https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petr-holub-unijni-plan-save-gas-for-a-safe-winter-a-co-my-s-nim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Holub: Unijní plán Save gas for a safe winter a co my s ním

20.7.2022
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropská komise dnes zveřejní balíček opatření, jak se připravit na příští zimu v případě výrazného omezení nebo výpadku dodávek ruského plynu. Členské země EU nyní projednávají plán s pracovním názvem Save gas for a safe winter nebo také Winter Preparedness Package, v němž si odsouhlasí nástroje pro snížení spotřeby plynu. Obsahovat bude především opatření pro regulaci v průmyslu, dále pak plán přechodu z plynu na jiná paliva a povinnost omezit o několik stupňů vytápění veřejných budov. Zaměří se i na každodenní monitoring a informovanost lidí a firem.
 
Snižovat teplotu uvnitř budov je z hlediska úspor samozřejmě důležité, každý stupeň dolů znamená v našich klimatických podmínkách úsporu zhruba 5-6 procent energie na vytápění. Vláda ale musí především posílit dlouhodobé strategie na renovace budov do energeticky úsporného standardu s obnovitelnými zdroji. Jen pro představu, v energeticky pasivní budově můžete klidně vytápět na 22 stupňů, ale přitom spotřebovává jen desetinu energie v porovnání s běžným nezatepleným domem. Tato úspora je navíc trvalá.

Příští týden pak budou o stejném tématu jednat energetičtí ministři členských států na neformální Radě pro energetiku, kterou povede český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Státy EU se shodují, že je potřeba co nejvíce diverzifikovat dodávky plynu, zároveň jeho spotřebu snížit a v případě jeho nedostatku se o tuto surovinu solidárně dělit. A šetřit všude, kde to jde.

Kvalitně zateplené budovy s tepelnými čerpadly a fotovoltaikou mohou do roku 2030 snížit dovozní závislost na ruském plynu o 1,8 miliardy kubíků, to je polovina kapacity našich plynových zásobníků. Rozvoj větrné a velké fotovoltaiky pak může snížit dovoz plynu o dalších 1,6 miliardy kubíků, biometan přidá 1,3 miliardy, což dohromady pokryje až polovinu české roční spotřeby. Abychom toho dosáhli, musíme dnešní tempo renovací budov zvýšit 2x až 3x a zároveň zavést takové podpůrné programy, aby si investici do úspor mohlo dovolit co nejvíce lidí.

Konkrétní opatření, na která by se vláda měla v oblasti úspor energie soustředit, naleznete podrobněji rozepsaná zde.

Dobře zrenovované budovy nás chrání i proti teplotním extrémům, nejen proti chladu v zimě, ale i proti přehřívání v létě. Vlna veder nyní znovu zalila Evropu. Nesmíme proto zapomenout na Summer Preparedness Package. Jeho cílem je snižovat emise a zároveň se adaptovat na projevy změn klimatu, které už přichází a budou stále citelnější. Zateplené budovy drží v zimě teplo uvnitř, v létě pak naopak venku. A když je doplníme vnějším stíněním, zelenými střechami a řízeným větráním, získáme stabilní a kvalitní vnitřní prostředí.


reklama

 
foto - Holub Petr
Petr Holub
Autor je energetický expert a ředitel poradenské společnosti Budovy21.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (48)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.7.2022 14:45
Tak když jsem si tohle přečetl, vytanul mi na mysli bonmot:

" Neznám žádný složitý problém, který by se nestal ještě složitějším, uchopí-li se za ten správný konec."

Doufám, že se nenajde nikdo, kdo by nesouhlasil s tím, že do této situace se EU dostala zejména přičiněním Německa a jeho těsných vazeb k Rusku.
Nedávno to kancléř Scholz označil za největší politickou chybu Německa od konce II. světové války.
Odpovědnost za své chyby však Němci řeší tak, že je plnou náručí rozdávají všem členům EU, aniž by si posypali hlavu popelem.

Strategii "Save gas for a safe winter" pak označuji za doslova debilitu prvního stupně.
To není strategie, to je záchvat choré mysli. Silně mi to připomíná reakci Antonína Matěje Píši, literárního a divadelního kritika, a novináře (redaktora Práva lidu),který po shlédnutí nepovedené divadelní hry napsal silnou kritiku ,která začínala slovy "Křeč deformace".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.7.2022 20:46 Reaguje na Miroslav Vinkler
Právě vy jste mistr světa v dopatlání úplně jednoduché situacd do neprůhledna, navíc přímo naopak.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.7.2022 22:41 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy jste schopen vykličkovat a doplentat i tak neskutečně jednoduchou otázku, kdo Evropě vypnul plyn.
Nic jednoduššího jsem v životě neslyšel.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.7.2022 16:03
Lidi budou šetřit energie jak to jen půjde, nebo min jejich drtivá většina, prostě proto, aby se mohli najíst. Ty ceny jsou tak šílené, že nad tím fakt mávne rukou jen málokdo.

Nic proti zateplování, ale jednak je otázka kde na to vzít. Někdo na to neměl a nemá, někdo by třeba horko těžko i měl, ale s ohledem na zvyšující se ekonomickou nejistotu a inflační očekávání budou lidé zcela racionálně preferovat spíš mít nějakou finanční rezervu, než se pouštět do nějakých větších akcí. Budou samozřejmě výjimky, ale to bude výrazná menšina.
A dotace? On je stát jako zadlužen málo? A co se týče EU, tam je to nemlich to samé, sekera se zatíná opravdu fest ...

A rozhodně v neposlední řadě je schopnost stavebních firem a dodavatelů materiálů pokrýt zvýšenou poptávku. Ta není nic moc, což ostatně vidíme u cen a termínů FVE instalací. Takže zvýšená poptávka povede v prvé řadě k růstu cen jak prací, tak materiálu.

Jak jsem psal, nic proti tomu a jako pokračující trend do budoucna, why not? Ale jako řešení stávajících problémů (horizont 1-3 let min) je to naprd.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.7.2022 11:37 Reaguje na Svatá Prostoto
Přesně tak. Dneska je nejlepší řešení nakoupit o pár svetrů a zateplených košil, kalhot, teplých bačkor a ponožek víc a radikálně snížit teplotu v bytě. Prachy raději držet, zajištěné proti inflaci, než vrážet do uteplování.
Krize dostoupí vrcholu, až podniky kvůli drahé energii začnou krachovat, lidi propouštět a ti zůstanou na dlažbě a budou muset minimálně nějaký rok žít z dávek od státu a úspor. Dopředu se nedá s jistotou poznat, které firmy a které lidi to postihne a spotřebovat tak finanční rezervy třeba 500 tisícna nějaké hloupé a předražené zatepelní jen proto, aby se potom ušetřilo za energie 4 tisíce měsíčně je jaksi kontraproduktivní.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.7.2022 18:41 Reaguje na Radim Polášek
Ale zainvestovat půl melounu, které se mi za 10 let splatí, pak ještě 5x zaplatí, zvýší komfort bydlení a navýší hodnotu mé nemovitosti, to není špatné!

Samozřejmě se to mělo udělat za třetinu před třemi roky. Ale plakat teď je zbytečné.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.7.2022 12:03 Reaguje na Jiří Svoboda
Není to špatné, pokud vám ještě zbyde něco ve slamníku. Rozhodně nepovažuji ale v dnešní situaci za rozumné do toho vrazit veškeré úspory a ještě si k tomu třeba vzít úvěr.

Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 18:51 Reaguje na Svatá Prostoto
Mne tedy připadá, že nejlepší by bylo trošku zpřísnit exekuční zákon, a zjednodušit odprodeje nemovitostí, a tím i eliminovat zlodějny z minulosti. Pokud někdo nemá na zateplení nebo na topení, a má nemovitost za mnoho milionů, je jasné že na tuto nakradl, nebo získal nějaký jiným zavrženíhodným způsobem. Takhle prostě nezaplatí za energie, přijde exekutor, zabaví, prodá, a když někdo bude mít na barák, bude mít i na zateplení.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.7.2022 16:13
"Kvalitně zateplené budovy s tepelnými čerpadly a fotovoltaikou mohou do roku 2030 snížit dovozní závislost na ruském plynu o 1,8 miliardy kubíků"

Vy jste pane Holube mistr v udílení královských rad. Na jedné straně se stále staví mizerně zateplené budovy a na druhé straně vy radíte, jak se mají špatně zateplené budovy za dotační peníze dodatečně zateplit. Není to škrabání levou rukou na pravém uchu?

V čem jsou lepší zelené střechy oproti mnohem levnější bílé vysoce kvalitně zateplené střeše s úplným vsakování a z té vsáknuté vody rostou stromy? Pravda, na takové řešení nedostanete dotace a řada stavebních úřadů vám vůbec bílou střechu nedovolí. Tak je třeba jít s proudem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.7.2022 20:44 Reaguje na Jiří Svoboda
Střecha má být pokryta fve panely, pokud není zelená.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.7.2022 15:04 Reaguje na Pavel Hanzl
A proč by měla být zalená?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.7.2022 18:30 Reaguje na Jiří Svoboda
Kvůli řadě pozitiv, která má zelená plocha někde v betonové džungli.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.7.2022 18:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Vaše typická odpověď. Nezklamal jste!

Zeleň má být tam, kde jsou lidi, a zeleň potřebuje ze střech zasáknutou vodu. Zelená střecha vám jí polovinu zbytečně odpaří a posílí tím navíc skleníkový efekt.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 21:37 Reaguje na Jiří Svoboda
Aha, takže tráva neroste, a fotosyntéza je podle Vás buržoazně pavědecké tvrzení, že?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.7.2022 13:57 Reaguje na Darth Bane
Na zelené střeše vše co naroste uschne a pak zetlí s nulovou CO2 bilancí. Musíte věci trochu domýšlet!
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 18:56 Reaguje na Jiří Svoboda
To jo, ale zetlí to v jinou roční dobu, kdy nejsou ty teploty vysoký. To je asi moc na Vaši dutou hlavu, že? Víte, finta je v tom, že ten foton místo toho, aby tu střechu rozpálil, se spotřebuje na tu fotosyntézu. Tedy nejenomže chladí odpar, ale také ta fotosyntéza.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.7.2022 20:10 Reaguje na Darth Bane
Aha, to si opravdu myslíte, že to 1% účinnosti fotosyntézy přebije rozdíl v odrazivosti zelené a bílé střechy?

Ten odpar chladí tam, kde většinou nejsou lidé - škoda vody.

Hlavně že hodnotíte dutost mojí hlavy. To je zjevně maximum, nač se zmůžete.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.7.2022 10:16 Reaguje na Jiří Svoboda
Kamarád před léty zblbnul a založil si zelenou střechu. Už týden ji zalévá, protože usychají i netřesky. Hodit mu dneska na střechu nedopalek cigarety, tak suchá tráva shoří i s barákem.
U piva přiznal chybu za 170 tisíc korun a to,
že vyčká rok a pokud se to bude opakovat, tak
to zlikviduje jako totální hloupost. Dost
drahá praktická zkušenost!
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.7.2022 11:44 Reaguje na Břetislav Machaček
To je podobný problém jako třeba s podporou zasakování srážek v krajině. Do určitého limitu to pomáhá, ale jak příjde přívalový déšť nad ten limit, půjde ta půda ve vodě po svahů dolů, ať už je to zorané pole nebo zatravněná plocha nebo přírodní les.
Totéž je to s tou střechou. Jak je běžné počasí, vsakuje se tam za deštů voda a za slunce to přináší chlad. Jak je ale extrémní počasí, musí třeba co druhý den zavlažovat tu střechu klidně kubíkem vody na každých pár metrů čtverečních.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 21:36 Reaguje na Radim Polášek
My to zalejvali akorát, jak se ty travní koberce položily. Bylo toho v druhé etapě 540 metrů čtverečních, a kubíky to nebyly. Tu organickou část jsme instalovali v květnu.

https://jahnplatz-bielefeld.de/videos/
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 21:27 Reaguje na Břetislav Machaček
Já jsem zelenejch střech dostavěl minulej tejden 8, a vyneslo to přes 4 mega v Eurech, a zákazník, reprezentovaný starostou 350 tisícového města je spokojen :) https://jahnplatz-bielefeld.de/videos/
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 21:29 Reaguje na Jiří Svoboda
Protože fotosyntéza je proces, který energii spotřebovává, tudíž je to druh aktivního chlazení.

Asi sem těch střech postavil víc, než zde všichni dohromady :) https://jahnplatz-bielefeld.de/videos/
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.7.2022 14:00 Reaguje na Darth Bane
Holt člověk, co rejžuje na institucionalizované lidské blbosti a je na to i hrdý. Smutné!
Odpovědět
DB

Darth Bane

26.7.2022 18:54 Reaguje na Jiří Svoboda
Náš zákazník náš pán. Možná, že okolo některé z našich střech chodíte - tedy spíše pod nimi. Spíše jsem si s tím skoro jist. Ty půlválce na hlaváku v Praze také rekonstruoval můj zaměstnavatel.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.7.2022 20:13 Reaguje na Darth Bane
Jistě, když chce zákazník drogy, pořídíme mu drogy.
Odpovědět
DB

Darth Bane

27.7.2022 15:46 Reaguje na Jiří Svoboda
Vy nepořídíte nikomu nic, proč byste to dělal, když Vás živí rodiče, že.
Odpovědět
DB

Darth Bane

25.7.2022 21:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Hm, řekl kdo??? Němci určitě ne :)

https://jahnplatz-bielefeld.de/videos/
Odpovědět
RV

Richard Vacek

20.7.2022 18:44
Já znám tato hesla ještě jako "Nesvítíme někde zbytečně?" To bylo v době, kdy bylo čím dál jasnější, že budování světlých zítřků se někde zadrhlo. Dnes to vypadá na podobnou šlamastiku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.7.2022 07:52 Reaguje na Richard Vacek
Nevypadá. Hodinky a holínky fakt není to samé.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.7.2022 20:41
do roku 2030 snížit dovozní závislost na ruském plynu o 1,8 miliardy kubíků..
To je dost komická představa. Ruský plyn skončil už před týdnem a celé Rusko bud na lopatkách příští rok...
Odpovědět
FF

Franta Frantíků

20.7.2022 21:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže do té doby možná zmrzneme. Pokud Putin do podzimu neodstoupí/nezemře, jsme v loji...
Odpovědět
FF

Franta Frantíků

20.7.2022 21:15 Reaguje na Franta Frantíků
A když se nad tím znova zamyslím, tak asi ani to nezaručuje, že tam po něm nepřijde ještě větší blázen...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.7.2022 22:39 Reaguje na Franta Frantíků
Ono to nebude tak žhavý:
"Česko však omezení zatím nepocítilo, do země nadále proudí v jednotlivých dnech 60 až 90 procent obvyklých dodávek, v průměru 34 milionů kubíků denně. Jde o plyn z Norska, Nizozemska a Belgie, který částečně kryje nižší letní spotřebu, částečně jde do zásobníků jako rezerva na zimu."
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-cesi-maji-sanci-plynovou-krizi-prezit-bez-katastrofy-kdyz-zacnou-setrit-209408#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.7.2022 12:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak o dostatek plnu v létě nikdo moc strach nemá ... chleba se začne lámat na podzim.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.7.2022 21:23 Reaguje na Svatá Prostoto
......jde do zásobníků jako rezerva na zimu."
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.7.2022 12:06 Reaguje na Pavel Hanzl
No, moc tam toho teď nejde a ty zásobníky v případě průseru rozhodně stačit nebudou.

Takže opět, v létě problém není, na podzim ... se modleme a doufejme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2022 18:41 Reaguje na Svatá Prostoto
Hlupý Putin zase pustil plyn (škoda, že ne sobě), takže zásobníky dokrmíme a jsme v poho.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.7.2022 12:48 Reaguje na Pavel Hanzl
"Ruský plyn skončil už před týdnem ..." ... aha, a tím NS1 se z Ruska teď dodává jako co?

Víte prd co bude, jako skoro všichni ... ale oni to přiznají.
Odpovědět
sv

s v

22.7.2022 11:49 Reaguje na Svatá Prostoto
Dneska a včera dodává 40 %. Předevčírem nedodával. "Prd" evidentně vědí a věděli ti co lezli covidovému strašpytlu puťkovi mezi půlky.
Odpovědět
JO

Jarka O.

22.7.2022 18:13 Reaguje na s v
To je zase nesmysl, že.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.7.2022 18:34 Reaguje na Svatá Prostoto
Víme jen jedno. Bude se snažit nás maximálně poškodit. A na to má jen dva nástroje: vydíráním plynem a hybridní válku, kvůli které si ve všech zemích Evropy vytvořil páté kolony. U nás ji reprezentuje Zeman, Okamura, Babiš, komunisti.
Odpovědět
FK

Filip Kondapaneni

22.7.2022 05:52
Autor článku je vtipálek, prý zvýšit tempo 2x 3x, když schopných lidí ve stavebnictví v ČR neustále ubývá a zároveň prodražuje stavební materiál. Stejně tak klesá počet schopných techniků a monteru FVE a TČ takže se do toho pouští každý, kdo má v zadnici díru. Výsledky tomu odpovídají. Decentralizace která se zvrhne v atomizaci (instalace mikrozdroju OZE, individuální řešení stavebních problémů) , nikdy k větší efektivitě nevedla, systém pro nedostatek vzdělaných pracovních sil, narazí do zdi.
Odpovědět
JO

Jarka O.

22.7.2022 18:12 Reaguje na Filip Kondapaneni
Ano, vypadá to tak.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.7.2022 10:27 Reaguje na Filip Kondapaneni
Osobně bych se obával montérů amatérů, kteří na zádech vynášeli
na jeden dům panely po žebříku na zádech a jeden druhého se ptali
jak to zapojit a kdy dorazí technik to připojit k měniči a síti.
Nevím, co si o takové firmě myslet, ale to je jako postavit dům
bez znalosti statiky a pak čekat na schválení statikem. Ty firmy
se množí jako houby po dešti a pochybuji o jejich praktických
zkušenostech. Každopádně doporučuji dobrou pojistku baráku, až
na něm vzplane fotovoltaika nainstalována poloprofesionály jako
oni.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.7.2022 11:51 Reaguje na Břetislav Machaček
To dělá naše zbytnělé vysoké školství. Kdekdo s IQ nad 95 si dnes vysedí diplom na vysoké škole, s takovým IQ logicky nějaké nenáročné obory a potom se živí jako nějaký aktivista, personalista, manažer nějaké firmy nabízející nějaké ušušněné služby atd. Tedy prací, na kterou diplom defakto nepotřebuje, ale s diplomem dostává o něco víc peněz.
Na vynášení a montáž Fv panelů pak zbývají lidi s IQ pod 95 a ti logicky něčeho takového jako samostatnou instalaci panelů nebo tepelného čerpadla nezvládnou.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

24.7.2022 11:45 Reaguje na Filip Kondapaneni
Taky bych to tak viděl.
Odpovědět
VK

Vaclav Kral

26.7.2022 16:26
Nemecku snad stačí zprovoznit NordStream2 jestli plyn fakt potřebují a jestli jsou schopni ze nej platit trochu větší cenu.
Putin určitě by mohl dostat cenu za ekologii a rozvoj obnovitelných zdroju, stačí priskrtit kohoutek a lidi se bojí ze zmrznou.
Nemci za války v době nouze taky vymysleli spoustu vynalezu a zlepšováků který posunuly lidstvo dopředu ( gasifikace pevnych paliv na CO/h2/ch4 mix pro motory, synteticka nafta a benzin z uhlí), rajetovy motory atp.
Každá válka posune lidstvo kupredu. Kdo nezmrzne a nechcipne tak prezije a pouci z minulosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.7.2022 18:45 Reaguje na Vaclav Kral
Evropa se poučí v jednom, v tom nejdůležitějším: NIKDY nevěř Rusovi, NIKDY s ním neobchoduj a nesepisuj žádné smlouvy, jak ho uvidíš, vypal mu jednu mezi rohy...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist