https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslavn-bobek-gorili-pohadky-vyjdou-i-v-dialektu-badjoue
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Gorilí pohádky vyjdou i v dialektu badjoué

25.5.2021
Miroslav Bobek drží pohádky Mɨtɔ́ɔ́lʉ́ mɨ́ Óntile.
Miroslav Bobek drží pohádky Mɨtɔ́ɔ́lʉ́ mɨ́ Óntile.
Foto | Khalil Baalbaki / Zoo Praha
Na světě existuje zhruba sedm tisíc jazyků. Podle některých odhadů by jich však do konce století mohlo 50 až 90 % vyhynout. Nikoli neprávem se proto používá srovnání ohrožených jazyků s ohroženými druhy v přírodě. A právě jeden z potenciálně ohrožených jazyků se s ohroženými druhy zvířat setkává v záměru, který v Kamerunu před časem inicioval koordinátor našeho projektu Toulavý autobus Jocelyn Ewane Aubery.
 
Jocelyn ve vesnicích kolem biosférické rezervace Dja dennodenně pracuje s dětmi, jejich učiteli i rodiči. Vede je k ochraně přírody a využívá k tomu také naši knížku gorilích pohádek. Tu jsme s Terezou Šefrnovou původně napsali pro české děti, ale její upravená a do francouzštiny přeložená verze se v průběhu let osvědčila i ve střední Africe. Malou gorilku Moju, která je hlavní hrdinkou našich pohádek, si oblíbily děti v Kamerunu, Středoafrické republice, Gabunu, Konžské republice i dalších zemích. Nu, a Jocelyn přišel s myšlenkou, že by se tato knížka měla přeložit do dialektu badjoué [badžué] jazyka koonzime, jímž hovoří velká část venkovanů kolem rezervace Dja. Skvělý nápad, oslovit naši cílovou skupinu v jejím rodném jazyce a ještě pomoci tento jazyk zachovat!

V Kamerunu jsou úředními jazyky francouzština a angličtina. Formálně jde o bilingvní zemi, ale ve skutečnosti je rozdělena na menší anglofonní a větší frankofonní část. Původních jazyků se z Kamerunu uvádí více než 260 a mnohé z nich již patří k ohroženým. Pokud jde o dialekt badjoué jazyka koonzime, který je příbuzný např. svahilštině, patrně jím hovoří asi 20 tisíc osob. To není mnoho… A veškeré knihy přeložené do badjoué by se snadno vešly do jediné aktovky. Jsou mezi nimi biblické texty nebo sbírka příběhů a přísloví. Snad již zanedlouho k nim přibude i titul Mɨtɔ́ɔ́lʉ́ mɨ́ Óntile – což není nic jiného než Gorilí pohádky. Z Jocelynova podnětu je do badjoué přeložil kněz a etnolingvista Maurice Ekoalea Mvolo. Nyní již zbývá jenom dokončit sazbu knihy, vytisknout ji a hlavně distribuovat.

Ale řeknu vám, je to zvláštní pocit, vidět pohádky o Moje přeložené do tak vzdáleného jazyka… Pro ilustraci úvodní věty jedné z kapitol: „É lʉ́ʉ́ dóbo é mɛ́n, mbɛ̌r óntile vé á beó sí lɨhba élœœ é kwan. Áyo á be ó lésâ bɨ́syɛ́ɛ́ bɨ́ kísin. Dâ nyɛɛ lé ebâʼle lʉ́ ʉ́ ékǎn zɔʼ e zɔʼ nye lé etô le edwɛ̂ʼ bɨ́gúmo bɨgúmo é tʉ́ ʉ́ ŋ.“


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

25.5.2021 12:22
To si skutečně rád přečtu, za deštivých dnů, které se najednou objevily v tom 500letém suchu a chladnějším počasí v důsledku globálního oteplování, je to četba mimořádně příhodná, prostě k nezaplacení.
Odpovědět
kk

karel krasensky

25.5.2021 16:49
Duležitý článek.Nevím jak by muj život dál pokračoval bez těto informace
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.5.2021 18:12 Reaguje na karel krasensky
Naučíte se dělat u u u u a bít v prsa. Chlapy v hospodě zaskočíte:-))
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.5.2021 22:50 Reaguje na Karel Zvářal
Nevím jak v hospodě, ale zkusil jsem to doma a manželka mě vzala k psychiatrovi. -)))
Odpovědět
kk

karel krasensky

25.5.2021 19:40
Pohádky patří do historie a minulosti jako Morseova abeceda nebo parní lokomotiva.Dnešní moderní dítě je vegan,bojuje proti změně klimatu,přemyšlí o změně pohlaví a pomáhá uprchlíkum a neposloucha nějaké zaostalé bájky
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.5.2021 22:52 Reaguje na karel krasensky
Ještě jste zapomněl, že jezdí na moderní jachtě přes Atlantik na ekoteroristické aktivy.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist