Miroslav Vinkler: Ekologický masakr na Králickém Sněžníku

V posledních dnech se rozhořela bitva mezi řadou českých a polských ekologických sdružení na straně jedné a státní česko-polskou byrokracií na straně druhé. S jistou nadsázkou můžeme tvrdit, že byl stvořen novodobý Golem, a to díky neuvěřitelně lajdáckému postupu českých i polských úřadů na úrovni ministerstev. Spor se vede o záměr stavby rozhledny na vrcholu Králického Sněžníku a evropské daňové poplatníky má přijít na 3 000 000 EUR.
Investorem je město Stronie Śląskie, které si vytvořením turisticky velmi atraktivní stavby oprávněně slibuje mohutný ekonomický stimul k podpoře cestovního ruchu. Pikantní na celé záležitosti je také to, že se zdroje nenašly v Polsku, ale v Praze prostřednictvím evropských fondů v gesci Ministerstva pro místní rozvoj.
Zcela zásadní problém se objevil, když bylo zjištěno, že základní dokument celého záměru, tzv. Zpráva o vlivu stavby na životní prostředí, vypracovaný wroclavskou firmou a hrazený investorem, byl účelově upraven tak, aby zpráva vyzněla pozitivně. Tedy tak, že realizací stavby nedojde k negativnímu ovlivnění polské i české přírodní rezervace.
Jde doslova o podvrh, který polské i české státní orgány na úseku ochrany životního prostředí spolkly i s navijákem. Investor má nyní v ruce platné územní rozhodnutí a stavební povolení, má schválenou mnohamilionovou dotaci a až teď se zjistilo, že celý záměr byl zfixlován.
V současnosti je stav takový, že Praha mlčí a mrtvého brouka hraje i polská strana. Starosta města Stronie Śląskie po zveřejnění dopisu ekologů v polských médiích prohlásil, že stavět se bude i navzdory odhalenému podvrhu. A současně také uvedl, že má předběžný souhlas Regionálního ředitelství ochrany ŽP k tomu, aby z polské strany na vrchol byla vybudována pozemní komunikace, která výrazně sníží investiční náklady.
Jedinou podmínkou MŽP ČR přitom bylo, že materiál bude na vrchol hory dopraven vzduchem. Projekt počítal se zřízením heliportu ve městečku Miedzylesie, poblíž česko-polské hranice.
Získali jsme kompletní monitoring návštěvnosti lokality od AOPK ČR, která potvrdila naše nejhorší obavy. Zatímco zpracovatel posudku EIA uvádí, že návštěvnost vrcholu po vybudování rozhledny stoupne max. o 10-15 %, ekologové prokázali, že je nutné počítat se zvýšením návštěvnosti o 300-500 %. V absolutních číslech z 47 tisíc turistů ročně až na 235 tisíc turistů každý rok. Odborně se tomu říká výrazné a negativní antropogenní ovlivnění přírodní rezervace. Pokud k realizaci projektu nedejbůh dojde, může si Brusel ze seznamu evropského přírodního dědictví vyškrtnout dvě kolonky.
Evropská komise prostřednictvím Generálního ředitelství ochrany životního prostředí již o situací ví a vzkázala ekologům, že v této fázi je na straně národních států, aby situaci řešily v souladu se svým právem a s přihlédnutím k aplikaci Směrnice o stanovištích, č. 92/43/EEC čl. 6, odst. 3, který výslovně říká: “Jakýkoli plán nebo projekt, který bude mít pravděpodobně na lokalitu významný vliv, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými plány nebo projekty, podléhá odpovídajícímu posouzení. S přihlédnutím k výsledkům uvedeného hodnocení důsledků pro lokalitu … schválí příslušné orgány příslušného státu tento plán nebo projekt teprve poté, co se ujistí, že nebude mít nepříznivý účinek na celistvost příslušné lokality, a co si v případě potřeby opatří stanovisko široké veřejnosti.“
Zákon EIA v české i polské verzi pak obsahuje odstavec, který říká: „Pokud má stát původu nebo dotčený stát na základě poprojektové analýzy oprávněné důvody usuzovat, že zde existuje významný nepříznivý vliv přesahující státní hranice, nebo pokud byly zjištěny faktory, které by mohly mít za následek takovýto vliv, bude okamžitě informovat druhý stát. Stát původu a dotčený stát po dohodě následně stanoví nezbytná opatření na snížení nebo vyloučení tohoto vlivu.“
Ekologické spolky se v současnosti domáhají toho, aby v souladu se zákonem polská i česká strana dodržely tyto předpisy, Směrnici EIA a záměr s ohledem na zjištěné vady společně posoudily, případně přijaly příslušná opatření.
reklama

Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (73)
Michal Ukropec
2.7.2020 07:05Lukas B.
2.7.2020 09:35Svatá Prostoto
2.7.2020 11:48 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
2.7.2020 13:28 Reaguje na Svatá Prostotomimochodem, už dvacet let čekám, že se ten adršpach nějak "zZermatizuje" nebo aspoň "zRathenizuje", to jest přiměřeně (dramaticky) zdraží, zakáže vjezd aut a autobusů a někde na trati náchod-trutnov vybuduje odstavné parkoviště a autokemp (a přiměřeně posílí vlaky).
Svatá Prostoto
2.7.2020 15:48 Reaguje na Lukas B.Nakolik je to ale u nás realizovatelné, a kde, je otázka.
Josef Volfík
2.7.2020 09:38
Miroslav Vinkler
2.7.2020 10:22 Reaguje na Josef VolfíkCo bude mít křídla uletí, co má nohy uteče , mimo subalpinskou endemickou flóru - ta je fixována na stanoviště.
Buď zrušme rezervaci a vysvětleme Bruselu, že to jinak nejde, anebo dejme záměr rozhledny k ledu, právě pro veřejný zájem na ochraně přírody.
Podvod za 100 mil.Kč je prostě velký podvod a spíše by se měly zajímat orgány činné v trestním řízení jak tenhle paskvil mohl projít úřady jak tady, tak v PL.
Jan Šimůnek
2.7.2020 14:12 Reaguje na Miroslav VinklerPokud by se Natury zrušily nebo jinak zlikvidovaly, byl by to pro nás jednoznačný přínos.
Druhá věc je, že rozhledna tam už byla, jen, pod vládou komunistů, jaksi zchátrala do nebezpečného stavu a musela padnout. Takže se jen jedná o obnovu něčeho, co komunisté zničili (čili zase ekologové s EU za zadky stínují komunistickou politiku).

Miroslav Vinkler
2.7.2020 14:26 Reaguje na Jan ŠimůnekRozhledna a lokalita nejsou absolutně neměnné věci. V r.1899 byly zcela jiné podmínky než nyní zejména v oblast ŽP.
Pavel Hanzl
6.7.2020 20:52 Reaguje na Miroslav VinklerJarek Schindler
2.7.2020 10:24
Miroslav Vinkler
2.7.2020 11:45 Reaguje na Jarek Schindler1) Stezka do oblak,Dolní Morava, 55m výška
roční návštěvnost 180 000 , cena vstupného 350 Kč/os
vzdálenost od vrcholu K.S. cca 7km
2) Loni dobudovaná rozhledna Velké Deštné,Orlické hory
výška 18 m, návštěvnost listopad 2019-květen 2020, 40 tis. lidí
( a to v zimě uzavřeno z důvodu bezpečnosti)
Návštevnost Králického Sněžníku nyní 47 tis./rok
Už vám svitlo o co skutečně jde ? To není poplašná zpráva, to je realita , kam hon za ekonomickou prosperitou může zajít.
Jarek Schindler
2.7.2020 12:54 Reaguje na Miroslav VinklerNevím proč uvádíte Velkou Deštnou? Je to snad nejvyšší vrchol Orlických hor a je součástí hřebenovky. Navíc na té hřebenovce slouží již víc než deset let rozhledna Anna. Opravdu by mě zajímalo jakou relevantnost má počet turistů jdoucí po Orlické hřbenovce. Navíc pokud by to mělo nějakým záhadným způsobem podpořit tvrzení o nárůstu turistů na K.S. o 500% tak by jste musel dodat údaj o počtu turistů na Orlické hřebenovce před výstavbou rozhledny na V. Deštné. Nechcete snad tvrdit že počet turistů před výstavbou nedosáhl ani deseti tisíc. Ona , co vím je ta hřebenovka snad i díky profilu dost oblíbená a to i mezi běžkaři. A ekonomická prosperity? Je zajímavé, že ekonomickou prosperitu a příliv turistů slibují ochranáři například v případě vyhlášení NP Jeseníky. Mám takový dojem, že to byl jeden z hlavních argumentů pro NP. Prestiž , příliv peněz a rozvoj turistiky. Zajímavé. Takže mi určitě nesvitlo a o realitě v podání eko si neustále myslím svoje.

Miroslav Vinkler
2.7.2020 13:31 Reaguje na Jarek SchindlerTo je údaj získaný od Horské služby Orlické hory,Deštné.
Navíc náhledem do mapy zjistíte,že ze hry jsou prakticky Poláci - hůře dostupné z PL, nejblíže obec Lasowka, cca 7km.
Rozhledna na K.S. má být 2x vyšší (34.5m) ,navíc právě lehce dostupné z PL. (investor) a dostupné z Dolní Moravy (180 tis./rok).
Jinak silueta K.S. je dobře viditelná směrem od Wroclavi, Hradec Králové i Olomouce .
Odhad o navýšení počtu turistů o 300% je minimální. Relevantní by byla jistě vyšší.
Nečtete noviny ? Na Sněžce museli instalovat sítě,aby turisté nešlapali mimo chodníky .
A tady máte titulky z novin k Deštné :
" Otevření rozhledny na nejvyšším vrcholu Orlických hor vzali turisté útokem" iDnes 27.10.2019 - den po otevření.Sobotní návštěvnost odhadují na více než 2 tisíce lidí."
A tady :" Na hřeben proudily od sedla pod Šerlichem davy turistů zhruba od 10. dopoledne až do odpoledních hodin, další lidé vyrazili na kopec z Luisina údolí."
A tady ČT24 "Rozhledna je otevřená teprve dva měsíce, ale navštívily ji už tisíce turistů a zájem o vyhlídku roste i nyní v zimě. "
atd.atd.
Jarek Schindler
2.7.2020 15:37 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
2.7.2020 16:30 Reaguje na Jarek Schindlerhttps://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jirin-benes-pane-ministre-hrozi-zavazne-poskozeni-unikatni-prirody-kralickeho-snezniku
jaroslav polanský
4.7.2020 09:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
4.7.2020 20:41 Reaguje na jaroslav polanskýTyhle týpky zbožňuji,neví o tom nic ale pořád budou mlátit prázdnou slámu.
Martin Plocek
2.7.2020 11:28Svatá Prostoto
2.7.2020 11:43 Reaguje na Martin PlocekLukas B.
2.7.2020 12:48 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
2.7.2020 15:55 Reaguje na Lukas B.Prostě jasně vymezit cyklostezky a jízdu na jakémkoli kole v některých oblastech zakázat, fest to kontrolovat a postihovat. Na to ale nejsou lidi ani peníze ...
Samozřejmě, musí to mít smysl a musí se dát možnost na tom kole jezdit. Když mi v KRNAPu někam už beztak vede asfaltka, tak mne tam žádné kolo, ani e-, nevytrhne. Na druhou stranu jsem třeba letos v zimě na Kokořínsku viděl dva retardy jak to s MTB rvou takovou úzkou pěšinkou ve svahu, která díky nim dostávala slušný céres. Jo, a byla to klasika, bez e-.
Alois Páter
2.7.2020 11:35Slávek Marsoman
2.7.2020 12:37Není zde žádný strom, vidět je 100 km daleko, tak k čemu rozhledna. Je to problém materialistické společnosti, že chce všechno přeměnit na hmotu.
Pokud jde o ochranu přírody, tak jsem zásadně proti. Dojít se tam dá pěšky a pro ty, co to nedají i na tom zmíněném elektrokole. Hlavně žádné silnice a podobné věci. Vždy si vzpomenu na film Avatar, kde Jake Sully říká: "Na Zemi už žádná příroda není". A bohužel na jeho slova jednou dojde.....
Jaroslav Černý
2.7.2020 13:17
Miroslav Vinkler
2.7.2020 13:41 Reaguje na Jaroslav ČernýDovolím si připomenout,že v době stavby 1899 bylo naše životní prostředí úplně někde jinde a masová turistika v té době neexistovala.
Neexistovala ani ekologie ( padesátá léta 20 st.) a nebyla ani Národní přírodní rezervace (vyhlášena 1990). V roce 2004 byla na ploše 11 739 ha vymezena ptačí oblast Králický Sněžník, která je mnohem rozsáhlejší než samotná NPR a zahrnuje zejména extenzivně využívané louky a pastviny. Předmětem ochrany je tu chřástal polní a součástí NATURA 2000 vyhlášena 2008.
Tehdy Pardubický kraj napsal: "V oblasti Králického Sněžníku je vyhlášena národní přírodní rezervace, jejímž předmětem ochrany je komplex unikátních rostlinných společenstev masivu Králického Sněžníku."
Jaroslav Černý
2.7.2020 13:54 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
2.7.2020 13:59 Reaguje na Jaroslav ČernýEIA : https://portal.cenia.cz/eiasea/download/RUlBX01aUDAzNE1fdnl0YWhEb2t1bWVudGFjZURPQ18yODg1Njc4ODg5OTQ3MTIwMDgyLnBkZg/MZP034M_vytahDokumentace.pdf
rýpal lesní
13.6.2021 09:08 Reaguje na Miroslav VinklerŽe je to mimo uvažování logiky a máte pravdu s tou návštěvností, je nasnadě. Ale v tomto státu je to již pravidelný folklor.
<rl>
Jarek Schindler
4.7.2020 12:06 Reaguje na Jaroslav ČernýMarek Drápal
2.7.2020 14:09 Reaguje na Miroslav VinklerAniž bych chtěl jakkoliv podpořit novostabu oné hrůznosti na vrcholu či stavbu silnice, musím podotknout, že právě v době postavení původní rozhledny byla turistika velmi módní a masovou záležitostí. Horské restaurace mívaly často mnoho set míst k sezení, to je dnes naprosto nepředstavitelné...

Miroslav Vinkler
2.7.2020 14:21 Reaguje na Marek DrápalRozhlednu ještě pamatuji a mně se líbila.
Lukas B.
2.7.2020 15:01 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
2.7.2020 15:18 Reaguje na Lukas B.Jiným slovy pokud si ekosystém umí poradit s mírným znečištěním /antropogenním/ potom problém není.
Horší je, a to je náš případ, pokud se jedná o systém s velkou citlivostí na vnější podněty , kde je doslova vyloučeno, že rezervace zvládne očekávaný extrémně vysoký návštěvnický tlak.
To je absolutně vyloučeno.
Jarek Schindler
2.7.2020 18:11 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
2.7.2020 20:02 Reaguje na Jarek SchindlerVýsledky vyhledávání na webu
Petrovy kameny před neukázněnými turisty střeží hlídky.
============================
Sněžka to taky nezvládla,česká Mekka pro rádoby turisty.Samotný KRNAP navštívilo loni 1 027 628 lidí.
Prvotní pohled na Sněžku je vskutku smutný. Poštovna není pod náporem turistů skoro vidět, cestičky lemující vrchol zdobí pouze barevné bundy turistů, kteří se pohybují v davu, je tu hlava na hlavě.
Fronty a selfie. Na vrcholu pak po turistech zbydou odpadky.
Zdroj: https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/turiste-snezka-navstevnost-lanovka-fronty-krkonose-kralovehradecky-cestovni-ruch.A190823_145447_hradec-zpravy_tuu
Choďte si tam,když se vám to líbí a normálním lidem nechte Kraličák.
Jarek Schindler
3.7.2020 06:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
3.7.2020 08:50 Reaguje na Jarek SchindlerJe vidět, že trpíte utkvělou představou o vlastní neomylnosti a jakékoli jiné názory jsou "špatné".
Takže navštěvujte dále horské Disneylandy a kochejte se místní přírodou .
Jarek Schindler
3.7.2020 17:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
4.7.2020 01:47 Reaguje na Jarek Schindlera nejsem rigidní zelenej co
v noci lítá s lucernou a nahým zadkem po lese,oděný v kůži z buvola.
Není to ani poplašná zpráva, je to fakt.
Rozhledna na KS= destrukce rezervace.
Howgh.
Jarek Schindler
4.7.2020 10:22 Reaguje na Miroslav VinklerSvatá Prostoto
3.7.2020 11:29 Reaguje na Jarek SchindlerA KRNAP asi taky ne, jak je z těch pekelných ... ale tam bohužel zcela nutných ... sítí vidět.
Jarek Schindler
3.7.2020 19:17 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
3.7.2020 19:28 Reaguje na Jarek Schindler
Miroslav Vinkler
4.7.2020 01:44 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
4.7.2020 10:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
6.7.2020 16:46 Reaguje na Jarek SchindlerKdo má IQ vyšší houpacího koně a alespoň trochu zná okolí bude proti stavbě.
Jarek Schindler
6.7.2020 23:51 Reaguje na Miroslav Vinklerjaroslav hes
2.7.2020 18:03
Miroslav Vinkler
2.7.2020 20:06 Reaguje na jaroslav hesPozn. Zhovadilost se již navrhuje - cesta z polské strany :-)
jaroslav hes
3.7.2020 13:56 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
3.7.2020 14:09 Reaguje na jaroslav hesTa jsou ověřená a objektivní.
Když jsem viděl monitoring KS sám jsem byl překvapen kolik to je lidí.
jaroslav hes
3.7.2020 14:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
4.7.2020 01:43 Reaguje na jaroslav hesA na návrší lze dojet autem.
A máte-li výjimku zastavíte cca 2.5 km pod vrcholem.
jaroslav polanský
4.7.2020 09:48 Reaguje na Miroslav Vinkler
Miroslav Vinkler
4.7.2020 20:13 Reaguje na jaroslav polanský
Miroslav Vinkler
5.7.2020 14:11 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
4.7.2020 10:02 Reaguje na Miroslav Vinklerjaroslav hes
3.7.2020 14:42 Reaguje na Miroslav VinklerSvatá Prostoto
3.7.2020 15:17 Reaguje na jaroslav hesjaroslav hes
3.7.2020 16:26 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
3.7.2020 19:24 Reaguje na jaroslav hesOstatně, mám pocit, že brzy uvidíme, na to, že si tu rozhlednu dají kýmkoli vymluvit bych nevsadil lautr nic.
Stanislav Chytrý
6.7.2020 12:56 Reaguje na Miroslav VinklerSvatá Prostoto
3.7.2020 11:43 Reaguje na jaroslav hesPak se ale ukáže, že natahat to tam jinak po silnici by sice šlo, ale bylo by to hrozně drahé a oproti dobám velkého Špidly už zdroje nejsou a když se tam čistě jen pro účely výstavby a dobro daňového poplatníka vystřihne taková malinká víceúčelová komunikace ... Takže výjimka, ale fakt jen tohle, nic víc.
No ale když tam už ta silnice je, a ta rozhledna se musí udržovat a opravovat a co kdyby se tam někomu něco stalo a musela tam třeba sanitka. A i handicapovaní mají právo vidět svět z výšky a děti v kočárcích a cyklistika je taky bezemisní způsob dopravy ....
A když už je tam ta silnice a rozhledna a chodí tam spousta lidí ... prostě bez nějakého sociálního zařízení (WC+tekoucí voda) by nám všichni akorát tak vyměšovali po lesích a někteří se dokonce i utřou a lesy plné šrapnelů a papírů.
A když už je tam to sociální zařízení, tak se o ně ale taky musí někdo starat. A zadarmo sotva, z daní daňových poplatníků ... těch je taky málo ... ale kdyby si tam někdo mohl otevřít jen takový malý bufík, tak se o ty sociálky může na oplátku starat a ostatně je to beztak pro lidi, každý máme občas žízeň a hlad ...
A tak dál:-))))))))))))))))))
Radim Polášek
4.7.2020 10:35Já ještě pamatuji, jak na začátku 70 let minulého století u nás cca třetina rozlohy kolem vesnice byly pouze pastviny pro krávy obehnané ploty s ostnatými dráty. Na těch pastvinách podobné prostředí, jako se dnes propaguje, že má vzniknout v Polabí v tom bývalém vojenském prostoru pastvou divokých koní, zubrů a divokých turů. Další významnou část extravilánu kolem naší vesnice byly extenzívní travní porosty, typu dnešních kvetoucích luk, ze kterých se produkovalo seno. A to nebylo jen u nás v předhůří Beskyd, kopcovitá krajina a tudíž ty pastviny a louky sahaly až pomalu do Ostravy, až do Krmelína či za Brušperk a končila až někde u Staré Bělé. A nebyly to jen pastviny a louky, byla to velmi prostupná zemědělská krajina díky velkému množství polních a lesních cest a stezek stejně jako drobnými chovateli králíků a koz atd udržovaná krajiny vysýkáním trávy na mezích a na okrajích lesů. Když tehdy chtěl jít Ostravák do přírody, mohl vzít pár korun, sednout na autobus, vyjet 5 - 10 kilometrů ven z Ostravy a tam být v přírodě.
Ještě v roce 1970 mohla rodina teoreticky strávit dovolenou v přírodě tak, že se mohla ubytovat prakticky v jakémkoliv malém či středním městě. Tady na Ostravsku třeba ve Frýdku Místku, Brušperku, Příboře, Kopřivnici, Štramberku, Mošnově, Novém Jičíně, Lipníku, Hranicích, Studénce, Bilovci.... a s trochou znalostí místních polních cest a stezek být v přírodě a prochodit celé okolí.
Ovšem do roku cca 1980 tady zemědělci provedli rozorání pastvin a luk na pole a dokončili zcelování lánů a ty průchozí polní cesty vesměs zaorali, jejich pokračování v lese vesměs zarostlo. Do cca roku 1995 skončili drobní chovatelé zvířectva na maso a s nimi skončilo obžínání okrajů cest a lesíků a tak jejich čištění. Dnes se sice krajinou dá taky projít , ale rozhraními dvou lánů, kde je prostor mezi kulturami tak 20 centimetrů a kolem lesíků a lesů, kde je nesekaná vysoká tráva, vysoké kopřivy a býlí a těžkoprostupné ostružiní či trnkoví. Nic, kvůli čemu by člověka lákalo, mimo místní houbaře či sběrače lesních plodů, tou krajinou chodit.
Když chci dnes být v podobné krajině, jaká byla v době mého dětství pár stovek metrů za barákem, musím sednou na autobus nebo do auta a dojet takových minimálně 15 kilometrů někde do centra Beskyd do chráněných oblastí. Ostraváci to mají až 30 kilometrů, někde do oblasti Frenštátu, Čeladné, Ostravice, Frýdlantu nad Ostravicí, Veřovských vrchů.... Tam se scházejí k rekreaci a turismu všichni z Ostravy, ale taky všichni z těch výše uvedených měst a míst z MS kraje, protože v jejich okolí už takové prostředí není. Bohatí si tam kupují apartmány, chalupy a stavějí chaty a pomalu už tam je "přeturizováno" a přírodní prostředí mízí, takže lidi z MS kraje pomalu už musí jezdit o dalších 10 - 20 kilometrů dál někde hlouběji do Beskyd, pokud tam ještě nějaké s menší turistickou koncentrací zbylo.
Proto vidím jako velkou výzvu právě ono navrácení místních krajinných prvků do krajiny. Nejen z důvodu lepšího zachycování vody v krajině a zvýšení odolnosti krajiny proti suchu, ale taky kvůli zvýšení atraktivnosti krajiny pro přilákání méně náročných turistů. Nyní i tito méně nároční turisté, pokud chtějí do přírody , jsou nuceni jít do těch hor. Pokud se tato úprava krajiny povede, část těch méně náročných turistů se povede odklonit z hor do podhůří a do roviny a tím se našim přetíženým horám odlehčí.

Pavel Hanzl
8.7.2020 21:23 Reaguje na Miroslav VinklerJe to vemi zajímavé a zajímalo by to možná i více čtenářů, nemůžete to sem dát? Děkuji předem.
vaber
5.7.2020 13:47 Reaguje na Radim Polášekžádná pomoc pro přírodu nepomůže,
člověk styl života nezmění. Aby příroda měla takovou zátěž jako před padesáti lety, muselo by klesnout množství lidí tak na desetinu a potom by si mohli lidé uchovat dnešní styl života
do budoucna bude zátěž přírody stále stoupat i když počet lidí nebude růst
Jirka Černý
5.7.2020 17:39Ps: fakt nejsem ekolog, dokonce jezdím nafťákem.
rýpal lesní
13.6.2021 11:36MV : Ano, a vlk do české krajiny patří stejně dobře jako rozhledna na Králický Sněžník.
SP : Ta neva, bo je v Polsku;-))).
MV : :-) , je to prostě internacionální šelma. :-)
SP : Dravá rozhledna:-)))
MV : A žere trávu babkám z nůší... :-)
Takže od roku 2003 se připravuje stavba na Králickém Sněžníku, vy jste proti a teprve nyní jste se ze zimního spánku vzbudil.
Spíš mi to připadá tak, že trollíte. A nebo kopete za někoho, kdo má na něčem zájem. Příroda to není.
<rýpal lesní>