Radim Tolasz: Ledovka, nebo náledí?
Začněme s definicí.
LEDOVKA (viz Meteorologický slovník) je souvislá, zpravidla homogenní průhledná ledová vrstva, která vzniká při mrznoucím mrholení nebo mrznoucím dešti, buď zmrznutím přechlazených vodních kapek při dopadu na zemský povrch nebo na předměty, jejichž teplota je záporná nebo slabě nad 0 °C, a nebo zmrznutím nepřechlazených vodních kapek okamžitě při dopadu na zemský povrch nebo na předměty, jejichž teplota je výrazně záporná. Ledovka se tvoří na vodorovných a svislých či šikmých plochách, na větvích i kmenech stromů, na drátech, tyčích, na povrchu země, na chodnících, vozovkách atd. Při déletrvajících podmínkách, vhodných pro její vytváření, může vrstva ledu dosáhnout tloušťky několika cm. Měrná hmotnost ledovky bývá 700 až 900 kg.m–3. Ledovka na zemi se nesmí zaměňovat s náledím.
NÁLEDÍ (viz Meteorologický slovník) je ledová vrstva pokrývající zemi, která vzniká: a) jestliže nepřechlazené dešťové kapky nebo kapky mrholení později na zemi zmrznou; b) jestliže voda z úplně nebo částečně roztátého sněhu na zemi opět zmrzne; c) jestliže při provozu vozidel na silnicích a cestách sníh zledovatí. Formy náledí b) a c) bývají označovány termínem zmrazky. Na rozdíl od ledovky se na vzniku náledí nepodílejí přechlazené vodní kapičky.
Ve výsledku je člověku jedno, na čem uklouzne nebo na čem dostane smyk. Ale velký rozdíl je většinou v rozsahu a výskytu. Ledovce se nedá vyhnout. Když vznikne, tak je všude. Na silnicích, na chodnících, na stromech, na plotech, na trávě, na elektrickém vedení.Náledí je jen tam kde bylo mokro po dešti nebo kde roztával sníh. Může být i antropogenní, když někde praskne vodovodní potrubí a vytékající voda zmrzne. :-)
Ve čtvrtek vydali meteorologové ČHMÚ výstrahu na náledí. Text je jednoznačný, o ledovce tam není ani slovo. V textu výstrahy je i popis, jak tento jev pravděpodobně vznikne a je přidáno i doporučení, jak bychom se měli chovat. Strašit za této situace ledovkou není fakt na místě.
Já vím, média žijí ze sledovanosti a když tam dají ledovku, tak upoutají více pozornosti. A stačí to jen v titulku, viz tento skvost z Brněnské drbny, kde je v nadpisu ledovka a hned první věta už je správně s náledím.
Nebyla tato Drbna v mediálním prostoru osamocena. Zdárně ji sekundovala i další média. Nemyslím si, že je to neznalost. Je to snaha o upoutání pozornosti za každou cenu. Bohužel.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Miloš Zahradník
10.1.2021 08:53NAmraza - jinovatKA
a
NAledi - ledovKA
Pricemz zpusobem vzniku (hraji tam roli podchlazene kapicky vody) namraze odpovida jev, co se oficialne nazyva ledovka, ne naledi.
Jinovatce by jazykove takto odpovidalo spis slovo ledovatka resp. ledovka
ne naledi ...
Karel Zvářal
10.1.2021 09:50 Reaguje na Miloš Zahradníkvaber
10.1.2021 09:25jinak meteorologové používají zvláštní termíny, jak v každé předpovědi mluví o deštích i když v západní části Česka jsou srážky stále bídné ,používají termín ,,dešť který nedopadne na zem,, nebo používají termín, déšť pro několik kapek které spadnou na 1m2 a na asfaltu by se daly ty kapky spočítat, nevím kdo to považuje za déšť
Karel Zvářal
10.1.2021 11:37 Reaguje na vaberKarel Ploranský
11.1.2021 07:41 Reaguje na vaberNáledí je zrádné, protože nikdy není všude. Takže se může vyskytnout nečekaně. Jedete po suché vozovce - a najednou je před vámi zamrzlá louže... Ale pokud jste pozorný, náledí většinou včas vidíte, pozná se to podle barvy. Špatné to je jen když je zmrzlá plocha zamaskována popraškem sněhu; pak ji opravdu nemůžete vidět, dokud na ní nejste.
Když je ledovka, skutečná ledovka, tak obvykle jízda vůbec není možná, nebo je opravdu hodně problematická. Protože vozovka mívá sklon směrem ke krajnicím, vozidlo samovolně klouže ke škarpě a nic s tím neuděláte, jet rovně prostě nelze. Podobně když jste ve stoupání nebo klesání, tak se z auta stanou sáňky.
Takže varování bych přeložil pokaždé jinak.
Náledí = Dávejte při jízdě větší pozor než jindy!!!
Ledovka = Pusťte raději jízdu z hlavy!!!
vaber
11.1.2021 08:56 Reaguje na Karel PloranskýJan Šimůnek
10.1.2021 11:06IMHO je to projev určité odbornické arogance nebo profesionální slepoty (takové psychické "klapky na očích"), u těch právníků za tím lze vidět i zlý úmysl, protože nepochopení právního textu laikem může vést (různými mechanismy) k obohacení právníka.