https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ondrej-korinek-chysta-se-dalsi-likvidace-vrchbele.misto-prirody-ma-dostat-prostor-offroad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ondřej Kořínek: Chystá se další likvidace Vrchbělé. Místo přírody má dostat prostor offroad

12.2.2021
Foto | Denisa Mikešová / ČSOP Klenice
Těžce zkoušená příroda Mladoboleslavska má dostat další ránu. Středočeská centrála cestovního ruchu má totiž v plánu vybudovat na Vrchbělé Areál cross country. Kromě sáňkářských kopců, rozhledny a dalších atrakcí, má být území pod tlakem offroadových jezdců. Záměr je zcela nesmyslný a podali jsme proti němu připomínku.
 

Silně ohrožený hořec křížatý, ohrožený čolek obecný, kriticky ohrožený listonoh letní nebo kudlanka nábožná či vzácný nález nádherné orchideje vstavače vojenského. To je jen krátký výčet vzácných druhů nacházejících se na Vrchbělé.

Například zmíněný hořec křížatý měl již v minulosti namále, když byla jeho populace velmi redukována zavezením plochy popílkem kvůli sáňkařským kopcům, které spíše než aby soužily svému záměru, tak zejí prázdnotou. O zbývající jedince hořce, kteří na Vrchbělé zůstali, se starají členové ČSOP Klenice a snaží se zachránit poslední torzo této vzácné rostliny. Další rozdělení populace může vést až k lokálnímu vymření.

Nález silně ohrožené orchideje vstavače vojenského se zde povedl po 10 letech. „Z nálezu vstavače vojenského vyplývá, jak cenné území Vrchbělá je a jak obrovský potenciál v sobě skrývá. Jak hořec křížatý, tak vstavač vojenský má na Mladoboleslavsku jediné místo výskytu, a to právě zde. Výstavbou „Areálu cross country“ může dojít k nenahraditelným ztrátám těchto výjimečných a zákonem chráněných druhů mizejících z naší přírody,“ uvedla předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

V neposlední řadě je třeba připomenout, že na Vrchbělé jsme objevili hnízdo skřivana lesního, jenž zde má vhodný biotop. Skřivan je zároveň předmětem ochrany nedaleké ptačí oblasti Českolipsko - Dokeské pískovce.

S další zástavbou těžce zkoušené oblasti nelze za žádných okolností souhlasit. Areál už nyní zabírá velkou plochu, která sousedí s chráněnou krajinnou oblastí. Vhodných biotopů pro rostliny a živočichy neustále ubývá, jejich populace se snižují a diverzita klesá. Navíc v této nejisté době, kdy nikdo pořádně neví, co bude za měsíc, kolik bude stát další postupující koronavirová krize, je investice dle našeho názoru zcela zbytečná.

Navrhujeme ponechat území bez další zástavby a atrakcí. Rozvoj Vrchbělé by měl směřovat k přírodně blízkému charakteru, abychom v dalších letech mohli obdivovat přírodní krásy našeho okresu. Zlepšit podmínky pro život živočichů a rostlin vhodnými opatřeními a dokázat tak, že nám záleží na naší přírodě. V době měnícího se klimatu, nevyvážených srážek, úbytku druhů, zastavování cenné půdy a trvajícímu znečištění, je to ta nejlepší cesta.


reklama

 
foto - Kořínek Ondřej
Ondřej Kořínek
Autor studoval aplikovanou ekologii na Fakultě životního prostředí ČZU, v ČSOP se věnuje praktické ochraně přírody. Můžete jej sledovat na Instagramu.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

12.2.2021 10:08
Bylo to krásné místo těsně po odchodu rusů, dalo se tam celé dny nerušeně řádit Gazíkem později "džípem" a pokud se tam někdo objevil tak maximálně chtěl svézt. Po tom co lehly hangáry už to šlo do kytek. Ještě tak na krosce ale na tu byly lepší místa. Když chcete svobodu té doby musíte dnes minimálně do Rumunska.
Odpovědět
LB

Lukas B.

12.2.2021 13:58
ausgerechnet ten listonoh si v tm permanením rozrušování terénu (třeba vojenskou technikou nebo motokrosem) vysloveně medí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.2.2021 18:47 Reaguje na Lukas B.
No, ono půjde o četnost ... zase jsme ty tanky a BVPéčka tak moc honit nemohli, to tak max v pokrokových filmech a seriálech:-). Jednak neskutečně žraly (a to tak, že ani tenkrát to nebylo úplně zanedbatelné), jednak by se rozpadly.

Navíc jak to tady čtu, tady to bude spíš lunapark, než jen klasická trať.
Odpovědět

Jirka Černý

12.2.2021 19:49 Reaguje na Svatá Prostoto
Ono nešlo o nás ale o ruskou armádu a vzhledem k tomu že zde byly prvosledové jednotky na samé hranici s kapitalismem byla jejich přípravenost na vysoké úrovni (adekvátně k poměrům CCCP) jezdilo se tam ve dne v noci včetně střeleb a ta krajina připomínala písečnou step.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.2.2021 13:52 Reaguje na Jirka Černý
Mně by zajímalo, jak v tom případě ty krámy udržovali v chodu, bo co si pamatuji, tak se sypaly opravdu fest a náhradními díly to nebývala vždy nějaká hitparáda. Ale je možné, že naši dvojnásobní osvoboditelé na tom byli líp, než my, domácí bogoši:-))).
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

12.2.2021 15:19
No jo, ale ten listonoh to není žádný adrenalin ... Za to offroad to je něco. řve to, smrdí to a můžete si na tom rozbít hubu. Takový adrenalin vám žádná vzácná kytka nebo brouk neposkytne.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

12.2.2021 15:30
Škoda, že v republice má stovky hektarů výsypek z dolů, opuštěných lomů, které ještě nejsou zabydlené, hald a podobných jalových pozemků.
Připadá mi to vše jako tenkrát "6 denní" v Jizerkách - Chceme zahraničním účastníkům a divákům ukázat naši hezkou přírodu - . A na Mostecku obrovské povrchové doly s bahnem nad hlavu a vedle široko daleko ještě nerekultivované výsypky.
Stejně tak testový okruh Škody.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist