https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petrn-holub-je-green-deal-pricinou-nebo-resenim-zvysovani-cen-energie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Holub: Je Green Deal příčinou, nebo řešením zvyšování cen energie?

1.10.2021
Foto | geralt / Pixabay
Tento týden se staly dvě věci. Vyletěly ceny obchodované energie. A Komise ohlásila doporučení pro Energy Efficiency First (#EE1st). Je druhé příčinou prvního, nebo naopak může pomoci?
 

Mé postřehy k tomu:

Nejsem analytik pro trh s komoditami. Ale shoda je, že nastal souběh několika událostí na trhu. LNG tankery obeplouvají Evropu do jihovýchodní Asie, odklon od uhlí (nejen v EU) tlačí cenu plynu, a do toho Putin přiškrtil kohoutky, aby zatlačil na Nord Stream 2. Podrobně třeba tady.

Zvyšování energetické účinnosti a místní výroba z obnovitelných zdrojů tlak na cenu energie naopak snižuje a zvyšuje odolnost vůči volatilitě trhu. To je základní ekonomická závislost. Kdo už nějaké opatření provedl, je na tom lépe.

Rodiče v roce 2011 platili za vytápění a teplou vodu 60 tisíc ročně, dnes by to bylo víc. Investice do kvalitní renovace na téměř pasivní standard snížila dnešní platby na 8 tisíc ročně. Teď je jim trochu jedno, jestli se cena zvedne o 20 %, nebo o 50 %.

Rodinný dům zrekonstruovaný skoro do pasivního standardu.
Rodinný dům zrekonstruovaný skoro do pasivního standardu.
Foto | Petr Holub

#EE1st tedy může pomoct. Co to vlastně znamená? Podívat se, jestli nemůžu snížit spotřebu, než budu modernizovat zdroj. Na úrovni jedné budovy, na úrovni města, na úrovni státu.

Třeba investice do nových teplárenských zdrojů z Modernizačního fondu by tedy měly být podmíněny analýzou scénářů budoucí spotřeby a její hustoty pro danou lokalitu. Nevyplatí se budovy kvalitně zrenovovat a soustavu decentralizovat?

Pro sociálně slabé by pak měla být možnost získat investiční složku sociálních dávek. Pokud by MPSV této skupině pomohlo připravit projekt, získat dotaci z programu Nová zelená úsporám a tu navýšilo, tak by si ušetřilo budoucí měsíční dávky.

Nárůst ceny na trzích se neprojeví domácnostem hned. Většina z nich má cenu zafixovanou. Některým bude třeba krátkodobě vypomoci, ale dlouhodobým řešením je přesun od volatilních cen fosilních paliv ke snižování spotřeby a místním OZE.

Navíc jde o převod prostředků z provozních výdajů, které odplynou z ekonomiky rychle pryč, do investic, které zvyšují hodnotu třeba budov a mají výrazné multiplikační efekty na makroekonomické veličiny.


reklama

 
foto - Holub Petr
Petr Holub
Autor je energetický expert a ředitel poradenské společnosti Budovy21.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (145)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

1.10.2021 16:25
Pokud nebudete mít peníze na zaplacení energii a bude vám zima tak se zabalte do vlajky EU.
Odpovědět

Viktor Šedivý

1.10.2021 16:30
Pokud všechny bruselské plány mluví o tom, jak budeme vyrábět elektrickou energii složitěji, jak radikálně zvýšíme spotřebu plynu, je jisté, že tím vzniknou tlaky na růst cen energií.
Asi budou i jiné, dominantní činitel je ale jasný.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

1.10.2021 17:47
Nevím, kde jste přišel k poznatku, že výroba z obnovitelných zdrojů tlak na cenu snižuje. Sice se zdá, že obnovitelné zdroje nemají žádné provozní náklady, ale opak je pravdou. Do ceny této energie musíte započítat všechny investice a provozní náklady z těchto investic vyplývajících, do sítí. To znamená všechny zálohové zdroje, ať už je to elektrárna na plyn nebo akumulátor. A dále si spočítejte kolikrát to bude dražší, když životnost zdrojů OZE je poloviční, nebo dokonce třetinová oproti JE.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2021 13:57 Reaguje na Petr Blažek
Systém třeba fve je přece úplně jiný. Elektrárna potřebuje trvale nějakou údržbu a ta průběžně mění vypálené prvky za modernější a účinější, takže může fungovat prakticky neomezeně.

Jaderka sice taky potřebuje stálou a drahou údržbu, čím je starší, tím dražší, ale jednou je potřeba ji vypnout a zlikvidovat. A to je největší problém, protože milióny tun betonu atd. atd. a hlavně reaktor se nedá zlikvidovat snad vůbec. Jen zakopat a staletí hlídat.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.10.2021 14:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Zrovna "milióny tun betonu" bych moc nekritizoval - ono ho totiž zas až tolik není, třeba ve srovnáním s množstvím betonu, který je zapotřebí na stavbu větrníků.
Odpovědět
EN

Emil Novák

2.10.2021 17:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Opět naprosté nesmysly. I fotovoltaická elektrárna jednou doslouží, životnost se běžně udává 25-30 let, tedy zhruba třetina životnosti elektrárny jaderné. Za těch 30 let se celá rozebere a postaví nová, žádné vyměňování vypálených prvků za modernější a účinnější se nekoná, protože v jednom stringu nemohou mít už z principu zapojení panely různý výkon.
Údajné miliony tun betonu jsou další naprostý nesmysl, na jeden GW reaktor se spotřebuje zhruba 75 tisíc m3 betonu, tedy žádné miliony tun, jak tvrdí tento "expert".
Další naprostý nesmysl je tvrzení, že se reaktor musí zakopat a staletí hlídat. Nic takového opět není pravda.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2021 19:38 Reaguje na Emil Novák
Vy jste skutečně kouzelný, číháte jak Balů, abyste mě mohl přepadnout a zkritizovat.
U fve záleží, jak je zapojená (projektovaná), u malých instalací se string dělá i tak, že nevadí, když vypadne část panelu, zbytek jede v sérii dál. Samozřejmě se mění celý.
Milióny tun betonu jsem asi přehnal, ale zajímalo by mě, jak se teda likviduje (o recyklaci není řeč) jaderný reaktor.
Odpovědět
EN

Emil Novák

2.10.2021 20:22 Reaguje na Pavel Hanzl
1) Kouzelný jste vy, plácáte tu dennodenně od rána do večera jeden nesmysl za druhým, aniž byste se namáhal si o tom cokoliv zjišťovat. Když pak malou část těch nesmyslů vyvrátím, tak na vás podle vás "číhám". Nepište nesmysly a nebudu na vás reagovat vůbec.
2) Když vypadne "část panelu", tak právě klesne výkon celého stringu. Takže zrovna tak není možné navyšovat výkon tím, že vyměním jeden panel ze stringu za "modernější a účinější".
3) Takže jako obvykle něco plácnete, a když vám to někdo vyvrátí, tak napíšete, že by vás zajímalo, jak je to doopravdy. Tak proboha neplácejte nesmysly, když o tom ve skutečnosti vůbec nic nevíte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2021 08:06 Reaguje na Emil Novák
Záleží, jak si zapojíte ten string. Můžete ho udělat tak, že máte v jednom panelu stringy čtyři, v sérii více panelů taky čtyři napříč panely. Když se poškodí jakékoliv místo panelu, vypadne jen jeden string a ostatní jedou normálně.
Samozřejmě jsou velké fve zapojované úplně jinak, ale možnost postupné výměny tam bude taky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2021 08:08 Reaguje na Emil Novák
Já sem chodím nejen se vykecávat, ale taky, abych se něco dozvěděl. Na rozdíl od většiny ostatních diskutujících.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2021 08:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak se teda likviduje ten reaktor?
Kolik by stálo zlikvidování celé JE a počítají se tyhle náklady do její ceny?
Kolik má stát to trvalé úložiště vyhořelého paliva a proč ještě nejedou množivé? reaktory, které ho dokážou pálit?
Odpovědět
EN

Emil Novák

3.10.2021 11:28 Reaguje na Pavel Hanzl
1) Jak se likviduje reaktor jsem vám odpověděl pod jiným příspěvkem.
2) "Studie pro Jadernou elektrárnu Dukovany z roku
2018 a pro Jadernou elektrárnu Temelín z roku 2014 předpokládají, že náklady na vyřazení těchto elektráren z provozu dosáhnou výše 28,6 mld. Kč a 18,4 mld. Kč. Prostředky rezervy vytvářené podle atomového zákona jsou ukládány na vázaných bankovních účtech.". Ke konci roku 2018 bylo na těchto účtech cca 24 miliard Kč.
https://www.cez.cz/edee/content/file-s/pro-investory/informacni-povinnost-emitenta/2019-03/2018-kuz-skc_cz_j1jiy99i.pdf
Tyto náklady se pochopitelně nepočítají do stavebních nákladů elektrárny, ale počítají se do ceny elektřiny z těchto elektráren. Vzhledem k množství vyrobené elektřiny v těchto elektrárnách jsou to ale řádově jednotky haléřů na kWh.
3) Výstavba trvalého úložiště má stát zhruba 30 miliard Kč, přičemž tato částka je už teď nashromážděná na jaderném účtu. Víc než výstavba ale bude nejspíš stát provoz tohoto úložiště, cena provozu záleží na době, po jakou bude úložiště v provozu a bude přijímat radioaktivní odpad. Počítá se minimálně se stoletým provozem. V provozu bude pravděpodobně do doby, dokud bude radioaktivní odpad pro toto úložiště vznikat.
4) Množivé reaktory v provozu jsou zatím jen dva v Rusku, které spolu s Čínou jako jediné na uzavření palivového cyklu reálně pracuje. Pro Evropu i USA rozvoj pokročilých jaderných reaktorů ani uzavření palivového cyklu dlouho nepředstavoval prioritu, proto tu vývoj v tomto směru dost zaostává. Z finančního hlediska je stále levnější použít přírodní uran, než přepracovávat vyhořelé palivo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2021 07:42 Reaguje na Emil Novák
Děkuji, to mi stačí. Ćetl jsem jiné údaje, ale z asi horšího (bulvárního) zdroje.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.10.2021 18:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Nám občanům, co bydlíme 30 km od Temelína, bylo kompetentními lidmi řečeno, že po ukončení činnosti JE bude Temelín zalit betonem.
Odpovědět
EN

Emil Novák

3.10.2021 18:39 Reaguje na Majka Kletečková
S ničím takovým se rozhodně v současnosti nepočítá, momentálně se zvažují pouze varianty:
1) Okamžitá demontáž (OD)- bez ochranného uzavření, kdy vyřazovací činnosti budou probíhat kontinuálně bez časové prodlevy.
2) Postupné vyřazování (OUR nebo OUO)- s ochranným uzavřením, kdy vyřazovací činnosti budou probíhat přerušovaně, a mezi jednotlivými etapami
může být časová prodleva – 20 až 30 let.
Zde máte prezentaci včetně plánovaného harmonogramu pro Dukovany, pro Temelín bude existovat podobný, viz str. 7:
https://www.jadernedny.cz/data/folders/Huptych_prezentace-f53.pdf
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

3.10.2021 08:48 Reaguje na Pavel Hanzl
No, jenže se tu primárně předvádíte pouze svým trollováním.
O nějakým zájmu o poznání ve vašem případě není vidu.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 18:12 Reaguje na Pavel Hanzl
JJ, pane Hanzle, ceny FV panelů určíte poletí střemhlav dolů, když ta hlavní surovina pro tyto podražila o 300 procent, že????

https://echo24.cz/a/SndSx/svetu-hrozi-dalsi-ekonomicky-sok-co-vsechno-zdrazi-kvuli-extremnim-cenam-kremiku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=614620&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=Oy2QVrFMcQ5-202110021604&dop_id=13704686

Mám pro Vás skvělýá businee plán....běžte těm čínanům vysvětlit, že tu elektřinu potřebnou pro výrobu těch FV panelů mohou vyrobit těmi FV panely :)
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

3.10.2021 20:28 Reaguje na Pavel Hanzl
FVE opravdu potřebuje údržbu; a to tak, že nečekaně hodně. Ale ono se o tom jaksi moc nemluví....
Pokud hledáte perspektivní zaměstnání, nechte se vyškolit na technika údržby FVE - v Německu se o vás poperou.

Že FVE může fungovat neomezeně, je blábol. Pokud ji budu průběžně regenerovat výměnou komponent, tak to po čase už je JINÁ elektrárna. Ostatně měnit lze jen některé komponenty a jen za splnění určitých podmínek. A jen dokud lze vůbec zajistit kompatibilitu těch nových prvků s těmi starými.
Hromady materiálu spotřebovaného těmi postupnými výměnami utěšeně poroste a poroste...
Miliony tun to samozřejmě nebudou, protože "miliony tun", to jste fakt HODNĚ přestřelil. To o dva až tři řády překračuje i údaj, který platí pro jadernou elektrárnu.

Už to nehulte, pane Hanzle! Děláte pak ze sebe Kašpara.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.10.2021 18:21
"Zvyšování energetické účinnosti a místní výroba z obnovitelných zdrojů tlak na cenu energie naopak snižuje a zvyšuje odolnost vůči volatilitě trhu. To je základní ekonomická závislost."
-------------------------------------------------------
HRUBKA

Dál jsem to nečetl, neboť vyjde-li se ze zjevně chybného předpokladu lze obdržet pouze nesprávný výsledek.

Hrubice spočívá v tom, že autor vynechal distribuční přenosovou soustavu, která musí být velmi nákladně upravována a tyto náklady jsou automaticky regulátorem promítnuty do ceny energie. Troufám si odhadnout , že jde cca o 30% ceny pro koncového spotřebitele.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.10.2021 20:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nesmysl jak dycky. Distribuční soustavu musíte mít vždycky, s centrálními zdroji ale masivnější. Jaderku musíte taky zálohovat na plánované i neplánované odstávky. To dělají většinou mohutné uhláky.
Odpovědět
EN

Emil Novák

1.10.2021 22:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak jste přišel na takovou hloupost, že distribuční soustavu musíte mít s centrálními zdroji masivnější?
Ve skutečnosti jsou samozřejmě centrální zdroje potřeba tak jako tak, takže distribuční soustavě to nijak neuleví, naopak musí být distribuční soustava s místní výrobou plná "chytrých" prvků a musí umět fungovat obousměrně, obojí její složitost pochopitelně naopak zvyšuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2021 10:22 Reaguje na Emil Novák
Moderní soustava musí být samozřejmě chytřejší, ale pokud mám jediný mohutný zdroj na velké území, vedení z něho musí být přece jinak dimenzovované, než když mám stovku zdrojů menších.
A jak zálohuji výpadek (třeba i plánovaný) takového mastodonta?
Odpovědět
EN

Emil Novák

2.10.2021 16:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Jediný mohutný zdroj se vůbec do distribuční soustavy nepřipojuje, takže distribuční soustava musí být stejná, ať ten zdroj existuje nebo neexistuje. A je pochopitelně daleko jednodušší, levnější a na materiál méně náročné vyvést výkon z jednoho velkého zdroje než ze stovky malých zdrojů. Proto také od každého velkého zdroje vedou jedna nebo dvě linky a ne sto, že ano. Ve skutečnosti by těch malých zdrojů muselo být mnohem víc než sto, protože 2 GW děleno 100 je 20 MW a to pořád žádný malý zdroj není.
Plánovaný výpadek se nijak nezálohuje, není proč ho zálohovat. Jeho výrobu v době výpadku nikdo nenakoupil, tak ji ani nemůže nikdo chtít spotřebovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2021 19:47 Reaguje na Emil Novák
Tomu nerozumím.
"Jediný mohutný zdroj se vůbec do distribuční soustavy nepřipojuje",
tak jak se to dělá, ay měli všichni z něho elektřinu??

Plánovaný výpadek fve (přes noc, v zimě) není nutno zálohovat, protože jej nikdo nekoupil. Zvláštní.

Když Dukovany dělají třeba 15% naší spotřeby a Temelín dalších 15%, tak je můžu plánovitě odstavit a nic se neděje. Fakt se poddám....
Odpovědět
EN

Emil Novák

2.10.2021 20:46 Reaguje na Pavel Hanzl
1) Velké zdroje se připojují do přenosové soustavy, ale rozdíl mezi distribuční a přenosovou soustavou je zjevně pod vaši rozlišovací schopnost, tak se tím nevzrušujte.
2) Záloha se drží za neplánované výpadky výroby, která je již zobchodovaná. Za nezobchodované výpadky ze žádná záloha skutečně nedrží, ale obávám se, že i toto na vás bude příliš složité na pochopení.
3) Plánované odstávky v Dukovanech a Temelíně se pravidelně střídají, takže většinu roku je vždy odstavený právě jeden blok. Na jaře a v létě, kdy je spotřeba nižší, se odstavují větší bloky v Temelíně. A i kdyby to bylo jinak, ve chvíli kdy z trhu zmizí jeden blok jaderné elektrárny, jeho místo obsadí jiné zdroje s vyššími náklady, které kvůli svým vysokým nákladům vyráběly méně nebo vůbec. Proto se nic neděje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2021 08:00 Reaguje na Emil Novák
ad 1) Skutečně nerozlišuji detaily, srozumitelnost tím neutrpí.
ad 2)To by mě zajímalo: Elektrárna dodává fabrice a ta "zobchodovává" stále stejný objem. V okamžiku, kdy ještě není "zobchodované" další období, elektrárna se může vypnout a fabriku poslat do dupy. Fakticky to tak funguje??
ad ) Takže se s plným výkonem našich JE nepočítá, pokud jedou všechny, můžeme prodávat do zahraničí?
Co jsou ty "jiné zdroje s vyššími náklady", které okamžitě nastupují a nejedou normálně vůbec?

Ještě jste nanapsal, jak se likviduje jaderný reaktor. Děkuji předem.
Odpovědět
EN

Emil Novák

3.10.2021 10:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Ad 1) Hodinky jako holinky, obojí se natahuje, tak proč se trápit rozdíly, že...
Ad 2) Že to tak funguje jste si vymyslel vy sám, já jsem nic takového nepsal. Ta "fabrika" buď po dobu odstávky nakoupí jinde, nebo ten výrobce vyrobí jinde, nebo po dobu odstávky přeprodá "fabrice" elektřinu od jiného výrobce.
Ad 3) Nevím co na tom pořád nechápete. Termíny odstávek jsou naplánované dlouho dopředu, takže je možné i dlouho dopředu naplánovat, kolik elektřiny se v jakém období vyrobí a stejné množství elektřiny v daném období se i prodá. Když jsou náhodou v provozu všechny bloky současně jako třeba teď, prodá prostě ČEZ elektřiny z jádra víc. Jiné zdroje s vyššími náklady jsou typicky uhelné nebo plynové elektrárny.
Jaderný reaktor se obvykle likviduje tak, že se vyzvedne z šachty reaktoru, rozřeže na kusy a uloží do úložiště středně aktivního odpadu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2021 07:50 Reaguje na Emil Novák
Ta fabrika nakoupí elektřinu jinde, takže je nutno ten výkon zálohovat, jinak by asi neměla kde.
Jaderný reaktor se rozřeže a zakope a hlídá. To jsem přece psal. Roztavit a udělat z něho něco jiného nejde.
Jinak děkuji za vyčerpávající odpovědi.
Odpovědět
EN

Emil Novák

4.10.2021 08:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak znovu. Nejde o žádnou zálohu. Zálohy se drží na neplánované výpadky, nikoliv na předem plánované odstávky. Při plánované odstávce nahradí produkci ostatní elektrárny, které vyrobí víc než před odstávkou. Je to tak těžké pochopit?
Že se jaderný reaktor zakope a hlídá jste psal, ale pravda to není. Vy totiž zjevně nedokážete pochopit rozdíl mezi vysoce aktivním vyhořelým palivem a tlakovou nádobou reaktoru, která má sice aktivitu vyšší než přirozené pozadí, ale nesrovnatelně nižší než vyhořelé palivo. Takže ji není potřeba zakopávat, stačí uskladnit a počkat, až ta aktivita klesne na úroveň přirozeného pozadí. Pak se klidně můře roztavit a použít na něco jiného.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.10.2021 20:02 Reaguje na Emil Novák
Při plánované odstávce nahradí produkci ostatní elektrárny, které vyrobí víc než před odstávkou.

Tomu se přece říká záloha.
Čekat až radioktivita reaktoru klesne na hodnotu pozadí tvá několik set let, ne?
Pouze kdyby proběhla jaderná válka a to pozadí mohutně posílilo...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.10.2021 20:03 Reaguje na Emil Novák
Plánovaná odstávka FVE nastává každý večer a všichni tvrdí, že musí nastoupit záloha.
Odpovědět
EN

Emil Novák

6.10.2021 21:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Elektrárny které působí na trhu s elektřinou nejsou žádná záloha a pokud tomu tak někdo říká, tak to říká nepřesně. Záloha jsou elektrárny, které jsou financované mimo trh s elektřinou.
Pokles na úroveň přírodního pozadí může trvat i stovky let, ale není v tomto případě kam spěchat. Ta tlaková nádoba není nikomu nebezpečná a nijak zvlášť velké místo nezabírá.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

1.10.2021 21:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
Lokální výroba-spotřeba znamená především úsporu na distribuční soustavě. Jen "odborníci na všechno" typu p.Vinkler neví, že ztráty centralizované přenosové soustavy činí v případě elektrické energie desítky procent...
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.10.2021 05:16 Reaguje na Pavel Karel
Jsem rád, že jste mi přišel pod ruku.
Ukažte mi laskavě kolik lokalit v ČR jede na ostrovní -lokální provoz! Ani jedna!
V okamžiku, kdy jste galvanicky napojen na distribuční soustavu jste její součástí. Ale některé zelené mozky to nebere.

Tak až zase budete blouznit, podívejte se na své vyúčtování za elektřinu a podívejte se na cenu správné kolonky .
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

3.10.2021 11:45 Reaguje na Pavel Karel
Na ty desítky procent jste přišel jak? On ne každý krade elektřinu, víte?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.10.2021 19:23
Samozřejmě že je - emisní povolenky vám k tomu nestačí !
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

1.10.2021 19:58
Má pravdu, Petr Holub.
I mě je vlastně jedno, jaká je cena el. energie. Dům je zateplený do pasivního standardu, náklady na provoz včetně vody a vytápění někde okolo 15 tisíc za rok. Něco to stálo, ale protože jsem tu změnu provedla včas, byla vlastně levná, v porovnání se současnými cenami.
A každý, kdo ty změny na svém domě a ve svém stylu života udělá hned teď, v budoucnu rozhodně ušetří.
U přizpůsobení se klimatické změně je zřejmé, že se začít mělo už dávno. Jenže nebyla chuť, nebyla vůle, prostě jsme byli líní si zvolit vedení, které by toto přizpůsobení naší civilizace nadcházejícím událostem mělo ve volebním programu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.10.2021 20:54 Reaguje na Katka Pazderů
A co říkáte na to, jak se staví drtivá většina nových budov. Polozatepleně tak, aby se již nikdy nevyplatilo je zateplit.

Proč vy Zelení neřvete!?!?
Odpovědět

Viktor Šedivý

1.10.2021 21:05 Reaguje na Katka Pazderů
Na provozu domu vám tedy asi je jedno, pokud cena stoupne o 50%. Pokud by stoupla o 500% už by to asi úplně jedno nebylo, že?

Co je ale horší, ceny energií se projeví ve všem, naprosto v každém zboží i službě. To Vám bude vadit víc. A co je ještě horší - důsledkem je ztráta konkurenceschopnosti čehokoli od nás na světových trzích. A to je něco co připomíná ekonomickou smrt.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

3.10.2021 22:30 Reaguje na Viktor Šedivý
Z Vašeho textu vypíchnu toto:...důsledkem je ztráta konkurenceschopnosti čehokoli od nás na světových trzích.
Což je smutná pravda.
Zaslepení apoštolové šťastné budoucnosti bez uhlí, bez nafty, bez benzinu , bez hovězího atd. to ale jaksi neberou v úvahu.
Všem doporučuji článek "Když eurolumíci vyrazí k moři" v sobotní Mladé frontě DNES. Historik pan Vondruška tam velmi trefně vystihl, do jaké oprátky strkáme nadšeně hlavy.
Není energetik - ale myslí mu to a do problému který přináší potřeba čelit oteplování klimatu vidí vlastně lépe než většina z těch, kteří mají v rukou výkonnou moc a rozhodují o řešeních. Prtotože se nad ním zamýšlí S NADHLEDEM.

Ten článek pana Vondrušky by se měl každý politik povinně naučit nazpaměť a každý bruselský úředník by ho měl stokrát opsat a vyvěsit ve své kanceláři...
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 18:17 Reaguje na Katka Pazderů
Někdo vložil setinové prostředky do karabiny CZ 858, a při prvním blackoutu Váš dům vyrabuje, možná i zapálí, a vy budete ráda, když to přežijete. Z tohoto pohledu se mi jeví Vaše "investice" veskrze pitomou.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

3.10.2021 10:48 Reaguje na Daniel Višňovský
Bože!
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

3.10.2021 11:49 Reaguje na Katka Pazderů

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.10.2021 20:44
Celý humbuk s cenami energií má jednu nespornou výhodu. Urychlí přechod na OZE, které se tak stanou konkurenceschopnější i finančně.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

1.10.2021 21:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Mám obavy, že za humbukem se zvyšováním cen těsně před volbami je snaha dua Tykač/Křetínský o diskreditaci Green Deal EU a nahnání ovčanů ropáckým stranám typu ANO/ODS, které po volbách mj. prodlouží výjímky pro špinavé hnědouhelné zdroje ve vlastnictví výše zmíněných oligosviní...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

1.10.2021 21:52 Reaguje na Pavel Karel
Takový příspěvek píše svéprávný člověk?
Odpovědět

Viktor Šedivý

1.10.2021 23:24 Reaguje na Pavel Karel
Vám to nedocvaklo. Před volbami se vláda ze všech sil snaží zakrýt, jak šílené zdražení to bude. Kdyby voliči došlo, co nám Babiš podepsal, nezvolil by ho nikdo (a Fiala, který říká, že se s tím už nic nedá dělat, by na tom nebyl o moc líp, o eurohujerských Lupičích ani nemluvě.).
Odpovědět
ms

2.10.2021 01:29 Reaguje na Pavel Karel
Jste mimo: za dotace čeští energetičtí magnáti klidně uhlí zavřou (dostanou odškodnění) a budou provozovat bezmála stejně emisní plynové zdroje - za dotace na investice a případně i na provoz. Vše zaplatí v násobcích spotřebitel i podnikatelé - dokud nezbankrotují. To, že si Putin díky plynovodům do Asie už může pohodlně vybrat, zda a komu v Evropě plyn dodá, ještě hodně budeme mluvit a psát. Ale asi už bude pozdě, když ukončíme uhlí a nepostavíme nové jaderné bloky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2021 10:24 Reaguje na
O jakých plynovodech píšete? Dejte link.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

2.10.2021 10:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Plynovod Síla Sibiře, pak stačí google
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2021 10:41 Reaguje na Jaroslav Studnička
Síla Sibiře (rusky Сила Сибири – Sila Sibiri) je plynovod ve výstavbě na ruském Dálném východě.

"To, že si Putin díky plynovodům do Asie už může pohodlně vybrat, ......." Jak dycky.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

2.10.2021 11:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Plynovod byl v prosinci 2019 uveden do provozu...věnujte se raději včelám.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2021 12:55 Reaguje na Jaroslav Studnička
Přeprava plynu do Číny by měla být zahájena od roku 2019. wiki, ani ty fčele
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

2.10.2021 17:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak si vyberte...

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/plynovod-zasoby-plyn-rusko-cina_1912021047_aur

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rusko-a-cina-ukazaly-silu-sibire-plynovod-stal-13-bilionu-korun-83818

https://zahranicni.hn.cz/c1-66687390-cina-a-rusko-zahajili-provoz-plynovodu-sila-sibire-putin-tak-podle-expertu-snizuje-svou-zavislost-na-zapadu

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/sila-sibire-plynovod-cina-turecko-putin-obchodni-valka.A191202_145418_eko-zahranicni_fih
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2021 07:48 Reaguje na Jaroslav Studnička
Fakt dobrý, nikde tam nepíšou, za kolik ten plyn Čína kupuje.
A jak dlouho to vůbec bude platit?
Sibiř byla přece vždy Čínská (jako Krym Ruský) a žije tam daleko víc Číňanů než Rusů (jak nám nakecávají, že Rusů na Krymu).
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

3.10.2021 08:51 Reaguje na Pavel Hanzl
O čem to plácáte? O prodejní ceně plynu toto vlákno není.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2021 13:10 Reaguje na
Putin vyjednával dlouhé roky s Číňany o dodávkách plynu. Vždycky to krachlo na ceně. V roce 2009, kdy idiotsky vytvořil plynovou krizi, dostal se do úzkých a musel tu smlouvu podepsat (Velký Šachista cha cha) a NIKDE se neuvedlo, za kolik. Číňan se směje doposud, asi to má skoro zadara.

Navíc je to úplně jiný plyn, z Dálného Východu by ho k nám nedostal nikdo ani omylem.

Na Sibiři už bačují Číňani zcela neomezeně, žije jich tam už asi 10x tolik, co Rusů.
Jak dlouho budou ještě platit Putinovi výpalné za to, co si tam těží??

Kdy si tam udělají tzv. "krymské referendum" a oficiálně se celá Sibiř připojí k Číně??

Toho se Puťka bojí jak čert kříže a proto se snaží expandovat do Evropy, někdo Rusa živit přece musí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2021 10:38 Reaguje na Pavel Karel
První chyba je pojem ANO/ODS, což je protimluv.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

3.10.2021 22:34 Reaguje na Pavel Karel
Tak oni ty ceny v celé Evropě zvýšili Tykač s Křetínským?

To zřejmě mají větší reálnou moc než celá ta bruselská banda...
Odpovědět
ms

2.10.2021 01:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Jistě, s dotacemi na základní investici i na provoz jsou OZE opravdu výhodné - ovšem jen pro majitele. Třeba jste postřehl, že křemík, klíčová surovina pro panely, nyní zdražil o 300 %. Takže brzy uvidíme, jak budou FVE ještě více zcela neekonomické a finančně nenávratné, ale dotační ideologie může zlomit vše, nikoli však ekonomickou podstatu. O vině či nevině Green Deal za explozi cen elektřiny píšu zda v samostatném příspěvku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2021 10:25 Reaguje na
A kolik toho křemíku tam je? Gramy nebo jen miligramy?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 18:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Ten článek je prakticky celej z křemíku. Tedy pak se tam nacházejí ještě ty stříbrný drátky :) Já bych řekl, že pro 100 WP to tak půl kila bude.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2021 20:10 Reaguje na Daniel Višňovský
Normální panel (pokud vím) je snad 95% - 99% sklo (nepočítám konstrukci,plasty a připojení) a zbytek je aktivní mikrovrstva se sítí měděných vodičů.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

3.10.2021 10:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Jiustě, píšeme to samé. Ten panel také má okolo deseti kilo. Pane Hanzle vy si tu hrajete na nějakého vědátora okolo FVE, ale víte, já jsem si FVE dělal na koleně z článků (Ricoh) na koleně už v roce 2009. Samozřejmě, že nejtěžší na tom je to skleněné překrytí, ale on ten panel má tak okolo 10 kilo, z čehož 5 procent je právě to půlkilo. Já jsem opravdu všechny ty křemíkové články pro teny panely měl v krabičce, a jeden po druhém je lepil na OSB desky. A přišly mi v krabičce, takže bych Vám mohl možná ještě někde vytáhnout podací lístek české pošty, kde ta hmotnost byla - na 6 - 100 WP panelů to byl asi 5 kilový balíček.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

3.10.2021 22:38 Reaguje na Daniel Višňovský
Každý panel váží 25 kg.

Právě mi je montují, takže za ten údaj ručím. Nevycucal jsem si ho z prstu, na to tu máme jiného experta...

