Miroslav Vinkler: Rub obnovitelných zdrojů energie
I. Hurá na Bastilu
Do roku 2050 se chce Evropa stát prvním klimaticky neutrálním světadílem. Jak bylo upřesněno v posouzení dopadů k plánu dosažení cíle v oblasti klimatu spočívajícího ve snížení skleníkových plynů o 55 %, je třeba, aby podíl obnovitelných zdrojů energie do roku 2030 dosáhl 38–40 %.
Strategie pro integraci energetického systému zdůrazňuje, že budoucnost energie musí spoléhat na neustále rostoucí podíl geograficky distribuované výroby energie z obnovitelných zdrojů, která flexibilně integruje různé nosiče energie při zachování efektivního využívání zdrojů a zabránění znečišťování a ztrátě biologické rozmanitosti.
Politická priorita EU získat světové vedoucí postavení v oblasti obnovitelných zdrojů energie je podpořena přítomností obnovitelných zdrojů energie ve všech rozměrech energetické unie a přináší první ovoce.
Například 30. 4. 2017 vítr a slunce dodávalo ve špičce 85 % německé spotřeby elektřiny.
Německo v roce 2018 pokrylo 38,2 % a v roce 2019 již 42,6 % své hrubé spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů. V roce 2020 poprvé překonal objem vytvořené elektrické energie v EU z obnovitelných zdrojů energie z fosilních paliv. Z obnovitelných zdrojů pocházelo 38 % elektřiny.
II. Je všechno tak růžové jak to vypadá?
Protože problematika blackoutů je celkem známa, uvedu, že pouze v lednu 2020 Německu hrozil 2krát výpadek sítě kvůli fluktuaci větrné energie. O stabilizaci se zasloužil čerstvě položený podmořský kabel o délce 630 km Německo-Norsko o výkonu 800 MW při investici 2 mld. €, druhý o výkonu 1400 MW se má pokládat v nejbližší době. Německo si tak z Norska udělalo největší giga baterii na světě a snížilo riziko blackoutů.
Efektivita OZE
Pro posouzení efektivity energetických zdrojů je používáno vedle nákladů na jednotku instalovaného výkonu, nákladů na primární zdroje vztažené na jednotku produkované energie a ročního fondu pracovní doby i několik další parametrů. Jedněmi z nich jsou:Doba energetické návratnosti EPT (energy payback time) – tj. za jakou dobu vyrobí energetická výrobna stejné množství energie pro vnější odběratele, jako bylo celkem vynaloženo na její stavbu, provoz za celou dobu životnosti a úplnou likvidaci. Pro srovnání je EPT:
uhelné nebo jaderné elektrárny 3 – 4 měsíce (životnost min. 30 let)
VE 8 – 16 měsíců (životnost cca 15 let)
FVE (ve stř. Evropě) 4 – 12 let (životnost cca 15 - 20 let)
Parametr energetické výkonnosti – výtěžný poměr HR (harvest ratio) – tj. kolikrát více energie za dobu životnosti energetický zdroj vyrobí, než bylo vynaloženo na jeho stavbu, celou dobu provozování a úplnou likvidaci po skončení jeho životnosti. Pro srovnání je HR:
uhelné nebo jaderné elektrárny 120 – 140 x
větrné elektrárny 12 – 30 x
sluneční elektrárna s fotočlánky (ve stř. Evropě) 2 – 5 x
Bez dotací na vykoupenou elektřinu by se žádné větrné, fotovoltaické ani bioplynové elektrárny nestavěly. Přesto jen do fotovoltaiky v ČR při cca o 10 % vyšším instalovaném výkonu byly vloženy investice srovnatelné s náklady na výstavbu 1 bloku JE Temelín o výkonu 1000 MW.
Energetická hustota je jednoduše množství energie uvolněné na jednotku hmotnosti anebo na jednotku objemu. Historicky jsme se ubírali od zdrojů s menší energetickou hustotou ke zdrojům s hodnotou vyšší. Dřevo má energetickou hustotu za nejlepších podmínek 18-21 MJ/kg, uhlí mezi 20-30 MJ/kg a ropné produkty okolo 42 MJ/kg. Energetická hustota uranu, U3O8, uvažujeme běžný lehkovodní reaktor, bez přepracování je 500 000 MJ/kg.
Hustota energetického toku udává tok energie na jednotku horizontální plochy země nebo vody. Její jednotkou jsou v tomto případě watty na metr čtvereční (W/m2) a její násobky. Jedna z obrovských výhod hustoty energetického toku je, že nám dovolí vyhodnotit a porovnat množství energetických toků z různých zdrojů.
Hustota energetického toku
jaderná elektrárna 1280 W/m2uhelná elektrárna 780 W/m2
vodní elektrárna 9 W/m2
geotermální elektrárna 287 W/m2
FVE 4,5 W/m2
VE 3 W/m2
Jako perličku lze uvést otázku, jakou hodnotu má HET u naší civilizace? Výpočtem stanovena průměrná hodnota 0,135 W/m2, ale Německo má potřebu více jak 1 W/m2. Vezmeme-li v úvahu technologický pokrok, který nás čeká v dohledné budoucnosti, znamenalo by to, že něco přes 20 % celkové rozlohy Německa by muselo být zastavěno solárními panely k pokrytí spotřeby energie. V případě větrných elektráren je potřeba osadit o něco více jak 40 % celkové plochy Německa.
Jak můžeme vidět, přechod na obnovitelné zdroje energie není komplikovaný jenom z pohledu uchování elektrické energie a snižování emisí, ale i z pohledu hustoty energetického toku.
Zásadním problémem světa však jsou trvale rostoucí spotřeby všech energií, které činí cca 160 TWh.
Její členění je následující: ropa 34 %, uhlí 27 %, zemní plyn 24 %, hydro 7 %, jádro 4 %, OZE 4 % (2018).
V roce 2010 činily výdaje na energii více než 6 bilionů USD, tedy přibližně 10 % světového hrubého domácího produktu (HDP). Evropa utrácí téměř 25 % světových výdajů na energii, Severní Amerika téměř 20 % a Japonsko 6 %.
Z dostupných údajů lze dopočítat, že energetická spotřeba vztažená na osobu, je v USA 2,2 x vyšší než je v EU a 10 x vyšší než v Číně (kde ale enormně roste).
III. Vystřízlivění a kde soudruzi z NDR udělali chybu
Motto: Vzhledem k tomu, že se tvůrci politik přesunuli od pandemických výzev k hospodářskému oživení, znovu se aktivně diskutuje o plánech infrastruktury, včetně plánů týkajících se energetiky. Zastánci zelené energie zdvojnásobují tlak na pokračování nebo dokonce zvýšení využívání větru, solární energie a elektromobilů. Z diskuse je vynecháno jakékoli vážné zvážení širokých dopadů obnovitelné energie na životní prostředí a dodavatelský řetězec.Mark P. Mills Mines, Minerals, and "Green" Energy: A Reality Check
Všechna zařízení na výrobu energie musí být vyrobena z materiálů extrahovaných ze Země. Žádný energetický systém není ve skutečnosti „obnovitelný“, protože všechny stroje vyžadují nepřetržitou těžbu a zpracování milionů tun primárních materiálů a likvidaci soustrojí, které se nevyhnutelně opotřebují. Ve srovnání s uhlovodíky znamenají „zelené stroje“ (VE, FVE) v průměru desetinásobné zvýšení množství extrahovaných a zpracovaných materiálů za účelem výroby stejného množství energie. To znamená, že jakékoli významné rozšíření dnešní skromné úrovně zelené energie - v současnosti méně než 4 % celkové spotřeby např. USA (oproti 56 % z ropy a zemního plynu) - vytvoří bezprecedentní nárůst celosvětové těžby potřebných minerálů a radikálně zhorší stávající environmentální a pracovní podmínky zejména v rozvojových zemích.
Gravitace zelené energie
Stavba větrných turbín a solárních panelů k výrobě elektřiny a také baterií na pohon elektrických vozidel vyžaduje v průměru více než desetinásobek množství materiálů ve srovnání se stavebními stroji používajícími uhlovodíky na dodání stejného množství energie.
Nahrazení uhlovodíků ekologickými stroji podle současných plánů - bez ohledu na snahy o mnohem větší expanzi - výrazně zvýší těžbu různých kritických minerálů po celém světě. Například jedna baterie pro elektromobily o hmotnosti 450 kg vyžaduje extrahování a zpracování přibližně 225.000 kg materiálů. Průměrně po dobu životnosti baterie každý kilometr řízení elektrického automobilu „spotřebuje“ 2,4 kg Země. Při použití spalovacího motoru se spotřebuje asi 0,05 kg paliva na km.
Ropa, zemní plyn a uhlí jsou potřebné k výrobě betonu, oceli, plastů a čištěných minerálů používaných k výrobě zelených strojů. Energetický ekvivalent 100 barelů ropy se používá v procesech k výrobě jediné baterie, která dokáže uložit ekvivalent jednoho barelu ropy.
Do roku 2050, se současnými plány, bude množství opotřebovaných solárních panelů - z velké části nerecyklovatelných - představovat dvojnásobnou tonáž veškerého dnešního globálního plastového odpadu spolu s více než 3 miliony tun nerecyklovatelných plastů z opotřebovaných větrných turbín. Do roku 2030 se více než 10 milionů tun baterií za rok stane odpadem.
Například nahrazení energetického výkonu z jedné turbíny na zemní plyn o výkonu 100 MW, která je přibližně o velikosti obytného domu (vyrábí dostatek elektřiny pro 75 000 domácností), vyžaduje nejméně 20 větrných turbín, z nichž každá má velikost přibližně jako Washingtonův památník, který zabírá přibližně 16 čtverečních km půdy.
Studie Světové banky uvádí: „Zelené technologie... jsou ve skutečnosti podstatně materiálově náročnější než současné tradiční systémy zásobování energií založené na fosilních palivech.“
Ve srovnání s elektrárnou na zemní plyn vyžadují všechny OZE (slunce,vítr,voda) nejméně 10krát tolik vytěžených, přemístěných a přeměněných tun pomocí strojů, aby dodaly stejné množství energie.
Vybudování jediné větrné farmy o výkonu 100 MW vyžaduje přibližně 30 000 tun železné rudy a 50 000 tun betonu a 900 tun nerecyklovatelných plastů pro obrovské lopatky rotorů.
Se solárním zařízením (FVE) je tonáž v cementu, oceli a sklu o 150 % větší než u VE, a to při stejném energetickém výkonu.
Pokud mají být k napájení 24/7 použity náhodné zdroje energie (větrná a sluneční), bude zapotřebí ještě většího množství materiálů. Je třeba postavit další zařízení, zhruba dvakrát až třikrát tolik, aby bylo možné vyrábět a ukládat energii, když je k dispozici slunce a vítr, pro použití v době, kdy nejsou. Pak jsou potřebné i další materiály potřebné k vybudování úložiště elektřiny. Z hlediska kontextu by úložný systém v užitkovém měřítku dostatečný pro větrnou farmu o výkonu 100 MW znamenal použití nejméně 10 000 tun baterií třídy Tesla.
Současné scénáře čisté energie představované Světovou bankou (a mnoha dalšími) budou v příštích několika desetiletích vyžadovat zvýšení dodávek vzácných prvků takto:
neodym + 1 000–4 000 %
indium až o 8 000 %
kobalt o 300–800 %
lithium + 2000 %
nikl, dysprosium a telur, o 200–600 %
Studie sponzorovaná nizozemskou vládou dospěla k závěru, že samotné nizozemské zelené ambice by spotřebovaly hlavní podíl globálních minerálů. „Exponenciální růst [globální] kapacity výroby energie z obnovitelných zdrojů,“ poznamenala studie, „není při současných technologiích a roční produkci kovů možný.“
Na každou tunu vyčištěného prvku musí být fyzicky přesunuta a zpracována mnohem větší tonáž rudy. U vzácných zemin se na tunu prvku těží asi 20 až 160 tun rudy. U kobaltu se těží zhruba 1500 tun rudy, aby se dostala jedna tunu prvku. Do počtu ekonomických a environmentálních nákladů je třeba zahrnout také tzv. skrývku, cca 3-7 tun na tunu rudy.
Zvažme také dodavatelský řetězec pro baterii elektromobilu. Jedna baterie, poskytující užitečný dojezd, váží přibližně 600 kg. Poskytnutí rafinovaných minerálů, potřebných k výrobě jediné baterie EV, vyžaduje těžbu, přesun a zpracování více než 225 000 kg materiálů někde na planetě. To je 20krát více než hmotnost paliva, které používá spalovací motor po celou dobu životnosti automobilu.
Jedním z dalších energetických faktorů, které chybí při analýze energie tzv. čistých technologií, je způsob, jakým jsou dodávány materiály. Více než 75 % veškeré ropy a 100 % zemního plynu se přepravuje na trhy potrubím (většina zbývajících tunokilometrů na lodích). Potrubí je energeticky nejúčinnějším prostředkem k přemísťování tun materiálu. Téměř všechny materiály použité k výrobě OZE jsou však pevné a velmi velká část bude přepravována kamiony. Používání nákladních vozidel místo potrubí s sebou přináší navýšení o 450 tun na km při přepravě OZE energetických materiálů.
Konečně, v jakémkoli poctivém zápočtu v oblasti životního prostředí existuje nutnost tzv. ekologické likvidace pro velmi velké množství baterií, větrných turbín a solárních článků po ukončení jejich životnosti.
U mnoha zastánců zelené energie se řešení všech těchto výzev s odpady nachází ve frázi o „snižování, opětovnému použití a recyklaci“.
Mantra „snižování, opětovného použití a recyklace“ zakořeněná v moderní kultuře se stala součástí prakticky všech analýz a politických návrhů z oblastí Zeleného údělu.
Jaká je však realita?
Opětovné použití je obecně irelevantní, protože naprostou většinu všech produktů nelze znovu použít. Moderní politiky a snahy „omezit a recyklovat“ byly do značné míry motivovány cílem snížit množství odpadu na skládky. Co se tedy stane s rychle rostoucím počtem větrných / solárních / bateriových zařízení, které se vyrábějí? Odpověď: téměř vše se nakonec objeví na skládkách odpadu. Samotný čínský odpad z baterií již podle odhadů v roce 2020 dosáhne 500 000 tun. Do roku 2030 přesáhne miliony tun ročně. V současné době je recyklováno méně než 5 % těchto baterií.Pokud se naplní současné předpovědi Mezinárodní energetické agentury (IEA), bude do roku 2050 existovat více než 3 miliony tun nerecyklovatelných plastových lopatek turbín ročně.
Recyklace
Pro obhájce zelené energie zahrnuje idealizovaná vize recyklace nasazení „oběhové ekonomiky“ jako priority číslo jedna pro řešení hmotných dopadů čisté technologie. Ale myšlenka oběhové ekonomiky zelené energie založená na cíli 100 % recyklace je pouhý sen. Současná tonáž globálního elektronického odpadu se rovná „hmotnosti všech komerčních letadel, která byla kdy vyrobena“ a podle předpovědí se v příštích několika desetiletích zdvojnásobí. Zatím je většina recyklace elektronického odpadu - stejně jako mnoho jiných odpadů – přemístěna do rozvojových zemích, které jsou ochotné zajistit pracovně náročné, převážně neregulované a někdy i nebezpečné „procesy“. Například Ghana je místem, kam Evropa vyváží největší množství svého elektronického odpadu.Správné pojmenování by také mohlo znít odpadový neokolonialismus.
Institute for Sustainable Futures at the University of Technology Sydney, Australia, varuje, že globální spěch za účelem splnění ambiciózních plánů OZE by mohl přivést těžaře do „některých odlehlých oblastí divočiny", které si doposud udržovaly vysokou biodiverzitu. A jsou také zaznamenávány případy zneužívání a dětské práce v dolech v Kongu, odkud pochází 70 % surového kobaltu na světě.
(V roce 2019 byly společnosti Apple, Google, Tesla, Dell a Microsoft obviněni v žalobě podané u federálního soudu USA pro využívání dětské práce v Kongu, nyní probíhá vyšetřování u řady čínských solárních firem pro podezření ze zneužívání otrocké práce.)
Jak sami vidíte, přechod fosilní energetické infrastruktury na obnovitelné zdroje je mnohem složitější a náročnější, než jsme si vůbec kdy dokázali představit.
Další dobrou otázkou je, kdo a z čeho to všechno zaplatí? Tady se nejedná o miliardy, ale biliony USD, nebo chcete-li biliony €.
A budeme-li k sobě poctiví, musíme si přiznat, že žijeme na dluh. Tyto investice jsou kryty úvěry od bank, kde si je berou jak soukromí, tak i státní investoři prostřednictvím centrálních bank, které do globálního finančního oběhu napumpovaly astronomické částky.
Celý svět, jak je všeobecně známo, žije na dluh a v žádném případě to nevypadá, že by se něco mělo změnit. Ba naopak, dluhy rostou ve všech sektorech a to enormním tempem. Bohužel, současná krize rozjela tiskárny na plné obrátky a dluhová bublina se neustále nafukuje a zadělává na možné budoucí problémy. Celý svět nyní bojuje s pandemií koronaviru a globální dluh na konci roku 2020 dosáhl rekordní výše - 277 bilionů USD.
Politika centrálních bank napříč světem, se nese v duchu "dopování" ekonomik dalším a dalším tištěním nekrytých „papírků“. Nejde jen o kvantitativní uvolňování.
Centrální banky stále dál vymýšlejí další zásahy, kterými chtějí podpořit ekonomiku a vymanit se z této krize.
A OZE jsou z tohoto pohledu obzvláště hýčkané, neboť jsou nestřízlivě podporovány vládami, těší se podpoře zejména levicových intelektuálů, městské populace a radikální části mládeže, volající nejen po změně energetické infrastruktury, ale současně i po zásadní změně společenských poměrů.
Celý zelený energetický boom nelze z pohledu skutečné ochrany životního prostředí nazvat jinak než chválou bláznovství, projevující se nenasytnou kořistnickou exploatací krajiny a přírody ve jménu skvělých zisků, navenek zakrytých pod líbivou frází o boji proti klimatické změně. Postačí se podívat na tempo růstu akcií tzv. zelených firem na burzách. Prudký růst ceny akcií americké automobilky Tesla v loňském roce vytvořil armádu milionářů, kteří sami sebe začali nazývat Teslanaires. Tedy pojmenováním, které vzniklo spojením názvu Tesla a anglického slova millionaire – milionář. Akcie firmy, která se zaměřuje na výrobu elektromobilů a u jejíhož zrodu stál podnikatel Elon Musk, jen loni zpevnily o více než 700 procent.
Stejným způsobem pod záminkou rozšiřování pravé boží víry před několika sty léty docházelo ke zotročování i genocidě domorodého obyvatelstva v Asii, Africe i Americe evropskými kolonizátory, aby zpět do mateřských zemí namířil proud zlata, stříbra, koření a otroků, což byl pravý motiv hlásání božího slova dobyvateli.
Můžeme klamat sebe, můžeme klamat i ostatní, ale matematické, fyzikální i biologické zákony prostě ukecat nejde. Z pohledu vybraných komplexních ukazatelů efektivity energetických zařízení, výše uvedených, jsou OZE výhybkou na slepou kolej a vůbec nejsou tím, za koho se vydávají. Naopak, přispívají k další ztrátě nejen evropské, ale i globální biodiverzity, jako klíčového ukazatele kvality životního prostředí.
A jak doloženo doslova kupeckými počty, kvalita životního prostředí se v důsledku masívního nasazení OZE zásadně zhorší. Zatímco ropné a uhelné společnosti jsou veřejně přitloukány na kříž jako hlavní viník údajné změny klimatu, stejné, ne-li horší, poškozování životního prostředí zeleným byznysem nám nevadí?
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (302)
Karel Zvářal
19.2.2021 07:36Pavel Hanzl
19.2.2021 11:02 Reaguje na Karel ZvářalKarel Ploranský
20.2.2021 13:57 Reaguje na Pavel HanzlTak doufám, pane Hanzle, že se zamyslíte!
Petr Vojvo
21.2.2021 08:26 Reaguje na Karel PloranskýPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Pavel Hanzl
21.2.2021 15:48 Reaguje na Karel PloranskýSlovan
19.2.2021 07:55- Zatímco taková ropa se těží pouze tam, kde žádná biodiverzita není, že pane Vinkler? Národní park Yasuni, průzkum "u delty Okavango", hrozba těžby v konžském pralesa (DRC), nebýt Bidena tak se začne těžit v Arctic National Wildlife Refuge, atd. atd. Nalejte si čistého vína a přiznejte si, kdo právě teď chce ničit ty "oblasti odlehlé divočiny" ;)
Karel Zvářal
19.2.2021 08:24 Reaguje na SlovanSlovan
19.2.2021 14:35 Reaguje na Karel ZvářalVíte, technologie se neustále zlepšují a co bylo jednou skoro sci-fi je dnes realitou. Znovupoužitelné vesmírné rakety? Kdo četl knihu o Muskovi tak ví, že se mu všichni (doslova všichni!) vysmáli, že to prostě nejde. Dneska? U SpaceX rutinní záležitost :)
To samé PayPal - bezpečné internetové platby a převody peněz? Banky se mu vysmáli. Dnes normální věc. Už víte, proč jsou akcie Tesly tam kde jsou?
Karel Zvářal
19.2.2021 14:51 Reaguje na SlovanA ty bláboly s paypálem jdou zcela mimo mě i mimo obsah diskuse. Ony nijak do přírodních procesů nezasáhnou.
Slovan
19.2.2021 16:13 Reaguje na Karel ZvářalŽe nechápete příklad není můj problém.
Jiří Daneš
20.2.2021 01:06 Reaguje na SlovanKoncentrace kovů v přírodě vzácných v rudách, dosahuje velmi nízkých hodnot,čímž narůstá množství doprovodné horniny do velmi vysokých čísel. Mnohdy vyšších, než je v článku uváděno.
Karel Ploranský
20.2.2021 14:08 Reaguje na SlovanNebezpečím pro divoká místa je KAŽDÁ těžba, což je doufám jasné dokonce i vám. Rozdíl je jen v tom, že těžba ropy zasáhla a asi ještě zasáhne jiná místa než těžba uhlí a těžba surovin pro OZE zasáhne zase jiná místa. Ta je ovšem posvěcena dobrými úmysly, tak u té to těžařům musíme odpustit. Že, Slovane?..
Co se týká toho, jak HODNĚ která z těch těžeb ta postižená místa zplundruje, tak já bych si jako na vítěze té "soutěže" vsadil na těžbu té suroviny, která je v hornině nejméně koncentrovaná.
Vy ne?
Daniel Višňovský
20.2.2021 18:46 Reaguje na Karel PloranskýMilan G
19.2.2021 15:17 Reaguje na SlovanPodle vašich přihlouplých vývodů znamená to, že když nemá dotyčný na danou problematiku titul s diplomem, tak se nesmí k tématu vyjadřovat? Vy jste opravdu bytostný demokrat.
Vzhledem k tomu, ke kolika tématům se zde vyjadřujete vy, musel byste podle vaší mantry, být ověšen tituly od hlavy až k patě. Váš rozsah je od vlka, přes kůrovce, JE, ochrana ŽP až po OZE, neuvěřitelné a to jsem na hodně témat určitě zapomněl. Máte to vše vystudované?
Daniel Višňovský
20.2.2021 18:47 Reaguje na Milan GPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Daniel Višňovský
20.2.2021 18:45 Reaguje na SlovanJiří Svoboda
19.2.2021 09:46 Reaguje na SlovanMusím si jen přihřát polívčičku: vše by se vyjasnilo, kdyby byly placeny férové globální daně za těžbu surovin a poškozování planety a o způsobech, jak přecházet na udržitelný rozvoj by rozhodoval od dotací oproštěný trh a nikoliv podprůměrné mozky politiků a ideologů.
Lukas B.
19.2.2021 12:14 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
20.2.2021 20:52 Reaguje na Lukas B.Jak jinak chcete zabránit eskalaci politizace a korupce při řešení klimatického rozvratu?
Radim Polášek
21.2.2021 12:47 Reaguje na Jiří SvobodaPodívejte se na jedné straně na velké technologické firmy, ksichtokniha, google atd, jak svou globální nadvládu v jedné kompetenci (vyhledávání, reklamy, sociální médium atd) šíří do dalších kompetencí (cenzura nebo globální šíření internetu a tím nadvláda nad ním atd.)
A na druhé straně se podívejte na počtem obyvatel zdaleka globálně největší zemi - Čínu, jak se snaží globálně rozšiřovat své kompetence třeba v drancování vylovování moří, rozšiřování svých příbřežních mořských pásem na úkor sousedů, skupování plantáží a pozemků mimo Čínu atd.
Tomas Peltan
19.2.2021 11:52 Reaguje na SlovanKarel Ploranský
20.2.2021 14:14 Reaguje na Tomas PeltanFofrníky nejde přehlédnout ani na 60 kilometrů.
Milan G
20.2.2021 14:30 Reaguje na Karel PloranskýRadim Polášek
21.2.2021 12:56 Reaguje na Milan GJednak může vyjít relativně brzo vyjít najevo, že třeba mnohem vhodnější by bylo ty "díry" spíš trvale odvodňovat a nechat jak o terénni nerovnosti než je zaplnit vodou. To se ale dopředu nikdy neví přesně.
Jiří Daneš
19.2.2021 23:38 Reaguje na SlovanJinak článek je skutečně výborný, uložil jsem si ho, protože ve svém věku už nemám dost trpělivosti, aby shromažďoval všechna data, jak to dokázal pan Miroslav Vinkler. Velmi mu děkuji.
Jan Olejníček
19.2.2021 07:58Jirka Černý
19.2.2021 09:12Jiří Svoboda
19.2.2021 09:14Teď již je podíl OZE řekněme 25 % a že by další navýšení o 15 % tak výrazně přispělo ke snížení emisí CO2? Nebo že by se v pozadí celého grýndýlu počítalo s nějakým zázrakem? Jestli by Uršula neměla požádat o pomoc Vatikán!
Břetislav Machaček
19.2.2021 10:51OZE on nebude nikdy. OZE je víra, o které nepochybují a půjdou za ní
za každou cenu. Fanatici už takoví jsou a na cestě k cíli nevidí a
neslyší. A není to pouze OZE, ale i jiné směry ekologie, které jsou
dnes vedeny fanatiky. Fanatik se rád upne na ten svůj cíl a jde za ním
hlava nehlava. Po poznání, že se zmýlil, tak se tiše vytratí a chopí se
propagace cíle nového. Nazývám je:"celoživotními bojovníky proti všem".
Oni milují protesty, předvádět se, spory s realisty a většinovou
společností. Dělá jim dobře pasovat sami sebe do pozice zachránců všeho
možného a nezajímají je souvislosti. Vše se vším souvisí a konání "dobra"
často páchá zlo a naopak "zlo" na první pohled, je často dobrem. No a pak jsou tu nedouci a zneuznaní vědátoři, kteří si vypíchnou jeden z mnoha
problémů a dělají z něho něco nadpřirozeně důležitého. Čtu denně ty jejich výplody a nestačím se mnohdy divit, čemu všemu lze věřit a bojovat za to.
Svoboda slova by měla být o pravdě a faktech. Dnes to ale mnozí čtenáři nezkoumají a věří tak často lžím a blábolům. Spoléhám se raději celý život na ten "selský rozum", který zaváděl novoty až po praktických zkušenostech na pokusném poli. Ve velkém do toho šel až po důkladném prověření při všech nepříznivých situacích a to ještě s náležitou rezervou. Tak sice kráčel vpřed pomalu, ale spolehlivě a bez případného krachu. Ten, co na to šel hr, tak někdy uspěl, ale taky ne a skončil špatně. V přírodě je chyba často
nevratná a takové hr tam nepatří. Z praxe už je těch kopanců plno a přibývají další. Já zastávám strategii jistoty s pozorováním zkušeností
odjinud. Ty se začínají u OZE nyní u těch "premiantů" projevovat a budiž nám poučením. Podobně to je i s jinými ekologickými počiny a nezapomeňme
na to, že není Země pouze pro ekology, ale i pro ostatní a agresivní
prosazování ekologie může zplodit opačnou aktivitu zbytku společnosti.
Už se to odráží v právních předpisech(stavební zákon) a další oblasti
budou následovat. Při přílišném tlačení na pilu se mohou vylomit zuby
a pila dokonce prasknout. To je právě to "hr" a doporučuji i to "pr"
Pavel Hanzl
19.2.2021 11:08 Reaguje na Břetislav MachačekAle článek, který by popsal výhody i nevýhody OZE i fosilu, by byl velmi potřebný. To asi fakt nemůže psát jeden člověk (ani velmi fundovaný pan Wagner), protože KAŽDÝ je zatížený iracionálním pocitem.
Jaroslav Studnička
19.2.2021 11:11 Reaguje na Pavel HanzlTen tu misku vah vychyluje pořádně.
Pavel Hanzl
19.2.2021 11:36 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
19.2.2021 12:01 Reaguje na Pavel HanzlV následujícím píšete "Nemá cenu vážit iracionalitu"
???
Pavel Hanzl
19.2.2021 12:14 Reaguje na Jaroslav StudničkaNěco významnějšího tam nemáte?
Jaroslav Studnička
19.2.2021 12:22 Reaguje na Pavel HanzlMilan G
19.2.2021 12:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.2.2021 13:44 Reaguje na Milan GMilan G
19.2.2021 14:51 Reaguje na Pavel HanzlKecy jako dycky. Máte čím podložit své tvrzení nebo jenom opět lžete?
Jak tedy probíhá likvidace listů rotoru? Můžete odpovědět? A prosím kompletní postup.
Milan Smrž
19.2.2021 16:29 Reaguje na Milan GLubomír Vrána
20.2.2021 13:10 Reaguje na Milan SmržMilan Smrž
19.2.2021 13:45 Reaguje na Milan GSlovan
19.2.2021 14:01 Reaguje na Milan SmržMilan G
19.2.2021 14:46 Reaguje na Milan SmržTak jinak, jak si to celé představujete logisticky, technicky a hlavně ekologicky, čili tak aby ta likvidace těch listů co nejméně zatížila ŽP?
Vy to totiž podáváte formou, a přesně tohle dělá Hanzl, že to je jednou provždy vyřešené, bezproblematické no lidi považte už 10let komerčně dostupné. To je ale účelová lež, protože to tak není. Jak tedy probíhá likvidace listů rotoru? Můžete odpovědět? A prosím kompletní postup.
Jinak pro likvidaci listů pořád platí tohle https://www.bloomberg.com/news/features/2020-02-05/wind-turbine-blades-can-t-be-recycled-so-they-re-piling-up-in-landfills
Slovan
19.2.2021 18:51 Reaguje na Milan G“ One start-up, Global Fiberglass Solutions, developed a method to break down blades and press them into pellets and fiber boards to be used for flooring and walls. The company started producing samples at a plant in Sweetwater, Texas, near the continent’s largest concentration of wind farms. It plans another operation in Iowa.
“We can process 99.9% of a blade and handle about 6,000 to 7,000 blades a year per plant,” said Chief Executive Officer Don Lilly. The company has accumulated an inventory of about one year’s worth of blades ready to be chopped up and recycled as demand increases, he said. “When we start to sell to more builders, we can take in a lot more of them. We’re just gearing up.”
99,9% recyklace, paráda! Takže to jde, né že ne.
Pavel Kalenda
19.2.2021 16:21 Reaguje na Milan Smržhttps://www.bloomberg.com/news/features/2020-02-05/wind-turbine-blades-can-t-be-recycled-so-they-re-piling-up-in-landfills
Pavel Hanzl
19.2.2021 20:36 Reaguje na Pavel KalendaTohle je žabařina a hudba minulosti.
Petr Vojvo
21.2.2021 08:33 Reaguje na Pavel HanzlKrejcar Stanislav
21.2.2021 08:36 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.2.2021 15:45 Reaguje na Krejcar StanislavMají v dostřelu asi 50 jaderných elektráren celé Evropy.
Karel Ploranský
20.2.2021 14:41 Reaguje na Pavel HanzlDokonce jsou i výsledky, které jsou reálně k dispozici! A ne jen ve slibech a vyhlídkách sice nadějných, ale pořád jen vyhlídkách bez termínů. Jenže některé výsledky odpovídají idejím a některé ne, tak se s nimi podle toho zachází.
Příkladů je dost. Jeden z očividných je sveřepý boj administrativy EU se spalovacími motory a zejména s "dýzláky". Přitom se úplně přehlíží, jaké motory už jsou vyvinuty a ODZKOUŠENY. Že například ty dýzláky už dnes dokázaly, že v emisích nakonec nejsou o tolik horší než "benzíňáky", aby to vůbec stálo za ten tyjátr.
Co se týká recyklace, tak speciálně tam vršíte lež na lež. Pokusy prohlašujete za hotová řešení, experimentální provozy za nový průmysl fungující ve velkém.
Naštěstí i vy, pane Hanzle jste přece jen schopen poznat, kde vaše víra narazila, a hodit zpátečku. Teď už najednou nejste tak horlivým propagátorem akumulace energie do chemických článků všeho druhu, teď jste se pro změnu upnul na vodík. Ale jedno vám zůstalo: To co je ve fázi nesmělých pokusů, opět prezentujete jako věc hotovou, vyřešenou a naplno rozjetou.
Nevím, kolik se na tomto fóru vyskytuje ropáků. Myslím, že žádný, protože kdo je opravdu ropák, ten na nějaké naše diskuse zvysoka s..e.
Recyklace FV panelů je všechno jen ne jednoduchá a vy to dobře víte. Je to ale jen jedním z důvodů, proč se zatím nijak moc nerozjela - tím hlavním je to, že zatím (ZATÍM!) jich k recyklaci není až tak moc. Ale za pár let, až ty co dnes ještě jedou, doslouží, tak to bude hodně zajímavé téma. Protože zatím i z toho mála (!) se stíhá recyklovat jen množství, které neváhám označit za bezvýznamné.
Daniel Višňovský
20.2.2021 18:54 Reaguje na Karel PloranskýRadim Polášek
21.2.2021 13:02 Reaguje na Daniel VišňovskýJinak je ropy a výriobků z ní spíše nadbytek.
Karel Ploranský
13.3.2021 19:26 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
20.2.2021 18:51 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Milan Smrž
19.2.2021 13:41 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
19.2.2021 19:14 Reaguje na Milan SmržPokud si vy a vám podobní neuvědomí, že jediná správná cesta je kombinace JE + OZE, pak ta cesta bude hodně dlouhá, hodně drahá a hodně bolestivá...
Pavel Hanzl
20.2.2021 20:19 Reaguje na Jaroslav StudničkaAle zkuste se vrátit na zem.
Jak tuhle cestu máme asi tak nastoupit?
Ale konkrétně, pindy mě nezajímají.
Jaroslav Studnička
20.2.2021 21:01 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.2.2021 09:31 Reaguje na Jaroslav Studnička"ČEZ dnes sdělil, že kromě německého trhu sleduje vhodné příležitosti v oblasti obnovitelných zdrojů také v ostatních evropských zemích. Pleskač již v březnu uvedl, že ČEZ plánuje do roku 2020 do takzvané nové energetiky investovat celkem 50 až 60 miliard korun".
https://oenergetice.cz/elektrarny-evropa/cez-vstoupil-na-nemecky-trh-s-oze-prevzal-vetrne-elektrarny
Jaroslav Studnička
21.2.2021 09:36 Reaguje na Pavel HanzlTo samé s FVE. Výhodnější investovat v jižní Evropě než u nás.
Co je na tom nepochopitelného?
Pavel Hanzl
21.2.2021 15:42 Reaguje na Jaroslav StudničkaPřitom my do OZE dáváme procentuálně více dotací, než Němčouři.
Pavel Hanzl
22.2.2021 07:56 Reaguje na Jaroslav StudničkaKarel Zvářal
19.2.2021 19:21 Reaguje na Milan SmržPavel Hanzl
19.2.2021 21:25 Reaguje na Karel ZvářalBudeme tedy mít někdy nějaké?
Karel Zvářal
20.2.2021 07:09 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.2.2021 09:26 Reaguje na Karel ZvářalTeda...tak to dnes vypadá, nemám křišťolvou kouli jako ropáci....
Daniel Višňovský
20.2.2021 18:55 Reaguje na Milan SmržPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Tomas Peltan
19.2.2021 11:47 Reaguje na Břetislav MachačekStejně, jako "konání" (s dobrými úmysly) může způsobovat "zlo", tak i nekonání (třeba také s dobrými úmysly) může způsobovat zlo (a často také způsobuje). Jsou situace, kdy je to zřejmé, jsou situace, kdy to tak zřejmé být nemusí.
OZE nejsou dokonalé, ale jsou mnohem spíše součástí řešení než problému. Nedá se čekat, že by zajistily kompletně dnešní spotřebu a že nevyvolají potřebu toho, začít dělat věci jinak. Ale v mnoha případech nám nakonec nezbyde nic jiného, protože i když zásoby fosilních paliv vypadají neomezeně (přinejmenším z pohledu jedince) a schopnost atmosféry ignorovat vypouštěný CO2 vypadá také neomezeně (a co způsobila zatím moc nevnímáme), tak obojí omezené je a často sice ne v časovém měřítku naší každodennosti, ale rozhodně v časovém měřítku srovnatelném s délkou našich životů.
Dneska si počínáme jako někdo, kdo vyhrál ve sportce, rozhodl se, že nebude pracovat, přitom to, co vyhrál, mu nebude stačit na celý život tempem, kterým utrácí. Možná to není "ideologický" způsob, ale rozhodně to není způsob rozumný. A to i když se ukáže, že některé nápady, jak vydělávat (vyrábět energii z OZE), se nakonec ukážou jako slepé uličky. Jenže ono kdo nic nedělá, nic nezkazí - a je lepší udělat pár chyb a poučit se z nich, než jednou nevěřícně kroutit hlavou.
Daniel Višňovský
20.2.2021 18:58 Reaguje na Tomas PeltanPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Tomas Peltan
19.2.2021 11:49 Reaguje na Břetislav MachačekDaniel Višňovský
20.2.2021 18:59 Reaguje na Tomas PeltanPavel Hanzl
19.2.2021 10:57S dost věcmi lze souhlasit, nic nikdy není zadarmo, ale máte tam zcela evidentní nepravdy:
"EPT...jako bylo celkem vynaloženo na její stavbu, provoz za celou dobu životnosti a úplnou likvidaci".
Ten údaj je zcela nesmyslný, protože vůbec neuvádí, že fosilní i jaderné zdroje spotřebují navíc asi trojnásobek energie na produkci KAŽDÉ MWh elektřiny z vytěženého paliva, kdežto OZE nula.
Asi čerpáte ze starších zdrojů, protože HR parametr pro fve není 5x ale u současných panelů asi 100x, navíc tam zase nemáte energii fosilního paliva.
Z toho potom vychází zcela zavádějící informace, že: "Průměrně po dobu životnosti baterie každý kilometr řízení elektrického automobilu „spotřebuje“ 2,4 kg Země. Při použití spalovacího motoru se spotřebuje asi 0,05 kg paliva na km".
Při garantovaným miliónu km nové Muskovy baterie by pak každý kg baterie stál 2,4 miliónů kg surovin, což je evidentní nesmysl. Naopak se neuvádí množství surovin (ani energie, ani financí) nutných k vytěžení ropy, přetáhnutí přes půl zeměkoule, krakování a dovoz k pumpě na každý kilomert ujetý benzíňákem.
Zajímavý a taky nesmyslný je údaj o desetinásobné materiálové spotřebě baterií (nevím proč i strojů) na jednotku výkonu, kde ale vůbec euvádíte, že se ta baterie za životnost minimálně 1000x nabíjí.
Samozřejmě neuvádíte obrovské ropné havárie, ničení přírody uhelnou i ropnou industrií, samozřejmě produkci CO2 atd. atd.
Taky nepočítáte žádným vývojem, protože všechny technické části OZE jsou recyklovatelné, na rozdíl od fosilního uhlíku i jaderného odpadu. To, že se to ještě nedělá, je důsledkem velmi překotného rozvoje OZE a levných surovin.
Pokračování příště.
Karel Ploranský
20.2.2021 15:23 Reaguje na Pavel Hanzl"HR parametr pro fve není 5x ale u současných panelů asi 100x"
Že HR je 100x, je marketingový údaj výrobce. Čím je prokázán?
"...euvádíte, že se ta baterie za životnost minimálně 1000x nabíjí."
Ukažte mi baterii, která má po 500 (!) nabitích stále ještě takovou kapacitu a tak malý vbnitřní odpor, že ji lze rozumně používat. Hned si ji poběžím koupit.
"...technické části OZE jsou recyklovatelné, na rozdíl od fosilního uhlíku i jaderného odpadu."
Fosilní uhlík se samozřejmě RECYKLUJE. Potom co se sloučí s kyslíkem, slouží ke stavbě těl rostlin. A vy jste zhruba z 18 % tvořen recyklovaným uhlíkem. Ostatně i ten pitomý popílek by stavebnímu průmyslu dost chyběl.
Víte, pane Hanzle - recyklovatelné je vlastně skoro všechno, nejen technické části OZE. Akorát že ta recyklace nesmí být neúnosně nákladmá. Když se na ní nedá vydělat, tak někdy a u něčeho pomohou dotace, aby to někdo bylů ochoten dělat. Když ani ty ne - tak holt skládka...
A co se týká materiálů z OZEm tak mně osobně je m,nohem milejší uložiště jaderného odpadu, kde je pečlivě soustředěn na jednom místě a zabezpečen (až přehnaně důkladně), než sajrajty z likvidace (ale i výroby!) baterií naházené bůhvíkam. Že mi je nenahážou přímo za barák, mi nestačí. I ze Súdánu mi je může vítr přinést. Když mi před nedávnem mohl přinést písek ze Sahary...
Daniel Višňovský
20.2.2021 19:01 Reaguje na Karel PloranskýPavel Hanzl
20.2.2021 20:33 Reaguje na Karel PloranskýNormální lionka má garantovaných 800 - 1000 cyklů dle výrobce. Běžně vydrží daleko víc, pokud je s ní dobře zacházeno, i když kapacita jde dolů. Ale třeba 10 - 20%.
Taky asi nechápete rozdíl mezi oběhovým a fosilním uhlíkem. Ten z rostlin je OZE, fosilní je ale v atmosféře navíc a on dělá to oteplování.
Až ho ropáci natlačí zpět do uhelných slojí a ropných ložisek, budem za vodou.
Z OZE zase děláte problém všeobecně odpadů, plastů a všeho ostatního je x krát více, než z vyjetých OZE. Ale to řešení je samozřejmě známé a hlavně je nutno je realizovat všude, OZE nebo NEOZE.
Jenom jsem zvědavý, jak ropáci zrecyklují fosilní uhlík, ale technologie na to jsou. Jenže jsou daleko dražší, než všechny OZE dohromady.
Tomas Peltan
19.2.2021 11:34U některých čísel není jasná metodika, jak byla zpracována, ani co reálně znamenají. Speciálně u té energetické hustoty je docela podstatné, co se započítává (např. u větrné energie - je to zastavěná plocha elektrárny, půdorys pod jejími lopatkami, "vytěžitelný" potenciál nějakého území včetně odstupů mezi turbínami? Všechny hodnoty mají jiný reálný význam). Není nijak zohledněno, jak velký zásah ten zábor znamená (travnatá plocha pod FVE x zastavěná plochy JE x povrchový uhelný velkolom (pokud je těžba vůbec započítána)), ani to, jak jsou reverzibilní (u FVE na konci stačí odstranit patky, na kterých stojí jednotlivé panely, u uhelné elektrárny je návrat k původnímu stavu prakticky nemožný). Není také jasné, jestli je ta plocha využitelná jinak (třeba když plocha pod FVE může sloužit jako budova (sloužící něčemu jinému), což od plochy pod JE moc nečekáme).
Srovnání čísel je sice důležité, ale i kritika založená na číslech musí být kriticky zpracována. Jinak se výsledek moc neliší od toho, když se tvrdí, že emise CO2 vzniklé spálením dřeva (při těžbě odpovídající přírůstku dřevní hmoty) jsou stejné jako emise vzniklé spálením uhlí, nebo podobných "srovnání", která se víc soustředí na čísla a méně na jejich reálný význam.
Pavel Hanzl
19.2.2021 11:42 Reaguje na Tomas PeltanProto to vyznívá spíš jako agitka, která tlačí ropácký názor (já to dělám někdy taky tak).
Daniel Višňovský
20.2.2021 19:02 Reaguje na Tomas PeltanPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Viera Minarovičová
19.2.2021 12:26Pavel Hanzl
19.2.2021 12:45Uhelná elektrárna třeba spotřebuje (energii na stavbu si vymýšlím, není důležitá) 500 MWh na stavbu, 200 na likvidaci, na každou vyrobenou 1 MWh potřebuje 3 MWh v palivu, jeho těžbě a dopravě.
Takže na výrobu třeba 1 GWh elektřiny spotřebuje 3,700 GWh fosilní energie.
Stejně výkonná fve spotřebuje na stejnou výrobu 0.2 GWh dle pana Vinklera, z jiných zdrojů pouze 0.01 GWh.
Pavel Hanzl
19.2.2021 12:52 Reaguje na Pavel HanzlTím pádem by byla FVE skoro čistá s prakticky nulovou uhlíkovou stopou, pro uhlák něco nepředstavitelného.
Daniel Višňovský
20.2.2021 19:05 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.2.2021 22:06 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
20.2.2021 08:31 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.2.2021 09:23 Reaguje na Jaroslav StudničkaPavel Hanzl
20.2.2021 20:37 Reaguje na Jaroslav StudničkaProto mají tak mizernou účinnost, nahoní to objemem paliva.
Jaroslav Studnička
20.2.2021 21:02 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.2.2021 09:26 Reaguje na Jaroslav Studnička"pan xy už vám to vysvětloval"
"proč píšete takové nesmysly"
"váš příspěvek je irelevantní a bez argumentů" atd. atd,. atd.
Zkuste si vymyslet, co asi na to mám odpovědět. Nejste ve svém okolí znám jako "urejpanej dědek"?
Jaroslav Studnička
21.2.2021 09:46 Reaguje na Pavel HanzlPokud sám nejste schopen rozeznat, co píšete za nesmysly, je nutné na ně upozorňovat.
Pavel Hanzl
21.2.2021 15:37 Reaguje na Jaroslav StudničkaPíše vám někdo, abyste si to po sobě četl a mohutně se zamyslel? Pokud úkolujete pořád lidi kolem vás, musíte být asi dost protivný jedinec...
Jaroslav Studnička
21.2.2021 17:19 Reaguje na Pavel HanzlVy mezi ně nepatříte...
Lubomír Vrána
20.2.2021 13:03 Reaguje na Pavel HanzlKarel Ploranský
20.2.2021 18:23 Reaguje na Lubomír VránaJenže OUHA!
Všichni sahají ke hvězdám a hledají tam zázračné nové zdroje, aniž by sklopili zrak k něčemu, co mají přímo pod nosem...
Kolik z našich elektráren jede v kogeneraci?
Kolik procent činí využité odpadní teplo z jejich celkové produkce energie?
A ŘEŠÍ NĚKDO, JESTLI NAHRADIT SPALOVÁNÍ UHLÍ V TEPLÁRNÁCH TÍM, ŽE SE POSTAVÍ OD ELEKTRÁREN HORKOVODY, BY NAKONEC NEBYLO EFEKTIVNĚJŠÍ (I INVESTIČNĚ LEVNĚJŠÍ), NEŽ NAFLÁKAT NA KOPCE FOFRNÍKY A NA POLE SOLÁRY?
Ne, neřeší to nikdo.
Jednak to není mediálně tak zajímavé, jednak speciálně na tohle jaksi pozapomněl Brusel. A uvědomělý Evropan se přece nebude zdržovat projekty, na které EU netlačí.
Pavel Hanzl
20.2.2021 20:40 Reaguje na Lubomír VránaDaniel Višňovský
20.2.2021 19:08 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Daniel Višňovský
20.2.2021 19:07 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Břetislav Machaček
19.2.2021 15:37který se považuje za odborníka na OZE, kterým není a je pouze jejich
nadšeným propagátorem. Vím, že nijak neporušuje pravidla, na rozdíl od
jiných, ale jedinou obranou je to přeskočit a ignorovat. Tím diskuse
podle mne velmi trpí a proto ho prosím hlavně o tu zdrženlivost.
Připadá mi to, jako jeho diskusní fórum a snaha některé naštvat a z
diskuse vyštvat. Jeho názory už každý četl tisíckrát a nic nového už
asi není schopen zplodit. Jiní se spokojí se dvěma, či třemi komentáři
a on totéž stále opakuje jako zaseklý gramofon. Připomíná mi hlavního ideologa třetí říše, který taky stále donekonečna opakoval stejné fráze
a vnucoval všem své názory. Stejně se chovali kdysi politruci a taky
straničtí ideologové, kteří z diskuse dělali frašku končící stejnou odpovědí(neodpovědí). Bohudík však jeho blábolům nemusím věřit a mohu
je porovnat s názory opravdových odborníků. Proto už jeho komentáře přeskakuji, tak jako komentáře jeho donedávna hlavního oponenta. Tím
mi ale může uniknout i něco nového a opravdu hodnotného. Jinak jeho
někteří podporovatelé jsou na tom po odborné a věcné stránce tragicky
hůře, ale o to více jsou radikální vůči oponentům. Já osobně bych ale
takovou podporu oželel, neboť radikální a vulgární sympatizant není
dobrým spojencem a dělá tomu slušnému medvědí službu. Ale asi dobrý
i takový spojenec, když už jiný pomalu není.
Slovan
19.2.2021 15:59 Reaguje na Břetislav MachačekOnen člověk vám leze na nervy jen proto, že s ním nesouhlasíte a dokáže argumentovat. Já doufám, že v tom bude pokračovat. Dlouhodobě si totiž všímám, že vy, Zvářal, atd. jaksi neunášíte, že si vůbec někdo dovolí s vašimi názory (a vašimi soukmenovci) nesouhlasit. To mě baví :)
Břetislav Machaček
19.2.2021 16:40 Reaguje na SlovanDoufám, že se ozvou i ostatní, kterých se to dotkne.
V diskusi mohu klidně trvat na svém, ale neměl bych ji
doslova okupovat. Jinak vy taky neunesete oponenturu
vašich pouček o vlku, o vašich "poslušných" psech
(mimochodem jsem postrádal vaši reakci na článek o
psech od jednoho z opravdových ochránců přírody)
a o názorech na ochranu Soutoku. Nejde o to se
podřídit jinému názoru, ale pouze o to, aby někdo
nezaplevelil diskusi třetinou stále stejných
komentářů. Mne, ani jiné četností stejných "mouder"
nepřesvědčí, jako kdysi ti politruci a dnešní noví
svazáci z řad novinářů. Pokud někoho ano, tak je
to jeho věc, že upřednostní četnost před kvalitou.
Karel Zvářal
19.2.2021 16:41 Reaguje na SlovanSlovan
19.2.2021 19:03 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
19.2.2021 19:09 Reaguje na SlovanSlovan
19.2.2021 22:03 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
20.2.2021 05:42 Reaguje na SlovanSlovan
20.2.2021 09:30 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
20.2.2021 10:13 Reaguje na SlovanA to, že nejste schopen doložit ZMĚNY KRAJINY na v.ú. Hradiště (téměř bez zajíce), ukazuje, že když nemůžete BLÁBOLIT nesmysly, tak průhledně LŽETE. A ten prášek si vemte pro jistotu vy, neb já mám svědomí naprosto čisté.
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-zvaral-premnozeny-puvodni-predator-muze-skodit-stejne-drtive-jako-nepuvodni-invazni#diskuse
Slovan
20.2.2021 12:15 Reaguje na Karel ZvářalTuhle vaší hru, kdy se mě snažíte vtáhnou do dalších témat a zabít tak svůj nudnej život s vámi již hrát nebudu. Je krásná sobota a svůj čas věnuju raději něčemu smysluplnějšímu. Chtěl jsem po vás doložit jednu jedinou věc. Jenže nelze doložit LEŽ, kterou jste si vymyslel. Chápu.
P.S. Téma vlka a zajíce zde bude probíráno ještě nesčetněkrát. A tam vám mile rád vysvětlím, jaký jsem - zase LEŽ - "vlkofil".
Karel Zvářal
20.2.2021 12:23 Reaguje na SlovanKarel Zvářal
21.2.2021 08:09 Reaguje na SlovanOpakuji: ČAS je jiný, ale PRINCIP je stejný. Viz. zde nedávné ještěrky (10 z 12-ti druhů) vyhubené invazními hady, k čemuž nám ale již svou sáhodlouhou přednášku, bohužel-( nedodal...
Milan G
19.2.2021 23:29 Reaguje na Karel ZvářalPetr Eko
19.2.2021 17:28A jsou to například tyto otázky - pokud Evropa skutečně přejde 100% na OZO, kolik bude ta energie stát, když je jí nutné dotovat?? Bude 2-3-10x dražší než klasická, třeba z JE ??
Další otázka - jaký bude mít vliv případná vysoká cena této energie na průmysl a tedy na konkurence schopnost EU ??
Další otázka - bude té energie dostatek pro všechny (pokud bude za přijatelnou cenu ??). Pokud ne, co to bude pro život v EU znamenat ??
Nebude pak energie tak drahá, že bude vzácná ??
Ona je tato strategie přechodu na OZE velice podobná přechodu na elektromobilitu, kde jsou jasné dvě věci - úplný přechod na elektromobilitu bude znamenat pro větší část populace její nedostupnost, na E-auta (pokud skončí dotace, což může být - "Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají a dávají dotace..") hodně z nás nedosáhne. A pokud ano, pak bude 1 auto v rodině a ne 2-3..
Takže shrnuto - do závěrečné otázky - Je to záměr jak odindustriovat Evropu ??? Klidně to může být, Evropa je pro jiné ekonomické celky velkou konkurencí (Amerika, ČÍna..). A pokud tam klasická energie zůstane, budeme ve velké nevýhodě. Sice zelení, ale třebas jen z nedostatku životní energie
A nesmíme zapomínat i na mé oblíbené konspirační rčení: "Co se jednomu jeví jako (nepochopitelná) chyba v řízení (chování), může být pro jiného (konkurenci..) záměr"..
Ano, možná zde jde o rozcestí, které určuje další směr vývoje EU. A podle mě ale do zelené propasti, bohužel..
Pavel Hanzl
19.2.2021 22:02 Reaguje na Petr Ekohttps://oenergetice.cz/rychle-zpravy/prumerna-cena-silove-elektriny-nemecku-vloni-poklesla-temer-petinu
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/ve-spanelske-aukci-podporu-oze-uspely-projekty-vykonem-pres-3-gw
Petr Blažek
20.2.2021 16:28 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.2.2021 20:48 Reaguje na Petr BlažekZálohování je jiná kategorie, zálohovat se musí i uhláky a jaderky, ovšem daleko méně. OZE je složitější a silně diverzifikovaná síť je skutečně "makačka na bednu", naštěstí už počítačovou.
Jaroslav Studnička
20.2.2021 21:04 Reaguje na Pavel HanzlPetr Blažek
21.2.2021 11:57 Reaguje na Pavel HanzlTo samé je v případě různých kompenzátorů, i když jejich cena není započítána v ceně silové elektřiny tak jako zákazník ji zaplatíte v jiné položce na faktuře.
Je to podobné jako u elektroaut kde berete úžasnou účinnost elektromotorů, ale odmítáte vzít v potaz kolik energie ztratíte v přenosové síti a nabíjením což dohromady může být až přes 50%.
Pavel Hanzl
21.2.2021 15:28 Reaguje na Petr Blažek"Průměrná cena silové elektřiny v Německu vloni meziročně poklesla o 19 %. Důvodem byly nízké ceny paliv, nízká poptávka po elektřině a vyšší výroba obnovitelných zdrojů energie (OZE)."
https://oenergetice.cz/rychle-zpravy/prumerna-cena-silove-elektriny-nemecku-vloni-poklesla-temer-petinu
Miroslav Vinkler
19.2.2021 17:38--------------------------------------------------------------
Jinak se do článku nevlezla řada důležitých věcí, zde alespoň několik hesel
a) chiméra tzv. zeleného vodíku , tedy H2 vyráběného OZE
zde platí ,že účinnost výroby zeleného vodíku je ve srovnání s přímým využitím obnovitelných energií pouze 30%. Účinnost FVE je kolem 25% ,VE teoreticky maximálně 58% . Vše podtrženo podmínkou "svítí-nesvítí,fouká-nefouká" což roční využitelnost dále zhoršuje.
Cena fosilního H2/kg 1,5€ , zeleného 9,5€.
Rusko nyní nabízí Německu uzavření vodíkového kšeftu "Germany in talks with Russia over hydrogen imports" , Valnyj-Nevalnyj a asi si plácnou.
https://www.rechargenews.com/markets/germany-in-talks-with-russia-over-hydrogen-imports-but-coy-about-colour/2-1-964124
b) ptačí karbanátky - zabíjení ptáků a netopýrů VE se potichu obchází , max. se uvede, že kočky jich ročně zabijí podstatně víc . Nikde se však nepíše, že jinou hodnotu má běžný zpěvný pták a jinou třeba orel,sokol.
apod.
Jak vypadají jatka ptactva VE? Ať nejsem opět obviňován z účelového sestavení údajů zadejte si do vyhledávače " killing of birds by wind turbines " a pokochejte se v sekci "obrázky", zdatnější si mohou přečíst zprávy a publikace v textové části .
c) nikdo se neobtěžuje veřejnost seznámit s informací, kolik si skutečně připlácíme za OZE na faktuře za elektřinu. Tím mám na mysli náklady za OZE mimo údaj "poplatek OZE" tam uváděný. Konkrétně náklady na úpravu distribučního rozvodu energie ,aby odolával fluktuacím OZE + kompenzační zdroje. / najde se statečný whistleblower z oboru / v rozsahu národní a panevropské elektrifikační soustavy soustavy a zapíská nám ?
Ekolist dnes otiskl výzvu OSN o ničení přírody a planety lidmi.
"Humanity is waging war on nature.- Lidstvo vede boj s přírodou"
Uvedeny tři příčiny :
klimatická změna, úbytek biodiverzity , znečištění odpady
Naprosto souhlasím a komplet si najděte zde:
https://www.unep.org/resources/making-peace-nature
Tomas K
19.2.2021 18:10Pavel Hanzl
19.2.2021 18:26 Reaguje na Tomas K"kdyby začali dnes všichni občané ČR jezdit elektroauty, celá síť zkolabuje".
Zkuste vymyslet nějaký případ, kdy by to mohlo nastat. Vyšel mě jen dar od Paroubkových Marťanů.
Tomas K
19.2.2021 18:55 Reaguje na Pavel HanzlOZE mají jednu zásadní výhodu - primární zdroj energie je a doufám vždy bude zdarma a nemusí se těžit ani zpracovávat. Vše ostatní je věcí technologií, logistiky, vhodného nastavení výrobních a recyklačních procesů, legislativy, vhodného umístění výroben atd.
Autor OZE kritizuje stylem, že vlastně není jiné cesty než zpátky na stromy, nebo rovnou do pekla. Možná se teď koronaviru povede drasticky zredukovat počet obyvatel, čímž se mnoho problémů vyřeší "samo", ale stále jsem optimistický v tom smyslu, že neskončíme všichni na stromech a povede se společnost vyladit tak, aby mohla fungovat společně s přírodou bez jejího ničení. Jedním z dílů té skládanky určitě bude i využívání OZE.
Jaroslav Studnička
19.2.2021 19:19 Reaguje na Tomas KPavel Hanzl
19.2.2021 20:25 Reaguje na Jaroslav StudničkaA pokud někdo něco skutečně DĚLÁ a nejen žvaní, je zkritizován za externality, které KAŽDÁ lidská činnost provází.
Miroslav Vinkler
19.2.2021 20:59 Reaguje na Pavel HanzlSEA ,kde jste se popral o ŽP ? Popřípadě, že jste vzal igelitku a odnesl alespoň odpadky z lesa? Prostě cokoli?
Mám zcela jiné názory než pan Smrž, ale nikdy mu neupřu ,že "šel do výkonu" a měl snahu v reálu něco změnit. Měřeno počtem příspěvků jste "nuber one", tak nás seznamte i se svojí praxí.
Pavel Hanzl
19.2.2021 21:39 Reaguje na Miroslav VinklerAle o tom se přece nebavíme.
Klimatická katastrofa je gigantického rozměru a řešení je taky na nejvyšší úrovni, což vy stále torpédujete.
EU se maximálně snaží to řešit, už má hodně následovníků a nedaří se vše nejlépe, to taky ani nejde. A od vás čtu POUZE kritiku a nesmyslná obvinění z korupce, podvodů i jiných trestných činů!!!
Co je na tom proboha ekologického?
Sem tlačíte demagogie i vyložené nesmysly, že uhlák spotřebuje na výrobu energie méně vlastních energetických vstupů, než FVE?!!?
Že fve ničí krajinu atd.!
Co to znamená?
Chcete čistou a zdravou přírodu, ovšem uhlí a ropa vám nevadí!
Mrkněte se sem:
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/globalni-led-ubyva-rekordne-rychle
Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) a NASA byla globální průměrná teplota nejteplejší od počátku měření v roce 1880 v letech 2016 a 2020.[19] Celkem 20 z 21 nejteplejších let se objevilo od roku 2000.[20)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Instrument%C3%A1ln%C3%AD_z%C3%A1znamy_teplot
Pavel Hanzl
19.2.2021 21:41 Reaguje na Miroslav Vinklerhttps://nazory.ihned.cz/komentare/c1-66882800-fotovoltaika-ceskou-pudu-nezabira-solarni-panely-jsou-pro-ni-navic-blahodarne
Daniel Višňovský
20.2.2021 19:15 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
20.2.2021 19:17 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Petr Blažek
21.2.2021 13:01 Reaguje na Daniel VišňovskýDle studie zveřejněné v časopise NG zhruba před deseti lety, kde se porovnávány vstupy a výstupy při výrobě biopaliv, se na prvním místě umístila cukrová třtina kde na 1l ropy se vyrobilo 8l biopaliva. Řepka byla na druhém místě s poměrem 1l ropa/ 2l biopaliv. Do toho se snažili započít vše včetně např. dopravy , nebo lisování řepkového oleje.
Lubomír Vrána
20.2.2021 13:18 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.2.2021 20:55 Reaguje na Lubomír VránaDoposud ani ťok. Ale třeba na to dojde, čort znajet.
Taky asi 50 let poslouchám, že do 20. let bude tokamak.
Ale výrazný posun vidím v SMR reaktorech, to vidím jako lepší cestu, než mastodont v JED.
Zato OZE nastoupily tak mohutně, že v EU už mají polovinu celé spotřeby. Teď jsou na řadě akumulátory.....
Petr Vojvo
21.2.2021 08:39 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.ciirc.cvut.cz/cs/teplator-dostupne-teplarenstvi-21-stoleti/
Pavel Hanzl
21.2.2021 09:17 Reaguje na Petr VojvoSMR reaktory se vyvíjí dlouhá desetiletí a některé mají už základní licence, ale komerční výroba stále neběží.
Daniel Višňovský
20.2.2021 19:13 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Miroslav Vinkler
19.2.2021 18:35 Reaguje na Tomas KPředložte jedinou technologii ,která se nyní tržně nabízí ve světě ?
(není)
Předložte jedinou tržní technologii v poloprovozu, která se nyní nabízí ?
(není)
Předložte výzkumné pracoviště v EU, které toto řešení nabízí za kalkulovanou tržní cenu
(není)
To jsou ty ekonomické zákony, pokud vychází levněji postavit novou baterii než repasovat starou , tak to takhle všichni budou dělat.
Správné řešení dnes nabídl generální tajemník OSN ,viz článek na Ekolistu. Musela by se zavézt ekologická daň, která by vyjadřovala újmu na přírodě,ŽP v důsledku těžební a jiné činnosti.
Ovšem nechtěl bych vidět ty důsledky - razantní navýšení cen služeb a produktů pro běžné občany.
Pokud vás tato odpověď neuspokojila,zkusme to empiricky.
Lék proti rakovině ???
Termojaderná fúze ???
Obnovení biodiverzity v EU ???
Ekologická likvidace pouze dnešních plastových odpadů ???
Běžné plastové odpady jsou vůči bateriím a VE lopatkám drobnou lapálií.
Ale my je dodnes neumíme ekologicky zlikvidovat !
Nevěříte ? Tak se podívejte sem:
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-vinkler-plastove-odpady-v-eu-a-usa-pokrytectvi-nebo-podvod
Tomas K
19.2.2021 19:03 Reaguje na Miroslav VinklerRecyklace lopatek větrných turbin:
https://www.utilitydive.com/news/ge-announces-first-us-wind-turbine-blade-recycling-program-with-veolia/591869/
Jiří Daneš
19.2.2021 20:15 Reaguje na Tomas KUtřete nos a vraťte se do základní školy.
Pavel Hanzl
19.2.2021 20:30 Reaguje na Jiří DanešŘešila by to uhlíková daň, nejen uhelný čmoudy.
Pavel Hanzl
19.2.2021 21:16 Reaguje naDaniel Višňovský
20.2.2021 19:43 Reaguje na Pavel HanzlLubomír Vrána
20.2.2021 13:21 Reaguje na Miroslav VinklerKarel Ploranský
20.2.2021 18:38 Reaguje na Lubomír VránaZ balení každého prdu do deseti vrstev čehosi se stal nový folklór. Úředníci EU na to čumí - ale co udělají? Úžasný počin - zakážou dělat z plastu uchošťoury...
Ti holt vždycky vědí, kam napřít úsilí především...
Galipoli Petr
22.2.2021 17:49 Reaguje na Karel PloranskýKarel Ploranský
13.3.2021 19:44 Reaguje na Galipoli PetrA pokud o ně takový zájem nebyl, pak je otázka, proč jich oni (zemědělci) pěstují víc než se jich může prodat čerstvých a bez blbnutí.
Po 15 dnech v obalu sice okurka není vyschlá, ale stejně je to už póvl a prodávat něco takového za stejnou cenu jako když to bylo čerstvé je lumpárna.
A co se týče plesnivění, v tom okurce zabalení do fólie ještě pomůže.
Pavel Hanzl
20.2.2021 20:59 Reaguje na Lubomír VránaAle jaderné úložiště je nafurt.
Karel Ploranský
13.3.2021 19:49 Reaguje na Pavel HanzlAle uložený materiál z něho lze kdykoliv zase vyskladňovat, pokud pro něj bude opět použití. Což pravděpodobně jednou bude.
A zatímco si umím dobře představit vyvážení kontejnerů z hlubinného uložiště, nejde mi to s představou vyhrabávání zasypaných plastů.
On v tom totiž hraje hlavní roli OBJEM těch odpadů. A ten je nesrovnatelný.
Karel Zvářal
19.2.2021 18:40 Reaguje na Tomas KBřetislav Machaček
19.2.2021 20:30Cestou má být spalování biopaliv(hlavně štěpky)! Tož nyní při kůrovci
si to docela umím představit i za tu cenu těžby, dopravy a štěpkování,
když už se na štěpku nevztahují emisní povolenky. Co bude ale po tom
vytěžení kůrovce? To najedou štěpkovače do zbytku lesů a ty vymlátí
na to topení včetně posledních větviček? Opravdu zářná budoucnost
naší přírody a nebo dovezeme dřevo z Amazónie? Pamatujme na to, že
tu nebudou už stromy v mýtním věku, ale pouze jejich vzácné zbytky
na pilařské použití a hlavně jejich mladí nástupci. Uhlíková stopa
bude prý jako v Holandsku nulová, ale zbydou pouze vymlácené lesy
a pralesy i v zahraničí. Je mi z toho šoufl, kam kráčíme.
Pavel Hanzl
19.2.2021 20:53 Reaguje na Břetislav MachačekJaroslav Studnička
19.2.2021 22:19 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.2.2021 07:24 Reaguje na Jaroslav Studničkahttps://www.cefas.cz/informace-cfa/zazije-ceska-republika-poprve-hromadne-desetitisicove-zaloby.html
Jaroslav Studnička
20.2.2021 18:54 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.2.2021 09:09 Reaguje na Jaroslav StudničkaKarel Ploranský
20.2.2021 19:24 Reaguje na Pavel HanzlNo a co?
Ani to co ještě dostává, by dostávat neměl. Když je to taková SUPER VĚC, tak ať to dokáže tím, že si na sebe vydělá v normálním konkurenčním prostředí.*
A nebavme se chvilku o budoucnosti, ohlédněme se:
Kdyby teď ležely ve Strakovce na stole ty prachy, které solární byznys UŽ DOSTAL, nebude na otázce výstavby jaderného bloku co řešit. Přinejmenším ne z hlediska financování.
*) Stejný názor mám samozřejmě i na bioplynky, které považujete za pozitivně diskriminované.
Pavel Hanzl
21.2.2021 09:08 Reaguje na Karel PloranskýV roce 2005 vláda pod tlakem EU vypsala dotace na solární elektrárny, což je dobrý počin, jenže u nás se vše dobré dojebe.
Podmínky byly vytvořeny tak blbě, že nastal solární boom, ovšem s nedozírnými následky. V normální zemi by se řeklo dobře, dojebali jsme to, máme ale fundament, sice předražený ale dobrý, na tom můžeme stavět a jdeme do aukcí.
Jenže u nás nastává odzikezdismus, kde se vyplatí samiliardy a pak se to zařeže celý, takže až teď se dá říci, že je to vyhozený celý.
Nesmíte zapomínat na to, že solární elektrárna v roce 2005 byla asi 10x dražší, než dnes. Takže my stavíme a platíme když je to drahý, když už je to levné, tak to zbouráme. Ani Švejk nebyl takový vůl.
Karel Ploranský
13.3.2021 19:51 Reaguje na Pavel HanzlBřetislav Machaček
20.2.2021 09:07 Reaguje na Slovankapacita plynovodů ve špičce(zima) stačí stěží pro stávající
spotřebitele. Plynofikace velkých tepláren hlavně tady na
Ostravsku, je science fiction energetiky a řešením je buď
dovoz uhlí ze zahraničí, nebo přechod na štěpku, či pálení
netříděných odpadů a bioplynu. Jednou z možností je i ten
přístav na Odře v Bohumíně s terminálem na přečerpání
stlačeného plynu z lodí do plynovodu. Posílení stávajících
plynovodů je v nedohlednu a to řešení se musí díky zavírání
dolů urychlit. Tady je bohužel většina tepláren na černé
uhlí(spíše jeho odpad) a náhrada plynem nebude u všech
z kapacitních důvodů možná.
Pavel Hanzl
20.2.2021 09:20 Reaguje na Břetislav Machaček"Zkuste to bez paliva, milý Marconi".
Lubomír Vrána
20.2.2021 13:31 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
20.2.2021 19:20 Reaguje na Lubomír VránaPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Pavel Hanzl
20.2.2021 19:57 Reaguje na Lubomír VránaJaroslav Studnička
20.2.2021 21:30 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.2.2021 08:54 Reaguje na Jaroslav StudničkaTakže museli loni dost máknout.
Já mám silné problémy s tím, že zdroje informací (i seriózní) uvádí velmi často zcela odlišné údaje. A pak mě tu labilnější jedinci označují za lháře.
Jaroslav Studnička
21.2.2021 09:49 Reaguje na Pavel HanzlJestli my všichni jsme labilní?
Pavel Hanzl
21.2.2021 15:17 Reaguje na Jaroslav StudničkaJenže si to nepřipouští a neřeší to, má vždy pravdu.
Karel Ploranský
13.3.2021 20:01 Reaguje na Pavel HanzlAkorát že si těch 40 TWh energie ze solárů nikdo, ani ti úžasní Němci, neumí naházet na půdu, aby si ji odtud bral v zimě.
Ono se totiž topí především V ZIMĚ, pane Hanzle! A nebavíme se jen o elektřině!
Ale vy už nejspíš máte akumulátor na uskladnění elektřiny ze solárů v množství dostatečném pro vytápění někde pod palcem, že, vy filuto?
Daniel Višňovský
20.2.2021 19:46 Reaguje na Pavel HanzlM. Nový
19.2.2021 22:30Pavel Hanzl
20.2.2021 07:43 Reaguje na M. NovýRozhodující podíl JE na světové energetice je v nutném časovém horizontu nezafinancovatelný a hlavně by vytvořil těžko řešitelné zamoření planety radioaktivitou.
Slunce na Zemi posílá obrovské množství energie a už máme technologii, jak ji využít pro sebe.
Jádro (ještě lépe než plyn) je velmi dobrá technologie na překonání přechodného období a určitě má své místo v mixu trvale, ale dominantní se stát nemůže.
M. Nový
20.2.2021 07:50 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.2.2021 08:17 Reaguje na M. NovýAle OZE se vyvíjí x násobně vyšší rychlostí, kterou umožňuje právě diverzifikace, jak finanční, tak kapacitní, tak časová (jednoduchost miliónů zároveň budovaných kapacit s milióny investorů i dodavatelů).
Daniel Višňovský
20.2.2021 19:21 Reaguje na Pavel HanzlPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Karel Ploranský
20.2.2021 19:08 Reaguje na M. Nový---- "Zelená energie v současném pojetí nemůže, za chvíli téměř 10 mld populaci, nikdy uzásobit."
---- "Z článku pana Vinklera jasně vyplývá jedna pravda - zelená energie určitě není tak zelená, jak se tváří."
Obě ty věty jsou pravdivé, ale závažnější je to, co říká ta první.
Nutí mne opět zopakovat, co už jsem uváděl v jiných diskusích:
Když se máme bavit o zajištění dostatku energie trvale udržitelnými způsoby a zabránit oteplování, tak je vlastně pitomost dohadovat se o OZE, uhlí, jádru, štěpce, plynu, atd., atd.
To je jako když mi nad barákem praská hráz rybníka a já se dohaduju, jestli ten vlhký sklep napraví svislá izolace, nebo jestli mám raději zkusit elektrody...
SKUTEČNÝ problém je totiž v přelidnění a v šíleném tempu, jakým se lidstvo dále množí.
Vážení, Vy všichni, ať už jste příznivci FVE nebo uhlí, fofrníků nebo plynu, biomasy nebo jádra, vodní energie nebo ropy - zkuste se pro změnu zamyslet trochu jinak. Odpovědět si na prostou otázku:
Má KTERÝKOLIV z projektů, o kterých se tu přeme, šanci zabránit aby se Země dál neoteplovala, když na ní bude 10 miliard lidí?
Podle OSN to má být v roce 2040.
V roce 2060 nás tu bude 11,5 miliardy.
A my tu žvaníme o věcech, které jsou vlastně nicotné...
Miroslav Vinkler
20.2.2021 19:38 Reaguje na Karel Ploranskýa/ klimatická změna
nejsnadnější problém, bohužel řešený nejhorším možným způsobem
b/ znečištění prostředí = odpady
má přímou propojenost s c) ,spojité nádoby a bohužel se nestal středem zájmu společnosti
c/ kolaps globální biodiverzity
nebudou-li např. opylovači,civilizace se stejně zhroutí
To se bohužel řeší ještě liknavěji než odpady
Parametrem řešení b,c je m.j. také velikost populace.
Závěr- kolapsu společnosti se téměř s jistotou nedá vyhnout.
Kdy : můj názor -desítky let s limitou max. 60-70 roků
Pavel Hanzl
20.2.2021 21:04 Reaguje na Miroslav VinklerAle bez čuriny. Navrhněte, jak se dá řešit klimatické (i ostaní problémy, které jmenujete) lépe a radostněji.
Miroslav Vinkler
20.2.2021 22:24 Reaguje na Pavel HanzlJe to stejné jako splnit požadavek deváťáka,aby celá průprava k maturitě byla včleněna do pětiminutového výkladu. To skutečně neumím.
Pavel Hanzl
21.2.2021 08:37 Reaguje na Miroslav VinklerPetr Vojvo
21.2.2021 08:59 Reaguje na Pavel Hanzl1) 8 reaktorů 1200 MW v dalších 20 ti letech s těžkými točivými stroji (turbínami), které zachrání německo s rakouskem před blackouty. Protože tam je to se zeleným pomatením ještě horší než u nás.
2) Vybudovat přečerpávací elektrárny na Orlíku, Slapech, malé na komorách na Vltavě, Labi. Postavit kanál Dunaj-Odra. Vše kvůli akumulaci energie a vracení vody do krajiny proti proudu řeky.
3) Zajistit posílení vedení Temelín-Praha a novou rozvodnu Praha.
Peníze na to budou, protože cena ee půjde prudce nahoru po odstavení 9GW v německu.
Pavel Hanzl
21.2.2021 15:12 Reaguje na Petr Vojvoad 2) Vy šermujete stamiliardami jako lehkým kordíkem, ale zpět na zemi. Samozřejmě ledacos by se velmi hodilo, jenže DOL rozhodně NE.
ad 3) To nevím, asi jo, ale to je margialita. Možná vás to překvapí, ale Němci umí počítat. Rozhodně lépe, než my.
Galipoli Petr
21.2.2021 19:54 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.2.2021 08:08 Reaguje na Galipoli PetrB) Přehodnotit JED, jestli je to nutné, jestli radši nejít do SMR, to nevím. Ale dejme tomu že JED ano, tak okamžitě vypsat tendr bez Rusů a Číňanů.
C) Vyhlásit aukce na OZE stejně jak většina Evropy. Silně šlápnout na přenosovou síť, zrušit povinné domíchávání biopaliva.
D) Rozjet akumulátorovou industrii, asi nejlépe vodíkovou.
Finance na to je možno ve velkém čerpat z EU.
Pavel Kalenda
22.2.2021 11:48 Reaguje na Petr VojvoKarel Zvářal
21.2.2021 09:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.2.2021 15:05 Reaguje na Karel ZvářalTo se ale radši uvařím ve vlastní šťavě.
Karel Zvářal
21.2.2021 16:11 Reaguje na Pavel HanzlA to bude jiný, daleko humánnější trimf vůle.
Pavel Hanzl
21.2.2021 18:06 Reaguje na Karel ZvářalPopulační křivka se už láme, lidí přibývá, ale pomaleji.
S vyspělostí země klesá porodnost.
Na Zemi je obrovské množství místa, neskutečně obrovské prostory jsou zcela neobydlené.
Pokud by mohl člověk žít v cirkulární ekonomice a bez produkce CO2, nebyl by to problém.
Zajímavé bude, co s populací udělá klimatická změna. V Austrálii se objevují oblasti, které jsou už teď zcela neobyvatelné. Co se stane, až to budou země, kde dnes žije možná miliarda lidí?
Miroslav Vinkler
20.2.2021 10:46Abychom měli reálnou představu jde o 67,8 biliónu CZK , tedy přibližně 65 ročních rozpočtů České republiky.
A teď přijde "pikoška". Tito ekonomové navrhují, aby byla částka 2500 miliard eur použita na rozvoj zelené energie a přechod k obnovitelným energetickým zdrojům.
Doufám, že teď už nikdo nebude pochybovat, kam nás ekonomicky OZE dostanou.
K totálnímu rozvratu veřejných financí, a to zejména proto, aby se na obchodu se strachem = tzv. klimatická změna pořádně vydělalo.
https://dumfinanci.cz/clanky/6144-predni-ekonomove-navrhuji-smazat-dluhy-ecb/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=416511&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=So8i6trJTsH-202102200924
Ještě s láskou budeme vzpomínat na dobu zlatého standardu, kdy vláda mohla utratit pouze to, co skutečně měla v trezoru.
Jak uvádí Encyclopedia Britannica v Anglii ,která se tohoto způsobu financování držela, byly ceny po dobu 214 let stabilní, anebo dokonce mírně klesaly.
Petr Eliáš
20.2.2021 11:28 Reaguje na Miroslav VinklerA jestli čtu dobře, co se tam píše, tak se zlatý standard několikrát zhroutil -během války a během krize ve třicátých letech.
https://www.britannica.com/topic/gold-standard
Miroslav Vinkler
20.2.2021 12:05 Reaguje na Petr EliášFaktem je ,a to přiznávám, že tato informace je na :
https://faei.cz/vzestup-a-pad-zlateho-standardu/
Zdroj původní (214 let) se mi nepovedlo dohledat.
Pavel Hanzl
20.2.2021 21:07 Reaguje naJaroslav Studnička
20.2.2021 21:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.2.2021 22:28 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
21.2.2021 08:32 Reaguje na Pavel HanzlŽe ani toto nechápete ???
Pavel Hanzl
21.2.2021 08:44 Reaguje na Jaroslav StudničkaAsi nejlepší systém jsou aukce, kde si každý vysoutěží svoji cenu a stát mu na ni doplácí, když je nízká a on vrací, když je vysoká.
Samozřejmě se uvádí jen sumy, které stát platí a to jsou ty kritizované dotace.
Jaroslav Studnička
21.2.2021 09:54 Reaguje na Pavel HanzlUž jenom zde je pokřivené tržní prostředí. OZE mají garantovaný přednostní výkup bez možnosti odstavení. Tomuto se potom musí přizpůsobit klasické zdroje.
Asi nejlepší systém tržního prostředí je bez jakýkoliv dotací...
Pavel Hanzl
21.2.2021 14:15 Reaguje na Jaroslav StudničkaMiroslav Vinkler
20.2.2021 22:14 Reaguje na Pavel HanzlTo bylo o čtyři procenta více než v roce 2019. Ceny elektřiny na burze byly v průměru jen 0,80 Kč za kilowatthodinu.
Rok 2020 byl rokem, kdy obnovitelné zdroje energie poprvé vyrobily zhruba polovinu elektřiny v Německu .
Proto proudily velké částky peněz z účtu EEG (státní podpora - příplatky na OZE) a ten je těžce v červených číslech. Příplatek pro OZE na rok 2021 se měl proto výrazně zvýšit - ze 1,82 Kč/kWh na přibližně 2,61 Kč/kWh. To by ve skutečnosti elektřinu zdražilo téměř o deset procent.
Politicky neprůchodné.
A teď dávejte pozor-přichází veliké kouzlo indiánského náčelníka z Německa.
Aby k tomu nedošlo, přistoupila spolková vláda ke snížení příplatků za OZE pro domácnosti pro rok 2022, aby v roce 2021 nebylo zdražení tak razantní.
Zatížení domácností však zvedla navýšením ceny za tzv. síťové služby.
Proto se trochu zašvindlovalo - příplatky za OZE pro domácnosti byly o něco poníženy , ale navýšily se ceny za síťové služby distribuční soustavy. Vlk se nažral, ale koza zůstala celá.
V čem je kouzlo ? I vaše faktura za elektřinu se dá rozdělit na dvě části. Tu ,kterou můžete ovlivnit např. výběrem obchodníka s elektřinou. Ta tvoří cca 40% z celkové platby.
A pak je druhá část, kde černé na bílém je napsáno "podpora OZE". Tu soudruzi z NDR malinko ponížili,ale současně a více zvedli cenu síťových služeb.
Tak lze plebsu tvrdit,že na OZE připlácí méně=důkaz správnosti německé OZE cesty.
Správný název je těžký švindl.
Protože se tak dá zaflikovat jen rok nebo dva ,chystá se pro všechny občany EU tzv. OZE kartáč.
Pod záminkou sjednocení technických parametrů přenosové el. soustavy v EU dojde v rámci klimatického zákona k povinnosti distributora upravit soustavu tak, aby snášela fluktuace OZE zdrojů. A náklady na vylepšení budou promítnuty všem do jejich účtů za elektřinu.
No, nekup to !
zdroj: https://www.tagesschau.de/wirtschaft/verbraucher/strompreis-entwicklung-2021-101.html
Pavel Hanzl
21.2.2021 14:34 Reaguje na Miroslav VinklerMěl se zvýšit poplatek na OZE, proč?
Dobře, nezvýšil se, zvýšily se síťové služby.
Němci si překopávají síť na nový, diverzifikovaný systém, který dokáže ukočírovat OZE a ještě využít přetoky a určitě počítají i s akumulátory.
Samozřejmě se musí sjednotit síť po celé Evropě, to je zcela logické a nutné, my to budeme muset udělat taky. Kdy to bude a kdo to zaplatí?
Němci mají možná 3x vyšší platy, i ti, kteří budují nové sítě, i všichni ostatní energetici.
Proč tada nemají 3x vyšší fakturu za elektřinu? Kdo je na tom teda hůř, když má v paritě elektřinu daleko dražší a žádnou síť a dokonce ani OZE nebuduje? Přitom dotace do OZE jsou u nás jedny z nejvyšších v Evropě a buduje se kulový!
Koho zase kritizujete a za co?
Jaká výhoda nám plyne z toho, když jsme zase poslední a nestíháme Evropský vývoj?
Které zemi se tento postoj kdy v historii vyplatil? Určitě víte, že něco podobného se u nás stalo po roce 1948, jenže to země byla v úplně jiné kondici.
vaber
21.2.2021 08:56deset miliard lidí musí něco dělat,
jedině, že by všichni jen přenášeli papíry a ukazovali zpocené čelo od tvrdé práce, počet takových pracantů rapidně stoupá ,takže jsme na dobré cestě
Pavel Hanzl
21.2.2021 14:35 Reaguje na vabervaber
22.2.2021 08:57 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.2.2021 09:27 Reaguje na vaberProstě všechnu energii (i pro těžební a zemědělské stroje) brát z OZE (nebo jádra), technologický uhlík (cement, železo) brát z odpadu, plasty a jiný odpad důsledně recyklovat. K tomu rozjet technologie na ukládání vzdušného uhlíku pod zem.
Já vím, je to teorie, ale technologicky to zvládnuté je, jenže problém je ten zásadní.
V hlavách lidí.
Luděk Chuděj
21.2.2021 13:49Miroslav Vinkler
21.2.2021 14:21 Reaguje na Luděk ChudějNavíc se spotřeba energií neustále zvyšuje a o to je úloha těžší.
Vždyť i klasický spalovací motor (1861) se neustále zdokonaluje a to po více než 160ti letech !!
Jak v článku uvedeno, pokud OZE mají nahradit fosil , tak pouze za cenu nevratného a zásadního poškození ŽP.
Tudy cesta nevede. Představa, že dojde k zásadnímu technologickému průlomu pomocí OZE je fata morgána.
Dopadne to stejně jako u biopaliv - po čase bude potichu odtroubeno.
Ekonomicky je možné postupovat pouze ke zdrojům s vyšší koncentrací energie než mají fosilní paliva. A nic jiného než jadernou energii zatím nemáme.
Pavel Hanzl
21.2.2021 14:59 Reaguje na Miroslav VinklerB) Klasický motor je stále lepší, ale má max 40% účinnosti a produkuje CO2, i kdybste se postavi na hlavu. Ale počítá se s ním, pokud pojede na syntetické palivo, bude skoro OZE.
C) Co si představujete pod pojmem "nevratně poškozeného ŽP"?? Určitě ne hekatomby uhelné strusky, vybagrovaných krajin, celých biotopů otrávených ropnými haváriemi, natož komplexní poškození celého ekosystému Zeměkoule klimatickým průšvihem?
D) Tudy cesta nevede pro vás, což stále zdůrazňujete, ale mě by fakt zajímalo, která podle vás teda vede.
E) Biopaliva u nás mohutně posilují, protože jsou úplný nesmysl a my jsme země naopak. Kdekoliv jinde mizí, protože jsou úplný nesmysl, ovšem normální OZE nikoliv.
F) Proč máte za prioritu zrovna koncentraci energie? To nemá logiku a je to navíc velmi nebezpečné.
Velmi výhodná je právě diverzifikace, (nehrozí blackouty, nehrozí výpadek centrálního zdroje atd.) navíc se nepřetěžuje přenosová síť.
Palivo zadarmo je jen bonus, ovšem nikdy nic není zadarmo, nestabilita a nemožnost trvalého výkonu je zase ta daň.
Celkově mají OZE budoucnost, (ve vyspělých zemích už současnost), jádro považuji za dobrý doplněk na přechodnou dobu (možná i trvale), ovšem u nás se nebuduje VŮBEC NIC. Z toho mám trochu obavu.
Miroslav Vinkler
21.2.2021 17:30 Reaguje na Pavel Hanzl"Vědci varují před využíváním dřeva jako náhrady za fosilní paliva
Více jak 500 vědců z celého světa v tomto týdnu rozeslalo otevřený dopis politikům z Evropské unie, USA, Japonska a Jižní Koreje, vyzývající s ukončením využívání dřevěné biomasy jako uhlíkově neutrálního paliva.
Využívání biomasy pro energii je nesmysl.
Právě kácením lesů za tímto účelem dochází k uvolňování obrovského množství uhlíku, který by jinak přirozeně zůstal v lesích.
Vědci tak před tímto falešným řešením problému varovali předsedkyni Evropské komise Ursulu Von der Leyenovou, předsedu Evropské rady Charlese Michela, prezidenta Spojených států amerických Joea Bidena, japonského premiéra Yosihide Sugu nebo jihokorejského prezidenta Moon Jae-ina. "
Pavel Hanzl
21.2.2021 17:56 Reaguje na Miroslav VinklerTahle cesta skutečně nikam nevede, biopaliva je možno dělat pouze z odpadu a to ještě dost porozumu.
Pavel Hanzl
21.2.2021 17:57 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
21.2.2021 18:15 Reaguje na Pavel HanzlHlavně ať už se něco začne hýbat.
Souhlasím s vámi, že Babišovo nicnedělání je hrozné.
Nechci se dočkat doby, kdy mi začnou chodit účty za elektřinu, které stejně jako pro další rodiny, budou likvidační. A budeme se modlit, aby bylo jenom větrno a jasno.
Pavel Hanzl
21.2.2021 21:04 Reaguje na Miroslav VinklerA proč zrovna jádro, což je extrémně složitá a tím drahá technologie, navíc má nejnebepečnější odpad.
Karel Ploranský
13.3.2021 23:33 Reaguje na Pavel HanzlCo se týká složitosti technologie, tak jaderná je sice složitá, ale VYŘEŠENÁ. A hlavně, nenese sebou vedlejší jevy, které by se teprve řešit musely. Je to čistý a spolehlivý zdroj bez výkyvů, dobře regulovatelný.
OZE jsou samy o sobě jednodušší, ale aby mohly splnit to, co se od nich čeká, je nezbytné vyřešit problémy, které nejsou jednoduché ani trochu. Přinejmenším otázku akumulace.
A když se to sečte, finančně vyjdou úplně stejně draho, a spíše ještě dráž.
Jaderný odpad je nebezpečný, ale je ho vlastně objemově velice málo. Mimochodem, z veškerého vysoce aktivního odpadu tvoří odpad z jaderných elektráren jen něco kolem 22 %! Takže za tu nutnost mít uložiště nemohou. Musela by se stavět i bez nich.
Množství odpadu z OZE budou o řády větší - a že by byl nezávadný, se také nedá říci.
Prostě - když porovnávat, tak seriózně a nezaujatě, pane Hanzle.
Petr Blažek
21.2.2021 20:36 Reaguje na Pavel HanzlA k té diverzifikaci zdrojů. Co si myslíte, že je více diverzifikováno, několik JE nebo jiných tvrdých zdrojů rozsetých po Evropě a od sebe relativně daleko, anebo větrné elektrárny soustředěné v jednom rohu Evropy závislé de facto na jednom větru. K tomu přetěžování sítí dochází právě od té doby co se spustilo. Kdy při velkém větru se snaží dostat elektřinu ze severu na jih. Kvůli tomu se už 15 let masivně posilují vedení, na našich hranicích vybudovali mohutné odpojovače ( v řádu asi za 4 miliardy korun) aby v případě přetížení sítí se mohli bleskově odpojit.
Pavel Hanzl
22.2.2021 09:40 Reaguje na Petr BlažekVětrné elektrárny se přece staví podle celého pobřeží Evropy, od východního Polska (tam to teprv začíná) až po Portugalsko. To je pár tisíc kilometrů!! Navíc větřáky jsou rozesety i ve vnitrozemí, mě to připadá dost děsné. Takže žádný centr. zdroj!!
Slunce svítí úplně všude, takže fve se může stavět na každé střeše a na každém dvirku a v normálních zemích to tak vypadá. Obchodní centra, fabriky atd. postupně budují FVE, jenže problém je jeden. Elektřina je všude příliš levná.
Ale výrazný nárůst spotřeby elektřiny se bez decentralizace prostě neobejde, naše 50 let stará přenosová síť to nedá.
Ale my můžeme být v klidu, uhláky krachnou a JED nebude, OZE má jen někdo a zbytek národa bude čadit z dýzláků jak v Taralingapatam.
Petr Blažek
22.2.2021 20:24 Reaguje na Pavel HanzlKarel Ploranský
13.3.2021 23:42 Reaguje na Pavel HanzlNa nové úkoly vynucené tlakem na využívání OZE nestačí přenosové sítě NIKDE. A tu naši nám mohou ostatní země spíš závidět. Je sice mnohem starší, než těch 50 let, ale ty jejich předběhla o 30 let.
Mají ovšem až na výjimky silnější ekonomiku než my a tudíž víc prostředků, aby ty jejich sítě zdokonalovali rychleji než můžeme my.
Jo - zmotal jste to. To psaní bylo adresováno do Tarararingapatamu.
Petr Blažek
21.2.2021 15:03 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
22.2.2021 09:42 Reaguje na Petr BlažekPavel Hanzl
24.2.2021 20:37 Reaguje na Petr Blažekhttps://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-obnovitelna-energie-uz-je-hlavnim-zdrojem-elektriny-v-eu
Karel Ploranský
14.3.2021 00:10 Reaguje na Pavel HanzlZ kolika procent tam solární energie pokrývala spotřebu Dánska v období říjen až duben? Moc toho myslím nebylo.
U nás bohužel tolik nefouká a nikdy foukat nebude, čili na stejný podíl výroby z OZE bychom potřebovali mnohonásobně víc FVE než kolik jich má to Dánsko.
Myslíte, že by to bylo levné?
Už několikrát jste se vyjádřil, že brzdou rozvoje jsou nízké ceny elektřiny. Tak to byste se té drahé elektřiny konečně dočkal...
Galipoli Petr
22.2.2021 18:01 Reaguje na Luděk ChudějMilan Vaněček
21.2.2021 21:07Například tvrdíte: Doba energetické návratnosti EPT (energy payback time)
FVE (ve stř. Evropě) 4 – 12 let (životnost cca 15 - 20 let)
Dvě lži hned v jedné větě.
Nebo:Hustota energetického toku FVE 4,5 W/m2
Vy asi nevíte co ty pojmy znamenají, nevíte jaká je doba záruky fotovoltaických panelů,
z fotovoltaiky nevíte asi nic, a z toho ostatního to hádám bude podobné.
Nebo: bude množství opotřebovaných solárních panelů - z velké části nerecyklovatelných, naopak fotovoltaika, na rozdíl od jaderné energetiky,
představuje uzavřený materiálový cyklus, bez nebezpečného odpadu, i bez jakéhokoliv odpadu, je technicky plně recyklovatelná a finančně výhodně z více než 90% recyklovatelná. Bez recyklovatelnosti se žádná technologie nemůže ucházet o punc ekologičnosti. Naproti tomu, JE recyklovatelná není, s recyklací se nepočítá.
Nebo (tuhle pitomost jsem už četl několikrát, lež a la Goebels, taky tisíckát opakovaná, cituji Vás "Se solárním zařízením (FVE) je tonáž v cementu, oceli a sklu o 150 % větší než u VE...
Kde jste ten cement viděl? Nebo zase to sklo u větrných elektráren? Co to píšete za bláboly?
A to jsem teprve v půlce Vašeho článku.
Pane Vinkler, to Vám to stojí za to?
Miroslav Vinkler
22.2.2021 07:06 Reaguje na Milan VaněčekTyto věty prokazují, že pan Vaněček je nadšeným propagátorem FVE.
Já mu jeho radost neberu, každý má svůj "ráj na zemi".
Ohradit se však musím,proti tvrzení Vaněčka o lhaní.
To je známá fligna manipulátorů - když nemají objektivní argumenty ,začnou řešit osobní profil protistrany.
Na to vám Herr Vaněček neskočím, všechny údaje uvedené v článku jsou ověřitelné a vycházejí z veřejně dostupných dat.
Naopak - několik vět vám stačilo ,abych vás nachytal na dvou nepravdách:
a) recyklace FV panelů - vyjmenujte středisko, kde ekologickou recyklaci FV provádějí tržně.
Známo jen jediné místo - provozuje firma Veolia v Roussetu, Francie a je štědře dotováno z veřejných rozpočtů. (není tržně konkurenceschopné)
b) Hustota energetického toku udává tok energie na jednotku horizontální plochy země nebo vody a u FVE je skutečně 4,5 W/m2
Můžete se rozkrájet nebo vztekat,ale to je tak všechno co s tím můžete udělat. Lze dohledat kdykoli na webu a může to provést každý právě teď, aby vás mohl správně klasifikovat jako osobu neznalou.
c) do úst mi vkládáte,co jsem nikdy neřekl ,cituji: "Bez recyklovatelnosti se žádná technologie nemůže ucházet o punc ekologičnosti. Naproti tomu, JE recyklovatelná není, s recyklací se nepočítá."
Tady si už dejte studený obklad na hlavu, nebo raději napište článek kde se pochlubíte puncem recyklovatelností FV panelů, která neexistuje. (pán je skutečně čtverák)
A bláboly o recyklování jaderné elektrárny ohromujte naprosté diletanty , ale nikoli odbornou veřejnost.
Až vychladnete, zkuste s námi komunikovat formou společensky přijatelnou ,a to na úrovni alespoň průměrné sociální inteligence a příslušných znalostí z oboru.
Pavel Hanzl
22.2.2021 09:50 Reaguje na Miroslav Vinklerad B) Energetický tok ze Slunce není 4.5 W/n2, ale TISÍC W/m2 v našich podmínkách, na jihu se počítá 1400 Wp/m2.
Zatím dokážeme komerčně využít jen asi 20%, ale pořád jsme řádově jinde než píšete.
Karel Ploranský
14.3.2021 00:35 Reaguje na Pavel HanzlJinak vám ale musím dát zapravdu, pan Vinkler se skutečně uklepl o řád.
V našich podmínkách činí globální radiace na vodorovném povrchu v letním poledni maximálně 1000 až 1050 W/m2, v zimním poledni max. 300 W/m2 a při souvisle zatažené obloze max. 100 W/m2.
Je ale třeba zdůraznit, že uvedené hodnoty odpovídají MAXIMU, kterého dosahují jen po krátkou dobu okolo pravého poledne! Průměrné hodnoty za celý den jsou pak úplně jinde.
Kolik z té energie ze Slunce dopadá na FV panel, to je ovšem dáno těmi PRŮMĚRNÝMI hodnotami. A teprve z toho můžete počítat těch 20 %, které panel umí přeměnit na elektřinu. A pak je tu ještě účinnost měniče...
Milan Vaněček
22.2.2021 15:05 Reaguje na Miroslav VinklerDovolte abych se představil:
https://scholar.google.com/citations?user=cD1EeOgAAAAJ&hl=en
tam máte shrnutou mojí vědecko činnost.
A ty popularizační články, co uvádíte jsem psal. Ale píši jen o tom, čemu rozumím. Dělejte to prosím taky tak.
Miroslav Vinkler
22.2.2021 16:55 Reaguje na Milan VaněčekA pokud mě nachytáte na desinformaci - buďte prosím konkrétní - uvedeme si to společně na pravou míru.
S pozdravem.
Milan Vaněček
22.2.2021 19:18 Reaguje na Miroslav Vinkler1) vy říkáte
Hustota energetického toku
jaderná elektrárna 1280 W/m2
uhelná elektrárna 780 W/m2
vodní elektrárna 9 W/m2
geotermální elektrárna 287 W/m2
FVE 4,5 W/m2
VE 3 W/m2
kdyby jste se podíval na internet na "seriozní" zdroj, třeba web Oenergetice
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/hustota-energetickeho-toku
a následnou diskusi pod ním
tak by jste tam našel pro jadernou elektrárnu i 70 W/m2. to se hodně liší od Vašeho čísla, že ano?
Pro solární tam najdete jako jedno číslo i Vašich 4,5W/m2, ale to jsem již kdysi v diskusi uvedl na pravou míru, ta citovaná elektrárna měla CdTe panely s účinností 11% a byla brána celá plocha FVE (ale typicky developer zabere mnohem větší plochu a dál rozšiřuje svoji elektrárnu).
Nynější účinnost dobrých panelů je přes 20%,
užívá se i jiných konfigurací zastavěné plochy, performance ratio FVE taky roste z dřívějších hodnot 0,7 na více než 0,9
Takže tu hodnotu taky v současnosti máte bez problémů nad 10 i v našich podmínkách.
A když si vezmete fotovoltaiku na střeše, tak ta by podle této "hloupé definice" prosazované jedním britským profesorem Davidem McKay se blížila nekonečnu, protože na fotovoltaiku na střeše žádnou novou plochu nepotřebujete.
Psal jsem mu před lety aby si své údaje v obrázku (viz citace) opravil, že se časy mění, že je vše jinak, ale jeho žáci mi odepsali, že už bohužel umřel.
Takže ty stará, desinformační data (když mluvíme o současné fotovoltaice) žijí dál.
2) Vaše Pro srovnání je EPT:
uhelné nebo jaderné elektrárny 3 – 4 měsíce (životnost min. 30 let)
VE 8 – 16 měsíců (životnost cca 15 let)
FVE (ve stř. Evropě) 4 – 12 let (životnost cca 15 - 20 let)
jsou dva žvásty v jednom,
EPT je v současnosti mnohem vyšší u FVE a Vámi udávaná životnost 15-20 let je naprosto směšná, při poskytované záruce nyní 25 let na výkon FV panelů
a už jsou firmy kde to garantují 35 let.
Samé lži, při nejlepším odpovídající "pravěku" fotovoltaiky, ne současnosti.
Vše co říkáte o fotovoltaice jsou čisté lži či informace které platily před 10-20 lety. A fotovoltaika udělala obrovský pokrok za tu dobu, i ve snižování ceny. Znáte nějakou podobnou technologii výroby elektřiny která by zlevnila za posledních 10 let sedmkrát?
Jaké (des)informace přinášíte o dalších elektrárnách už jsem neměl sílu číst.
Když o něčem píšete, musíte o tom i něco vědet,
pište prosím jen o tom čemu rozumíte.
Miroslav Vinkler
22.2.2021 20:11 Reaguje na Milan VaněčekCeny z OZE dokážou divy , tedy konečné ceny pro koncového zákazníka např. v Německu za r. 2020 dosáhly 8.65 Kč/kWh .
Tedy v zemi s nejvyšším podílem OZE. Dánsko je na tom podobně. Kalifornie -USA jakbysmet.
A zrovna vy mě budete obviňovat z uvádění nepravdy. Když podle vás ceny z FVE sedmkrát za deset let klesla, proč se ve Španělsku,které má zcela jiné doby svitu než ČR musí stále energie z FVE dotovat ??
Švédsko, vysoký podíl jádra a hydro je na tom podstatně lépe.Doufám, že vaše FVE tam v životě neuvidím.
Stačí se podívat do Eurostatu, pokud i ten podle vás nelže.
Nejsem "vědec" vašeho kalibru, ale nemám problém se orientovat v oblasti přirozených čísel . Kde platí, že jedna je méně než dvě.
Fluktuace OZE vedly k texaské katastrofě,kde zemřelo mnoho lidí, ale vám to nic neříká.
OZE jako doplňkový zdroj ano. OZE jako páteř moderní energetiky je katastrofa právě pro své nepředvídatelné chování. (o ceně nemluvě) a devastaci životního prostředí díky náročnosti na materiálové a prostorové požadavky.
Což v článku nade vší pochybnost doloženo.
Když už něco propagujete, nepřekračujte patřičné meze.
Milan Vaněček
22.2.2021 20:43 Reaguje na Miroslav VinklerKolikrát myslíte že vzrostla (ne klesla) cena 1,6 GW jaderné elektrárny, kterou staví Francouzi doma a ve Finsku v tomto období a stále ji nedostavěli?
A Vaše sdělení" Fluktuace OZE vedly k texaské katastrofě,kde zemřelo mnoho lidí, ale vám to nic neříká" je opět jeden obrovský žvást.
Vždyť vy vůbec nevíte jaké zdroje tam vypadly a proč. Poučte se třeba na portálu Oenergetice, tam jsme to diskutovali.
Už prosím přestaňte a neztrapňujte se.
Pište jen o tom, čemu rozumíte, prosím.
Miroslav Vinkler
22.2.2021 21:09 Reaguje na Milan VaněčekTřeba Texas : kompletní rozbor přímo z Texasu najdete zde:
https://wattsupwiththat.com/2021/02/20/the-texas-energy-disaster/
Už ani nemám odvahu to napsat sám, abyste se na mě nevrhl jak jestřáb na hrdličku.
Vyjádřete se tedy k článku sám.
-----------------------------
Jako vědec byste měl uznat, že nestačí pouze energii vyrobit v místě A, ale musíte ji dodat do místa B. Pomocí distribuční sítě-jak jinak.
Co je mi platná láce OZE /jdu až na vaši úroveň,nechci se dohadovat/, když díky nepředvídatelnému náhodnému chování vaší energie,musím soustavu upravit a cenu promítnout do nákladů?
Výsledek ?
Náklady na systém na úrovni sítě pro obnovitelné zdroje jsou vysoké (8–50 USD / MWh)
Náklady na jaderný systém jsou 1–3 USD / MWh.
zdroj: https://www.world-nuclear.org/
dokument:
"Ekonomika jaderné energie (Aktualizováno v březnu 2020)"
Jako nadšence pro FV vás chápu a plně vám rozumím. Osobní ambice by vás však neměly svádět k toulkám mimo objektivní realitu.
Milan Vaněček
22.2.2021 21:38 Reaguje na Miroslav VinklerO nic jiného mi nešlo, přesvědčovat či měnit Vaše subjektivní názory nechci.
Miroslav Vinkler
23.2.2021 08:37 Reaguje na Milan VaněčekPokud máte profesora za jelena,vyřiďte si to s ním.
================
Vaši odpovědi k Texasu jsem se nedočkal. Vaše reakce k dokumentu world nuclear se opožďuje.
---------------------
Vystupujete s kolegy na "oenergetice". Tak si aspoň přečtěte: https://oenergetice.cz/rychle-zpravy/nemecko-udelilo-zakazku-ctvrtou-elektrarnu-ktera-ma-jihu-zeme-zajistit-stabilitu-soustavy?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=416511&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=nhVZh0pGlZO-202102230624
Milan Vaněček
23.2.2021 08:55 Reaguje na Miroslav Vinklerlehce jsem promazal diskuzi.
Snažíme se, že aby diskuze pod články na Ekolistu nebyla ta největší žumpa českého internetu. Jsou články, u kterých se daří věcná debata, která je myslím pro celou řadu lidí přínosná. Stačí ale jeden troll a je to pryč. Pokud v diskuzi potkáte trolla, nekrmte ho.
Aby se to tu dalo číst, častěji aplikujeme to, co jsme používali jen u opravdu extrémních jevech. K zakazování přístupu do diskuze.
Doufám, že to bude fungovat.
Hezký den všem
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Filip Kondapaneni
23.2.2021 00:25Miroslav Vinkler
23.2.2021 08:32 Reaguje na Filip KondapaneniA jak jsem si to prošel nenapadl mě ani jediný argument, který by to zpochybňoval.
K tomu ZP - nadšeni jsou Rusové,kteří si s Němci plácli a udělali nový pakt Ribentrop-Molotov. Ruské suroviny za echt ceny směňují za pokročilé německé technologie.
Strýček Sam zuří , ale už je z kola ven...
Milan Vaněček
23.2.2021 08:57 Reaguje na Filip KondapaneniEda proč
23.2.2021 08:10Z velké části?
Opravdu není cesta jak propagovat jadernou energetiku bez lží?
Miroslav Vinkler
23.2.2021 08:27 Reaguje na Eda pročTo si úderníci v Bruselu myslí taky, jinak by neschvalovali kraviny.
Až se veškerý odpad z EU bude taky ekologicky v EU likvidovat, smeknu rádiovku a vyčistím vám boty. V opačném případě se můžete alespoň omluvit.
Milan Vaněček
23.2.2021 09:04 Reaguje na Miroslav VinklerTo znamená, úplnou recyklaci dosloužilých FVE a použití skla, hliníku, oceli, křemíku, stříbra či mědi znovu na výrobu nových fotovoltaických panelů. Technologie již jsou v pilotním provozu, za 10-20 let už bude potřebné jejich masivní nasazení. Bez recyklace není ekologie, to by si měli uvědomit i jaderníci.
Eda proč
23.2.2021 09:05 Reaguje na Miroslav VinklerTvrdíte, že solární panel je z větší části nerecyklovatelný - stojíte si za tímto tvrzením nebo ne?
PS:Jak je na tom ostatní odpad je přece uplně něco jiného a nemůže to ovlivnit pravdivost a nepravdivost Vašeho tvrzení.
Miroslav Vinkler
23.2.2021 11:28 Reaguje na Eda pročIdentifikujte nám zařízení v ČR nebo EU , která tržně ekologicky likvidují FV panely ,VE vrtule a lithiové baterie z EV.
Chci: odkaz na web, adresu a kontakt.
Až mi je dodáte, můžeme pokračovat. Jasně trvám na tom, že EU žalostně selhává v otázce likvidace odpadů, od plastů po elektronické smetí.
Řídí se nesmyslnou úvahou, nejspíš odpad vytvoříme a až potom se budeme bavit jak ho zlikvidovat.
Nejlépe v Africe,Asii kam se za úplatky odpad vozí přebouchaný razítky o ekologické likvidaci v místě.
Mezi námi děvčaty, jeden způsob existuje, plazmatické zplyňování v menším rozsahu. Ale cena je někde jinde než 1000 Kč/t na skládkách a "mezideponiích".
Eda proč
23.2.2021 11:44 Reaguje na Miroslav Vinkler"opotřebovaných solárních panelů - z velké části nerecyklovatelných" stojíte si za tímto tvrzením?
Miroslav Vinkler
23.2.2021 12:05 Reaguje na Eda proč"Recyklační systémy pro fotovoltaický odpad a regulační systémy pro jejich správu na konci životnosti (EoL) se objevily teprve nedávno ( Weckend et al., 2016 ). Podle Bilimoria a Defrenne (2013), sběr a recyklace FV odpadu byly mnohem nižší, než se očekávalo, což představuje pouze 10% potenciálního objemu FV odpadu."
odkaz:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0956053X19302909
Eda proč
23.2.2021 13:58 Reaguje na Miroslav VinklerTakže znova: "opotřebovaných solárních panelů - z velké části nerecyklovatelných" - dokážete toto tvrzení něčím podložit?
Miroslav Vinkler
23.2.2021 14:07 Reaguje na Eda proča na začátku popisuje současný stav,t.j. pouze 10% recyklaci stávajícího objemu FV panelů.
-------------
už jste jak u zápočtu .
Ale nebojte se, pošlu vám odkaz aby byla vrchnost spokojena.
Opakovaně po vás chci provozovnu u nás nebo v EU - kde mám odpověď?
Eda proč
23.2.2021 14:21 Reaguje na Miroslav VinklerZnáte složení FV panelu?
Milan Vaněček
23.2.2021 14:56 Reaguje na Miroslav Vinklerteď už máme rok 2021, informujte se o novinkách, nepište blbosti.
Karel Ploranský
14.3.2021 00:52 Reaguje na Eda pročZkusím to jinak.
Recyklovatelné je to, co je někdo schopen recyklovat za ekonomicky přijatelných podmínek a tak, aby to bylo opravdu recyklované.
Čili aby se naoko nerecyklovalo a potajmu se někam nevozily tuny odpadu, který po "recyklaci" zbyl. Natožpak odpadu ohrožujícího životní prostředí.
Ekonomicky přijatelné podmínky jsou ty, při kterých lze tuto činnost (vlastně kteroukoliv činnost) provádět s alespoň minimálním ziskem, a to BEZ FINANČNÍ PODPORY ZVENČÍ. To jest když mnateriály získané recyklací lze prodat jako suroviny pro další produkci a jejich prodejem pokrýt náklady, aniž by na to museli občané doplácet ze svých daní.
Pokud souhlasíte s tototo definicí recyklovatelnosti, pak byste měl pana Vinklera přestat trápit, protože podle ní FV panely recyklovatelné nejsou.
Možná za čas budou - ale DNES ještě ne.
Miroslav Vinkler
23.2.2021 14:46"opotřebovaných solárních panelů - z velké části nerecyklovatelných" - stojíte si za tím? Znáte složení FV panelu?
===========================================================================
Protože Eda krutě dotírá - viz jeho opakovaná otázka nahoře -
odpovídám jasně takto :
datum: 22.8.2020
"Právě teď jsme si docela jistí, že toto číslo je přibližně 10 procent recyklovaných solárních panelů," řekl Sam Vanderhoof, generální ředitel společnosti Recycle PV Solar, jedna z mála amerických společností zabývajících se recyklací fotovoltaiky. Zbytek podle něj jde na skládky nebo je vyvážen do zámoří k opětovnému použití v rozvojových zemích se slabou ochranou životního prostředí."
Jinými slovy 90% FV panelů se likviduje ukládáním na skládky , nebo zakázaným způsobem likvidace nebo se vyvezou do Afriky,Asie.
Proč : protože je to levnější než Edova recyklace . Ta sice možná je, ale nikoli tržně za současných podmínek.
Proto jsem v článku napsal, "z velké části nerecyklovatelných" neboť abych byl absolutně přesný musel bych složitě vypisovat celou problematiku odpadů ve vazbě na elektronický šrot, což jsem nechtěl kvůli velikosti článku.
Proto si v kontextu článku za svým tvrzením stojím.
Složení FV panelů mi pane Edo známo je.
Zájemci o EU/USA pokrytectví v likvidaci odpadů(také FV panely) včetně Edy se mohou přesvědčit zde:
https://www.google.com/url?client=internal-element-cse&cx=016670980934038013201:hge7l9wp-j4&q=https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-vinkler-plastove-odpady-v-eu-a-usa-pokrytectvi-nebo-podvod&sa=U&ved=2ahUKEwiAzaCUkYDvAhUTjaQKHS6_DFwQFjAGegQIARAC&usg=AOvVaw3wnrG18OGn-cIghRzH8lSs
Eda proč
23.2.2021 14:54 Reaguje na Miroslav VinklerAle možná by to nevyznělo tak negativně proti FVE.)
Milan Vaněček
23.2.2021 15:02 Reaguje na Eda pročzato jaderná energetika, po 60 letech průmyslového nasazení, neví jak dál s nebezpečným odpadem.
Neví, oproti tomu fotovoltaika ví a koná, pilotní provozy se budou měnit v masové nasazení až bude těch vyřazených panelů dost. zatím není.
Miroslav Vinkler
23.2.2021 16:05 Reaguje na Milan VaněčekNevím, co víte vy , ale přesně vím ,co zase nevíte . Jak ekologicky zlikvidovat FV panely.
Tak se neztrapňujete , vaše " ...už začíná být" je dobrý leda do pohádky O červené punčošce.
Neskuhrejte, nabídněte mi OZE ,které vyřeší dodávku energie pro RD celoročně za stejný peníz jak platím dnes.
Pak bych skutečně mohl napsat příspěvek jak FVE pomáhají ochraně životního prostředí.
Zatím je to přesně naopak.
Eda proč
23.2.2021 17:01 Reaguje na Miroslav VinklerPS:jenom takové pošťouchnutí. Při kritice FVE příště nedávejte odkaz na odborný článek, kde je za jeden z největších problémů recyklace FVE označeno to, že je málo panelů na recyklaci z důvodu mnohem delší životnosti panelů než se předpokládalo. Nevypadá to pak moc profesionálně.
Milan Vaněček
23.2.2021 17:35 Reaguje na Miroslav VinklerStejně tak Vám chybí informace o OZE (slunce, vítr, voda plus nejstarší lidský zdroj-biomasa). To funguje dohromady, po celý rok. A víte že v Německu už mají několik GW výkonu nejmodernější záložní kapacity k disposici=baterie v domech u střešních FVE, cca 2 GW a baterie v elektromobilech? a Během pár let už to budou desítky GW záložního výkonu=významné i pro velkou energetiku, jakou má Německo.
Vzdělávejte se a nezapomeňte opravit si Vaše (des)informace o fotovoltaice, prosím i na Universitě v Ústí n L.
Miroslav Vinkler
23.2.2021 18:16 Reaguje na Milan VaněčekTak to si zarámujte a nechte se s tím vyfotit na památku. A pak , že jsou vědci suchaři !!!
Alespoň si i s Edou počtěte ,co píší samotní Němci o likvidaci FVE a VE. To se teprve vzděláte , což vám oběma očividně schází.
==========================================
1. Zdroje a potřeby recyklace pro německé větrné turbíny / 8.2.2021/
2. Zdroje a potřeby recyklace německých solárních panelů /11.2.2021/
dostupné :
https://www.cleanenergywire.org/topics/Electricity
===========================================
Až se vzpamatujete, máte tady další lahůdku na dojezení:
" Hohe Stormpreise vertrieben High-Tech-Unternehmen aus Deustchland"
https://www.handelsblatt.com
to je zase o láci vašich OZE
--------------------------------------------
Víte, to je rozdíl mezi námi. Vy dostanete konkrétní a ověřitelné údaje a můžete porovnat objektivitu mnou uváděných tvrzení.
Od vás mi chodí pouze osobní poznámky ,dalo by se říct jizlivé,s mizivou informační hodnotou. Ani jednou jste neuvedl zdroj podle u něhož by se vaše sdělení dalo ověřit.
Chcete se v diskuzi vzdělávat si a vyměňovat potřebné informace ?
Nebo si potřebujete hladit své ego ?
Milan Vaněček
23.2.2021 19:58 Reaguje na Miroslav Vinklers kterou jsem měl před více než 20 lety dva společné projekty
https://www.nature.com/articles/s41560-020-0645-2.epdf?sharing_token=gTbOszbDSFo3DPHaqB2oKtRgN0jAjWel9jnR3ZoTv0OtL9QEzcgFMYa45OUzo4NruhWqFy6wgWcztDdWim4XS3hCVOCBhp4d3QDIeKJkRd1qE3jMWfn99b10OTnspoqOjZXZdVAs0r5jaR6vhHiEl_Yr8DM9BCYUFb15u73ruAc%3D
přečtěte si ho místo Vašich novinářských článků, ať víte jaká bije....
a nechte si svých poznámek, které do odborné diskuse nepatří
Milan Vaněček
23.2.2021 20:04 Reaguje na Milan Vaněčekdoi.org/10.1038/s41560-020-0645-2
ještě přesná citace:
Research and development priorities for silicon photovoltaic module recycling to support a circular economy Garvin A. Heath 1,2 ✉, Timothy J. Silverman 1, Michael Kempe1, Michael Deceglie 1, Dwarakanath Ravikumar3, Timothy Remo1,10, Hao Cui4,11, Parikhit Sinha 2,5, Cara Libby 6, Stephanie Shaw6, Keiichi Komoto2,7, Karsten Wambach8, Evelyn Butler 9, Teresa Barnes 1 and Andreas Wade 2,5
Nature Energy | VOL 5 | July 2020 | 502–510 |
Miloš Zahradník
24.2.2021 12:30 Reaguje na Milan VaněčekLarge-scale deployment of photovoltaic (PV) modules has considerably increased in recent decades. Given an estimated lifetime of 30 years, the challenge of how to handle large volumes of end-of-life PV modules is starting to emerge. In this Perspective, we assess the global status of practice and knowledge for end-of-life management for crystalline silicon PV modules. We focus in particular on module recycling, a key aspect in the circular economy of photovoltaic panels. We recommend research and development to reduce recycling costs and environmental impacts compared to disposal while maximizing material recovery. We suggest that the recovery of high-value silicon is more advantageous than the recovery of intact silicon wafers. This approach requires the identification of contaminants and the design of purification processes for recovered silicon. The environmental and economic impacts of recycling practices should be explored with techno–economic analyses and life-cycle assessments to optimize solutions and minimize trade-offs. As photovoltaic technology advances rapidly, it is important for the recycling industry to plan adaptable recycling infrastructure
Milan Vaněček
24.2.2021 14:18 Reaguje na Miloš Zahradníksci-hub.se
a uvidíte celý článek.
Ale samozřejmě, je to jen pro osobní, vědecké, nekomerční použití
Miloš Zahradník
24.2.2021 16:22 Reaguje na Milan VaněčekZa kolik mimochodem stat ted - roku 2021 vykupuje solarni elektrinu z malych a velkych zdroju (predstavuji si nejake pole u Prahy, dnes uz tam 3 hodiny sviti slunce na rozdil od predchozich dnu :) a proc je tuto vyrobu nutno stale jeste dotovat, kdyz v poslednich letech doslo k takovym prulomum z hlediska efektivity vyroby i recyklace tech panelu?
Omlouvam se za trivialni dotaz, ze slozenky CEZu tohle nevyctu. Melo by to dle meho nazoru byt hlavne napsano nekde tam ;)
Pavel Hanzl
25.2.2021 14:51 Reaguje na Miloš ZahradníkFilip Kondapaneni
23.2.2021 18:19Pavel Hanzl
23.2.2021 21:24Jeho demagogie jsou založené na cílené vyzobáváni ojedinělých jevů, ale neznalost vývoje fve za poslední roky je skutečně ostudná.
Eda proč
24.2.2021 11:04 Reaguje na Pavel HanzlPS: Zaráží mě slovník pana Vinklera zde:"vrchnost spokojena","úderníci v Bruselu", "krutě dotírá". To je divná reakce na upozornění na chybu.
Pavel Hanzl
24.2.2021 12:17 Reaguje na Eda pročProto jeho článek působí jako agitka, ale pro zběžného čtenáře může být nebezpečný a zavádějící.
Příklad: jako kdyby počítal uhlíkovou stopu dýzlového automobilu proti elektroautu a neráčil tam vůbec uvést, že jezdí celou životnost na fosilní naftu.
Miloš Zahradník
24.2.2021 12:40 Reaguje na Pavel HanzlJako kdyby počítal uhlíkovou stopu dýzlového automobilu proti elektroautu a neráčil tam vůbec uvést, že jezdí celou životnost na fosilní naftu.
Pavel Hanzl
24.2.2021 20:32 Reaguje na Miloš ZahradníkAle zkusím opravu: jako kdyby počítal uhlíkovou stopu dýzlového automobilu a srovnával ji se stopou elktroauta. A do té stopy by nepočítal skutečnost, že ten dýzl jezdí celou životnost na fosilní naftu.
Už je to lepší?
Karel Ploranský
14.3.2021 01:02 Reaguje na Pavel HanzlPo stránce technické je to pořád stejná nepravda.
Uhlíková stopa elektroauta je zatím pořád ještě horší než u toho dýzlu (který je mimochodem lepší než benziňák).
Jednou možná bude lepší - ale na to si musíme ještě počkat.
Karel Tejkal
25.2.2021 19:59Jaderná elektrárna z každé kWh platí poplatek na svoji závěrečnou ekologickou likvidaci. Platí něco podobného FVE nebo VE? Mohly by, ale pak by se jim o stejnou částku asi musely zvýšit dotace. Obávám se, že ekologickou zátěž při skončení životnosti těchto hraček alespoň zčásti zaplatíme zase my všichni. Nebo si opravdu někdo myslí, že FVE zbohatlíci v daňových rájích si část zisku odkládají na recyklaci FV panelů a sanaci zasažených ploch?
Plastů jsou plné pláže i mořské hlubiny. Přestože by se našly argumenty a vědecké publikace, že recyklaci plastů přece už umíme. Umíme, jenom ji neděláme, protože je drahá.
Pavel Hanzl
25.2.2021 20:16 Reaguje na Karel TejkalJak ze Sindibáda, kdy se ta zlatá hora propadlado moře a utopili se úplně všichni, kteří měli kapsy plné zlata.
Karel Tejkal
25.2.2021 20:24 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
25.2.2021 20:45 Reaguje na Karel TejkalKarel Tejkal
25.2.2021 20:49 Reaguje na Pavel HanzlEda proč
26.2.2021 08:11 Reaguje na Karel TejkalKarel Tejkal
26.2.2021 11:11 Reaguje na Eda pročhttps://www.autoweek.cz/cs-aktuality-elektromobily_jsou_stale_drahe_pro_vyrobce_i_kupujici-9429
Tolik bulvár.
Pavel Hanzl
25.2.2021 20:46 Reaguje na Karel TejkalKarel Tejkal
25.2.2021 20:48 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
26.2.2021 07:42 Reaguje na Karel TejkalKarel Tejkal
26.2.2021 10:12 Reaguje na Pavel HanzlKarel Ploranský
14.3.2021 01:05 Reaguje na Pavel HanzlRozjedete třebas tu recyklaci FV panelů? Na své náklady?
Eda proč
26.2.2021 08:16 Reaguje na Karel TejkalZ FV se imho platí recyklační poplatek.
Karel Tejkal
26.2.2021 10:59 Reaguje na Eda pročhttps://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/studie-osn-jen-petina-vyhozene-elektroniky-se-ve-svete-recykluje
V zásadě jsou zde dva problémy: jednak spotřebitelé vysloužilé elektrospotřebiče netřídí pro recyklaci, jednak se recyklace různě šulí, protože je drahá.
Když se vrátím v FVE panelům. Předpokládá se, že majitelé FV elektrárny po skončení její životnosti na své náklady panely demontují a dopraví do specializovaného střediska, které zajistí recyklaci. Teprve tato recyklace je hrazena recyklačními poplatky, nikoli předchozí náklady majitele FV elektrárny.
Naproti tomu jaderný účet je přímo určen na závěrečnou likvidaci jaderné elektrárny.
Vybudování trvalého úložiště bych s jaderným účtem nespojoval. Vyhořelé jaderné palivo lze jednak přepracovat a to, které se uloží, může být pro příští generace cenným zdrojem energetické suroviny. Až nám docvakne, že OZE energetické potřeby nevyřeší a plyn vždy je a bude fosilním palivem.
Eda proč
26.2.2021 15:32 Reaguje na Karel TejkalVíte kolik bude stát přepracování paliva? Kolik bude stát uložení? Opravdu si myslíte, že bude technologicky jednoduché, třeba za 100 let, vzít uložený materiál a pracovat s ním?
Recyklace FV panelů je v ceně už započítána.
Karel Tejkal
26.2.2021 17:56 Reaguje na Eda pročKolik bude stát přepracování paliva nevím, údajně je zatím dražší než výroba paliva nového z vytěžené uranové rudy. Ani nevím, kolik bude stát uložení, nicméně bude o něco dražší právě pro možnost jeho opětovného vyzvednutí a využití pro energetické potřeby. Na druhou stranu jsem si téměř jistý, že odmítání jaderné energie a protěžování OZE jako hlavního budoucího zdroje elektrické energie, je slepou cestou, která vyprodukuje chudobu a bude mít neblahé ekologické dopady.
Karel Ploranský
14.3.2021 01:20 Reaguje na Eda pročNutnost řešit ukládání radioaktivního odpadu nevyvolaly jaderné elektrárny.
Vysoce radioaktivní odpad vzniká při spoustě činností v mnoha oborech (z velké části souvisejících se zdravotnictvím).
Na celkovém množství odpadu natolik aktivního, že se pro něj musejí budovat bezpečná uložiště, se odpad z jaderných elektráren podílí jen z pětiny! A není o nic nebezpečnější než radioaktivní odpady z jiných provozů.
Tak s ním pořád nestrašte a neargumentujte náklady na jeho uložení. Je to účelové zkreslování reality.
Jasná podpásovka.
Milan Šmid
21.10.2021 14:00Petr Prapap
22.10.2021 21:28článek na mne pane Vinkler udělal dojem, že tak či onak jsme v hajzlu. Dokonce tak mne zaujal, že některé věci jsem si dohledával a strávil jsem nad tím asi hodinu a půl. Předpokládám, že to byl účel sepsání - aby se lidé zamysleli. Tak to se Vám povedlo na jedničku.
Nejsem ( promiňte mi ten výraz na ekostránkách ) žádný ekofašista, ale určitě mne trápí jak budou žít naše děti. Děkuji za sepsání a předložení.
Co mne tady tedy fascinovalo tak pan Hanzl v diskuzi ....
Pokud to nejsou přímo jeho názory tak jsou špatné a pokud mu z diskutujících předloží nějaký problém např. s recyklací tak to odmávne, že to se časem vyřeší a dominuje v diskuzi.
Já se mu omlouvám po několika stránkách jsem již jeho příspěvky přeskakoval takže možná jsem nepochytil celkovou kontinuitu, ale z mého pohledu naprosto devalvuje hodnotu diskuze na úroveň rozezlených důchodců na Novinkách - škoda.