Pavel Vrána: Netoxická náhrada olověných rybářských zátěží? Leda zlato a stříbro
V prvé řadě bych chtěl zdůraznit skutečnost, že naším cílem je vždy vytáhnout z vody celou soustavu, kterou nazýváme udice, včetně olova. Činíme tak ve vlastním zájmu – jak ekonomickém, tak ekologickém. Samozřejmě nelze vyloučit, že se nám háček někde zasekne a část udice prostě nevytáhneme. Nestává se to tak často, ale stane se to – to musíme v rámci objektivity připustit.
Důležitá je velikost používaných zátěží a tady je asi odpověď pro pana Dvořáka a řadu dalších tazatelů. Z celkového objemu u nás použitých (a navíc utržených) olověných zátěží tvoří ty, které mají velikost, kterou mohou polknout ptáci, absolutní minimum.
Nějaký odhad této velikosti mám, máme přes 100 slepic, asi 20 pekingských kachen, 5 indických běžců. Tedy povězme, že na kachny zapomenout nemohu :D Mimo to pozoruji a zkoumám, jakou potravu a grit přijímají.
Navíc je pravdou, že jako rybáři opravdu nechytáme na mělčinách, kde běžně hledají svou potravu kachny a další vrubozobí ptáci.
Nechť se nikdo nezlobí, ale nikdy jsem nikde nečetl o tom, že by se u nás otrávila nějaká kachna, labuť, anebo jiný vodní pták v důsledku požití rybářského olůvka. Na počátku svého článku uvádí pan Dvořák studii z Anglie. Ta již před časem zakázala používání olověných nástrah na svém území (proto je v článku uváděná studie M. Birkheada cca. 40 let stará). Rybáři na to zareagovali a začali namísto olověných zátěží používat zátěže zinkové (pár jich ještě mám v krabičce po návratu z návštěvy u kamaráda v Sussexu). Kde je problém? Zinek je vysoce toxický pro rybí plůdek. A opravdu nevím, zda je nebohému ptáku o mnoho lépe, polkne-li namísto zátěže olověné zátěž zinkovou. Opravdu nejsem odborníkem na ptáky, ale z hodin chemie pamatuji, že reakce zinku s kyselinou chlorovodíkovou byla celkem bouřlivá, proto pochybuji, že by to zůstalo bez následků. Když už tak hovoříme o labutích, protože se často procházím po pražské náplavce v rámci výkonu funkce rybářské stráže a zdá se mi, že labutí zde mocně přibývá, přičemž rybáři chytají všude kolem nich. Tedy, Vltava není Temže a zkušenosti z Anglie jsou z nějakého důvodu v našem případě nepřenosné.
A protože věřím, že řada z ctěných čtenářů mého článku neměla tu čest pozvednout rybářský prut, musím trochu korigovat hlasy mluvící o tom, že přeci není problém olovo nahradit nějakou méně toxickou sloučeninou.
Za prvé, jedinou podobnou netoxickou sloučeninou je zlato a stříbro. Oba prvky jsou měkké a v podstatě netoxické. Nejste-li ropný šejk, asi můžete rovnou vyloučit tuto jinak zajímavou a ekologicky přijatelnou variantu (i když by zavedení povinnosti zlatých zátěží možná rozpoutalo vlnu zlatokopeckého šílenství a v mnoha trampských osadách by se ozýval radostný hlahol).
Za druhé, standardní zinkové zátěže jsou o poznání lehčí (což je, jak uznáte, u zátěže celkem problém) a hlavně tvrdší, než olověné. Narušit si s nimi strukturu vlasce jde raz dva (používal jsem je několik let). A dále – mají tendenci hezky rychle oxidovat na povrchu a pak pod vodou „svítí“, takže ryby varují na dálku. K tomu jsme si rovnou řekli, že zinek není žádný pramen zdraví z Posázaví, takže myslím, že Anglie právě vyhání čerta ďáblem. A nevěřím, že by labutím z nějakého důvodu více šmakovalo olovo než zinek.
Ne, konec žertů – skutečnost je taková, že žádná jiná varianta prostě není k dispozici. Kdyby tomu tak bylo, používal bych jí jako první. A kdybych byl přesvědčen o tom, že tím něčemu škodím, nepoužíval bych ji vůbec. Velké olověné zátěže jsem dávno nahradil kamennými, při muškaření používám wolfram. Pro „nerybáře“ šmahem doplním, že wolfram je nejen extra drahý, ale také extra teplotně odolný (takže si ho doma „na koleně“ určitě neodlijete), ale hlavně extrémně tvrdý – takže broček z wolframu spíše praskne, než by se dal natisknout na vlasec – a proto se pro některé metody lovu jako zátěž prostě použít nedá. Měď je extra toxická pro vodní bezobratlé. Co takhle dát si uran? O používání dalších variant zaručeně netoxických náhražek mohou zasvěceně hovořit zvláště ti, kteří je nikdy v praxi nepoužili a nepodívali se do chemických tabulek pro druhý stupeň základní školy (takových jsou plná diskuzní fóra).
Snad jen závěrem bych chtěl říci, co mne, člověka mírné povahy pozvedlo ze židle a vedlo k jisté filipice proti postupu EU, respektive ECHA. Na počátku chlácholivě hovořili – „jen dva prstíčky tam strčíme, hned zase půjdeme“, dejte nám nějaké informace o používání olova v ČR, my jen analyzujeme, žádná omezení neplánujeme. Pak obratem zkusili pokoutně prosadit zákaz olova, ale narazili na odpor. To nečekali. Tak se vyzbrojili rozsáhlými studiemi o tom, jak je olovo škodlivé – tyto studie si samozřejmě zaplatili z naší kapsy – a nyní to zkouší zákaz prosadit znovu, jen trochu jinak. K nějaké demokracii má celý postup zatraceně daleko.
Kdyby bádáním přišli na sloučeninu, která svými vlastnostmi olovo nahradí a nebude přitom toxická, měla by ECHA nehynoucí zásluhy a klaněl bych se jim jak medvěd Ivánek v Mrazíkovi. Kdyby prokázali, že na našich rybářském revíru v důsledku používání olůvek signifikantně vzrostla hladina olova ve tkáních rostlin či živočichů – ano, toto by mělo váhu. Ale četli jste, co tato instituce píše na svých stránkách? Srv.: https://echa.europa.eu/hot-topics/lead-in-shot-bullets-and-fishing-weights
Tam se to doslova hemží různými „suggest“, „assume“ a „estimate“. Hrají na city a píšou o milionu ohrožených dětí, těhotných ženách a stamilionech ohrožených ptáků – protože právě na to by mohla veřejnost slyšet. Vše „odhadujeme“, „předpokládáme“ nebo “usuzujeme“.
Děti a těhotné prý totiž ohrožuje zvěřina (maso), protože může obsahovat stopy olověných fragmentů střel. A dříve tomu bylo jak? Měli jsme tu hlavně zajíce, králíky, koroptve a křepelky, zvěře bylo dost – používaly se malinké broky… Já se divím, že jsem se vůbec narodil. Nějak mi to nesedí.
Tvrdí, že odrazivost olověných střel je prakticky stejná, jako u střel z náhražek. O kus dál připouští, že policie, vojáci a ochranná služba si asi ponechají olověné projektily. Pročpak asi? Nenabízí se nějaké vysvětlení? Jedno bych měl!
Pak jsem si přečetl, že jednou z možných cest intoxikace je, že ryba pozře rybářské olůvko anebo nástrahu s olovem, uhyne, pak jí sežere predátor nebo mrchožrout a hup, otráví se olovem. Takový blábol od lidí, kteří se pokouší uchopit kormidlo Evropy! Z těch mnohých ryb, co jsem kuchal já, kamarádi – ani jsem neslyšel o rybě, která by jedla rybářské zátěže. Ano, hypoteticky se to může stát, ale to má mrchožrout větší šanci, že najde v lese zastřeleného podnikatele a zďobne ho i s olověnou kulkou v hrudi. Tedy promiňte mi, prostě jsem ztratil trochu své víry v serióznost argumentů těch, kdo nám předkládají – ba téměř diktují své požadavky…
Přečtěte si také |
Jaroslav Dvořák: Proč zapomněl Vrána na kachny? Rybářská olova jsou pro ně skutečně toxickáreklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (48)
Břetislav Machaček
12.2.2021 15:18a myslivcům. Ostatní uživatelé olova budou mít výjimky, ale lovci
nikoliv a to asi ani do vypotřebováni zásob. Jak píšete ty velké
zátěže se dají nahradit kamením či třeba betonem, ale drobné broky
k vyvažování splavků budou sakra chybět.
Tomas Peltan
12.2.2021 23:05 Reaguje na Břetislav Machačekvladimír šmídl
13.2.2021 01:55 Reaguje na Tomas PeltanKdo pozná na kaučuku, zda obsahuje olovo?
Břetislav Machaček
13.2.2021 09:16 Reaguje na Tomas Peltanje stále plné upadlých vyvažovacích zátěží kol aut. Ty
zbytky z olovnatých benzínů tam leží doposud, pokud už
nejsou ve spodních vodách a v potravinovém řetězci. Jinak
olovnaté přísady do benzínu jsou pro historická vozidla
nezbytná a nikomu nevadí jejich historické jízdy, tak
jako nevadí historické jízdy čmoudících parních lokomotiv
vybavených kluznými ložisky s obsahem olova v ložiskových
kovech. Olovo je používáno v nejrůznějších oblastech průmyslu, ale to mimo technicky vzdělaných lidí nikdo
ani netuší. Řešit se dá vše, ale v prvé řadě je třeba nabídnout opravdu adekvátní náhradu a ne to pouze bez ní zakázat. Je to tak se vším. Víme, že se silniční doprava
negativně podepisuje na zdraví a životě zvířat a lidí
a taky ji komplet nikdo nezakazuje. Pouze zmírňujeme
její následky a přitom budujeme další dálnice a vyrábíme
nová vozidla, která ty snahy stačí vyrovnat. Jsem zvědav
jak se bude třeba korozivní ocel chovat ve svalovině
zvířat a už se těším na vylomený zub při konzumaci masa
s ocelovým brokem. Na měkkém olovu se mi to nikdy nestalo.
No a nakonec jsem zvědav, zda dostane výjimku třeba opět
Notre Dame při opravě původní olověné krytiny a mnoho
jiných historických staveb. Při té jeho "nebezpečnosti"
to vidím na výstavbu "úložiště" všeho dosavadního olova
a boj ekologistů ho někam trvale uložit. Je to opět zase
humbuk o nepodstatných věcech v době, kdy Evropě hrozí
zcela jiné katastrofy od kovidu, přes krizi, blackouty
a migrační vlny. Je to o tom chlebu a hrách. Bohužel
ty hry předvádí Evropská komise a starost o chléb
nechává na lidech samotných.
Karel Ploranský
13.2.2021 15:00 Reaguje na Tomas Peltan.
Rybář nejsem, takže se ptám: Kolik olova takový běžný rybář za svůj život použije? A jaké procento z něho při rybolovu "poztrácí"? Určitě nehází olůvka do vody schválně, jen proto, aby si pak musel kupovat další.
Mám dojem, nebo řekněme tomu podezření, že je to další bouře ve sklenici vody.
Napadá mne srovnání s jinou takovou snahou, mířící pro změnu do automobilového průmyslu. Dokonce to dost souvisí, když jde o to olovo.
Aby se šetřilo palivo, automobilky povinně instalují systémy start-stop. Všichni kdo o autech vědí víc než že je to ta věc na 4 kolech, která smrdí, znají důsledky toho geniálního zařízení a vědí, že to co napáchá, za těch pár štamprlí úspor rozhodně nestojí. Navíc těch pár štamprlí to uspoří jen u aut, která jezdí převážně ve městě s křižovatkami řízenými světly. Na delších trasách je to jen pro zlost. Kvůli téhle vymoženosti ale už nelze použít normální startovací akumulátor (samozřejmě OLOVĚNÝ). Musí být speciální - a stejně má poloviční životnost!...
K tomu, aby se akumulátor ničily ještě rychleji, pak slouží další hovadina, tzv. "management nabíjení". Ten se stará, aby se akumulátor dobíjel jen když se brzdí motorem (nebo alespoň když motor není zatížený). Takže se klidně můžete dožít velkého překvapení: Zatímco dosud bylo běžné, že málo nabitý akumulátor se delší jízdou spolehlivě dobil, teď může být po ujetí 200 km klidně nabitý MÉNĚ, než když jste vyráželi na cestu. A ráno nenastartujete.
A úspora paliva? Ani těch pitomých pár štamprlat...
Důsledkem je ovšem nutnost vyrobit a pak ekologicky zlikvidovat dvakrát tolik akumulátorů.
Všichni víme, že ne všechny se likvidují ekologicky. Že není málo těch, které skončí ve skládce nebo někde ve škarpě, případně na okraji lesa.
A tak se ptám: Není náhodou množství olova v nich větší, než kolik ho spotřebují rybáři i s myslivci dohromady?
Vlastimil Waic
14.2.2021 12:08 Reaguje na Tomas PeltanTomas Peltan
14.2.2021 21:46 Reaguje na Vlastimil WaicJiří Svoboda
12.2.2021 16:06Co takhle cín za pětistivku za kilo?
Zbyněk Šeděnka
12.2.2021 17:12 Reaguje na Jiří SvobodaKarel Tejkal
12.2.2021 17:15 Reaguje na Jiří SvobodaJaroslav Štemberk
12.2.2021 20:20 Reaguje na Karel TejkalZbyněk Šeděnka
12.2.2021 16:56DAG
12.2.2021 18:06 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaSpíš doufám, že už někdo řekne dost ECHU. Myslím, že na to je už nejvyšší čas. Počkám na organizace, které se tomuto nesmyslů budou bránit a sám jim seženu sto lidí na petici nebo jim jinak aktivně pomůžu.
V. Kolar
12.2.2021 20:16K tomuto bych chtěl opravdu znát zdroj:
"Tak se vyzbrojili rozsáhlými studiemi o tom, jak je olovo škodlivé – tyto studie si samozřejmě zaplatili z naší kapsy – a nyní to zkouší zákaz prosadit znovu, jen trochu jinak."
Viktor Šedivý
12.2.2021 20:21 Reaguje na V. KolarV. Kolar
12.2.2021 21:13 Reaguje na Viktor ŠedivýV. Kolar
12.2.2021 21:15 Reaguje na V. KolarDAG
13.2.2021 15:00 Reaguje na V. Kolarhttps://zdechovsky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=761759
Karel Ploranský
13.2.2021 22:00 Reaguje na V. KolarTam jde o POLITIKU a vidinu obřích zisků.
A v politice je čistá hra jevem zhruba stejně častým jako v přírodě horký led.
Andrej Šimek
13.2.2021 12:57 Reaguje na V. KolarKarel Ploranský
13.2.2021 15:05 Reaguje na V. KolarUž to nekuřte!
Karel Ploranský
13.2.2021 22:15 Reaguje na V. KolarPlatí to navzdory tomu, že ve vztahu k budgetu EU jsme (zatím) více příjemci než plátci. Každý cent výdajů přeci znamená úbytek zdrojů, z kterých bychom mohli dostat o to víc, ne?
Na něco UŽITEČNÉHO.
Jak to, že si ta naše drahá unie neláme hlavu olovem ve VOJENSKÉM střelivu? Množství olova, které vystřílejí vojáci, je násobkem toho, o čem se tady bavíme. Jsem to ale kacíř...
Joska Malý
12.2.2021 22:26Tomas Peltan
12.2.2021 23:02Je tohle opravdu kritické? Nebo je to spíš o pohodlnosti a pochybné tradici?
Jaroslav Štemberk
13.2.2021 00:49 Reaguje na Tomas PeltanRadim Polášek
13.2.2021 10:28 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkJiří Svoboda
13.2.2021 11:06 Reaguje na Radim PolášekKarel Ploranský
13.2.2021 21:49 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
14.2.2021 18:41 Reaguje na Karel PloranskýJiří Daneš
14.2.2021 14:53 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
14.2.2021 18:47 Reaguje na Jiří DanešNa to jste přišel jak? Obecně pro kovové prvky platí, že čím čistší, tím měkčí, protože každá příměs přispívá k brždění dislokací, jejichž pohybem se materiál plasticky deformuje.
Karel Ploranský
13.2.2021 21:47 Reaguje na Tomas PeltanTrocha matematiky nikdy nezaškodí, ale musí se UMĚT počítat!
Za tohle by byla ve škole "koule"...
Ani za nepřesné údaje o hustotách by nebyla pochvala - správně je pro olovo 11340 kg/m3 a 7850 kg/m3 pro ocel.
Tomas Peltan
14.2.2021 21:56 Reaguje na Karel PloranskýPokud s tím nesouhlasíte, doložte svůj výpočet. Zaokrouhlení hustot je s přihlédnutím k tomu, že jde toliko o příklad a kovů s hustotou podobnou oceli je celkem dost, dle mého názoru přijatelná (navíc výsledkem bude nižší hodnota, takže je to z hlediska zde probíraného tématu "na straně bezpečnosti").
Jaroslav Štemberk
13.2.2021 01:15Karel Ploranský
13.2.2021 21:52 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkPak by hrozilo, že se budeme množit stejně rychle jako Afričané - a tato výsada je povolena pouze jim.
Radim Polášek
13.2.2021 10:05Jiří Svoboda
13.2.2021 19:23 Reaguje na Radim PolášekMilan Šmid
13.2.2021 13:09Jan Dressler
14.2.2021 09:37Jiří Daneš
14.2.2021 14:57 Reaguje na Jan DresslerTomas Peltan
14.2.2021 22:00 Reaguje na Jiří DanešMajka Kletečková
15.2.2021 14:40 Reaguje na Jiří DanešJaromír Lukavský
14.2.2021 15:34Tomas Peltan
14.2.2021 21:57 Reaguje na Jaromír LukavskýPetr Tryščuk
15.2.2021 09:07 Reaguje na Tomas Peltan„Můžeme ho označit za okrajovou záležitost. Ale na druhé straně při celoživotní konzumaci to MOHLO mít nepříznivé následky,“ říká Francis Albarède. „I když s vysokou pravděpodobností nezpůsobovalo olovo degeneraci, jak se někdy tvrdí, nebo nevyvolávalo zvýšení agresivity Římanů, jistě nebylo zcela neškodné.“
Takže možná jim ublížilo po celoživotním používání neustále proudící vody z trubek, s důrazem na možná