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2021 07:53 Reaguje na Karel Ploranský
Dobře, váží 25 kilo, kolik dělá ta aktivní vrstva? Odhadl bych gramy.
Odpovědět
EN

Emil Novák

4.10.2021 08:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to jste jako obvykle úplně mimo. Vy už radši nic neodhadujte, člověče nešťastná. Stačí se podívat třeba na wikipedii, ta uvádí, že na 1 MWp je potřeba 5 tun polysiliconu, tj. na jeden panel 300 Wp to bude cca 1,5 kg.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

4.10.2021 21:49 Reaguje na Emil Novák
Takže na 100 Wp to půlkilo, co jsem uvedl já.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

3.10.2021 16:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Mimochodem, i výroba toho skla je energeticky dost náročná, a cena toho skla je přímo úměrná ceně energie.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 18:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Jasně, akorát, že ty OZE budou zdražovat nejvíce :)

https://echo24.cz/a/SndSx/svetu-hrozi-dalsi-ekonomicky-sok-co-vsechno-zdrazi-kvuli-extremnim-cenam-kremiku?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=614620&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=Oy2QVrFMcQ5-202110021604&dop_id=13704686
Odpovědět
ms

2.10.2021 01:20
Nejlepší je to přes peněženku: Čechům teď nejprodávanější sazba elektřiny zdraží na 6.50 Kč, v Německu zřejmě bude v přepočtu kolem 12 korun. Ve Francii stojí 1 kWh 2 koruny - protože mají v mixu 70 % jádra. Takže odpověď i panu Holubovi (i když chápu, že žije ze zateplování budov podle něj jako záchrany energetiky...), čím více OZE/nestabilních zdrojů jako realizace ideologie Green Deal doplněná o "záchranou" drahou výrobu elektřiny (i tepla) ze super drahého emisního plynu z Ruska, tím vyšší ceny. Zatím zvýšená cena byla jen začátkem v důsledku emisních povolenek, dá se čekat růst o 200 %. A psát, že miliony chudších spoluobčanů mají před energetickou zachránit "zelené žebračenky" - tedy daně střední třídy, to může tvrdit skutečný energeticko-ekonomický naivka. Protože to nejhorší čeká český průmysl, který měl ve stabilní a cenové elektřině dosud poslední velkou konkurenční podnikatelskou výhodu - takže už zbývá jen snížit ještě více mzdové náklady. Nebo zavřít celý průmysl, který tuto zemi dosud živil (80% podíl exportu zejména průmyslových výrobků na tvorbě HDP ČR).
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.10.2021 05:35 Reaguje na
Dlouhou dobu na Ekolistu uvádím, že OZE nemohou tvořit páteř energetiky a také to, že spějeme k dánským a německým cenám za elektřinu - před rokem to bylo cca 9 CZK/kWh.

Pak jsou tady ovšem týpci jako pan Hanzl, kteří básní o čisté a levné energii , které je víc jak dost, stačí jen natáhnout ruku.
A jenom zlí ropáci a uhláci jim v tom brání.

S takovým dětinským nazíráním na svět nemůžete postavit ani Lego, bohužel zcela stejně je na tom Evropská komise, kde není ani jeden odborník na energetiku a jde skutečně o skupinu bloudů.

V otázce propagace a prosazování OZE v rámci tzv. dekarbonizace společnosti jsme se vrátili do dob socialismu a marxistů.
Ti chtěli během pár roků vybudovat beztřídní společnost podle hesla "každému podle jeho potřeb", což lze nahradit dnešním "Každému pouze elektřinu z OZE".
Lidská společnost je neuvěřitelně složitý dynamický systém včetně materiálových a energetických toků.
To , co se dnes předvádí svědčí o zcela zásadním nepochopení stavu věcí a podle toho taky dopadneme. Špatně. Ale p.Hanzlovi a spol. to vadit nebude, je bude hřát víra.


Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2021 10:36 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy už melete úplně z cesty.

Kdo kdy psal o "natáhnutí ruky"?? Já píšu stále, že ta cesta je těžká a hrbolatá.

Evropská komise je banda bloudů, jen vy jste letadlo. proč jim teda neděláte poradce??

Zkuste dát nějaký link, kdy někdo píše o "pár letech"!!

Celé je to o bezuhlíku v roce 2050, to máte za TŘICET !! let!! A kde máte co o "každému podle potřeb"???

Vy jste ze zapíchl v našem bolševismu a dál už cokoliv pochopit vám prostě nejde.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 18:22 Reaguje na Pavel Hanzl
No, právě, že JENOM 30 let. Zatím se ještě nikomu nepovedlo vyrobit ty FV panely pouze s pomocí energie těch FV panelů.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.10.2021 06:17
Tak jsem se dopálil, že jsem si vyhledal co Brusel na explozi cen energií, a zase jsem se nezklamal.

"Rychlejší zavádění obnovitelných energií, jako je vítr a sluneční energie, je nejlepší reakcí na nedávné výkyvy cen plynu a energie, uvedl ve středu (29. září) představitel EU a zopakoval dřívější prohlášení Evropské komise."

Tak jsem si dohledal toho představitele EU , jde o Łukasze Kolińskeho, který je vedoucím oddělení pro ekonomickou analýzu a finanční nástroje na Generálním ředitelství pro energii Evropské komise.
A jeho odbornost ?
Pracoval také pro svého předchůdce-pana Hermana Van Rompuye-poradce při jednáních o klimatickém a energetickém rámci do roku 2030 a o rozpočtu EU na období 2014–2020.
-------------
Je to k pláči , tihle kravaťáci ,kteří o energetice neví zbla, nás vedou jak ovce na porážku a někteří jsou ještě z toho nadšení.
Kriste pane , kam jsme se to dostali.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2021 10:28 Reaguje na Miroslav Vinkler
Dostal jste se do totální zblbnosti ropáckou demagogií.

Jak by se teda měla Evropa vyvarovat dalšímu vydírání Ruska přes plyn, případně ropu? Můžou Rusi zablokovat vítr a Slunce?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.10.2021 10:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Naběhl jste si na smeč. :-)

Tady máte článek z https://www.euractiv.com/ , což je kazatelna EU a výslovně si přečtěte článek !Zelený dopis ! , což je jakýsi komentář k současným cenovým turbulencím energií.
Cituji větu " Nemůžeme Rusku vyčítat, že hraje podle liberalizačních pravidel, která zavedla sama EU. (A také se divíme, kde je americký tolik propagovaný „ plyn svobody “, když ho nejvíce potřebujeme.)...

Na rozdíl od vás vyvozuji své závěry z objektivních a relevantních informací, zde přímo z Bruselu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2021 13:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jistě, jenže vám naprosto schází časový rozměr.
Ta pomoc OZE nanastane dnes, do 18.00 hod.
Ten člověk píše o směru vývoje, o cestě, která vede k nezávislosti na Ruskému carismu. Při dnešní zkušenosti i rychlosti budování OZE taková krize třeba za 3 nebo 5 let už nenastane.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

3.10.2021 22:46 Reaguje na Pavel Hanzl
No - mohli bychom zkusit vydírání přes jádro.
V tom bych viděl lepší variantu - jenže proti tomu právě vy velice plamenně brojíte.

Bohužel je to tak, že když tady máme ten náš geniální Green Deal, tak jedním z jeho prvních výsledků bude, že nás Rusové budou moci vydírat V KAŽDÉM PŘÍPADĚ. Budou-li ovšem chtít.
protože OZE nikdy nebudou a nemohou být ničím víc než DOPLŇKEM solidních zdrojů s trvalým a spolehlivým výkonem za každého počasí. Takže OZE ano, ale JENOM OZE, to ani náhodou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2021 23:18 Reaguje na Karel Ploranský
Pokud bychom je nechali stavět nové Dukovany, to by se na nás vyřádili, a to fest.
V Paksu se snad ještě ani nekoplo a Orbán lízá Putinovi podrážky celek usilovně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2021 10:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
Odbornost toho člověka považuji za velmi vysokou. Proč vy ne, to netuším.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.10.2021 10:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Protože ten o reálné provozní energetice ví kulový. Možná je dobrý ekonom, ale energetiku nelze zaškatulkovat do účetních kolonek a pak říkat, co má dělat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2021 13:01 Reaguje na Miroslav Vinkler
Hlavně vy víte kulový o tom, co ten člověk ví nebo neví.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.10.2021 15:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale znám jeho názor na zvládnutí dnešní energetické krize (kdepak se nám vzala ,když máme v čele takový bombarďáky)a nelze než Anton Špelec prohlásit : "Je to vůl."
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2021 19:57 Reaguje na Miroslav Vinkler
Krize přece přicházejí stále dokola a každá jiná, vývoj lidstva je prostě hlavně řadou krizí v každém lidském počínaní. A právě překonávání krizí se jmenuje vývoj, což vy z nepochopitelného důvodu nemáte šanci pochopit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2021 14:00
Pane Vinklere, proč zrovna vy se vyžíváte v urážení vysoce postavených lidí, především ve dvedení EU, o kterých tvrdíte, že jsou úplní hlupáci? A o kterých nic nevíte, maximálně to, co si přečtete v nějakém fake news. Kde se ve vás ta arogance a zloba bere??
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.10.2021 15:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Přečtěte si hodnocení Uršuly von der Leyen co by ministryně bundeswehru na německých webech samotnými Němci. A extrémisté to nejsou.
Vy si už ani nepamatuje jak vypadala volba předsedy EK a vlastně jak se dělá politika v EU je mimo vaši pozornost.
Pokud je někdo mešuge tak je prostě takový a nelze vyčítat nestrannému pozorovateli jeho názor.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2021 20:05 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já se obávám, že ty weby budou možná to samé, co u nás, ale neznám je a nehodnotím.
Pokud by byla neschopná, tak PROČ by ji volili do vedení EU?

Politika EU se dělá úplně stejně, jako každá jiná normální politika, ale nám se předkládají jen vybrané cypoviny. Buď reálné chyby nebo nedokonalosti, přehmaty i jednání šáhlých jedinců (jen u nás se stačí podívat na Orangutana Flákance), je to prostě demokratická instituce a démos je lid.

Vy milujete konspirační teorie, což jsou pitomosti úplně všechny.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2021 05:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Opět jste vedle. Vždyť vy si ani nepamatujete jak probíhala volba předsedy EK (ten jediný volen europarlamentem) apod.

Uršula je doslova tajtrlík, který dělá to, co se jí řekne.
A do vedení byla zvolena právě proto, že to není osobnost, typ vůdce, který by dokázal vést ostatní.
Nemáte absolutně přehled jak to v Bruselu chodí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2021 07:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
Skutečně nevím, jak nám média popisovala volbu předsedy EK, vyhrála pouze o pár hlasů, uveďte to.
Její politická kariéra vůbec nenaznačuje nic o nějakém tajtrdlíkovi (to naši špinavci udělají ze všech schopných politiků EU), ale systém "Vůdce, který by dokázal věst ostatní" v EU skutečně nefunguje, po tragických zkušenosti z nacistického Německa tam funguje demokratické kolektivní rozhodování.

V Bruselu to chodí tak, že je celé vedení totálně zkorumpované, rozhodují zelení lobbysti, vládne tam teror proti občanům a nepohodlní jedinci jsou věšeni na vlajkové sloupky před budovou EP, nám se na fotkách upravují na vlajky členských zemí.
Taky jsem dostal svodku z Kremlu.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

3.10.2021 22:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Už jsem to psal v jiné diskusi, ale zopakuji to:
Podle naprosto jednotného názoru německých občanů byla paní Ursula naprosto nejhorším ministrem obrany, kterého SRN od války měla.
Nejen to. Zamotala se do velmi špinavého skandálu, a pro německé mocipány bylo nejlepším řešením dostat ji někam kde bude ve vatě, ale bude mimo jurisdikci německých soudů. Protože velmi pravděpodobně na leckoho lecos ví.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2021 23:12 Reaguje na Karel Ploranský
Dobře, jen opravím drobnou nepřesnost:
Soudruzi z Kremlu tvrdí, že podle naprosto jednotného názoru německých občanů......atd. atd. atd. pak je to už všechno správně.

Jen tam nesedí zcela evidentní nesmysl. V Německu NIKDY neexistoval nějaký jednotný názor na nic od doby Ády Hitlerojc. To jasně ukazuje na ten Kreml, tam je to jednotné vždy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2021 23:15 Reaguje na Karel Ploranský
Jinými slovy nám soudruzi stále dokola nakecávají, že Evropa je zkorumpovaná stejně, jak oni.
Bohužel, hloupí čecháčkové tomu většinou věří.......
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.10.2021 23:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne, EU je přímo postavena na korupci, ta je v jejích základech.

Protože "dotace", to není nic než úplatky politikům, kteří se touto cestou dostávají k penězům, které by za normálních podmínek rovnou z rozpočtů vlastních zemí nemohli tak snadno čerpat.
A je to droga, na kterou si všichni zvyknou a děsí se možnosti, že by jim hrozila abstinence.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2021 07:58 Reaguje na Viktor Šedivý
Přesně tak, kremelská demagogie.
Demokracie je celá postavena na korupci (podívejte se na Babiše), jediný lidsky přijatý a progresivní systém je tvrdá diktatura.Stačí se podívat jak nám prosperuje Severní Korea, Rusko, Venezuela, Kuba, Nigérie nebo despocie Muslimské, pokud nemají ropu.
Voni sou hlava, pane vachmajstr...
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

4.10.2021 21:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Zkuste si pod sebe 50 x napsat větu.....demokracie nerovná se EU.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 18:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Pan Vinkler nikoho neurazil, a to že je někdo EU papaláš, ještě neznamená, že není debil. Zkuste se popídit po kvalifikaci třeba pana Junckera.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.10.2021 17:15
Mnoho domácností už reálně pocítilo prudký růst cen energií. Aktuálně se špatnou zprávu dozvěděli zákazníci jednoho z největších dodavatelů energií Bohemia Energy. Skupina oznámila, že od listopadu upravuje ceník a elektřinu odběratelům zdraží až o padesát procent. Ti se s tím musejí smířit i přesto, že měli cenu energie fixovanou.
Skupina ČEZ dodává elektřinu vyrobenou v jejích elektrárnách. K poslednímu červnu tohoto roku měl ČEZ prodáno 75 procent předpokládané produkce elektřiny roku 2022 v průměrné ceně 51 eur za megawatthodinu. Tržní cena k dnešnímu dni (1. října, pozn. red.) je téměř 140 eur za megawatthodinu. Jedná se o silovou elektřinu, která tvoří padesát procent konečné spotřebitelské ceny elektřiny.

Jaký je hlavní důvod nynějšího zdražování elektřiny? Jsou to rostoucí ceny emisních povolenek?

Emisní povolenky to celé začaly. Kvůli jejich vysokým cenám byl meziročně nárůst ceny elektřiny asi 20 eur. V posledních měsících jsou ale tím hlavním důvodem rostoucí ceny plynu a uhlí. Ta cena se vytvoří v Německu na základě energetické politiky.
(zde: https://echo24.cz/a/SW5Nc/ceny-elektriny-porostou-jeste-nekolik-let-vlada-je-proti-tomu-bezmocna-rika-analytik-snobr?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=614620&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=WpiCZPpryD3-202110021435&dop_id=13710077 )
-------------------------
A tak si myslím, že jsme doma. Ano, G.D. je hlavní příčinou cenové exploze energií.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

2.10.2021 18:26 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nemohu souhlasit, pane Vinklere. Problém není politický, problém je geologická realita, která tuto civilizaci dostihla.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2021 07:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
"Emisní povolenky to celé začaly. Kvůli jejich vysokým cenám byl meziročně nárůst ceny elektřiny asi 20 eur. V posledních měsících jsou ale tím hlavním důvodem rostoucí ceny plynu a uhlí. "

Tady jste konečně přiznal, že příčinou zdražování je fosilní uhlík a ne OZE. Jen tak dál, třeba to někdy pochopíte celé.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2021 19:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Zase blbě - je to citace odborného komentáře a dal jsem i odkaz na zdroj, tak čtěte do konce a nevyšilujte.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

2.10.2021 18:15
Němci jsou hodně zelení a proto mají nejdražší elektřinu. Tedy více OZE = více na faktuře. Co na tom není jasné? Samozřejmě že můžou zkusit netopit a nosit doma svetr. Samozřejmě že mohou vyhnat energeticky náročný průmysl do Číny aby nemuseli sedět potmě. Ale tak se snad chová ne člověk rozumný, ale člověk nerozumný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.10.2021 20:06 Reaguje na Richard Vacek
Norové jsou daleko zelenější (nemají uhlí snad žádné) a elektřinu mají zapusinu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.10.2021 20:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Podíl elektřiny vyrobené z vodní energie činil v Norsku(2019) 93,4 procenta , zbytek elektřiny pocházel z tepelné a větrné energie.

Pane Hanzle ,velká novina, Norsko bylo vždy zelené, dokonce i před gryndýlem, ale o to jste se tehdy nezajímal.
A ta elektřina za pusu je 5.40 CZK/kWh .

Tolik ke kvalitě vašich informací na Ekolistu.


Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2021 07:35 Reaguje na Miroslav Vinkler
Reagoval jsem na pana Vacka a jeho výrok:
"Tedy více OZE = více na faktuře".

A v Norsku s více než 93.4% OZE je na faktuře daleko méně, než v uhelných zemích (podle vás).
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2021 08:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Nezaplétejte se do výmyslů, nejde vám to.

Norsko dlouhodobě má k dispozici hydro - elektřinu, a to daleko před gryndýlem.

Pan Vacek měl na mysli země, které nově vybudovaly soustavu OZE , typicky Dánsko a Německo. A ty mají skutečně nejvyšší platby za elektřinu pro koncové zákazníky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2021 09:02 Reaguje na Miroslav Vinkler
Co měl pan Vacek na mysli, to skutečně neřeším.
To je rozdíl od vás. Vy si vymyslíte, co si kdo má podle vás myslet a pak ho za to zkritizujete.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2021 09:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Nezní snad název článku "je-green-deal-pricinou-nebo-resenim-zvysovani-cen-
energie ?"

Tak nevytahujte Norsko, které svoji energetickou skladbu mělo dávno před G.D. a uvádějte země ,která za G.D. stojí, soustavu upravily a bohatě naplňují co napsal pan Vacek, více OZE=více na faktuře.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2021 19:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vaše slova:

"Emisní povolenky to celé začaly. Kvůli jejich vysokým cenám byl meziročně nárůst ceny elektřiny asi 20 eur. V posledních měsících jsou ale tím hlavním důvodem rostoucí ceny plynu a uhlí. "

Musím to komentovat??
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2021 19:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Měl byste, ale ne tak blbě. Uvedl jsem část odborného komentáře včetně identifikace zdroje.
Běžte brečet za ním.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2021 21:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ten odborný komentář má prostě pravdu. Kdybyste to tušil, tak ho sem nedáte, že?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

3.10.2021 10:46 Reaguje na Miroslav Vinkler
....A druhák, Norsko nemá uhlí :)
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

3.10.2021 22:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Opravdu vám to myslí tak mdle, že nechápete, že ČR nelze s Norskem srovnávat?
Až tady vyčarujete ty miliony kubíků vody, která v Norsku teče dolů z vysokých hor, na které vydatně sněží, budeme na tom stejně jako Norové.
Tak šup, do práce, kouzelníku!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2021 08:01 Reaguje na Karel Ploranský
S Norskem se taky nesrovnávám. Pouze tvrdím, že čistá energie neznamená větší faktura.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

3.10.2021 10:42 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, Norsko jednu dobu těžilo na obyvatele více ropy, než SAE - to moc o zelenosti Norů nevypovídá :)
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

3.10.2021 10:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já bych řekl, že pan Hanzl je tu potřeba. Po přečtení těch jeho zvratků příčetný člověk udělá to, že si půjde udělat krásná čistá ekologická polínka. Vezme petky, a naplní tyto směsí pilin a vyjetého oleje. Krásná polínka, jedno jako druhé :) A největší přínos tohoto je, že Hanzlové a další ekoteroristé tak krásně prskají a vztekle nadskakují :)
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

3.10.2021 19:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Toto je opravdu výživná informace :) https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cena-elektriny-jeste-vyskoci-norum-dochazi-voda-v-baterii-evropy-176213#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=9cUqiHuzSo8-202110031737&dop_id=176213&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

3.10.2021 10:41 Reaguje na Pavel Hanzl
A proto Norové těží 5x tolik ropy, než celá EU :) To je panečku zelenost :)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2021 20:16
"Je Green Deal příčinou, nebo řešením zvyšování cen energie?"

Ta odpověď přece není nijak složitá.
Co se zdražuje? Plyn a uhlí. A OZE? Ty nezdražují vůbec.

Jak řešit tenhle problém do budoucnosti? Mohutně budovat ty kapacity, které nezdražují. Je to fakt tak složité???
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2021 20:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Odpověď skutečně není složitá - Green Deal je příčinou zvyšování cen energie !

Alespoň se podívejte co si myslí veřejnost o OZE - viz odkaz p. Višňovského výše "cena-elektriny-jeste-vyskoci-norum-dochazi-voda-v-baterii-evropy-"
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2021 20:35 Reaguje na Miroslav Vinkler
"Člověk, který je demoralizovaný, není schopen vyhodnotit pravdivé informace. Fakta mu nic neříkají. I kdybych ho zasypal informacemi, autentickými důkazy, dokumenty či fotografiemi."
Jurij Bezmenov, sovětský propagandista z 80. let

Český národ je totálně demoralizovaný.
Vy sám jste zářným případem.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.10.2021 20:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Tady máte poslední údaje o emisích CO2 podle zemí

Čína...........27%
USA............11
Indie..........6.6
EU.............6.4
Indonésie......3.4
Rusko..........3.1
Brazílie.......2.8
Japonsko.......2.2

A teď nám vysvětlete v čem je Green Deal prospěšný pro občany EU/ČR ,když ostatní zájem nejeví.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2021 21:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
Evropa je velmi bohatý kontinent, stárnoucí a lenivějící.
A protože je kolébkou současné celosvětové civilizace, má nejvíce zkušeností i moudrosti a vidí dál, než ostatní.

Proto se logicky postavila do čela boje proti klimatické tragédii, protože si ji uvědomuje.
Navíc je to velmi potřebná vzpruha, motiv a cíl dalšího snažení, který Evropě chyběl.

Ovšem totálně demoralizovaná společnost česká to má totálně v paži. Nevěří ničemu (natož demokraci a svobodě), nevěří ani vlastním politkům a vědcům, nevěří ani sami sobě.

Havlovu pravdu a lásku vyhodila a zbyla jí jen lež a nenávist.
Ámen.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

3.10.2021 23:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Protože Evropa je kolébkou současné celosvětové civilizace, má nejvíce zkušeností i moudrosti a vidí dál, než ostatní, tak se rozhodla spáchat ekonomickou sebevraždu.
To je dost paradox...
Tudíž zbytek světa ji myslím za moudrou nepovažuje. Tiše se pochechtává a mne si ruce blahem.
Těch žalostných pár procent z celosvětové produkce CO2, která se (MOŽNÁ) Evropě povede ušetřit za cenu drastického poklesu její dosavadní životní úrovně, to svět fakt nevytrhne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2021 08:15 Reaguje na Karel Ploranský
Proč všichni pořád melou o nějaké ekonomické sebevraždě? EU prosperuje velmi dobře a právě OZE jí dávají další směr progresivního rozvoje....

Chtít nějaký link na informace jak se EU řítí je zbytečné, NIKDO nikdy nic nedal...ptám se stále dokola....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2021 08:21 Reaguje na Karel Ploranský
Bohudík, USA jedou taky do čistých energií velmi intenzivně, právě za presidenta Bidena se to rozjíždí velmi slibně.
Čína se taky snaží (nestaví už uhláky v cizině), právě v Číně se staví největší kapacity v OZE. Jenomže jejich největší průmyslový moloch světa se možná už nedá řídit, už asi žije vlastním životem, čort znajet.
Každopádně tam je ten hlavní problém, ale to neznamená, že všichni menší špinavci (včetně ČR) padnou na krovky a prohlásí, že na vše mastí, když Čína fedruje pod kotel.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

4.10.2021 21:54 Reaguje na Pavel Hanzl
USA spotřebovávají více plynu, než Evropy s Čínou dohromady. To se to potom zelenuje :)
Odpovědět
EN

Emil Novák

3.10.2021 20:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Co to je zase za nesmysly? Křemík zdražil v posledních měsících na čtyřnásobek, podobně zdražil i hliník, ocel a další suroviny, bez kterých se výroba OZE absolutně neobejde a na jejichž ceně je cena těchto zdrojů závislá, protože spotřeba materiálu na vyrobenou MWh je u těchto zdrojů nejvyšší ze všech. To je dáno tím, že jde o řídké zdroje energie. Tak tu nevyprávějte pohádky, o tom, jak OZE nezdražují vůbec.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2021 21:17 Reaguje na Emil Novák
Nezdražuje elektřina z OZE, protože tyhle kapacity jsou už postavené.
Odpovědět
EN

Emil Novák

3.10.2021 21:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Řeč ale není o kapacitách, které už jsou postavené. Vy sám navrhujete "mohutně budovat ty kapacity, které nezdražují." A to rozhodně nejsou OZE, kterým tak dramaticky roste cena surovin. Logika tu zase ve vašem uvažování dostává na frak.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.10.2021 23:06 Reaguje na Emil Novák
Tyhle cenové turbulence jsou v konjunktuře normální, zvláště po koronáčové krizi. Všichni jsou vyšašení a pan Vinkler chytá regulérní fantas, ale já bych to tak dramaticky neviděl.

My musíme budovat VŠECHNY dostupné čisté energetické zdroje, včetně jaderných.
Jenže budujeme kulový.
Už dávno se měla ve vytěžených prostorách po uhlí budovat velké FVE (třeba Solex staví všude ve světě, ale ne u nás), už dávno se mají rozvíjet vodíkové technologie.
Taky proto, že nám na to EU dá finance.
Jenže děláme co? babišistán, doufejme, že se to za týden zlomí. Pokud ne, PánBůh s námi....
Odpovědět
EN

Emil Novák

3.10.2021 23:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže zase pro změnu trocha faktů místo vašich tradičních bájí a pověstí. Ta společnost se nejmenuje Solex ale Solek, a nestaví všude ve světě, v současnosti se specializuje prakticky výhradně na Chile, jak je možné vyčíst z jejich webu. Důvod je jasný, jde o oblast s nejvyšší intenzitou slunečního záření na světě, kde je tento zdroj schopný vyrábět elektřinu celoročně a ne jen téměř výhradně v době, kdy je to nejméně potřeba, jako je tomu v ČR.
EU žádné vlastní finance nemá, takže nám dá jen ty peníze, které předtím někomu vezme, nebo nám dovolí na to utratit naše vlastní peníze, jako je tomu v případě výnosů z prodeje emisních povolenek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.10.2021 08:12 Reaguje na Emil Novák
"Mezi nové trhy by pak mohlo patřit také Maďarsko, Řecko nebo Francie, kam již společnost umístila svůj tým,...."

https://www.info.cz/zpravodajstvi/byznys/energeticka-skupina-solek-v-lonskem-roce-znekolikanasobila-sve-vynosy-trzby-dosahly-temer-649-milionu-korun

Proč ale nastaví u nás, když je to česká společnost a majitel je bratr bývalého premiéra?

Německo má už z fve asi 40 TWh ročně a nijak výrazně slunná země to není.

Jakou teda my máme možnost v čisté energii?
Nešermujte ale jádrem, to se stává legendou na úrovni Blanických rytířů.....
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.10.2021 08:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, bez veřejné podpory by si ani neškrtli , jejich úspěchy jsou hrazeny z daní všech.

Tak tady nekibicujte o něčem ,co vás zdaleka obchází.
Celý ústřel s OZE skončí stejně jako revoluce s biosložkami v palivech, kde se nakonec prokázala podstatně vyšší uhlíková stopa než u přímého využití fosilu.

A žádná čistá energie neexistuje, to je verš v podání eurohujerů , dál od reality než blaničtí rytíři od jádra.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.10.2021 19:46 Reaguje na Miroslav Vinkler
Bez veřejné podpory by hlavně dávno řachla naše uhelná paraenergetika z doby krále Klacka....
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

7.10.2021 20:04 Reaguje na Pavel Hanzl
Dokažte tu svou smrdutou lež. To jako že ČEZ je ve ztrátě, a dostává na uhlí dotace od státu, jo?
Odpovědět
EN

Emil Novák

4.10.2021 08:38 Reaguje na Pavel Hanzl
"By mohlo" myslím hovoří za vše. Takže vám to vaše tvrzení z dovolením opravím: "třeba Solek by mohl stavět všude ve světě".
A vsaďte se že hned jak se tu po vzoru Německa nebo Francie zavedou kromě investičních i provozní dotace na fotovoltaiku, bude Solek stavět i u nás. Bez nich jim to tu ale logicky nedává smysl. S dotacemi se dají stavět solární elektrárny i na Špicberkách.
Pochopte už konečně, že my tu sice můžeme postavit solárních elektráren klidně desítky GW, ale jediné k čemu by to bylo dobré, je že mohou ušetřit nějaké uhlí a plyn v létě. Na podzim a zimu to stejně nic neřeší a ani uhlí ani plynu se tím nijak nezbavíme. Takže tu buď můžeme fňukat o Blanických rytířích a dál pálit uhlí a plyn, nebo můžeme místo vymýšlení proč to nejde začít stavět, a to uhlí a plyn skutečně plnohodnotně nahradit. Dokud to neuděláme, tak se ani jednoho nezbavíme.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

4.10.2021 21:59 Reaguje na Emil Novák
Nejsem si úplně jistý, zda to jádro je schopné tu uhlí a plyn plně nahradit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.10.2021 19:43 Reaguje na Emil Novák
A co chcete proboha stvět, když OZE to není a na jádro na dalších 20 let nedohmátneme?

Vy sám přece nejlépe víte, jak fungují energetické aukce v nirmální Evropě a jaké ceny se tam točí!!
Dotovat na 50 EUR, cha cha, to je brutální "dotace"!!!

Kolik nás stojí biopalivový tunel, kolik dotace do Agrofertu a celé vládní mafie, kolik nás stojí totálně zkorumpovaná státní správa, která není schopna vyšetřit ani otrávenou Bečvu??? Natož primitivní podvod s Čapím hnízdem!
Víte o tom, že se naše ekonomika propadá ročně o 400 MILIARD nesmyslně rozkradenými a rozházenými burešovou mafií???
Odpovědět
EN

Emil Novák

5.10.2021 20:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Stavět tu můžeme co chceme, třeba sami sebe na hlavu, ale stabilní celoroční dodávky elektřiny za předvídatelnou cenu bez ohledu na počasí a roční období nám bohužel nic jiného ze současných technologií nezajistí. Až někdo vymyslí něco lepšího, můžeme to použít, do té doby nám nezbývá nic jiného, než dělat všechno pro to, abychom to jádro postavili co nejdříve. Do té doby se těch uhelných elektráren nezbavíme, i kdyby stála povolenka 1000 Euro, protože je čím dál víc jasné, že plyn to zkrátka nevytrhne a jen blázen by na něj vzhledem k současnému dění vsázel.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2021 09:57 Reaguje na Emil Novák
https://oenergetice.cz/plyn/equinor-ztrojnasobil-svuj-cil-vyrobni-kapacity-vodiku-ve-spojenem-kralovstvi-18-gw

Ten výkon má být 1.8 GW. Kolik má celý Temelín??
A to je jen JEDNA z řady firem.

Mám velké koňské povoznictví a vím, že automobily jsou budoucnost, tak postupně nové kupuji.
A vy mě budete chodit prudit, že auta jsou nahouby, protože jich mám málo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.10.2021 10:00 Reaguje na Emil Novák
Kdybychom nebyli blbí, tak ve velkolomech po uhlí budujeme obrovské fve parky a elektrolyzéry, z toho elektřinu když nesvítí i syntetické palivo.
A žádné nesmyslné povolenky za 1000 eur by se nám netýkaly, mastodonta nepostavíme dřív, než za 30 let. Teplárny mohou být v té době na SMR.
Odpovědět
EN

Emil Novák

8.10.2021 10:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Tento váš nesmysl s fve parky s elektrolyzéry jsem vám už mnohokrát vyvracel. Je naprostý ekonomický nesmysl snažit se vyrábět vodík zdrojem s ročním koeficientem využití lehce přes 10 %, když se to nevyplatí ani u zdrojů s koeficienty využití několikanásobně vyššími.
Kdybyste se obtěžoval si ten váš odkaz aspoň přečíst, tak byste se tam dočetl, že "Má se jednat o výrobu tzv. modrého vodíku, tedy vodíku vyrobeného ze zemního plynu při využití technologií na zachytávání a ukládání emisí CO2 (CCS).", přičemž modrý vodík je podle vědců pro klima ještě horší než zemní plyn samotný. Jen je to po biopalivech další způsob, jak obejít nastavený systém.
https://www.energylivenews.com/2021/08/12/blue-hydrogen-could-be-20-worse-for-the-climate-than-natural-gas/?__cf_chl_jschl_tk__=pmd_6t6NM.1oI.VYlEUCfJzC8c5Rs1GO_fVZbhDv8oFs7_4-1633680451-0-gqNtZGzNApCjcnBszQgR
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

6.10.2021 20:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Ten Biopalivový tunel jste protlačili vy ekoteroristé, to vy jste okolo sebe tloukli hodným a zlý CO2 jako Ajatolláh koránem.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

4.10.2021 21:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Jo z FVE 40 TWh, a z ropy 1306 - to je bratru více, než 30 x více......
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist