https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-teste-se-spolu-s-nami-na-tulene
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Těšte se spolu s námi na tuleně!

25.1.2025
Tuleň obecný.
Tuleň obecný.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Tento týden jsme zhotoviteli předali staveniště a v Zoo Praha tak započala výstavba nového expozičního celku Arktida. Jeho významná část bude věnována tuleňům. Ve 30. a 60. letech jsme v Praze už měli tuleně kroužkované a tuleně bajkalské – bohužel vždy jen velmi krátce –, ale do naší nové Arktidy plánujeme umístit tuleně obecné.
 
Tenhle portrét tuleně obecného jsem pořídil loni na jaře v Glengarriff Bay na jihu Irska. V Corku se tehdy konala konference EAZA a před oficiální exkurzí do palírny whisky jsme s dr. Rehákem upřednostnili soukromou výpravu za tuleni. Vůbec jsem přitom nečekal, že naše setkání s nimi budou tak četná a blízká, ale měli jsme velké štěstí na lodníka, který se nebál vést dřevěnou bárku až do bezprostřední blízkosti útesů. Tak vznikl i tenhle snímek, nad kterým se pokusím říci o tuleni obecném pár zajímavostí.

Výrazné hmatové vousy – vibrisy –, které tuleni vyrůstají na čumáku a nad očima, mu pod vodou umožňují sledovat sebenepatrnější vibrace vyvolané pohybem ryb. Uskutečnily se experimenty, kdy tuleni dostali sluchátka přehrávající šum a také klapky na oči; přesto však dokázali kořist neomylně najít, a to dokonce i když měla třicetivteřinový náskok.

Navzdory tomu, že nemají ušní boltce, disponují tuleni obecní velmi dobrým sluchem. Dokonce se ukázalo, že dokáží rozeznávat hlasy různých skupin kosatek a odlišit ty, které loví savce – a tudíž jim jsou nebezpečné –, od těch, o nichž vědí, že se zaměřují na ryby.

Všimněme si tuleních očí. Jsou nápadně velké a citlivé i ve vodách, kam proniká jen velmi málo světla. Zornice se dokáží velmi rychle stahovat a roztahovat, takže tuleň velmi dobře vidí, i když střídavě proplouvá mezi místy s vysokou a nízkou hladinou světla.

Konečně pokud jde o čich, ten tuleň nemá příliš dobře vyvinutý. Přesto však dokáže detekovat ve vzduchu mimořádně nízký obsah dimethylsulfidu, který se uvolňuje, když se zooplankton živí řasami. A za zooplanktonem se stahuje hlavní kořist tuleňů – ryby.

Přitom tohle všechno je jen nepatrný zlomek ze všech důvodů, proč si tuleň obecný zaslouží být označen za fascinujícího tvora. A blíží se doba, kdy se s ním budete moci setkat i v Zoo Praha.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník či Snídaně s Její Excelencí.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist