Miroslav Bobek: Plánujeme chovat „stromové humry“
Ale snad se již blížíme – pomalu, a jistě – vytčenému cíli. Významně nás k němu posunula naše velkorysá podpora dosti komplikovanému genetickému výzkumu strašilek humřích, který má ukázat cestu, jak s nimi dále chovatelsky pracovat i jak přistoupit k jejich reintrodukci na Ostrov lorda Howea. Ten se nedávno podařilo zcela zbavit krys, problémem je však malá genetická pestrost strašilek humřích. Přece jen byli na počátku pouze čtyři jedinci…
Na počátku. Naštěstí se však podařilo chov alespoň částečně oživit. V roce 2017 podnikli na Ballovu pyramidu sběratelskou výpravu pracovníci Australského muzea. Neobešli se bez pomoci horolezců, ale nakonec se jim podařilo objevit 17 strašilek humřích. Protože měli povoleno odebrat nanejvýš 10 procent zdejší populace, odváželi si nakonec jednu jedinou samičku. Podle křestního jména její nálezkyně, chiruržky a horolezkyně dr. Willsové, ji pojmenovali Vanessa.
Strašilka Vanessa snesla v Melbourne 135 vajíček a její potomci se dále rozmnožovali. Probíhá i křížení obou linií, té původní s Vanessinou, a tato nová linie se samozřejmě také stala předmětem námi financovaného výzkumu. Jak doufám, právě tuto linii začneme časem chovat v Zoo Praha – a kdo ví, třeba budeme strašilky humří nakonec i vracet na Ostrov lorda Howea.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (34)
Karel Zvářal
3.8.2022 07:14Podobných projektů je potřeba jak soli, stejně jako vysvětlení příčin špatných konců mnoha druhů, které neměly to štěstí.
Slovan
3.8.2022 10:28 Reaguje na Karel ZvářalUveďte prosím příklad druhu, který byl vyhuben původním druhem predátora. Tuto teorii jsem totiž slyšel prakticky jen od vás, proto mě to zajímá. Třeba jsem něco přehlédl, ale jsem přesvědčen, že tomu brání přírodní zákony.
Karel Zvářal
3.8.2022 11:06 Reaguje na SlovanTěch příkladů NAŠICH druhů jsem uváděl ne zrovna málo (kdo chce, dohledá si), a jsou dostačující k pochopení (dříve hojný vs. nyní "vymizelý). Nikdo mi nevysvětlil, proč se mnoho ptačích druhů tísní v milionových koloniích někde v Pacifiku, ale jinde si zahnízdit (jednotlivě, bez strkanic) nedovolí, protože by je čekal osud, který před mnoha a mnoha časy je donutil osídlit sezónně obsazované ostrůvky bez predátorů.
A s tím demagogickým odvoláváním se, že je "rozdíl mezi"... Ano, je rozdíl. Ale mně se dříve "chytře" ptali: A co ti potkani budou žrát, až vyhubí všechna ptačí hnízda? Aa?? (podle nich asi zdechnou hlady:-)) Jo, potkan na břehu moře zdechne hlady, tak jak přežívá liška polární po té, co odletí ptáci z útesů. Rybami, zdechlinami všeho možného, chaluhami. A proč ti ptáci z útesů hnízdí jen tam, a ne někde na přístupných plážích? To by tam byli rok, maximálně dva, pak by "vymizeli".
Takže ta pohádka, že "predátor nemůže", je akorát v hlavách ekologistů. Poplach z invazivních druhů (k.stříbřitý) jasně dokazují, co způsobí agresivní konkurent nebo predátor. A my o dění v dávných dobách máme nulové záznamy. Takže z dnešního dění si dovozuji, jak to mohlo vypadat dávno před příchodem Slovanů. Žádná idyla to nebyla, nýbrž tvrdý boj o přežití.
Mnoho druhů dle archeologů "záhadně" zmizelo. Ale nikdo si netroufne naznačit, že to mohlo být díky predaci či konkurenčnímu tlaku. Já tu odvahu mám.
Petr
3.8.2022 12:01 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
3.8.2022 12:40 Reaguje na PetrPetr
3.8.2022 13:14 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
3.8.2022 13:46 Reaguje na Petrhttps://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-zvaral-premnozeny-puvodni-predator-muze-skodit-stejne-drtive-jako-nepuvodni-invazni
Petr
3.8.2022 14:16 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
3.8.2022 15:23 Reaguje na PetrProstě mokrý diplom, který všecko ví nejlíp, nějaká zbytečná data (před/po) ho nezajímají, že.
Zbyněk Šeděnka
3.8.2022 13:10 Reaguje na PetrSvatá Prostoto
3.8.2022 13:24 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaMajka Kletečková
3.8.2022 12:55 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
3.8.2022 13:05 Reaguje na Majka KletečkováZbyněk Šeděnka
3.8.2022 13:12 Reaguje na Karel ZvářalZbyněk Šeděnka
3.8.2022 13:29 Reaguje na Karel ZvářalSlovan
3.8.2022 14:05 Reaguje na Karel ZvářalOno je krásné, že máte “odvahu”, ale musíte to mít něčím i podložené. Pokud by vaše teorie platila, nebude třeba se dívat do dob dávno minulých, ale jistě se najdou příklady i dnes. Znamenalo by to totiž, že takhle ta příroda funguje. Nemusíte jich uvádět mnoho, stačí jeden.
Ve světě bylo mnoho různých projektů, kde se ověřovalo, jak velký vliv mají masožravci na svou kořist. Jeden příklad: jeřábek kanadský. Vědci odstranili z plochy 1000 ha spoustu dravců i masožravých savců. Výsledek? Predace hnízd se sice snížila na polovinu, ale ztráty mláďat i dospělců se nezměnily a početnost dané populace zůstala stejná. Ukázalo se, že predátoři loví nadpočetné jedince. Jsem tedy spíše názoru, že mnohem důležitější je kvalitní biotop ve kterém zvířata mohou využít svých protipredačních adaptací.
Že jsou dnes nějaké dříve běžné druhy na ústupu má mnoho jiných příčin a důvodů. Není to však návrat dříve pronásledovaných a likvidovaných druhů.
Radim Polášek
9.8.2022 19:03 Reaguje na Karel ZvářalCo se týká invazivního predátora, může kořist, jiný druh vyhubit velmi snadno, protože kořist většinou nemá vyvinuto nějaké obranné chování před tím predátorem. Takže pro predátora je ta kořist atraktivní i tehdy, když už je jedinců kořisti tak málo, že je ohrožena genetická diverzita jeho druhu nebo dokonce tak málo, že je ohroženo nalezení sexuálního partnera pro roznožování toho druhu a ten druh tak přímo vymírá.
Karel Zvářal
9.8.2022 19:29 Reaguje na Radim PolášekKavčí stromovou kolonii na nulu, totéž u sýčka. V minulosti hnízdilo ve stromovýc dutinách 85% populace, v posledních letech nebyl zazanamenán žádný případ! Všechna hnízdění na budovách (větr. šachtách), příp. oplechovaných budkách na hladkých stěnách. A vymizení kolčavy, hranostaje, tchoře, mají rovněž na svědomí dvě výše zmíněné šelmy. Naprosto dominují na vrcholu pyramidy.
Darth Bane
5.8.2022 15:22 Reaguje na SlovanJaroslav Vozáb
3.8.2022 12:51Takto vykrmená populace může brát hnízda ptáků jen jako delikatesu asi jako lidé jedí pravý černý kaviár....
Proč bych si nedal, když na to mám (1kg za 100 000Kč).
Tolik na téma predátor a kořist....
Dalibor Motl
3.8.2022 18:22Břetislav Machaček
4.8.2022 09:30Prd víme o důvodech vyhynutí řady druhů před našim příchodem a tak lze
pouze teoretizovat proč. Nyní ale vše vidíme v přímém přenosu a problémem jsou hlavně všežravci. Ti nemají problém vyhubit kořist a začít se živit něčím jiným. S vymřením kořisti vymře pouze predátor specialista, ale
těch je minimum. No a pak je tu jejich mobilita na rozdíl od kořisti.
Příkladem budiž třeba vydra. "Vyčistí" horský potok a jde na jiný a nebo
rovnou na chovný rybník. Hlady neumře a ani neomezuje počet potomků dokud
jsou ryby, raci a mlži i jinde. Naopak ty ryby po odlovení generační
populace ztrácí schopnost se rozmnožovat a možnosti migrace jsou u ryb
omezené na migraci do jednoho povodí. Nastupuje tak nyní marně člověk,
který naláká vydru k návratu na zarybněný revír a vše se zase opakuje.
Vydra neřeší, že po vyhubení tam už ryby nebudou a odejde pouze jinam.
Člověk při lovu hájí chovnou základnu a reguluje množství na ustáleném
stavu únosném pro přežití druhu. Pak přijde magor nařizující totální
hájení predátora a nehledí na jeho potravu. Její vyhubení přičítá všemu možnému, jen ne prapůvodu toho stavu. Predátora hájí i přes to, že už
ani on bez umělého vysazování kořisti v daném místě nepřežije. To už
není pouze o neznalosti, to už je o hlouposti a zarputilosti trvat na
chybné teorii přírodní rovnováhy v lidmi totálně změněné přírodě.
Umělé odchovy oddalují agonii ohrožených druhů a bez řešení příčin
jejich ubývání nemá téměř smysl. Ostrovy jsou ideální pro radikální
zásahy, ale na zbytku světa je to problémem v hlavách ochranářů,
kteří se upínají k ikonám a zapomínají na jejich kořist. Až se
naučí třeba vlk žrát trávu, tak nebude nutné na loukách pást ovce.
To je blbost a tak potřebují tu ochranu ovce více, než ten vlk,
ale to někteří chytrolíni nikdy nepochopí. Zaslepenost je znakem
absence logického myšlení a souvisí s vírou při odmítání vědy.
Zbyněk Šeděnka
5.8.2022 21:49 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
6.8.2022 13:05 Reaguje na Zbyněk Šeděnkamožná nevěděl o potřebě larev žít v žábrech pstruhů, ale
věděl, že čím bude méně predátorů, tak zůstane více té
jejich kořisti pro lidi. Náš život dnes nestojí na lovu
a tak si můžeme dovolit i nějaké predátory, ale musíme
je regulovat, aby zbyla jejich kořist alespoň na obnovu
po nárazové predaci. Většina predátorů revír vyloví a jde
jinam, ale musí tam vždy něco zůstat na obnovu. Pokud se
vrací a loví před namnožením, tak už se nebude mít ani co
množit. Odloví i pohlavně nezralé jedince a lidem nezbývá
než revír uměle zarybnit. Daleko efektivnější by ale
bylo udržovat úměrné stavy predátorů, aby nebylo potřeba
kořist uměle vysazovat jako jejich potravu. Staletí to
tak fungovalo bez cyklických výkyvů, které jsou znakem
samoregulace, kdy početní stavy zvířat mají charakter
sinusoidy. Jednou hojnost, jednou nouze a tak stále
dokola. To si dneska nedovedeme představit, protože ti
predátoři mají i náhradní zdroje potravy na skládkách,
v chovných rybnících, na venkovských dvorcích uloví
beztrestně jestřáb, liška a kuna slepice a vlk ovce.
To už není příroda, ale paskvil, kde má hlavní predátor
zakázáno likvidovat konkurenci a povinnost ji krmit.
Radim Polášek
9.8.2022 18:47 Reaguje na Břetislav MachačekOvšem dnes ve vybetonovaných mělkých korytech, to je švédský stůl, vydra bez problémů vybije v podstatě všechny ryby, které tam jsou, kromě snad nějakého drobného potěru. Stejně jako kormorán. Rybí populace se tak nějaký rok vůbec nemnoží, jenom ten potěr dorůstá. A jak doroste, stačí další návštěva vydry, která zase potok vyloví a ryby tam téměř nejsou.
Karel Zvářal
5.8.2022 20:10http://www.myslivost-lovectvi.cz/videa/lovecke-video:1/6486/
Břetislav Machaček
6.8.2022 13:19 Reaguje na Karel Zvářalna únosnou mez, aby přežila jejich potrava. U nás se krkavcovitým
naopak daří i díky skládkám v takovém množství, jaké nepamatují
ani staří myslivci. Po uzavření skládek bude zaděláno na totální
vyhubení jejich kořisti, protože je hlad přinutí i lovit. To bude
mazec, až ta hejna ze skládek naletí do přírody a sežere vše, co
najde. Kdysi se nakrmili i žížalami při polních pracích, ale v té
mrtvé půdě už žížaly nejsou a pochybuji, že ještě někdy budou.
Karel Zvářal
6.8.2022 20:41 Reaguje na Břetislav MachačekJaroslav Vozáb
7.8.2022 09:21Taky jsem byl navečer u jednoho staršího člena MS a ten se ně ptal : Tak co Jardo chodíš na holuby... já jich taky ulovil i 46 ks za den. Já mám uloveno 3 ks za život, co na to říci,že je mi jich líto a každého je škoda (snad se nějaký vrátí nají to těžké letí přes frontu brokovnic na jihu tam a zpět... ( to ouřady z EU nezajímá holubi nemají lobisty (lobista je ten co dává úplatky a nechytili ho).
Ta predace je si rozhodující při záchraně zbytkových populací, ale bez změn v krajině, které povedou k větší úživnosti, jak se dnes moderně říká zvýšení kapacity prostředí to nepůjde.
Všelijaké nočky a změny dobu lovu (Lov samic celoročně) se dostanou do zákona na to tata. Vložit do zákona např. pastevní, nektarodárné políčka se nikomu nechce. Proč ve vesnici není kolo s kvetoucí svazenkou nebo levandulí?
Jen hoblovat a hoblovat ( začal s tím Běda Travníček... a lidi blbnou). Po 30 letech demokracie jsme nedotáhli pozemkové úpravy do konce tam by byl opět prostor pro krajinotvorné prvky a vodní stavby (odtrubnit hlavní svodnice, někde udělat rybníček ...). Možná kdyby nebylo tolik byrokracie tak by to šlo.