https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/romana-sonkova-dnes-je-svetovy-den-bez-kleci.jane-goodallova-vyzyva-predsedkyni-evropske-komise-aby-splnila-slib-a-ukoncila
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Romana Šonková: Dnes je Světový den bez klecí. Jane Goodallová vyzývá předsedkyni Evropské komise, aby splnila slib a ukončila dobu klecovou

13.10.2023
Ilustrační snímek.
Dnes, ve Světový den bez klecí se Jane Goodallová, světoznámá ochránkyně přírody a patronka mezinárodní organizace Compassion in World Farming, připojila k občanům a nevládním organizacím a vyzvala Evropskou unii, aby dodržela svůj slib a zakázala používání klecí pro hospodářská zvířata.
 
Před dvěma lety se Evropská komise zavázala zakázat klece pro 300 milionů hospodářských zvířat, která jsou uzavřena v klecích nebo těsných kotcích a často se nemohou vůbec pohybovat ani projevovat přirozené chování. Komise však dosud nezveřejnila návrhy na tento zákaz, jak slíbila.

Závazek zakázat klece byl přijat v reakci na evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové koordinovanou Compassion in World Farming (CIWF), kterou podepsalo více než 1,4 milionu občanů a podpořilo 170 nevládních organizací. Dosavadní nedodržení tohoto slibu pobouřilo příznivce zákazu klecí a aktivisty v celé EU.

Ve svém videoposelství předsedkyni Evropské komise von der Leyenové uvedla Jane Goodallová, známá etoložka a ochránkyně přírody, Posel míru OSN a zakladatelka Institutu Jane Goodallové: „Každý rok je 300 milionů vnímavých zvířat zavřeno v průmyslových velkochovech po celé EU. Tyto systémy továrních chovů jsou zastaralé, způsobují nesmírné utrpení milionům zvířat, která jsou schopna cítit frustraci, strach a bolest... Opravdu mě rozčílilo, když se předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve svém projevu o stavu Unie nezavázala k reformám. Zdá se, že naslouchala spíše velkým podnikům než milionům občanů EU, kteří slibovaný zákaz klecí podporují."

Příznivci zákazu klecí po celé Evropě dnes vyjadřují své rozhořčení tím, že předsedkyni von der Leyenové pošlou jasný vzkaz v příspěvcích na sociálních sítích, na nichž budou zobrazeny jejich dlaně s nakreslenou mříží klece. Společně ji vyzvou: „Zastavte utrpení, ukončete dobu klecovou!“

CIWF také zveřejnil novou analýzu hlasování poslanců Evropského parlamentu o welfare hospodářských zvířat od začátku volebního období v roce 2019. Analýza založená na datech přezkoumává 16 klíčových hlasování Evropského parlamentu zaměřených na zlepšení životní pohody hospodářských zvířat a odhaluje jasný nesoulad mezi tím, co občané žádají, a tím, jak poslanci Evropského parlamentu hlasují.

Zatímco osm z deseti Evropanů si myslí, že životní pohoda hospodářských zvířat by měla být lépe chráněna, volení zástupci evropských občanů to nereflektují. Z 10 265 analyzovaných individuálních hlasů se pouze čtyři z deseti vyslovily pro lepší životní pohodu hospodářských zvířat.

Je naprosto pobuřující, že EU naslouchá velkým agropodnikům, a jasnou vůli svých občanů ignoruje – podle celoevropského průzkumu 94 % Evropanů považuje životní pohodu hospodářských zvířat za důležitou.

Evropská občanská iniciativa byla vytvořena proto, aby občané EU měli možnost přímo se podílet na utváření EU. Avšak poté, co jsme s našimi partnery ze 170 nevládních organizací a miliony občanů tak tvrdě pracovali na úspěšném výsledku této iniciativy, a navzdory slibům Komise zákaz stále není zveřejněn. Bylo by naprosto ostudné, kdyby EU v této pozdní fázi plány prostě odložila – byl by to výsměch demokracii a celému institutu evropské občanské iniciativy. My se ale nevzdáme a společně s našimi partnerskými organizacemi v Česku i po celé Evropě, budeme v naší kampani pokračovat, dokud EU nezajistí, že všechny klece zůstanou prázdné.


reklama

 
foto - Šonková Romana
Romana Šonková
Autorka je českou zástupkyní organizace Compassion in World Farming.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

13.10.2023 13:48
Nesmysl. Jsou zvířata, která vyžadují velký prostor a pak ta, která ho nevyžadují a prosperují dobře i ve chlévě. Z těch druhých jsme si vybrali a vyšlechtili domácí zvířata.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.10.2023 14:50 Reaguje na Richard Vacek
1*
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.10.2023 14:52 Reaguje na Richard Vacek
Ale to zelený nikdy nepochopí, protože žijí v přepychu, který jim vybudovali jejich předkové, ale oni si toho neváží !
Odpovědět
Pe

Pepa

13.10.2023 19:40 Reaguje na smějící se bestie
80% Evropanů jsou tedy zelený ? Hmm zajímavé.. " osm z deseti Evropanů si myslí, že životní pohoda hospodářských zvířat by měla být lépe chráněna"
Odpovědět
RV

Richard Vacek

13.10.2023 19:44 Reaguje na Pepa
Obvykle se jedná o ty, kteří viděli domácí zvíře jen na obrázku.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

15.10.2023 15:23 Reaguje na Pepa
Špatně čtete. Je to 94%.
Odpovědět
ig

14.10.2023 07:18
Ještě kampaň za zrušení splachovacích záchodů by to chtělo. Víte jak musí být ty ubohé mouchy frustrované, že nemají na co sedat?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

14.10.2023 13:51
Také si myslím, že životní pohoda hospodářských zvířat by měla být lépe chráněna, a petici jsem podepsala.
Odpovědět
ig

14.10.2023 15:36 Reaguje na Majka Kletečková
Tu moji?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

14.10.2023 19:50 Reaguje na
Jste spoluautorem petice, která bojuje za uzákonění lepších podmínek v EU pro miliony hospodářských zvířat? Hospodářských zvířat uzavřených v klecích nebo těsných kotcích, v nichž se často nemohou vůbec pohybovat ani projevovat přirozené chování.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

15.10.2023 15:15 Reaguje na Majka Kletečková
Řekl bych, že pro prase ve chlívku je nějaký větší pohyb je spíš na škodu věci. No a jak se má přirozeně projevovat prase s termínem polovina prosince?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist