https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-bobek-przevalskij-versus-stolicka
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Prževalskij versus Stolička

30.4.2024
Agamka Převalského.]
Agamka Převalského.]
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
V nové expozici Gobi v Zoo Praha máme hned tři „převaláky“ – tři druhy živočichů, které dostaly jméno po ruském geografovi Nikolaji Michajloviči Prževalském (1839–1888). Vedle koně Převalského jsou to paještěrka Převalského a agamka Převalského.
 
Prževalskij, Rus s polskými kořeny, který se posléze stal carským generálem, podnikl celkem čtyři velké cesty do střední Asie. Zahrnuly Gobi, Východní Turkestán, Ťan-Šan a další Evropany namnoze dosud neprobádané oblasti. Tyto expedice přispívaly k posílení ruského vlivu v této části světa, kde se střetávaly zájmy Ruska a Velké Británie. Současně však přinesly ohromné množství vědeckých poznatků. Pokud jde o faunu a flóru, svědčí o tom i skutečnost, že po Prževalském je ve vědeckém názvosloví dodnes pojmenováno 123 taxonů rostlin a živočichů!

Paještěrka Převalského
Paještěrka Převalského
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha

Prževalskij je u nás velmi dobře známý. Naopak náš vlastní krajan Ferdinand Stolička (1838–1874), psaný ve světě jako Stoliczka, který rovněž působil a objevoval v Asii, téměř upadl v zapomnění. V celé České republice se po něm jmenují všeho všudy dvě ulice, jedna v Kroměříži a druhá v pražských Stodůlkách. Přitom stopa, kterou po sobě zanechal, je mimořádně významná. Když ho budeme s Prževalským porovnávat v počtu taxonů, jež jsou po něm pojmenovány, zjistíme, že je jeho více než důstojným soupeřem. Napočítal jsem jich 101. Ostatně třeba Paralaudakia stoliczkana, agama Stoličkova, by docela dobře mohla být také v naší expozici Gobi.

Ferdinand Stoliczka
Ferdinand Stoliczka
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Autor neznámý / Wikimedia Commons

Geolog a paleontolog Stolička, který se narodil nedaleko Kroměříže, vystudoval ve Vídni a v Německu. Již v roce 1863 se však dal do služeb britské vládní agentury Geological Survey of India sídlící v Kalkatě. Ta se stala východiskem jeho cest, které přinesly ohromné množství přírodovědných poznatků (záměrně to píši obecně, protože vedle geologie a paleontologie šlo také o ornitologii nebo herpetologii). Z Kalkaty směřoval Stolička například do Himálaje a Ladaku, ale také do Barmy či na Andamany a Nikobary.

Roku 1873 se Stolička stal účastníkem Druhé jarkandské mise, což byla nejdůležitější expedice během vrcholícího soupeření mezi Velkou Británií a Ruskem. Čítala 350 účastníků a 550 zvířat plus 6 474 nosičů a 1 621 koní. Jejím cílem byl Východní Turkestán – tehdy nárazníkový stát prvořadého významu, dnes součást čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Tehdy se k sobě trasy Stoličkových a Prževalského cest asi vůbec nejvíc přiblížily.

Tato mise se bohužel stala Stoličkovi osudnou. Ve věku pouhých 36 let, patrně v důsledku výškové nemoci, dne 19. června 1874 v ladackém Murgo zemřel. Za necelých deset týdnů tomu bude 150 let.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník či Snídaně s Její Excelencí.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.4.2024 07:20
No jo, neveselé bývají osudy význačných osobností. Ale i tak stihli za svůj krátký život to, co dnešní super vybavené týmy nedají ani náhodou. Čest jejich památce!
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

30.4.2024 07:45 Reaguje na Karel Zvářal
Svým způsobem to byli i "pokusní králíci", neb dostali do povědomí výškovou nemoc. Člověk narozený na břehu řeky Moravy se vypravil do nejvyššího horstva - jak to asi mohlo (bez aklimatizace) dopadnout? Obráceně to platí též, např. chov yaků se v nižších polohách nedaří. Prostě vše vytržené ze své niky nejde přesadit jen tak.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist