https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/stop-fosilnimu-plynu-proc-parodujeme-reklamy-bank-a-pojistoven-upozornujeme-na-klimaticke-kecaly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stop fosilnímu plynu: Proč parodujeme reklamy bank a pojišťoven? Upozorňujeme na klimatické kecaly

2.11.2021
Zdroj | Stop fosilnímu plynu
"Sbohem popírači klimatické krize, vítejte klimatičtí kecalové," píše britský novinář Damian Carrington ve svém článku pro Guardian. V něm popisuje, že klasické popírání klimatické krize už je mrtvé a místo nich nastupují lidé a firmy, které řešení klimatické krize jen předstírají. Tento trend dorazil i do České republiky, a proto jsme se rozhodli jako kolektiv Stop fosilnímu plynu zareagovat.
 
Zdroj | Stop fosilnímu plynu
V Brně a Praze jsme na několika místech vyměnili reklamní poutače za naše vlastní výtvory. Chodci a chodkyně mohli v pražských a brněnských ulicích najít namísto reklam naše plakáty, které upozorňují na falešná řešení klimatické krize. Najdete na nich nápisy jako Fosilní plyn je špinavé palivo, stejně jako uhli nebo Čistý plyn je špinavá lež.

Zaměřili jsme se na finanční instituce, konkrétně na Komerční banku, UniCredit bank a pojišťovny Generali, Allianz a Kooperativa. Komerční banka a UniCredit bank se sice snaží stavět do role klimatických lídrů, nicméně letos v dubnu poskytly společně v syndikátu s několika dalšími bankami půjčku 26 miliard korun firmě EPH uhlobarona Daniela Křetínského. Pojišťovny Generali, Allianz a Kooperativa zase dosud nepřijaly politiku, která by omezovala pojišťování nové plynové infrastruktury.

Přitom právě uhelné korporace jako EPH, ale i Sev.en Energy Pavla Tykače nebo ČEZ, se mermomocí snaží přejít z uhlí na plyn. Za tím účelem vedou také propagační kampaň, která se snaží fosilní plyn představit jako čisté přechodové palivo k čisté energii. Plyn však není o moc čistší palivo než uhlí. Při spalování má sice o polovinu nižší emise skleníkových plynů, avšak při jeho těžbě a transportu uniká metan, který rozdíly v emisích takřka smazává.

Zdroj | Stop fosilnímu plynu

Podle OSN se musíme každoročně zbavit 3 procent výkonu plynu každý rok, abychom se vyhnuli nejhorším dopadům klimatické krize. Uhlobaroni však chtějí po celé Evropě stavět nové LNG terminály, plynovody a plynové elektrárny, které povedou jen do pekla klimatické krize. Dobře o tom pojednává report organizace Re-set s názvem Fosilní plyn: most klimatického kolapsu.

Abychom upozornili na klimatické kecaly z řad uhelných korporací, ale i bank a pojišťoven, rozhodli jsme se do České republiky přinést metodu takzvaného klimatického subvertisingu, tedy parodování reklamních kampaní. Skrze tuto metodu chceme odhalovat klimatické pokrytectví firem a institucí, které přispívají k prohlubování klimatické krize, ačkoliv samy se snaží prezentovat jako zelené firmy.


reklama

 
Stop fosilnímu plynu

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JF

Jan Fiala

2.11.2021 08:19
Klimademagogie jako taková je taková nová verze "vědeckého komunismu", který kdyby nebyl k pláči, byla by to dobrá sranda.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.11.2021 14:20 Reaguje na Jan Fiala
Klimatologie se podobá spíše astronomii, používá matematiku, fyziku i chemii. Je ale daleko mladší a hlavně se po ní chtějí prognózy do budoucna.
A ty dělá dost nerada, ovšem se současným věděním to jde, vypsala asi 4 scénáře, podle toho, jak se člověk zachová.
Všechny jsou samozřejmě podložené tvrdými daty.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

2.11.2021 08:26
Kdo to myslí s klimatem vážně, měl by okamžitě a dobrovolně přestat využívat fosilní zdroje. Nikdo přece nikomu nebrání, aby nevyužíval plyn na topení, elektřinu na svícení a naftu na dopravu.
Kritizovat ostatní a sám si sedět ve fosilním teple, to dovede každý hlupák.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.11.2021 14:26 Reaguje na Richard Vacek
Problém klimatu je celosvětový a možnost s tím něco dělat má pouze stát.
Váš prckolet na to vliv skutečně nemá žádný.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.11.2021 09:34
Banky jsou od toho, aby půjčovaly s přiměřenou mírou rizika a pojišťovny také. Za své chování jsou odpovědné svým vlastníkům.

Projevy zelené demagogie (je-li vůbec zelená) mediálně promítané na zakázku prostřednictvím manipulace s veřejným míněním , patři do arzenálu psychologické války mezi korporacemi.

Chtěl bych vidět , odkud pocházejí prostředky z nichž jsou placeni lidé a služby kampaně "Stop fosilnímu plynu".
Už vidím, jak je po korunách vybrali mezi lidmi.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.11.2021 14:23 Reaguje na Miroslav Vinkler
Kam jdou gigantické sumy za prodej ropy a plynu??
Takových kampaní by si mohli ropáci koupit asi milión. Taky ropáckou dělají velmi dobře a přesvědčivě, cena je nezajímá.....
Odpovědět
DA

DAG

2.11.2021 09:51
Škoda, že zelení demagogové, zabránili dalším dvou blokům JE Temelín. Ja se tím DUHA a GreanPeace chlubí. Také že se dávno nestaví další bloky Dukovan.
Dneska jsme se mohli Křetínskému, Tykačovi a Duze a Greanpece smát.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

2.11.2021 10:53 Reaguje na DAG
I díky současným jaderným elektrárnám nemusíme denně spálit 700 vagónů s uhlím. Stačilo ignorovat pseudoekologické organizace.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

2.11.2021 19:56 Reaguje na DAG
Naše planeta 365dní v roce obíhá kolem největší termonukleární elektrárny v dosažitelném vesmíru! Pokud jsme jako lidstvo schopni položit na dno moře plynovod, dokážeme najít řešení jak Saharu přetvořit ve FVE a napojit na evropskou energetickou síť (když už původní vegetaci starověké civilizace proměnily v poušť). Jediné, co nám v realizaci takovéhoto plánu na záchranu civilizace brání je nenažranost oligarchie, protože s takto vyrobenou a distribuovanou energií bude obtížné šmelit. Stejná kapitalistická nenažranost mch. zastavila N.Teslu a jeho geniální koncepci energetické sítě.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

3.11.2021 05:59 Reaguje na Pavel Karel
Tím , že zastíníte Saharu panely , zlikvidujete tamější ekosystém. To opravdu chcete ? Nebo si myslíte , že na poušti nežijí unikátní endemické duhy ? :-)))
Odpovědět
DA

DAG

3.11.2021 10:36 Reaguje na Pavel Karel
Hm to je možné, ale velice riskantní. Nejsem rasista, ale nevím proč bych měl vložit svoji energetickou bezpečnost do Afriky a ještě vyznavačům pochybného náboženství. Stačí že už teď nás mají v hrsti další pochybné státy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.11.2021 14:29 Reaguje na Pavel Karel
To je nesmysl celé, protože Slunce svítí úplně všude.
Pokud si elektřinu vyrobíte v místě spotřeby, nemusíte mít vůbec přenosovou soustavu, což je minimálně polovina ceny elektřiny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.11.2021 08:28 Reaguje na DAG
Ničemu nazabránili, nikdo se jim na nic neptal.
Od začátku století jsme v hybridní válce a máme jiné starosti, ovšem tendr na dostavbu Temelína už vypsala Nečasova vláda někdy v roce 2010.
Zkuste si vzpomenout, kdo tu od té doby vládl a jak ten celý tendr dopadl.
Odpovědět
MM

Milan Milan

2.11.2021 11:29
Spíše by se měla dát stopka blbnutí. Když jsem tady před časem psal, že plyn produkuje látky "NOx" škodlivější než COx, tak bylo trochu kritikckých reakcí. Zdá se, že dnes je to vnímáno prostě jako fakt. Jediný přirozený zdroj je spalování dřeva a biomasy, na likvidaci malého množství odpadu a vypouštěného popela má planeta Země své letité a přirozené organismy a mechanismy a zlikviduje či spíše využije tento odpad dokonale. Bohužel politici a zřejmě i někteří taky odborníci zřejmě škodlivost paliva posuzuje ve smyslu "když to co se vypouští není vidět tak to neškodí....." jaderky jsou na tom obdobně, jejich zátěž je obrovská, ale pokud se jádro ochočí a ovládne, tak teď asi ta nejlepší varianta.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.11.2021 11:55
Je to prosté. Neříkejte, co se NEMÁ pálit v elektrárnách, řekněte, co se tam pálit MÁ.
Pokud vaše alternativní palivo bude kvalitativně aspoň trochu srovnatelné s plynem či uhlím, určitě si své místo na trhu najde.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.11.2021 11:58
Příznačné je, že tento blábol byl vydán anonymně.
Asi nikdo nechce riskovat, že bude za totálního mimoně.
Odpovědět
PK

Pavel Karel

2.11.2021 19:24
Výborně, je potřeba důrazně upozorňovat na kapitalistické šmejdy, kteří bohatnou spalováním ukradeného nerostného bohatství naší země a jsou přímo zodpovědní za předčasná úmrtí desítek tisíc našich spoluobčanů v důsledku znečištěného ovzduší. Pokud honbu za nekonečným růstem zprivatizovaného zisku a ohrožení budoucnosti celé naší společnosti na této planetě nezastavíme, proviníme se proti hlavnímu smyslu existence našeho živočišného druhu, tj. přežití dalších generací!
VŠICHNI ŽIJEME NA SPOLEČNÉ PASTVINĚ - NEOLIBERÁLNÍ KAPITALISMUS SE SVÝM KULTEM INDIVIDUÁLNÍHO KONZUMU JE CESTA DO SOCIÁLNÍHO I KLIMATICKÉHO PEKLA!
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

3.11.2021 06:02 Reaguje na Pavel Karel
A co socialističtí šmejdi ? Ti nic ? Ti nebohatnou ? :-)) Ještě bych zmínil třeba feudalistické šmejdy , ale těch je málo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.11.2021 08:31 Reaguje na Petr Pekařík
Feudalistických šmejdů je něurékom a taky na fosilu se nejvíc pakují. Jmenuje se to celé Rusko.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.11.2021 08:36 Reaguje na Pavel Karel
Liberální kapitalismus je zcela nesmyslný výraz, protože liberální může být pouze demokracie (politický systém) nikoliv kapitalismus, což je systém ekonomický.
Individulální konzum je základem nejen celého lidského jednání, ale i zvířecího.
Napatláním všech těchto pojmů do sebe skutečně vzniká pouze pitomost.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist