zatím ještě zvládneme. A eurohujeři tomu tleskají a nazývají to Green deal.
Pavel Hanzl
3.3.2021 07:27 Reaguje na Emil NovákJádraři (ropák je zbytečně silný výraz) to dělají velmi rádi a intenzívně.
Zkuste se zamyslet, PROČ jádro ustupuje a ve vyspělých zemích se prakticky nebuduje. To není žádná svatá válka, to je ekonomika
PROČ jádro má v celosvětovém mixu jen 10% (dříve 19%) a PROČ velmi rychle OZE vystoupily na 29%?
Napovím: všechno je o penězích.
Emil Novák
3.3.2021 08:11 Reaguje na Pavel Hanzl2) V Německu i Belgii mají zákon, který přímo stanoví odchod od jádra v roce 2022 resp. 2025. Ve Španělsku platí jaderné elektrárny na speciálních daních 22 € z každé vyrobené MWh, zatímco OZE jsou naopak ve všech těchto zemích tvrdě dotované. V USA mezi roky 2010-2019 dostaly FVE průměrné dotace 82,46 $/MWh, VtE 18,86 $/MWh, jaderné 1,93 $/MWh. Tak tu laskavě nepište nesmysly o ekonomice.
Podíl jádra celosvětově klesl ne proto, že by se snížila výroba, ta byla v roce 2019 historicky druhá nejvyšší, ale protože roste celosvětově spotřeba elektřiny.
Pavel Hanzl
3.3.2021 18:15 Reaguje na Emil NovákAle zkuste se zamyslet, proč se jádro teda nerozvíjí, proč to státy nechtějí dotovat (dle vás), proč dotují radši OZE. Všichni být blbí asi nebudou, nebo ANO?
Emil Novák
3.3.2021 21:02 Reaguje na Pavel HanzlU nás se uhlí "dotuje" tak "nechutným způsobem", že loni při výrobě 34 TWh musely uhelné společnosti odevzdat přibližně 28 milionů emisních povolenek, při hodnotě jedné povolenky 25 € to dělá 700 milionů Eur neboli 18,2 miliardy Kč za jediný rok. Tyhle "dotace" jste myslel?
Jaroslav Studnička
3.3.2021 22:35 Reaguje na Emil NovákPavel Hanzl
4.3.2021 08:55 Reaguje na Emil Novák"Komora OZE za diskriminační označila podobu programu Nové obnovitelné zdroje v energetice. Ten má z celkové částky fondu dostat téměř 39 procent, tedy zhruba 60 miliard korun. Podle komory je problém, že 60 procent alokace má být po tři roky určeno velkým energetickým společnostem spalujícím uhlí".
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-organizace-modernizacni-fond-dost-nepodpori-komunitni-energetiku
Emil Novák
4.3.2021 09:08 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
3.3.2021 08:33 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.3.2021 08:53 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
3.3.2021 09:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.3.2021 18:07 Reaguje na Jaroslav StudničkaMiroslav Vinkler
2.3.2021 21:00 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.investicniweb.cz/ekonomika-politika/ekonomika/10-grafu-ktere-ilustruji-populacni-explozi-nejen-poslednich-200-let
Řečeno česky: každý člověk má neustále se zvyšující nároky na energie, přímo (topení,svícení) i nepřímo (zvyšující se životní úroveň-typicky auto, moto, bydlení, elektronika,ošacení,služby ...)
Porovnejte život svých prarodičů s vaším.
Co je platno tzv. snižování emisí v EU, když jinde strmě populace narůstá a dožaduje se stejného standardu jako máte vy.
To Ulrice a jejím melody makers absolutně nedochází, anebo dochází, ale nechtějí o tom mluvit-což je ještě horší.
Pavel Hanzl
3.3.2021 07:01 Reaguje na Miroslav VinklerVnucovat rozvojovým zemím nějaké regulování porodnosti?
Víte co je to "neokolonialismus"? Víte kam vás pošlou?
Víte jak nejen Brazilci likvidují deštné pralesy přes protesty vyspělého světa? Jak nejen Čína brutálně těží nerostné bohatsví Afriky, jak se chovají těžeři na celém světě, jak Rusko zamořuje ekologicky nejcitlivější Sever, jak uhelné a ropné exhlalace vypouští všichni, na které nemá EU špagát? Jak zachází třetí svět s plastovým odpadem?
Jistě, Evropa má taky máslo na hlavě (vývoz odpadu), ale díky Green dealu a evropskémo příkadu se mění energetika celého světa, která je největší emitentem CO2. Já to vidím jako úspěch, kdežto vy byste asi jen bečel a čadil z uhláků a i tu špuntovku hodil do kanálu.
Miroslav Vinkler
3.3.2021 09:33 Reaguje na Pavel HanzlNaopak v zemích, které jsou chudé ,je sex zábavou chudých a natalita je extrémně vysoká.
Což by mělo vést k tomu, že euroatlantické země se dobrovolně zřeknou rozežírání a pomohou rozvojovým zemím. Tedy skutečně pomohou.
Z historie není znám ani jediný příklad tohoto chování.
Řečeno matematicky- rovnice nemá řešení v této množině.
Postup realizovaný EU/USA -zelené zítřky je naivní a srandovní záležitost vhodná leda pro ohromení publika ala Hanzlové - což jak vidět zabírá.
Pavel Hanzl
3.3.2021 18:18 Reaguje na Miroslav VinklerKarel Ploranský
3.3.2021 03:00 Reaguje na Pavel HanzlJsou to naprosto jednoduché počty:
Nebylo by divné, kdyby se nekonal nebyl děsivý nárůst antropogenních emisí, když je tak děsivý nárůst počtu lidí na planetě?
Když se lidstvo během pár desítek let rozmnožilo na trojnásobek, tak je vlastně docela úspěch, že koncentrace CO2 v atmosféře stoupla jen tak, jak stoupla.
A bude stoupat dál!!!
I kdybyste zastavil úplně všechny "uhláky" a FV panelama pokryl i oceán. Čili jste to na prvním místě vy, kdo nechce řešit příčiny a řídí se idejemi s hlavou v oblacích.
Všichni tu brečíme tuze hezky, ale na úplně nesprávném hrobě.
Už jsem ten příměr použil, ale zopakuji ho:
Tím jak se tu hádáme jestli jádro nebo OZE, jsme jako někdo, kdo bydlí pod hrází rybníka a ta hráz praská. Ale on je k hrázi otočený zády a řeší problém, jestli přílišnou vlhkost ve sklepě odstranit svislou izolací nebo raději elektroosmózou.
Pavel Hanzl
3.3.2021 07:03 Reaguje na Karel PloranskýKarel Ploranský
4.3.2021 18:44 Reaguje na Pavel HanzlMimochodem, genocida Židů byla strašná, ale v globálních číslech se projevila jen zcela neznatelně. Už proto je nesmysl se o ní zmiňovat v této souvislosti.
Vzpomeňte si prosím, co vy sám velmi často opakujete. Že nejhorší je nedělat nic: Že se prostě musí NĚCO dělat - i když to možná není přesně to pravé ořechové.
Jeden ze základních způsobů jak se pokusit o zpomalení drtivého tempa přírůstků lidské populace je osvěta.
Vyspělé státy by měly ty prostředky, které se chystají vesele promrhat na předem ztracený boj s oteplováním pomocí technologií, u kterých je účinnost (přesněji osvědčené kritérium, poměr výkon/cena) přinejmenším sporná, věnovat do intenzivní osvětové činnosti. Tak aby obyvatelé zemí, ve kterých nárůst populace dosahuje hodnot až absurdních, pochopili, že když se šuká, nepřináší to jen a jen radost, že to má i důsledky.
Určitě by se daly najít cesty, jak u nich zpopularizovat výhody antikoncepce. Aby jim v jejím používání nebránila chudoba, tak jim veškeré druhy antikoncepce poskytovat ZDARMA. A nejen to - ty, kteří se pro její používání nechali přesvědčit, ZVÝHODŇOVAT nějakými pro ně zajímavými bonusy.
Všemi dostupnými metodami jim vštěpovat vědomí, že z problémů které si sami způsobují jim nepomůže to, že se protě seberou a půjdou se množit jinam. že ta cesta je nemožná, protože hranice jsou neprostupné a kdo je překročí, bude bez milosti vrácen, a nejede přes to vlak.
Atd., atd.
To všechno by stálo pouhý zlomeček toho, co EU hodlá vydat na financování cesty k oslabení své ekonomiky ve prospěch Číňanů (i Ruska) s názvem Zelený úděl.
Pavel Hanzl
4.3.2021 22:04 Reaguje na Karel PloranskýDal by se možná nasadit systém cukru a biče, prostě jen kdo si dokáže zablokovat populační boom (dle vlastních kulturních zvyklostí), dostane humanitární a jinou pomoc, jinak ani ťok.
Ale obávám se, že to bude řešit až klimatická katastrofa.
Jiří Svoboda
2.3.2021 20:14 Reaguje na Miroslav VinklerNerozumím smyslu sdělení a odkaz mi nefunguje.
Miroslav Vinkler
2.3.2021 20:53 Reaguje na Jiří Svobodahttps://www.bloomberg.com/news/articles/2021-03-02/after-historic-fall-carbon-emissions-are-now-coming-back-fast?mc_cid=7ab76d516a&mc_eid=7920069880
Jiří Svoboda
3.3.2021 08:37 Reaguje na Miroslav VinklerNapsal jste to podle zdroje správně, ale ta věta opravdu nic smyslupného nevypovídá. Má význam takové věty citovat?
Miroslav Vinkler
3.3.2021 09:24 Reaguje na Jiří SvobodaPavel Hanzl
3.3.2021 18:05 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Svoboda
4.3.2021 12:22 Reaguje na Miroslav VinklerZměny koncentrace již spolehlivě měříme nějakých 60 let. K tomu žádný 10% pokles nepotřebujeme. Pokud by spadly emise o 10 %, za pár let se to měřitelně projeví ve snížení rychlosti nárůstu CO2 v atmosféře.
Pokud by se emise snížily na 50 %, dá se díky přetrvávajícímu rozpouštění CO2 v podsycených oceánech očekávat zastavení nárůstu CO2 v atmosféře.
Pokud se nebudeme vyjadřovat přesně a jen vypouštět nějaká nepřesná vágní tvrzení z novin, budeme pouze šířit chaos.
Pavel Hanzl
4.3.2021 22:06 Reaguje na Jiří SvobodaKarel Ploranský
3.3.2021 02:47 Reaguje na Miroslav VinklerNení to stejné.
Střílet špuntovkou na hrocha je sice taky blbost, ale nestojí to ty miliardy.
Pavel Hanzl
3.3.2021 07:13 Reaguje na Karel PloranskýPokud ovšem pan Vinkler nevynalezene "zázračnou zbraň", to by byl už jen valčíček.
Karel Ploranský
3.3.2021 02:13Píše: "Uvedené informace měly za cíl diskreditovat obnovitelné zdroje a ukázat jadernou energii jako jediné řešení pro Českou republiku, nehledě na ekonomická a sociální rizika."
Nevím o žádném zastánci jádra, který by tvrdil, že je to JEDINÉ řešení.
Takové přehánění je typické právě pro zastánce OZE a speciálně fotovoltaiky.
Komu skutečně záleží na tom, aby ČR (a nejen ona) byla do budoucnosti zabezpečena energií nejen únosně z hlediska životního prostředí, nejen moderně, ale i spolehlivě, považuje za samozřejmé, že takový cíl není dosažitelný bez využití VŠECH dostupných možností v racionálně namíchaném energetickém mixu. A když pak hodnotí možné přínosy jednotlivých komponent toho mixu, hodnotí je nestranně a co nejobjektivněji.
Tím pádem se ovšem musí nutně dostat do sporu s lidmi, kteří z jakéhokoliv důvodu vyzdvihují kteroukoliv z komponent víc, než si zasluhuje a víc než může opravdu přinést. A to se samozřejmě děje. I články pana Smrže jsou naprosto typickou ukázkou.
Pro něho je na prvním místě fotovoltaika a jádro zavrhuje.
Pro střízlivé posuzovatele možností je fotovoltaika vítaným doplňkem, ale zatím opravdu jen DOPLŇKEM. Je jim jasné, že bez jádra a dokonce ani bez uhelných elektráren se ještě nějaký čas neobejdeme a že spoléhat jen na fotovoltaiku a další OZE by bylo nezodpovědné.
Pavel Hanzl
3.3.2021 07:07 Reaguje na Karel PloranskýJaroslav Studnička
3.3.2021 08:32 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.3.2021 08:49 Reaguje na Jaroslav StudničkaJá vím, je to jasné už dlouho a jen mudrujou, jak to navlíknout, aby si toho občan ani nevšiml, zatím se to daří....
Příklad: Havlíček vymyslel fintu, jak obejít PS a vypsat tendr na JED s Ruskem. Prostě tlačí tam Rosatom pod tlakem proti odporu celé demokratické části společnosti. Prostě to chtějí dát Rusům a tendr je zase jen vylhaná obezlička.
Miroslav Vinkler
3.3.2021 09:35 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
3.3.2021 10:00 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
3.3.2021 19:36 Reaguje na Emil NovákPavel Hanzl
4.3.2021 09:00 Reaguje na Pavel HanzlPokud burešova mafie odmítne předat moc po podzimních volbách, (což předpokládám), tak se propadneme opět do reálné sračkototality.
Jaroslav Studnička
3.3.2021 10:03 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.3.2021 14:52 Reaguje na Jaroslav StudničkaProhráli jsme hybridní válku, to byl cíl celého snažení.
"Zničíteli li morálku národa, spadne vám jako zralé ovoce do klína" V.I. Lenin
Pavel Hanzl
3.3.2021 21:12https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/havlicek-finalni-podoba-tendru-na-blok-by-mohla-byt-v-radu-tydnu
Karel Tejkal
3.3.2021 22:15 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
4.3.2021 09:01 Reaguje na Karel TejkalTomáš Jelínek
4.3.2021 13:18Karel Ploranský
4.3.2021 19:51Ještě před pár měsícI, když jsem je uváděl jako nadějnou variantu, jejímuž vývoji by se měla dát priorita, tak se mnou polemizoval.
Ale nechme pana Hanzla - cituji z článku na serveru peak.cz :
"V neposlední řadě se zatím nepodařilo prokázat, že SMR mohou zajistit prokazatelně ekonomicky efektivní provoz."
No - a tak se ptám:
Prokazatelně ekonomicky efektivní provoz není ani zdaleka prokázán u OZE, přinejmenším ne u všech. Už vůbec ne u elektromobilů a řady jiných zoufalostí.
Naopak, aby se vůbec realizovaly, je nutné je vydatně dotovat.
Proč je tedy Zelený úděl prosazuje? Ze srandy?
Co takhle kdyby tedy EU i jednotlivé státy začaly dotovat i ty SMR, aby tu jejich ekonomiku podpořily? Alespoň stejně, jako dotují FVE, fofrníky a další OZE?
O tom se zatím z Bruselu neozvalo ani slovo.
Že by za tím byla obava, že SMR by se třebas mohly ukázat jako efektivnější investice než mohutně propagované a všemi prostředky prosazované OZE - a že by tak někdo místo SUPEROBŘÍCH zisků měl šanci už jen na obří zisky?
Pavel Hanzl
4.3.2021 21:55 Reaguje na Karel PloranskýDotace do OZE je evergreen naší medialitu, ovšem někdy přímo vylhanou. Samozřejmě se musely masivně dotovat kvůli rozjezdu, ovšem dnes se v aukcích dotují na úroveň ceny z našich uhláků (ve Španělsku na polovinu), čili nic.
SMR reaktory budou asi zcela běžnou součástí mixu, kde budou dominantní OZE doplněné akumulátory a vodíkovými špičkovými zdroji. Především proto, že je možno využít odpadního tepla, které mastodont zužitkovat neumí.
V Brně by výkonově bohatě stačily dva na Červeném mlýně a jeden na Špitálce.
Mastodont JED je iluzorní nesmysl a v roce 2040 by působil jako koněspřežná dráha do Lince.
Milan Vaněček
8.3.2021 14:06Odborným věcem nerozumí, aspoň co se fotovoltaiky týče, neustále opakuje staré vyvrácené "informace", které již obrovský vědecký pokrok, například ve fotovoltaice, překonal.
Myslím, že je Vám jasné že jaderně-uhelná lobby podniká poslední zoufalý pokus abychom se odvrátili od cesty, kterou se vydaly nejvyspělejší ekonomiky světa (USA, Čína, Japonsko, Německo, J. Korea), cesty dominance obnovitelných zdrojů energie ve výrobě elektřiny již někdy v období 2040-2050.
Místo toho nabízí tu nejdražší a nejzdlouhavější a nejriskantnější alternativu, výstavbu velkých jaderných reaktorů. Alternativu kterou opouštějí všechny vyspělé státy světa i EU. Je jim jasné, že za pár let už bude jejich jaderná alternativa zcela obsurdní a nerealizovatelná, proto pospíchají, proto desinformují, bojují o svou holou existenci.