https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslavn-bobek-svetovy-den-luskounu-mission-accepted
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Světový den luskounů - Mission accepted

4.3.2019
Upytlačený luskoun bělobřichý, Kamerun.
Upytlačený luskoun bělobřichý, Kamerun.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Bobek / Zoo Praha
V domnění, že Světový den luskounů již vstoupil do povědomí a média o něm budou hojně informovat, jsem minulý Zoopisník věnoval čerstvě narozenému žirafímu samečkovi. Chyba lávky. Navzdory tomu, že jen o čtyři dny dříve zabavily malajsijské úřady bezprecedentních třicet tun (!) luskounů a částí jejich těl, v českých sdělovacích prostředcích dostali tito ohrožení savci jen minimum prostoru. Čest výjimkám, ale když jsem si na sociálních sítích udělal malou anketu, kolik lidí se o Světovém dni luskounů dozvědělo a odkud, s údivem jsem zjistil, že vesměs čerpali informace až z mé ankety.
 

Luskouni jsou jediní savci pokrytí šupinami, a proto jsou občas přirovnáváni k oživlým – a pořádně přerostlým – smrkovým šiškám. Tvarem těla se však poněkud blíží mravenečníkům. Z celkem osmi druhů jich čtyři žijí v Asii a čtyři v Africe. Na obou kontinentech jsou luskouni pod ohromným tlakem, a to jak kvůli masu, tak šupinám. Jejich maso je vysoce ceněno v Africe i v Asii. Šupiny jsou využívány zejména v Asii; prášek z nich údajně obsahuje na šedesát léčiv tradiční medicíny. S rostoucí lidskou populací na obou kontinentech a zvyšující se koupěschopností Asiatů se tak luskouni stali prioritním cílem pytláků, překupníků a pašeráků. Už hodnou dobu jsou tak na špičce žebříčku nejvíce nelegálně obchodovaných živočichů.

Jeden z účastníků mé ankety pod ni připsal, že ochrana luskounů by mohla být výzvou pro Zoo Praha. Mission accepted. V Kamerunu usilujeme o ochranu luskounů v rámci našeho projektu Toulavý autobus. Nově se však zapojujme do snahy jim pomoci také v Laosu. Tam jsou luskouni nejen loveni, ale současně jde o významnou tranzitní zemi nelegálního obchodu s jejich těly a šupinami. Společně se Zoo Wrocław financujeme výstavbu Pangolária (luskoun je anglicky pangolin) na pozemcích záchranné stanice organizace Free the Bears poblíž laoského města Luang Prabang. Objekt Pangolária je navržen tak, aby pojal více než sto luskounů zabavených pytlákům a překupníkům. Umožní rehabilitaci těchto luskounů a přípravu na jejich návrat do přírody.

Česko-polské Pangolárium by mělo být hotovo do konce března. Stane se tak naším poněkud opožděným, ale o to významnějším příspěvkem ke Světovému dni luskounů.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník či Snídaně s Její Excelencí.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist