https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vaclav-zidek-ekosystemove-sluzby-jsou-cestou-jak-pocitat-s-hodnotou-prirody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Václav Židek: Ekosystémové služby jsou cestou, jak počítat s hodnotou přírody

21.6.2023
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Ekosystémové služby jsou cestou, jak hodnotit veřejný zájem při posuzování dopadů na životní prostředí. Rozvíjející se myšlenka v sobě spojuje nejen ochranu přírody samotné, ale také veřejný zájem a přínos ekosystémů pro společnost. Zavedení metodiky k hodnocení ekosystémových služeb řešíme v Národní platformě ekosystémových služeb, kde zastupuji Asociaci krajů České republiky.
 
Ekosystémové služby jsou ve zkratce všechny přínosy, které příroda a obecněji ekosystémy přímo nebo nepřímo poskytují lidem. Příroda nás obklopuje a od počátku lidské činnosti poskytuje zdroje materiální (potravu, suroviny, vodu), nemateriální (podmínky pro rekreaci a regeneraci sil, podněty pro kulturu) a regulační (regulace klimatu, vytváření a udržování habitatů, opylování, zvyšování kvality ovzduší, čištění vody aj.).

V průběhu rozvoje společnosti jsme si z přírody brali všechno, co jsme potřebovali, i když zdroje postupně začaly docházet. S tím, jak se proměňuje náš život, stále více vnímáme, že životní prostředí není jen skříň, z níž si bereme materiální zdroje, ale pro lidi má hodnotu i to, že mohou po práci jít do přírody, na louku, do lesa. A s poznáním přírodních procesů přišlo i zjištění, že ekosystémy přináší třeba ochlazování prostředí pomocí evapotranspirace, přírodní čištění vody, samočistící funkce půdy, vliv na kvalitu ovzduší, ochlazování prostředí ve městech zelení.

To jsou totiž věci, které pokud nevykoná příroda, tak si je především ve městech musíme zaplatit pomocí technologických procesů. A právě hodnocení ekosystémových služeb je cestou, jak jasně popsat přínos ekosystému, jeho hodnotu a veřejný zájem při posuzování dopadů na životní prostředí v celé škále aktivit.

Asociací krajů České republiky jsem byl vyslán do Národní platformy ekosystémových služeb, která se do budoucna stane poradním orgánem Ministerstva životního prostředí. Protíná zájmy nejrůznějších skupiny – od zemědělců, ekologů, přes povodí, ministerstva až po vysoké školy a výzkumné instituce. Pracujeme na procesech, které by umožnili v ČR určit potenciál dopadů na životní prostředí u každého záměru a monetizovat je.

Podívejme se na ekonomické záměry jako je průmyslová zóna, těžba, cestovní ruch současně nejen z hlediska návratnosti investic a přímých přínosů třeba pro zaměstnanost, ale také z hlediska ekosystémových služeb jako chráněného veřejného zájmu. Nejen dopady na samotné životní prostředí, které prostě vždy budou na jedné misce vah (prostě pokud stavíte továrnu, nemůže tam zůstat biotop s mokřady), ale také dopady na fyzické a duševní zdraví obyvatel.

Jakou hodnotu má to, že si lidé nebudou moci vyčistit hlavu od pracovních problémů v přírodě za jejich domem? Jaká je hodnota množství zachycené srážkové vody zachycené v daném místě, které pomůže odvrátit nebo zmírnit záplavu či povodeň?

Hodnocení služeb ekosystémů pracuje se započítáním všech externalit a snaží se určit reálnou cenu některých aktivit. Dnes se třeba pro lyžování vykácí kus lesa, to přináší ekonomický potenciál a cena se určí podle nákladů na zemní a stavební práce.

Ale reálná cena by měla zahrnovat i ekosystémové služby, které zaniknou a případně vzniknou. Dnes takto uvažujeme při investicích do modrozelené infrastruktury, kdy se počítají přínosy po deseti letech versus vstupní náklady. Investice z veřejných zdrojů by měly plně zohlednit začlenění ekosystémových služeb jako součásti odpovědného zadávání veřejných zakázek a současně s nimi počítat i při nakládání s veřejným majetkem, při prodejích.


reklama

 
foto - Židek Václav
Václav Židek
Autor je uvolněný radní Libereckého kraje pro životní prostředí a zemědělství za Piráty.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

21.6.2023 06:45
Pane Židku, jako popis je to v pořádku, ale měli bychom si uvědomit, jakou hodnotu má nezasažená příroda tím, co jmenujete, těžbou, developerstvím, turismem a průmyslovým chtíčem.
V ČR není stanovena hodnota " zdravého" životního prostředí a tak nejde vyčíslit společenská hodnota a tím se přistupuje, že žádnou nemá a tak se znehodnocuje životní prostředí všem ostatním, což je další, co se nedefinovalo, že to životní prostředí není jen co se líbí Homo sapiens, ale všem živočichům na místě žijící.

Pojem ekosystémy jsou velmi květnaté téma a jde do toho zahrnout v podstatě cokoliv i drogovou závislost. Člověk je ekosystémem samo o sobě.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.6.2023 10:10 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jenomže co je to ta nezasažená příroda. Ta již dle mého názoru neexistuje a bude stále méně existovat. Už jen drasticky rychlá změna klimatu nutně zasahuje do "nezasažené" přírody a co působení třeba invazních rostlin a plevelů? To se má tak nechat nebo zasahovat? Já neznám řešení, ale nejprve je třeba položit všechny relevantní argumenty na stůl.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.6.2023 14:50 Reaguje na Jiří Svoboda
určitě máte pravdu, myslel jsem však na neduhy "užívání " přírody, která se znehodnocuje lidskou činností a jakousi sebestředností.

My si často myslíme, že máme právo něco využívat jen proto, že jsme na vrcholu jakéhosi evolučního stupně ale my se nedokážeme srovnat ani sami se sebou natož se zvířaty žijícími kolem nás a děláme to tak dobře, že likvidujeme životní prostředí nám všem a když to píšu, tak mám namysli 12 miliónů návštěvníků v Krkonoších, bezuzdné stavění apartmánů, stavění dálnic ale i přístup zemědělců k biodiverzitě. My si dokážeme jen stěžovat na to, jak je všechno v háji ale to je často taky všechno.

Nezasažená půda lidskou činností je třeba to, zvažovat, jestli musíme mít tolik dálnic, skladů průmyslových parků.

Četl jsem, že 50% zemědělské půdy je biologicky mrtvá...to je výsledek zemědělské práce jak hrom, jen nevím, jak dlouho jim to budou všichni tolerovat.

Nebo čističky odpadních vod, které umí pročistit hlavně to, co je vidět, ostatní se vypouští do řek a ty jsou kontaminované.

Mě na tom nejvíc vadí, že naše kolektivní ego nedokáže být minimalistické.


Mnozí myslí tak na nejvýš na ten svůj pupek a dál nedohlédne.

Každý strom, má ekonomickou hodnotu ale my to vidíme jen jako kus dřeva stromy tvoří nějaké prostředí jako organismus, stejně jako řeka je organismus biologicky aktivní a tím, jak toto prostředí ovlivňujeme má negativní vliv na přirozenost " živého" organismu.

Na to abychom dokázali nastavovat regulace k prospěchu přírody a přirozených procesů je třeba opustit sebestřednost a vědět, že vše je propojené a pokud má se člověk psychicky a emocionálně kontinuálně musí tyto přirozené procesy ctít.

Samozřejmně, že se všechno mění ale to se měnilo vždycky, jen to nebylo tak markantní a buď se přizpůsobíme, nebo nebudeme moci být na tomhle světě. Nejsme důležitější jen proto, že jsme si v podstatě zotročili vše co můžeme pro vlastní pohodlí a slávu ale býti si vědomi, že na téhle planetě žije podstatně více živočichů, ptactva, hmyzu, které má stejná práva na existenci a na vývoj v přírodě.








Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.6.2023 15:48 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nevím, co je to kolektivní ego:)

V zásadě souhlasím. Ale my jsme ve stavu, který správně popisujete, a ten se navíc stále zhoršuje. A pak tu máme eko-aktivisty, kteří se snaží napravit uzoučký výsek a moc je nezajímá, že v sumě tím situaci často ještě zhoršují. To považuji za špatný přístup.

Zjevně je nezbytné dát přírodě cenu a řešit ten problém přes peníze. Jinak to lidmi nepohne. V tomto jde pan Židek asi správnou cestou. Jen mám obavy, že možností scestí je tam mnoho.

Myslím si, že zastavěných ploch tu není procentuálně až tak moc. Problém asi hlavně je, jak píšete, znehodnocení zemědělské půdy. Ale jak to napravit, nevím, zda je to během století vůbec reálně řešitelné.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.6.2023 11:19 Reaguje na Jiří Svoboda
kolektivní ego je soubor činností, které člověk dělá vědomě či nevědomě a má vliv na životní prostředí organismu, zpravidla na nějakém území.

Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist