https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/spolecnost-pro-zvirata-stanovisko-k-navrhu-usmrcovat-zvirata-za-plneho-vedomi-bez-omraceni-pro-zvlastni-metody-stanovene
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Společnost pro zvířata: Stanovisko k návrhu usmrcovat zvířata za plného vědomí, bez omráčení pro „zvláštní metody stanovené náboženskými obřady“

25.9.2024
Na ilustračním snímku halal jatka.
Na ilustračním snímku halal jatka.
Společnost pro zvířata rozhodně nesouhlasí, aby zvířata byla v České republice porážena za plného vědomí, bez předchozího omráčení (při usmrcování zvířat je povinné zvířata před přetnutím krčních tepen nebo hrdla nejdříve omráčit) pro „zvláštní metody stanovené náboženskými obřady“. Usmrcování zvířat za plného vědomí je pro ně děsivé, bolestivé, plné strachu.
 
Předložený návrh ministrem zemědělství (do nyní projednávané novely zákona o veterinární péči) by tyto praktiky rozšířil nejen pro potřeby členů náboženských komunit, muslimské (halal usmrcování) a židovské (košer usmrcování) v České republice, ale umožnil by je ve velkém: pro obchodní účely, pro trh, pro export.

Naopak, požadujeme, aby tento způsob usmrcování zvířat (bez předchozího omráčení) byl v České republice zcela zakázán a zvířata byla při každém způsobu usmrcení povinně omráčena do stavu bezvědomí (stejně, jak platí pro konzumaci většinovou společností). A to jak pro potřeby církví a náboženských společností, jejichž náboženské obřady stanoví zvláštní metody porážky zvířat, tak i pro „zvláštní metody stanovené náboženskými obřady“.

Tento požadavek je plně v souladu s nařízením Rady č. 1099/2009 o ochraně zvířat při usmrcování, které ponechává členským zemím možnost stanovit rozsáhlejší národní opatření pro ochranu zvířat během zabíjení. Toho využily např. Island, Dánsko, Slovinsko, Švédsko, Belgie (Valonsko a Flandry), které zavedly povinnost omračování ve všech případech, i pro náboženské komunity a účely, a další země částečně (Slovensko, Rakousko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko). Povinnost platí i v Norsku a Švýcarsku.

Tuto možnost potvrdilo také rozhodnutí Evropského soudního dvora C-336/19, z roku 2020: „Za účelem podpory dobrých životních podmínek zvířat v souvislosti s rituální porážkou mohou členské státy, aniž by porušily základní práva zakotvená v Listině, vyžadovat reverzibilní (vratné, zvíře musí být vykrveno do 15 – 23 sekund, aby opět nenabylo vědomí) postup omračování, který nemůže vést ke smrti zvířete.“ I představitelé islámu uvádějí, že reverzibilní způsob omráčení je akceptován jejich náboženstvím a je v souladu s požadavkem, aby zvířata netrpěla.

Požadavek Společnosti pro zvířata podporuje také množství odborných studií, např. poradního orgánu Evropské komise, EFSA:

Zvířata, která jsou poražena, mají systémy pro zjišťování a pociťování bolesti. Důsledkem řezu a ztráty krve, pokud nejsou omráčena, bude jejich stav špatný kvůli bolesti, strachu a dalším nepříznivým účinkům. Řezné rány, které se používají k rychlému vykrvení, značně poškozují tkáň v oblastech s receptory bolesti. Rychlý pokles krevního tlaku, po ztrátě krve, zvíře při vědomí snadno zjistí, což vyvolává strach a paniku. Zvířata při vědomí vdechují krev kvůli krvácení do průdušnice. Kvůli vážným obavám o dobrý stav zvířat během porážení bez omráčení, by se vždy mělo provádět omráčení před podříznutím tepen nebo hrdla.

Nebo stanoviska Federation of Veterinarians in Europe: FVE je toho názoru, že z hlediska dobrých životních podmínek zvířat a z úcty ke zvířeti jako k cítící bytosti je praxe porážení zvířat bez předchozího omráčení za žádných okolností nepřijatelná, …

V návrhu předloženém ministrem zemědělství je jako hlavní důvod uvedeno: „snížit počet zvířat, která jsou za účelem porážky vyvážena do třetích zemí“.

Tento návrh řešení snížení počtu vyvážených zvířat do muslimských zemí nebo do Izraele je neadekvátní a nebezpečný. Již mnoho let by počet vyvážených zvířat z České republiky do třetích zemí a do dalších členských zemí (zejména nesousedících) byl radikálně nižší, pokud by bylo nařízení Rady č. 1/2005 o ochraně zvířat během přepravy skutečně orgány České republiky a ministry zemědělství respektováno a vymáháno.

Přijetí návrhu by mohlo vytvořit nebezpečný precedent s důsledky jak pro ochranu zvířat, pro chovatele v České republice (již nyní je k nám více skotu dováženo, než je vyváženo), tak pro celou unii.

za Společnost pro zvířata
statutární zástupkyně Judit Laura Krásná a členové výboru spolku


reklama

 
Společnost pro zvířata

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

25.9.2024 17:53
Náboženské tmářství nemá mít vliv na zákonodárství.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.9.2024 17:55 Reaguje na Richard Vacek
1*
Odpovědět
pp

pavel peregrin

25.9.2024 19:37 Reaguje na Richard Vacek
1**
Odpovědět
JB

Jan Bednář

26.9.2024 09:18
Jak to dopadá, když se ustupuje náboženským fanatikům můžeme vidět v sousedním Německu.
Odpovědět
ak

antonín krahula

29.9.2024 19:32
Zvířata nemohou za to, že lidé stvořili spoustu bohů, náboženství a podobných nesmyslů.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist