https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslavn-bobek-posledni-utociste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Poslední útočiště

22.2.2020
Kunovec tečkovaný.
Kunovec tečkovaný.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
Ve správní budově australské rezervace Mt Rothwell jsem natrefil na zajímavý plakát. Zachycuje Austrálii plnou zvířat. Při bližším pohledu však zjistíte, že v naprosté většině jsou na něm vyobrazeny druhy, které do Austrálie zavlekli až kolonisté: králíci, velbloudi, lišky, divoká prasata apod. Vačnatci a další zástupci jedinečné australské fauny se vesměs krčí na malých ostrůvcích uprostřed celé této záplavy nepůvodních druhů. Ten plakát nejen vystihuje jeden z největších problémů Austrálie, ale také velmi jednoduše osvětluje, proč jsou nynější požáry pro původní australskou faunu natolik fatální: řada ostrůvků, kde přežívají její poslední zbytky, byla postižena ohněm či jim to hrozí.
 

Mt Rothwell, který se nachází necelou hodinu jízdy autem od Melbourne, je jedním z takových „ostrůvkůů. Má plochu 450 hektarů, takže Václavské náměstí by se na něj vešlo víc než stokrát. To není zas až tolik, zejména s ohledem na skutečnost, že za ploty Mt Rothwellu dnes žije většina jižních klokanů skalních a významná část kontinentálních populací bandikuta Gunnova nebo kunovce tečkovaného. I když jde údajně o největší rezervaci prostou nepůvodních predátorů ve státě Victoria, dvě zaměstnankyně a dobrovolní spolupracovníci Mt Rothwellu vedou setrvalý boj s liškami a kočkami, které pro jejich svěřence představují smrtelné nebezpečí. Kromě těchto šelem se musejí vypořádávat i s divokými králíky (k tomu využívají mj. dva psy dingo, kteří jsou de facto také nepůvodními šelmami; do Austrálie však jejich dávní předkové přišli již s Austrálci).

Na rozdíl od mnohých jiných rezervací měl však Mt Rothwell zatím to štěstí, že ho nepostihly nynější požáry. Naopak mohl přijmout zvířata z oblasti Canberry, mezi nimi deset jižních klokanů skalních, čímž se jejich počet v této lokalitě zvýšil na sto padesát. Požáry však dříve nebo později mohou dosáhnout také sem, a proto jsme ze sbírkového konta Zoo Praha poskytli do Mt Rothwellu 82 tisíc australských dolarů na nákup požární techniky či stroje na vysekávání protipožárních pásů. Snad se Mt Rothwell a jeho obyvatele podaří před požáry uchránit…

Díky velkorysosti mnoha dárců (do naší sbírky jich přispělo již na 18 tisíc a vybraná částka překročila 21 milionů korun) můžeme v Austrálii podporovat celou řadu aktivit a projektů na ochranu zvířat. Po koalech zachráněných z plamenů je pro mne právě Mt Rothwell jako jeden z „ostrůvků“, kde nachází útočiště původní australská fauna, dalším významným symbolem této naší – české – pomoci.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist