https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/radimn-tolasz-ledovka-nebo-naledi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radim Tolasz: Ledovka, nebo náledí?

10.1.2021
Ledovka na autě, ilustrační snímek.
Ledovka na autě, ilustrační snímek.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Otázka v nadpisu není důležitá, i když na ni také dojde. Rád bych upozornil, že v meteorologii a klimatologii (velmi příbuzné obory) existuje ustálené názvosloví, doporučené metody, jasné výsledky, ale i pravděpodobnostní modely a nejistoty. Nejsou to úplně jednoduché obory a docela jim škodí, když se někdo snaží být "tvůrčí" a vymýšlí si vlastní interpretace bez znalosti podstaty. V klimatologii jde například o srovnávání klimatických scénářů s předpovědí počasí nebo o posuzování antropogenního vlivu na změnu klimatu s použitím změn proběhlých na matičce Zemi před tisící i miliony lety.
 

Začněme s definicí. 

LEDOVKA (viz Meteorologický slovník) je souvislá, zpravidla homogenní průhledná ledová vrstva, která vzniká při mrznoucím mrholení nebo mrznoucím dešti, buď zmrznutím přechlazených vodních kapek při dopadu na zemský povrch nebo na předměty, jejichž teplota je záporná nebo slabě nad 0 °C, a nebo zmrznutím nepřechlazených vodních kapek okamžitě při dopadu na zemský povrch nebo na předměty, jejichž teplota je výrazně záporná. Ledovka se tvoří na vodorovných a svislých či šikmých plochách, na větvích i kmenech stromů, na drátech, tyčích, na povrchu země, na chodnících, vozovkách atd. Při déletrvajících podmínkách, vhodných pro její vytváření, může vrstva ledu dosáhnout tloušťky několika cm. Měrná hmotnost ledovky bývá 700 až 900 kg.m–3. Ledovka na zemi se nesmí zaměňovat s náledím.

NÁLEDÍ (viz Meteorologický slovník) je ledová vrstva pokrývající zemi, která vzniká: a) jestliže nepřechlazené dešťové kapky nebo kapky mrholení později na zemi zmrznou; b) jestliže voda z úplně nebo částečně roztátého sněhu na zemi opět zmrzne; c) jestliže při provozu vozidel na silnicích a cestách sníh zledovatí. Formy náledí b) a c) bývají označovány termínem zmrazky. Na rozdíl od ledovky se na vzniku náledí nepodílejí přechlazené vodní kapičky.

Ve výsledku je člověku jedno, na čem uklouzne nebo na čem dostane smyk. Ale velký rozdíl je většinou v rozsahu a výskytu. Ledovce se nedá vyhnout. Když vznikne, tak je všude. Na silnicích, na chodnících, na stromech, na plotech, na trávě, na elektrickém vedení.Náledí je jen tam kde bylo mokro po dešti nebo kde roztával sníh. Může být i antropogenní, když někde praskne vodovodní potrubí a vytékající voda zmrzne. :-) 

Ve čtvrtek vydali meteorologové ČHMÚ výstrahu na náledí. Text je jednoznačný, o ledovce tam není ani slovo. V textu výstrahy je i popis, jak tento jev pravděpodobně vznikne a je přidáno i doporučení, jak bychom se měli chovat. Strašit za této situace ledovkou není fakt na místě. 

Já vím, média žijí ze sledovanosti a když tam dají ledovku, tak upoutají více pozornosti. A stačí to jen v titulku, viz tento skvost z Brněnské drbny, kde je v nadpisu ledovka a hned první věta už je správně s náledím.

Nebyla tato Drbna v mediálním prostoru osamocena. Zdárně ji sekundovala i další média. Nemyslím si, že je to neznalost. Je to snaha o upoutání pozornosti za každou cenu. Bohužel.


reklama

 
Další informace |
Text je převzatý z osobního blogu Radima Tolasze.
foto - Tolasz Radim
Radim Tolasz
Autor je klimatolog. Pracuje pro Český hydrometeorologický ústav. Je expertem WMO pro klimatická data a databáze, českým zástupcem v GEO a v IPCC.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Miloš Zahradník

10.1.2021 08:53
Myslim, ze tady tvurci ceske meteorologicke terminologie nemeli stastnou ruku. Mame dvojice slov

NAmraza - jinovatKA
a
NAledi - ledovKA

Pricemz zpusobem vzniku (hraji tam roli podchlazene kapicky vody) namraze odpovida jev, co se oficialne nazyva ledovka, ne naledi.
Jinovatce by jazykove takto odpovidalo spis slovo ledovatka resp. ledovka
ne naledi ...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.1.2021 09:50 Reaguje na Miloš Zahradník
Tímto jen potvrzujete ten "hokej" lidové tvořivosti (Petr nebo Pavel...), který se autor snaží objasnit.
Odpovědět
va

vaber

10.1.2021 09:25
nevím kdo potřebuje pojem ledovka nebo náledí nějak rozlišovat,
jinak meteorologové používají zvláštní termíny, jak v každé předpovědi mluví o deštích i když v západní části Česka jsou srážky stále bídné ,používají termín ,,dešť který nedopadne na zem,, nebo používají termín, déšť pro několik kapek které spadnou na 1m2 a na asfaltu by se daly ty kapky spočítat, nevím kdo to považuje za déšť
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

10.1.2021 11:37 Reaguje na vaber
Ledovka je led všude, i na větvích. Takový mlynařík či králíček, kteří nechodí na krmítka, jsou v případě dvoudení ledovky v pěkné bryndě a většina tuto "banální" epizodu nepřežije. Naopak (místní) náledí je nebezpečné pro hrr řidiče, poněvadž často potom nestíhají ubrzdit nečekaný smyk.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

11.1.2021 07:41 Reaguje na vaber
Pokud jste řidič a jezdíte i v zimě, tak by vám měl být rozdíl mezi ledovkou a náledím být jasný, protože je pro jízdu naprosto zásadní.

Náledí je zrádné, protože nikdy není všude. Takže se může vyskytnout nečekaně. Jedete po suché vozovce - a najednou je před vámi zamrzlá louže... Ale pokud jste pozorný, náledí většinou včas vidíte, pozná se to podle barvy. Špatné to je jen když je zmrzlá plocha zamaskována popraškem sněhu; pak ji opravdu nemůžete vidět, dokud na ní nejste.

Když je ledovka, skutečná ledovka, tak obvykle jízda vůbec není možná, nebo je opravdu hodně problematická. Protože vozovka mívá sklon směrem ke krajnicím, vozidlo samovolně klouže ke škarpě a nic s tím neuděláte, jet rovně prostě nelze. Podobně když jste ve stoupání nebo klesání, tak se z auta stanou sáňky.

Takže varování bych přeložil pokaždé jinak.
Náledí = Dávejte při jízdě větší pozor než jindy!!!
Ledovka = Pusťte raději jízdu z hlavy!!!
Odpovědět
va

vaber

11.1.2021 08:56 Reaguje na Karel Ploranský
myslím, že víc pomůže řádně sledovat povrch vozovky, než řešit zdali je to náledí nebo ledovka
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.1.2021 11:06
Tohle je problém vznikající tím mechanismem, kdy si odborníci "usurpují" nějaký v obecné řeči se vyskytující pojem a dají mu nějaký naprosto speciální význam. Dělají to filosofové (např. pojem "hmota" ve filosofii znamená něco jiného než v obecné řeči), dělají to právníci )a často to vede k nepochopení právnických textů normálními lidmi), spáchali to i systematičtí biologové (pojem "plísně" znamená v systému hub něco jiného než v obecné mluvě) a snad i někteří další.

IMHO je to projev určité odbornické arogance nebo profesionální slepoty (takové psychické "klapky na očích"), u těch právníků za tím lze vidět i zlý úmysl, protože nepochopení právního textu laikem může vést (různými mechanismy) k obohacení právníka.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

10.1.2021 13:12
Autorovi Drbny bylo zřejmě třeba vyjádřit, že to bude klouzat. Já bych v tom nehledala ani neznalost, ani úmysl.
Odpovědět

Jirka Černý

10.1.2021 19:07
Takový problémy bych chtěl mít.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

11.1.2021 16:16
Len som si spomenul na ten vtip: "Za stranu a lidi" :-)
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist