https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslavn-bobek-pohled-do-oci-desiveho-predatora
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Pohled do očí děsivého predátora

30.7.2020
Extrémně nebezpečné zvíře
Extrémně nebezpečné zvíře
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zoo Praha
Jen málo zvířat spatřuje v člověku naprosto automaticky svou kořist. Jedním z nich – jestli ne vůbec prvním v té nedlouhé řadě – je krokodýl kubánský. Svého času jsem tu o něm už psal: I když dorůstá „jen“ dvou a půl (samice) až tří a půl metru (samec), jde o jednoho z nejstrašnějších predátorů vůbec. Disponuje neuvěřitelnou silou i obratností, vyvine překvapivou rychlost a „smečka“ více jedinců dokáže efektivně spolupracovat. Na člověka se přitom dívá stejně jako na velké pozemní lenochody, kteří bývali jeho běžnou kořistí v minulosti. K tomu všemu je pověstný svou agresivitou. Zkrátka extrémně nebezpečné zvíře.
 

Dva tyto krokodýly máme nyní v Zoo Praha.

Když jsem tu na sklonku roku 2017 psal o krokodýlech kubánských poprvé, nezastíral jsem, že jsou pro nás velice zajímaví. Jde o výjimečný, kriticky ohrožený druh, který má ze všech krokodýlů nejmenší areál výskytu – žije pouze ve dvou oblastech na Kubě. A „pravý“ krokodýl nejenže nám v Praze chyběl, ale pokud jde o endemické plazy Kuby, máme už na kontě velké úspěchy s leguány kubánskými a hroznýšovci kubánskými. Pro „rhombifery“, jak jsou krokodýli kubánští v hantýrce označováni, tedy hrálo víc faktorů – a dnes naše zbrusu nové chovné zařízení, které jsme vybudovali v zázemí, obývají dvě samice. Jmenují se Kalypsó a Sapfó a měří 221, resp. 213 centimetrů.

Naše chovné zařízení bylo postaveno jednak s ohledem na vytvoření optimálních podmínek pro krokodýly, jednak muselo vyhovět nejpřísnějším bezpečnostním požadavkům. Naší noční můrou je mimo jiné incident, ke kterému došlo před necelým rokem ve Stockholmu. Tam během tradiční akce pro zvané hosty vylezl 79letý architekt Lars Liedegren na skalku u expozice krokodýlů kubánských a přehodil si paži přes horní okraj skleněné stěny. Jeden z krokodýlů kubánských okamžitě zaútočil. Bleskurychle vyskočil, zakousl se Liedegrenovi do předloktí a začal se otáčet kolem své osy. Liedegren nejen přišel o část paže, ale musel také podstoupit několik operací, aby se zabránilo šíření infekce.

Ke krokodýlům kubánským chováme mimořádný respekt, který se pochopitelně neodráží jen v zabezpečení našeho chovného zařízení, ale zejména v každodenním provozu. Ostatně i tato fotografie byla během krmení Sapfó pořízena fotoaparátem ovládaným na dálku. A kolegové by mohli vyprávět, jak se obě krokodýlí samice snaží využít každého okamžiku jejich nepozornosti, aby na ně zaútočily – byť je od nich vždy dělí nejméně jedna bariéra ze silného ocelového pletiva, nebo z ocelových podlahových roštů.

Na druhé straně sledovat Kalypsó a Sapfó třeba právě během krmení je velký zážitek. A protože se na naše bezpečnostní opatření i profesionalitu chovatelů můžeme spolehnout, rozhodli jsme se, že ve zvláštním režimu umožníme toto krmení sledovat i malým skupinkám našich návštěvníků. Výtěžek z těchto akcí, na které bude třeba se objednávat, poputuje na ochranu krokodýlů kubánských.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

30.7.2020 07:04
Velice zajímavý článek. Krokodýla kubánského lze spatřit také na krokodýlí farmě u Protivína, ale skutečně jsem netušil, že je takto agresivní.
Odpovědět
JC

Joseph Chlor

30.7.2020 12:35
Daňový poplatníku, ZOO, která byla z tvých peněz postavena a jejíž provoz je také hrazen z tvých peněz, samozřejmě navštívit můžeš - ale zaplať.
No a chceš vidět nějakou exkluzivní záležitost ? Připlať si, posílíš mír.

To věznění zvířat je zajímavou živností, skorem tak výnosnou (poměr vložených vlastních prostředků k prostředkům dotačním) jak pěstování řepky.
No, proti gustu žádný dišputát.

Hudba při tom hraje ?

Douška.
Vydáváte pořád více peněz na osobní náklady.... než na krmivo (zvířat, of course) ? No jo, ta inflace....
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

3.8.2020 14:56
První krok k nalezení, odchycení a záchraně krokodýla kubánského provedl pan Zdeněk Vogel, a napsal o tom i knihu Na lovu vzácných krokodýlů. Na to že jsem s ním byl jen párkrát, naučil mně opravdu hodně.
Odpovědět
Hu

Hunter

5.8.2020 00:04 Reaguje na Michal Ukropec
Tak pan profesor Vogel (budiž mu věčná sláva) nejdřív Fidelovi nasliboval, jak jim vymyslí jak rhombifera zachránit a reprodukovat na farmách, aby vzápětí dovezené jedince střelil ještě na letišti ve Frankfurtu za devizovou měnu :-). Fakt bych pana profesora do tohodle netahal :-).
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

6.8.2020 10:14 Reaguje na Hunter
Soudruzi panu Vogelovi výpravy neplatili. Ty platili buržoazní zoo a s výsledky a úlovky se musel s nimi dělit.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

6.8.2020 10:14 Reaguje na Hunter
Soudruzi panu Vogelovi výpravy neplatili. Ty platili buržoazní zoo a s výsledky a úlovky se musel s nimi dělit.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist