Petr Holub: Je Green Deal příčinou, nebo řešením zvyšování cen energie?
Mé postřehy k tomu:
Nejsem analytik pro trh s komoditami. Ale shoda je, že nastal souběh několika událostí na trhu. LNG tankery obeplouvají Evropu do jihovýchodní Asie, odklon od uhlí (nejen v EU) tlačí cenu plynu, a do toho Putin přiškrtil kohoutky, aby zatlačil na Nord Stream 2. Podrobně třeba tady.
Zvyšování energetické účinnosti a místní výroba z obnovitelných zdrojů tlak na cenu energie naopak snižuje a zvyšuje odolnost vůči volatilitě trhu. To je základní ekonomická závislost. Kdo už nějaké opatření provedl, je na tom lépe.
Ambrose Evans-Pritchard nails it in the @Telegraph: Europe's gas prices are surging because Putin is playing hardball on Nord Stream 2. The solution is to get off gas. "This is a fossil fuel shock. Net zero is the solution and not the problem. The government must hold its nerve." pic.twitter.com/c8hyzRkte3
— Michael Liebreich (@MLiebreich) September 18, 2021
Rodiče v roce 2011 platili za vytápění a teplou vodu 60 tisíc ročně, dnes by to bylo víc. Investice do kvalitní renovace na téměř pasivní standard snížila dnešní platby na 8 tisíc ročně. Teď je jim trochu jedno, jestli se cena zvedne o 20 %, nebo o 50 %.
#EE1st tedy může pomoct. Co to vlastně znamená? Podívat se, jestli nemůžu snížit spotřebu, než budu modernizovat zdroj. Na úrovni jedné budovy, na úrovni města, na úrovni státu.
The current events in the gas and elec market set me thinking about energy security again, energy efficiency really should be seen as an energy security policy - security against disruption by bad actors as well as security against price volatility.
— Dr Steve Fawkes (@DrSteveFawkes) September 25, 2021
Třeba investice do nových teplárenských zdrojů z Modernizačního fondu by tedy měly být podmíněny analýzou scénářů budoucí spotřeby a její hustoty pro danou lokalitu. Nevyplatí se budovy kvalitně zrenovovat a soustavu decentralizovat?
Pro sociálně slabé by pak měla být možnost získat investiční složku sociálních dávek. Pokud by MPSV této skupině pomohlo připravit projekt, získat dotaci z programu Nová zelená úsporám a tu navýšilo, tak by si ušetřilo budoucí měsíční dávky.
Nárůst ceny na trzích se neprojeví domácnostem hned. Většina z nich má cenu zafixovanou. Některým bude třeba krátkodobě vypomoci, ale dlouhodobým řešením je přesun od volatilních cen fosilních paliv ke snižování spotřeby a místním OZE.
Navíc jde o převod prostředků z provozních výdajů, které odplynou z ekonomiky rychle pryč, do investic, které zvyšují hodnotu třeba budov a mají výrazné multiplikační efekty na makroekonomické veličiny.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (145)
karel krasensky
1.10.2021 16:25Viktor Šedivý
1.10.2021 16:30Asi budou i jiné, dominantní činitel je ale jasný.
Petr Blažek
1.10.2021 17:47Pavel Hanzl
2.10.2021 13:57 Reaguje na Petr BlažekJaderka sice taky potřebuje stálou a drahou údržbu, čím je starší, tím dražší, ale jednou je potřeba ji vypnout a zlikvidovat. A to je největší problém, protože milióny tun betonu atd. atd. a hlavně reaktor se nedá zlikvidovat snad vůbec. Jen zakopat a staletí hlídat.
Viktor Šedivý
2.10.2021 14:04 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
2.10.2021 17:52 Reaguje na Pavel HanzlÚdajné miliony tun betonu jsou další naprostý nesmysl, na jeden GW reaktor se spotřebuje zhruba 75 tisíc m3 betonu, tedy žádné miliony tun, jak tvrdí tento "expert".
Další naprostý nesmysl je tvrzení, že se reaktor musí zakopat a staletí hlídat. Nic takového opět není pravda.
Pavel Hanzl
2.10.2021 19:38 Reaguje na Emil NovákU fve záleží, jak je zapojená (projektovaná), u malých instalací se string dělá i tak, že nevadí, když vypadne část panelu, zbytek jede v sérii dál. Samozřejmě se mění celý.
Milióny tun betonu jsem asi přehnal, ale zajímalo by mě, jak se teda likviduje (o recyklaci není řeč) jaderný reaktor.
Emil Novák
2.10.2021 20:22 Reaguje na Pavel Hanzl2) Když vypadne "část panelu", tak právě klesne výkon celého stringu. Takže zrovna tak není možné navyšovat výkon tím, že vyměním jeden panel ze stringu za "modernější a účinější".
3) Takže jako obvykle něco plácnete, a když vám to někdo vyvrátí, tak napíšete, že by vás zajímalo, jak je to doopravdy. Tak proboha neplácejte nesmysly, když o tom ve skutečnosti vůbec nic nevíte.
Pavel Hanzl
3.10.2021 08:06 Reaguje na Emil NovákSamozřejmě jsou velké fve zapojované úplně jinak, ale možnost postupné výměny tam bude taky.
Pavel Hanzl
3.10.2021 08:08 Reaguje na Emil NovákPavel Hanzl
3.10.2021 08:11 Reaguje na Pavel HanzlKolik by stálo zlikvidování celé JE a počítají se tyhle náklady do její ceny?
Kolik má stát to trvalé úložiště vyhořelého paliva a proč ještě nejedou množivé? reaktory, které ho dokážou pálit?
Emil Novák
3.10.2021 11:28 Reaguje na Pavel Hanzl2) "Studie pro Jadernou elektrárnu Dukovany z roku
2018 a pro Jadernou elektrárnu Temelín z roku 2014 předpokládají, že náklady na vyřazení těchto elektráren z provozu dosáhnou výše 28,6 mld. Kč a 18,4 mld. Kč. Prostředky rezervy vytvářené podle atomového zákona jsou ukládány na vázaných bankovních účtech.". Ke konci roku 2018 bylo na těchto účtech cca 24 miliard Kč.
https://www.cez.cz/edee/content/file-s/pro-investory/informacni-povinnost-emitenta/2019-03/2018-kuz-skc_cz_j1jiy99i.pdf
Tyto náklady se pochopitelně nepočítají do stavebních nákladů elektrárny, ale počítají se do ceny elektřiny z těchto elektráren. Vzhledem k množství vyrobené elektřiny v těchto elektrárnách jsou to ale řádově jednotky haléřů na kWh.
3) Výstavba trvalého úložiště má stát zhruba 30 miliard Kč, přičemž tato částka je už teď nashromážděná na jaderném účtu. Víc než výstavba ale bude nejspíš stát provoz tohoto úložiště, cena provozu záleží na době, po jakou bude úložiště v provozu a bude přijímat radioaktivní odpad. Počítá se minimálně se stoletým provozem. V provozu bude pravděpodobně do doby, dokud bude radioaktivní odpad pro toto úložiště vznikat.
4) Množivé reaktory v provozu jsou zatím jen dva v Rusku, které spolu s Čínou jako jediné na uzavření palivového cyklu reálně pracuje. Pro Evropu i USA rozvoj pokročilých jaderných reaktorů ani uzavření palivového cyklu dlouho nepředstavoval prioritu, proto tu vývoj v tomto směru dost zaostává. Z finančního hlediska je stále levnější použít přírodní uran, než přepracovávat vyhořelé palivo.
Pavel Hanzl
4.10.2021 07:42 Reaguje na Emil NovákMajka Kletečková
3.10.2021 18:26 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
3.10.2021 18:39 Reaguje na Majka Kletečková1) Okamžitá demontáž (OD)- bez ochranného uzavření, kdy vyřazovací činnosti budou probíhat kontinuálně bez časové prodlevy.
2) Postupné vyřazování (OUR nebo OUO)- s ochranným uzavřením, kdy vyřazovací činnosti budou probíhat přerušovaně, a mezi jednotlivými etapami
může být časová prodleva – 20 až 30 let.
Zde máte prezentaci včetně plánovaného harmonogramu pro Dukovany, pro Temelín bude existovat podobný, viz str. 7:
https://www.jadernedny.cz/data/folders/Huptych_prezentace-f53.pdf
Jaroslav Studnička
3.10.2021 08:48 Reaguje na Pavel HanzlO nějakým zájmu o poznání ve vašem případě není vidu.
Daniel Višňovský
2.10.2021 18:12 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://echo24.cz/a/SndSx/svetu-hrozi-dalsi-ekonomicky-sok-co-vsechno-zdrazi-kvuli-extremnim-cenam-kremiku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=614620&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=Oy2QVrFMcQ5-202110021604&dop_id=13704686
Mám pro Vás skvělýá businee plán....běžte těm čínanům vysvětlit, že tu elektřinu potřebnou pro výrobu těch FV panelů mohou vyrobit těmi FV panely :)
Karel Ploranský
3.10.2021 20:28 Reaguje na Pavel HanzlPokud hledáte perspektivní zaměstnání, nechte se vyškolit na technika údržby FVE - v Německu se o vás poperou.
Že FVE může fungovat neomezeně, je blábol. Pokud ji budu průběžně regenerovat výměnou komponent, tak to po čase už je JINÁ elektrárna. Ostatně měnit lze jen některé komponenty a jen za splnění určitých podmínek. A jen dokud lze vůbec zajistit kompatibilitu těch nových prvků s těmi starými.
Hromady materiálu spotřebovaného těmi postupnými výměnami utěšeně poroste a poroste...
Miliony tun to samozřejmě nebudou, protože "miliony tun", to jste fakt HODNĚ přestřelil. To o dva až tři řády překračuje i údaj, který platí pro jadernou elektrárnu.
Už to nehulte, pane Hanzle! Děláte pak ze sebe Kašpara.
Miroslav Vinkler
1.10.2021 18:21-------------------------------------------------------
HRUBKA
Dál jsem to nečetl, neboť vyjde-li se ze zjevně chybného předpokladu lze obdržet pouze nesprávný výsledek.
Hrubice spočívá v tom, že autor vynechal distribuční přenosovou soustavu, která musí být velmi nákladně upravována a tyto náklady jsou automaticky regulátorem promítnuty do ceny energie. Troufám si odhadnout , že jde cca o 30% ceny pro koncového spotřebitele.
Pavel Hanzl
1.10.2021 20:31 Reaguje na Miroslav VinklerEmil Novák
1.10.2021 22:03 Reaguje na Pavel HanzlVe skutečnosti jsou samozřejmě centrální zdroje potřeba tak jako tak, takže distribuční soustavě to nijak neuleví, naopak musí být distribuční soustava s místní výrobou plná "chytrých" prvků a musí umět fungovat obousměrně, obojí její složitost pochopitelně naopak zvyšuje.
Pavel Hanzl
2.10.2021 10:22 Reaguje na Emil NovákA jak zálohuji výpadek (třeba i plánovaný) takového mastodonta?
Emil Novák
2.10.2021 16:15 Reaguje na Pavel HanzlPlánovaný výpadek se nijak nezálohuje, není proč ho zálohovat. Jeho výrobu v době výpadku nikdo nenakoupil, tak ji ani nemůže nikdo chtít spotřebovat.
Pavel Hanzl
2.10.2021 19:47 Reaguje na Emil Novák"Jediný mohutný zdroj se vůbec do distribuční soustavy nepřipojuje",
tak jak se to dělá, ay měli všichni z něho elektřinu??
Plánovaný výpadek fve (přes noc, v zimě) není nutno zálohovat, protože jej nikdo nekoupil. Zvláštní.
Když Dukovany dělají třeba 15% naší spotřeby a Temelín dalších 15%, tak je můžu plánovitě odstavit a nic se neděje. Fakt se poddám....
Emil Novák
2.10.2021 20:46 Reaguje na Pavel Hanzl2) Záloha se drží za neplánované výpadky výroby, která je již zobchodovaná. Za nezobchodované výpadky ze žádná záloha skutečně nedrží, ale obávám se, že i toto na vás bude příliš složité na pochopení.
3) Plánované odstávky v Dukovanech a Temelíně se pravidelně střídají, takže většinu roku je vždy odstavený právě jeden blok. Na jaře a v létě, kdy je spotřeba nižší, se odstavují větší bloky v Temelíně. A i kdyby to bylo jinak, ve chvíli kdy z trhu zmizí jeden blok jaderné elektrárny, jeho místo obsadí jiné zdroje s vyššími náklady, které kvůli svým vysokým nákladům vyráběly méně nebo vůbec. Proto se nic neděje.
Pavel Hanzl
3.10.2021 08:00 Reaguje na Emil Novákad 2)To by mě zajímalo: Elektrárna dodává fabrice a ta "zobchodovává" stále stejný objem. V okamžiku, kdy ještě není "zobchodované" další období, elektrárna se může vypnout a fabriku poslat do dupy. Fakticky to tak funguje??
ad ) Takže se s plným výkonem našich JE nepočítá, pokud jedou všechny, můžeme prodávat do zahraničí?
Co jsou ty "jiné zdroje s vyššími náklady", které okamžitě nastupují a nejedou normálně vůbec?
Ještě jste nanapsal, jak se likviduje jaderný reaktor. Děkuji předem.
Emil Novák
3.10.2021 10:53 Reaguje na Pavel HanzlAd 2) Že to tak funguje jste si vymyslel vy sám, já jsem nic takového nepsal. Ta "fabrika" buď po dobu odstávky nakoupí jinde, nebo ten výrobce vyrobí jinde, nebo po dobu odstávky přeprodá "fabrice" elektřinu od jiného výrobce.
Ad 3) Nevím co na tom pořád nechápete. Termíny odstávek jsou naplánované dlouho dopředu, takže je možné i dlouho dopředu naplánovat, kolik elektřiny se v jakém období vyrobí a stejné množství elektřiny v daném období se i prodá. Když jsou náhodou v provozu všechny bloky současně jako třeba teď, prodá prostě ČEZ elektřiny z jádra víc. Jiné zdroje s vyššími náklady jsou typicky uhelné nebo plynové elektrárny.
Jaderný reaktor se obvykle likviduje tak, že se vyzvedne z šachty reaktoru, rozřeže na kusy a uloží do úložiště středně aktivního odpadu.
Pavel Hanzl
4.10.2021 07:50 Reaguje na Emil NovákJaderný reaktor se rozřeže a zakope a hlídá. To jsem přece psal. Roztavit a udělat z něho něco jiného nejde.
Jinak děkuji za vyčerpávající odpovědi.
Emil Novák
4.10.2021 08:19 Reaguje na Pavel HanzlŽe se jaderný reaktor zakope a hlídá jste psal, ale pravda to není. Vy totiž zjevně nedokážete pochopit rozdíl mezi vysoce aktivním vyhořelým palivem a tlakovou nádobou reaktoru, která má sice aktivitu vyšší než přirozené pozadí, ale nesrovnatelně nižší než vyhořelé palivo. Takže ji není potřeba zakopávat, stačí uskladnit a počkat, až ta aktivita klesne na úroveň přirozeného pozadí. Pak se klidně můře roztavit a použít na něco jiného.
Pavel Hanzl
6.10.2021 20:02 Reaguje na Emil NovákTomu se přece říká záloha.
Čekat až radioktivita reaktoru klesne na hodnotu pozadí tvá několik set let, ne?
Pouze kdyby proběhla jaderná válka a to pozadí mohutně posílilo...
Pavel Hanzl
6.10.2021 20:03 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
6.10.2021 21:43 Reaguje na Pavel HanzlPokles na úroveň přírodního pozadí může trvat i stovky let, ale není v tomto případě kam spěchat. Ta tlaková nádoba není nikomu nebezpečná a nijak zvlášť velké místo nezabírá.
Pavel Karel
1.10.2021 21:59 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
2.10.2021 05:16 Reaguje na Pavel KarelUkažte mi laskavě kolik lokalit v ČR jede na ostrovní -lokální provoz! Ani jedna!
V okamžiku, kdy jste galvanicky napojen na distribuční soustavu jste její součástí. Ale některé zelené mozky to nebere.
Tak až zase budete blouznit, podívejte se na své vyúčtování za elektřinu a podívejte se na cenu správné kolonky .
Daniel Višňovský
3.10.2021 11:45 Reaguje na Pavel KarelKatka Pazderů
1.10.2021 19:58I mě je vlastně jedno, jaká je cena el. energie. Dům je zateplený do pasivního standardu, náklady na provoz včetně vody a vytápění někde okolo 15 tisíc za rok. Něco to stálo, ale protože jsem tu změnu provedla včas, byla vlastně levná, v porovnání se současnými cenami.
A každý, kdo ty změny na svém domě a ve svém stylu života udělá hned teď, v budoucnu rozhodně ušetří.
U přizpůsobení se klimatické změně je zřejmé, že se začít mělo už dávno. Jenže nebyla chuť, nebyla vůle, prostě jsme byli líní si zvolit vedení, které by toto přizpůsobení naší civilizace nadcházejícím událostem mělo ve volebním programu.
Jiří Svoboda
1.10.2021 20:54 Reaguje na Katka PazderůProč vy Zelení neřvete!?!?
Viktor Šedivý
1.10.2021 21:05 Reaguje na Katka PazderůCo je ale horší, ceny energií se projeví ve všem, naprosto v každém zboží i službě. To Vám bude vadit víc. A co je ještě horší - důsledkem je ztráta konkurenceschopnosti čehokoli od nás na světových trzích. A to je něco co připomíná ekonomickou smrt.
Karel Ploranský
3.10.2021 22:30 Reaguje na Viktor ŠedivýCož je smutná pravda.
Zaslepení apoštolové šťastné budoucnosti bez uhlí, bez nafty, bez benzinu , bez hovězího atd. to ale jaksi neberou v úvahu.
Všem doporučuji článek "Když eurolumíci vyrazí k moři" v sobotní Mladé frontě DNES. Historik pan Vondruška tam velmi trefně vystihl, do jaké oprátky strkáme nadšeně hlavy.
Není energetik - ale myslí mu to a do problému který přináší potřeba čelit oteplování klimatu vidí vlastně lépe než většina z těch, kteří mají v rukou výkonnou moc a rozhodují o řešeních. Prtotože se nad ním zamýšlí S NADHLEDEM.
Ten článek pana Vondrušky by se měl každý politik povinně naučit nazpaměť a každý bruselský úředník by ho měl stokrát opsat a vyvěsit ve své kanceláři...
Daniel Višňovský
2.10.2021 18:17 Reaguje na Katka PazderůDaniel Višňovský
3.10.2021 11:49 Reaguje na Katka PazderůPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Pavel Hanzl
1.10.2021 20:44Pavel Karel
1.10.2021 21:48 Reaguje na Pavel HanzlJaroslav Studnička
1.10.2021 21:52 Reaguje na Pavel KarelViktor Šedivý
1.10.2021 23:24 Reaguje na Pavel KarelJaroslav Studnička
2.10.2021 10:37 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.10.2021 10:41 Reaguje na Jaroslav Studnička"To, že si Putin díky plynovodům do Asie už může pohodlně vybrat, ......." Jak dycky.
Jaroslav Studnička
2.10.2021 11:29 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.10.2021 12:55 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
2.10.2021 17:00 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.irozhlas.cz/ekonomika/plynovod-zasoby-plyn-rusko-cina_1912021047_aur
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rusko-a-cina-ukazaly-silu-sibire-plynovod-stal-13-bilionu-korun-83818
https://zahranicni.hn.cz/c1-66687390-cina-a-rusko-zahajili-provoz-plynovodu-sila-sibire-putin-tak-podle-expertu-snizuje-svou-zavislost-na-zapadu
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/sila-sibire-plynovod-cina-turecko-putin-obchodni-valka.A191202_145418_eko-zahranicni_fih
Pavel Hanzl
3.10.2021 07:48 Reaguje na Jaroslav StudničkaA jak dlouho to vůbec bude platit?
Sibiř byla přece vždy Čínská (jako Krym Ruský) a žije tam daleko víc Číňanů než Rusů (jak nám nakecávají, že Rusů na Krymu).
Jaroslav Studnička
3.10.2021 08:51 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.10.2021 13:10 Reaguje naNavíc je to úplně jiný plyn, z Dálného Východu by ho k nám nedostal nikdo ani omylem.
Na Sibiři už bačují Číňani zcela neomezeně, žije jich tam už asi 10x tolik, co Rusů.
Jak dlouho budou ještě platit Putinovi výpalné za to, co si tam těží??
Kdy si tam udělají tzv. "krymské referendum" a oficiálně se celá Sibiř připojí k Číně??
Toho se Puťka bojí jak čert kříže a proto se snaží expandovat do Evropy, někdo Rusa živit přece musí.
Pavel Hanzl
2.10.2021 10:38 Reaguje na Pavel KarelKarel Ploranský
3.10.2021 22:34 Reaguje na Pavel KarelTo zřejmě mají větší reálnou moc než celá ta bruselská banda...
Pavel Hanzl
2.10.2021 10:25 Reaguje naDaniel Višňovský
2.10.2021 18:19 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.10.2021 20:10 Reaguje na Daniel VišňovskýDaniel Višňovský
3.10.2021 10:39 Reaguje na Pavel HanzlKarel Ploranský
3.10.2021 22:38 Reaguje na Daniel VišňovskýPrávě mi je montují, takže za ten údaj ručím. Nevycucal jsem si ho z prstu, na to tu máme jiného experta...
Pavel Hanzl
4.10.2021 07:53 Reaguje na Karel PloranskýEmil Novák
4.10.2021 08:27 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
4.10.2021 21:49 Reaguje na Emil NovákDaniel Višňovský
3.10.2021 16:22 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
2.10.2021 18:18 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://echo24.cz/a/SndSx/svetu-hrozi-dalsi-ekonomicky-sok-co-vsechno-zdrazi-kvuli-extremnim-cenam-kremiku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=614620&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=Oy2QVrFMcQ5-202110021604&dop_id=13704686
Miroslav Vinkler
2.10.2021 05:35 Reaguje naPak jsou tady ovšem týpci jako pan Hanzl, kteří básní o čisté a levné energii , které je víc jak dost, stačí jen natáhnout ruku.
A jenom zlí ropáci a uhláci jim v tom brání.
S takovým dětinským nazíráním na svět nemůžete postavit ani Lego, bohužel zcela stejně je na tom Evropská komise, kde není ani jeden odborník na energetiku a jde skutečně o skupinu bloudů.
V otázce propagace a prosazování OZE v rámci tzv. dekarbonizace společnosti jsme se vrátili do dob socialismu a marxistů.
Ti chtěli během pár roků vybudovat beztřídní společnost podle hesla "každému podle jeho potřeb", což lze nahradit dnešním "Každému pouze elektřinu z OZE".
Lidská společnost je neuvěřitelně složitý dynamický systém včetně materiálových a energetických toků.
To , co se dnes předvádí svědčí o zcela zásadním nepochopení stavu věcí a podle toho taky dopadneme. Špatně. Ale p.Hanzlovi a spol. to vadit nebude, je bude hřát víra.
Pavel Hanzl
2.10.2021 10:36 Reaguje na Miroslav VinklerKdo kdy psal o "natáhnutí ruky"?? Já píšu stále, že ta cesta je těžká a hrbolatá.
Evropská komise je banda bloudů, jen vy jste letadlo. proč jim teda neděláte poradce??
Zkuste dát nějaký link, kdy někdo píše o "pár letech"!!
Celé je to o bezuhlíku v roce 2050, to máte za TŘICET !! let!! A kde máte co o "každému podle potřeb"???
Vy jste ze zapíchl v našem bolševismu a dál už cokoliv pochopit vám prostě nejde.
Daniel Višňovský
2.10.2021 18:22 Reaguje na Pavel HanzlMiroslav Vinkler
2.10.2021 06:17"Rychlejší zavádění obnovitelných energií, jako je vítr a sluneční energie, je nejlepší reakcí na nedávné výkyvy cen plynu a energie, uvedl ve středu (29. září) představitel EU a zopakoval dřívější prohlášení Evropské komise."
Tak jsem si dohledal toho představitele EU , jde o Łukasze Kolińskeho, který je vedoucím oddělení pro ekonomickou analýzu a finanční nástroje na Generálním ředitelství pro energii Evropské komise.
A jeho odbornost ?
Pracoval také pro svého předchůdce-pana Hermana Van Rompuye-poradce při jednáních o klimatickém a energetickém rámci do roku 2030 a o rozpočtu EU na období 2014–2020.
-------------
Je to k pláči , tihle kravaťáci ,kteří o energetice neví zbla, nás vedou jak ovce na porážku a někteří jsou ještě z toho nadšení.
Kriste pane , kam jsme se to dostali.
Pavel Hanzl
2.10.2021 10:28 Reaguje na Miroslav VinklerJak by se teda měla Evropa vyvarovat dalšímu vydírání Ruska přes plyn, případně ropu? Můžou Rusi zablokovat vítr a Slunce?
Miroslav Vinkler
2.10.2021 10:57 Reaguje na Pavel HanzlTady máte článek z https://www.euractiv.com/ , což je kazatelna EU a výslovně si přečtěte článek !Zelený dopis ! , což je jakýsi komentář k současným cenovým turbulencím energií.
Cituji větu " Nemůžeme Rusku vyčítat, že hraje podle liberalizačních pravidel, která zavedla sama EU. (A také se divíme, kde je americký tolik propagovaný „ plyn svobody “, když ho nejvíce potřebujeme.)...
Na rozdíl od vás vyvozuji své závěry z objektivních a relevantních informací, zde přímo z Bruselu.
Pavel Hanzl
2.10.2021 13:00 Reaguje na Miroslav VinklerTa pomoc OZE nanastane dnes, do 18.00 hod.
Ten člověk píše o směru vývoje, o cestě, která vede k nezávislosti na Ruskému carismu. Při dnešní zkušenosti i rychlosti budování OZE taková krize třeba za 3 nebo 5 let už nenastane.
Karel Ploranský
3.10.2021 22:46 Reaguje na Pavel HanzlV tom bych viděl lepší variantu - jenže proti tomu právě vy velice plamenně brojíte.
Bohužel je to tak, že když tady máme ten náš geniální Green Deal, tak jedním z jeho prvních výsledků bude, že nás Rusové budou moci vydírat V KAŽDÉM PŘÍPADĚ. Budou-li ovšem chtít.
protože OZE nikdy nebudou a nemohou být ničím víc než DOPLŇKEM solidních zdrojů s trvalým a spolehlivým výkonem za každého počasí. Takže OZE ano, ale JENOM OZE, to ani náhodou.
Pavel Hanzl
3.10.2021 23:18 Reaguje na Karel PloranskýV Paksu se snad ještě ani nekoplo a Orbán lízá Putinovi podrážky celek usilovně.
Pavel Hanzl
2.10.2021 10:29 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
2.10.2021 10:52 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.10.2021 13:01 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
2.10.2021 15:54 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
2.10.2021 19:57 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
2.10.2021 14:00Miroslav Vinkler
2.10.2021 15:52 Reaguje na Pavel HanzlVy si už ani nepamatuje jak vypadala volba předsedy EK a vlastně jak se dělá politika v EU je mimo vaši pozornost.
Pokud je někdo mešuge tak je prostě takový a nelze vyčítat nestrannému pozorovateli jeho názor.
Pavel Hanzl
2.10.2021 20:05 Reaguje na Miroslav VinklerPokud by byla neschopná, tak PROČ by ji volili do vedení EU?
Politika EU se dělá úplně stejně, jako každá jiná normální politika, ale nám se předkládají jen vybrané cypoviny. Buď reálné chyby nebo nedokonalosti, přehmaty i jednání šáhlých jedinců (jen u nás se stačí podívat na Orangutana Flákance), je to prostě demokratická instituce a démos je lid.
Vy milujete konspirační teorie, což jsou pitomosti úplně všechny.
Miroslav Vinkler
3.10.2021 05:08 Reaguje na Pavel HanzlUršula je doslova tajtrlík, který dělá to, co se jí řekne.
A do vedení byla zvolena právě proto, že to není osobnost, typ vůdce, který by dokázal vést ostatní.
Nemáte absolutně přehled jak to v Bruselu chodí.
Pavel Hanzl
3.10.2021 07:31 Reaguje na Miroslav VinklerJejí politická kariéra vůbec nenaznačuje nic o nějakém tajtrdlíkovi (to naši špinavci udělají ze všech schopných politiků EU), ale systém "Vůdce, který by dokázal věst ostatní" v EU skutečně nefunguje, po tragických zkušenosti z nacistického Německa tam funguje demokratické kolektivní rozhodování.
V Bruselu to chodí tak, že je celé vedení totálně zkorumpované, rozhodují zelení lobbysti, vládne tam teror proti občanům a nepohodlní jedinci jsou věšeni na vlajkové sloupky před budovou EP, nám se na fotkách upravují na vlajky členských zemí.
Taky jsem dostal svodku z Kremlu.
Karel Ploranský
3.10.2021 22:53 Reaguje na Pavel HanzlPodle naprosto jednotného názoru německých občanů byla paní Ursula naprosto nejhorším ministrem obrany, kterého SRN od války měla.
Nejen to. Zamotala se do velmi špinavého skandálu, a pro německé mocipány bylo nejlepším řešením dostat ji někam kde bude ve vatě, ale bude mimo jurisdikci německých soudů. Protože velmi pravděpodobně na leckoho lecos ví.
Pavel Hanzl
3.10.2021 23:12 Reaguje na Karel PloranskýSoudruzi z Kremlu tvrdí, že podle naprosto jednotného názoru německých občanů......atd. atd. atd. pak je to už všechno správně.
Jen tam nesedí zcela evidentní nesmysl. V Německu NIKDY neexistoval nějaký jednotný názor na nic od doby Ády Hitlerojc. To jasně ukazuje na ten Kreml, tam je to jednotné vždy.
Pavel Hanzl
3.10.2021 23:15 Reaguje na Karel PloranskýBohužel, hloupí čecháčkové tomu většinou věří.......
Viktor Šedivý
3.10.2021 23:54 Reaguje na Pavel HanzlProtože "dotace", to není nic než úplatky politikům, kteří se touto cestou dostávají k penězům, které by za normálních podmínek rovnou z rozpočtů vlastních zemí nemohli tak snadno čerpat.
A je to droga, na kterou si všichni zvyknou a děsí se možnosti, že by jim hrozila abstinence.
Pavel Hanzl
4.10.2021 07:58 Reaguje na Viktor ŠedivýDemokracie je celá postavena na korupci (podívejte se na Babiše), jediný lidsky přijatý a progresivní systém je tvrdá diktatura.Stačí se podívat jak nám prosperuje Severní Korea, Rusko, Venezuela, Kuba, Nigérie nebo despocie Muslimské, pokud nemají ropu.
Voni sou hlava, pane vachmajstr...
Daniel Višňovský
4.10.2021 21:52 Reaguje na Pavel HanzlDaniel Višňovský
2.10.2021 18:24 Reaguje na Pavel HanzlMiroslav Vinkler
2.10.2021 17:15Skupina ČEZ dodává elektřinu vyrobenou v jejích elektrárnách. K poslednímu červnu tohoto roku měl ČEZ prodáno 75 procent předpokládané produkce elektřiny roku 2022 v průměrné ceně 51 eur za megawatthodinu. Tržní cena k dnešnímu dni (1. října, pozn. red.) je téměř 140 eur za megawatthodinu. Jedná se o silovou elektřinu, která tvoří padesát procent konečné spotřebitelské ceny elektřiny.
Jaký je hlavní důvod nynějšího zdražování elektřiny? Jsou to rostoucí ceny emisních povolenek?
Emisní povolenky to celé začaly. Kvůli jejich vysokým cenám byl meziročně nárůst ceny elektřiny asi 20 eur. V posledních měsících jsou ale tím hlavním důvodem rostoucí ceny plynu a uhlí. Ta cena se vytvoří v Německu na základě energetické politiky.
(zde: https://echo24.cz/a/SW5Nc/ceny-elektriny-porostou-jeste-nekolik-let-vlada-je-proti-tomu-bezmocna-rika-analytik-snobr?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=614620&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=WpiCZPpryD3-202110021435&dop_id=13710077 )
-------------------------
A tak si myslím, že jsme doma. Ano, G.D. je hlavní příčinou cenové exploze energií.
Daniel Višňovský
2.10.2021 18:26 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
3.10.2021 07:39 Reaguje na Miroslav VinklerTady jste konečně přiznal, že příčinou zdražování je fosilní uhlík a ne OZE. Jen tak dál, třeba to někdy pochopíte celé.
Miroslav Vinkler
3.10.2021 19:37 Reaguje na Pavel HanzlRichard Vacek
2.10.2021 18:15Pavel Hanzl
2.10.2021 20:06 Reaguje na Richard VacekMiroslav Vinkler
2.10.2021 20:39 Reaguje na Pavel HanzlPane Hanzle ,velká novina, Norsko bylo vždy zelené, dokonce i před gryndýlem, ale o to jste se tehdy nezajímal.
A ta elektřina za pusu je 5.40 CZK/kWh .
Tolik ke kvalitě vašich informací na Ekolistu.
Pavel Hanzl
3.10.2021 07:35 Reaguje na Miroslav Vinkler"Tedy více OZE = více na faktuře".
A v Norsku s více než 93.4% OZE je na faktuře daleko méně, než v uhelných zemích (podle vás).
Miroslav Vinkler
3.10.2021 08:25 Reaguje na Pavel HanzlNorsko dlouhodobě má k dispozici hydro - elektřinu, a to daleko před gryndýlem.
Pan Vacek měl na mysli země, které nově vybudovaly soustavu OZE , typicky Dánsko a Německo. A ty mají skutečně nejvyšší platby za elektřinu pro koncové zákazníky.
Pavel Hanzl
3.10.2021 09:02 Reaguje na Miroslav VinklerTo je rozdíl od vás. Vy si vymyslíte, co si kdo má podle vás myslet a pak ho za to zkritizujete.
Miroslav Vinkler
3.10.2021 09:54 Reaguje na Pavel Hanzlenergie ?"
Tak nevytahujte Norsko, které svoji energetickou skladbu mělo dávno před G.D. a uvádějte země ,která za G.D. stojí, soustavu upravily a bohatě naplňují co napsal pan Vacek, více OZE=více na faktuře.
Pavel Hanzl
3.10.2021 19:29 Reaguje na Miroslav Vinkler"Emisní povolenky to celé začaly. Kvůli jejich vysokým cenám byl meziročně nárůst ceny elektřiny asi 20 eur. V posledních měsících jsou ale tím hlavním důvodem rostoucí ceny plynu a uhlí. "
Musím to komentovat??
Miroslav Vinkler
3.10.2021 19:36 Reaguje na Pavel HanzlBěžte brečet za ním.
Pavel Hanzl
3.10.2021 21:20 Reaguje na Miroslav VinklerDaniel Višňovský
3.10.2021 10:46 Reaguje na Miroslav VinklerKarel Ploranský
3.10.2021 22:57 Reaguje na Pavel HanzlAž tady vyčarujete ty miliony kubíků vody, která v Norsku teče dolů z vysokých hor, na které vydatně sněží, budeme na tom stejně jako Norové.
Tak šup, do práce, kouzelníku!
Pavel Hanzl
4.10.2021 08:01 Reaguje na Karel PloranskýDaniel Višňovský
3.10.2021 10:42 Reaguje na Miroslav VinklerDaniel Višňovský
3.10.2021 10:45 Reaguje na Miroslav VinklerDaniel Višňovský
3.10.2021 19:39 Reaguje na Miroslav VinklerDaniel Višňovský
3.10.2021 10:41 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.10.2021 20:16Ta odpověď přece není nijak složitá.
Co se zdražuje? Plyn a uhlí. A OZE? Ty nezdražují vůbec.
Jak řešit tenhle problém do budoucnosti? Mohutně budovat ty kapacity, které nezdražují. Je to fakt tak složité???
Miroslav Vinkler
3.10.2021 20:24 Reaguje na Pavel HanzlAlespoň se podívejte co si myslí veřejnost o OZE - viz odkaz p. Višňovského výše "cena-elektriny-jeste-vyskoci-norum-dochazi-voda-v-baterii-evropy-"
Pavel Hanzl
3.10.2021 20:35 Reaguje na Miroslav VinklerJurij Bezmenov, sovětský propagandista z 80. let
Český národ je totálně demoralizovaný.
Vy sám jste zářným případem.
Miroslav Vinkler
3.10.2021 20:48 Reaguje na Pavel HanzlČína...........27%
USA............11
Indie..........6.6
EU.............6.4
Indonésie......3.4
Rusko..........3.1
Brazílie.......2.8
Japonsko.......2.2
A teď nám vysvětlete v čem je Green Deal prospěšný pro občany EU/ČR ,když ostatní zájem nejeví.
Pavel Hanzl
3.10.2021 21:16 Reaguje na Miroslav VinklerA protože je kolébkou současné celosvětové civilizace, má nejvíce zkušeností i moudrosti a vidí dál, než ostatní.
Proto se logicky postavila do čela boje proti klimatické tragédii, protože si ji uvědomuje.
Navíc je to velmi potřebná vzpruha, motiv a cíl dalšího snažení, který Evropě chyběl.
Ovšem totálně demoralizovaná společnost česká to má totálně v paži. Nevěří ničemu (natož demokraci a svobodě), nevěří ani vlastním politkům a vědcům, nevěří ani sami sobě.
Havlovu pravdu a lásku vyhodila a zbyla jí jen lež a nenávist.
Ámen.
Karel Ploranský
3.10.2021 23:10 Reaguje na Pavel HanzlTo je dost paradox...
Tudíž zbytek světa ji myslím za moudrou nepovažuje. Tiše se pochechtává a mne si ruce blahem.
Těch žalostných pár procent z celosvětové produkce CO2, která se (MOŽNÁ) Evropě povede ušetřit za cenu drastického poklesu její dosavadní životní úrovně, to svět fakt nevytrhne.
Pavel Hanzl
4.10.2021 08:15 Reaguje na Karel PloranskýChtít nějaký link na informace jak se EU řítí je zbytečné, NIKDO nikdy nic nedal...ptám se stále dokola....
Pavel Hanzl
4.10.2021 08:21 Reaguje na Karel PloranskýČína se taky snaží (nestaví už uhláky v cizině), právě v Číně se staví největší kapacity v OZE. Jenomže jejich největší průmyslový moloch světa se možná už nedá řídit, už asi žije vlastním životem, čort znajet.
Každopádně tam je ten hlavní problém, ale to neznamená, že všichni menší špinavci (včetně ČR) padnou na krovky a prohlásí, že na vše mastí, když Čína fedruje pod kotel.
Daniel Višňovský
4.10.2021 21:54 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
3.10.2021 20:46 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.10.2021 21:17 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
3.10.2021 21:52 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
3.10.2021 23:06 Reaguje na Emil NovákMy musíme budovat VŠECHNY dostupné čisté energetické zdroje, včetně jaderných.
Jenže budujeme kulový.
Už dávno se měla ve vytěžených prostorách po uhlí budovat velké FVE (třeba Solex staví všude ve světě, ale ne u nás), už dávno se mají rozvíjet vodíkové technologie.
Taky proto, že nám na to EU dá finance.
Jenže děláme co? babišistán, doufejme, že se to za týden zlomí. Pokud ne, PánBůh s námi....
Emil Novák
3.10.2021 23:35 Reaguje na Pavel HanzlEU žádné vlastní finance nemá, takže nám dá jen ty peníze, které předtím někomu vezme, nebo nám dovolí na to utratit naše vlastní peníze, jako je tomu v případě výnosů z prodeje emisních povolenek.
Pavel Hanzl
4.10.2021 08:12 Reaguje na Emil Novákhttps://www.info.cz/zpravodajstvi/byznys/energeticka-skupina-solek-v-lonskem-roce-znekolikanasobila-sve-vynosy-trzby-dosahly-temer-649-milionu-korun
Proč ale nastaví u nás, když je to česká společnost a majitel je bratr bývalého premiéra?
Německo má už z fve asi 40 TWh ročně a nijak výrazně slunná země to není.
Jakou teda my máme možnost v čisté energii?
Nešermujte ale jádrem, to se stává legendou na úrovni Blanických rytířů.....
Miroslav Vinkler
4.10.2021 08:25 Reaguje na Pavel HanzlTak tady nekibicujte o něčem ,co vás zdaleka obchází.
Celý ústřel s OZE skončí stejně jako revoluce s biosložkami v palivech, kde se nakonec prokázala podstatně vyšší uhlíková stopa než u přímého využití fosilu.
A žádná čistá energie neexistuje, to je verš v podání eurohujerů , dál od reality než blaničtí rytíři od jádra.
Pavel Hanzl
5.10.2021 19:46 Reaguje na Miroslav VinklerDaniel Višňovský
7.10.2021 20:04 Reaguje na Pavel HanzlEmil Novák
4.10.2021 08:38 Reaguje na Pavel HanzlA vsaďte se že hned jak se tu po vzoru Německa nebo Francie zavedou kromě investičních i provozní dotace na fotovoltaiku, bude Solek stavět i u nás. Bez nich jim to tu ale logicky nedává smysl. S dotacemi se dají stavět solární elektrárny i na Špicberkách.
Pochopte už konečně, že my tu sice můžeme postavit solárních elektráren klidně desítky GW, ale jediné k čemu by to bylo dobré, je že mohou ušetřit nějaké uhlí a plyn v létě. Na podzim a zimu to stejně nic neřeší a ani uhlí ani plynu se tím nijak nezbavíme. Takže tu buď můžeme fňukat o Blanických rytířích a dál pálit uhlí a plyn, nebo můžeme místo vymýšlení proč to nejde začít stavět, a to uhlí a plyn skutečně plnohodnotně nahradit. Dokud to neuděláme, tak se ani jednoho nezbavíme.
Daniel Višňovský
4.10.2021 21:59 Reaguje na Emil NovákPavel Hanzl
5.10.2021 19:43 Reaguje na Emil NovákVy sám přece nejlépe víte, jak fungují energetické aukce v nirmální Evropě a jaké ceny se tam točí!!
Dotovat na 50 EUR, cha cha, to je brutální "dotace"!!!
Kolik nás stojí biopalivový tunel, kolik dotace do Agrofertu a celé vládní mafie, kolik nás stojí totálně zkorumpovaná státní správa, která není schopna vyšetřit ani otrávenou Bečvu??? Natož primitivní podvod s Čapím hnízdem!
Víte o tom, že se naše ekonomika propadá ročně o 400 MILIARD nesmyslně rozkradenými a rozházenými burešovou mafií???
Emil Novák
5.10.2021 20:06 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.10.2021 09:57 Reaguje na Emil NovákTen výkon má být 1.8 GW. Kolik má celý Temelín??
A to je jen JEDNA z řady firem.
Mám velké koňské povoznictví a vím, že automobily jsou budoucnost, tak postupně nové kupuji.
A vy mě budete chodit prudit, že auta jsou nahouby, protože jich mám málo.
Pavel Hanzl
8.10.2021 10:00 Reaguje na Emil NovákA žádné nesmyslné povolenky za 1000 eur by se nám netýkaly, mastodonta nepostavíme dřív, než za 30 let. Teplárny mohou být v té době na SMR.
Emil Novák
8.10.2021 10:11 Reaguje na Pavel HanzlKdybyste se obtěžoval si ten váš odkaz aspoň přečíst, tak byste se tam dočetl, že "Má se jednat o výrobu tzv. modrého vodíku, tedy vodíku vyrobeného ze zemního plynu při využití technologií na zachytávání a ukládání emisí CO2 (CCS).", přičemž modrý vodík je podle vědců pro klima ještě horší než zemní plyn samotný. Jen je to po biopalivech další způsob, jak obejít nastavený systém.
https://www.energylivenews.com/2021/08/12/blue-hydrogen-could-be-20-worse-for-the-climate-than-natural-gas/?__cf_chl_jschl_tk__=pmd_6t6NM.1oI.VYlEUCfJzC8c5Rs1GO_fVZbhDv8oFs7_4-1633680451-0-gqNtZGzNApCjcnBszQgR