Vilém Famm: Dotace, které mohou přinést víc, než očekáváme
Sázejme stromy!
Na ČT 1 stránce 606 jsem 8. 7. 2019 zaregistroval článek, že naši ekologickou katastrofu může odvrátit nasazených bilion stromů.
Stromy mladé totiž, když rostou, mají daleko větší spotřebu odebírat z ovzduší oxid uhličitý-CO2. Za několik desetiletí údajně spotřebují 750 mld. tun CO2. Množství, které lidstvo vyprodukovalo za posledních 25 let.
Švýcarští vědci spočítali a časopis Science zveřejnil, že je nutno zalesnit území o velikosti USA, tedy 9 mil. km2. Nejvíc může přispět Rusko, USA, Kanada, Austrálie, Brazílie a Čína. Na zemi roste asi 3 biliony stromů a je nutný ještě další bilion. Thomas Crowther (spoluautor práce) říká: „Tohle je zdaleka nejlevnější řešení klimatické změny.“
Pokud jsem dobře počítal, tak každý z nás by měl zasadit 140 stromů. Je tedy zapotřebí nalézt místa kde i u nás lze rozšiřovat zeleň a pak, stále máme nezaměstnané. Můžeme je tedy zaměstnat a budou to oni, kteří odvrátí od nás zmíněnou katastrofu. My je, díky dotacím, vrátíme na pracovní trh a nabídneme jim důstojnější život. Samozřejmě sázejme i my, vždyť máme přeci zplodit syna, postavit dům a zasadit strom! Sázejme.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (36)
http://www.osel.cz/10645-aktiviste-miluji-hesla-momentalne-frci-zemi-nekompromisne-zalesnit.html
http://www.osel.cz/10645-aktiviste-miluji-hesla-momentalne-frci-zemi-nekompromisne-zalesnit.html
Jan Šimůnek
15.7.2019 08:26 Reaguje naDaniel Fiala
18.7.2019 16:43 Reaguje naJan Škrdla
19.7.2019 12:53 Reaguje na Daniel FialaJan Šimůnek
14.7.2019 09:572. Problém není v sázení, ale které plochy ještě obětujeme. Navíc ve městech jsou silně limitující inženýrské sítě a jejich ochranná pásma. Pro masívní výsadbu v městském prostředí (kde by se stromy opravdu hodily) by se musely změnit platné předpisy (ochranná pásma inženýrských sítí) a řada sítí by se musela přeložit tak, aby výsadbě stromů nepřekážela.
Čili dotace absolutně nic nevyřeší, jsou to jen a jen vyhozené peníze, pokud se nejde na podstatu věci. A tu dotace nevyřeší.
Jan Škrdla
14.7.2019 16:58 Reaguje na Jan ŠimůnekDaleko větší potenciál v zemědělské krajině. Naše republika má jedny z největších půdních bloků v Evropě a naše zemědělství produkuje výrazně nadprůměrné množství biopaliv, ve srovnání s jinými státy EU.
V první řadě by se tedy měly provést rozumné pozemkové úpravy, které by vymezily plochy pro výsadbu ve volné krajině, a zároveň by se mělo upustit od pěstování biopaliv (které zabírají zbytečné místo na zemědělské půdě).
Jan Šimůnek
14.7.2019 18:44 Reaguje na Jan ŠkrdlaJan Škrdla
15.7.2019 20:34 Reaguje na Jan ŠimůnekZ toho důvodu je potřeba provést pozemkové úpravy - přeuspořádat pozemky tak, aby se ty větrolamy daly vysadit na obecní nebo státní půdě. Samozřejmě tak, aby soukromí vlastníci nepřišli k úhoně - dostali pozemky +- o stejné výměře a ceně a v přiměřené vzdálenosti od obce.
Jinak asi největší problémy:
1. jedná se o dlouhodobý proces - od převratu byly komplexní pozemkové úpravy dokončeny na přibližně 20% půdy.
2. jsou katastry (naštěstí ne všechny), kde je zásadní nedostatek státní nebo obecní půdy a tak se dost ustupuje od ideálního stavu.
3. firma, které vyhraje zakázku, provede pozemkové úpravy nezodpovědně (záleží jednak na firmě, na připomínkování ze strany obce nebo pozemkového úřadu).
Karel Ploranský
16.7.2019 18:24 Reaguje na Jan ŠimůnekNevím, proč potřebuje například vodovodní potrubí ochranné pásmo, kde nesmí růst strom (a ne zrovna malé)? Neumím si představit, že by kořeny stromu mohly potrubí poškodit.
Opravy sítí včetně zemních prací lze se současnou technikou provádět i mezi vzrostlými stromy, pokud se ovšem chce. A tam kde by to opravdu nešlo, se holt smíříme s tím, že se strom při těch pracích poškodí nebo zlikviduje - ale díky i za to, že tam rostl, zkrášloval, stínil a dýchal, NEŽ nastala nutnost takové práce provést.
Uplatňování zákazu vysazování stromů v okolí sítí nebo "práva" je zlikvidovat, pokud tam už vyrostly, ukazuje až na výjimky jen na pohodlnost a neochotu řešit to jinak, šetrně.
Vilém FAMM
14.7.2019 13:25Jan Škrdla
14.7.2019 17:36 Reaguje naPokud by se mělo něco vysazovat, tak v první řadě na státní nebo obecní půdě. Vzhledem k tomu, že některé obce svou půdu nerozumně rozprodaly, stejně tak někde i stát, bude potřeba dříve než do dotací dát peníze na výkup pozemků.
Jan Šimůnek
14.7.2019 18:48 Reaguje naDruhou věcí je, že v některých povrchových dolech se objevila velmi raritní společenstva organismů, které je opravdu škoda likvidovat zasypáním hlínou a vysazením fádního borového lesa, jak to chtějí předpisy. Na haldách na ostravsku jsou zase společenstva rostlin (ale i hub), odpovídající aktivním sopkám.
Miroslav Vinkler
14.7.2019 19:08Hordy dotací v EU hravě převyšují i dotační tituly za socialismu a nemám z toho dobrý pocit. Dotace lze libovolně obcházet,zneužívat a tvorbou jejich podmínek nahrávat předem domluveným plánům.
Zajímalo by mě kolik skutečných reálných € dostal konečný příjemce na skutečně potřebné projekty. Můj odhad je méně než 30%.
Zbytek=70% skončilo někde úplně jinde.
Z čehož plyne, že EU v této oblasti žalostně selhává.
Jan Šimůnek
27.7.2019 09:07 Reaguje na Miroslav VinklerMilan Milan
14.7.2019 19:16Jiří Svoboda
15.7.2019 15:06Ono by zřejmě stačilo podstatnou část dnes narostlých zralých stromů smysluplně zpracovávat. Jen sázet nové a nové stromy bez představy o jejich zpracování nic neřeší a jeví se jako další dotační tunel pod rouškou ochrany klimatu.
A tak tento článek vlastně neříká celou pravdu a jen oblbuje lidi (říkám to nerad!).
Jan Škrdla
15.7.2019 17:46 Reaguje na Jiří SvobodaTady máte rozdíl mezi původním stavem 0 - bezlesí, a stavem 100 - dospělý les. To CO2 se v tomto případě naváže bez ohledu, zda bude ten les dále využíván nebo ne. V pralese místo stromu který shnije naroste nový, a tím se stav vyrovnává. A kromě nadzemní biomasy máte i tu podzemní (kořeny), dále CO2 vázaný v edafonu a humusu.
Samozřejmě větší část nově založených lesů můžete udržitelné využívat (těžba by neměla překročit dlouhodobý přírůst).
Také je zásadní chybou zobecňovat klimatickou funkci jen na CO2. Vegetace má schopnost vyrovnávat teplotní extrémy a ovlivňovat koloběh vody. V minulosti byly prováděny srovnávací pokusy na odtok ze zalesněného povodí a povodí s minimem lesa.
Další benefitem dřevinné vegetace je ochrana proti erozi, ekostabilizační funkce nebo rekreační funkce.
Takže jestli si vybrat mezi intenzivnějším využívání stávajích lesů, nebo zvýšením výměry lesní půdy, tak bych byl pro tu druhou možnost. Nutno ale podotknout, že výměra lesů v celosvětovém měřítku klesá, což je asi hlavní problém, který by se měl řešit.
Pokud se týká našich končin, vidím příležitost v zakládání prvků územním systému ekologické stability (ÚSES), výsadbě větrolamů, alejí nebo v přechodu k agrolesnictví (alespoň na části půdy). Je to běh na dlouhou trať.
Jiří Svoboda
16.7.2019 14:52 Reaguje na Jan ŠkrdlaJá mám pořád obavu, že lidé včetně autora článku dobře nerozumí funkci lesa vzhledem k bilanci CO2 a chtějí vidět jen část pravdy (jen to, že rostoucí strom spotřebovává CO2).
Jan Škrdla
16.7.2019 17:31 Reaguje na Jiří SvobodaTo samé, ale v opačném směru, platí pro odlesňování. CO2 vázané v porostu se uvolní do vzduchu (uvažujme, že většina lesů se likviduje vypalováním).
Jak jsem psal níže, les to není je bilance CO2.
Je velký rozdíl mezi holou půdou a povrchem pokrytým vegetací, viz: https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/pole-rozpalene-na-60-c.dusledky-spatne-pece-o-pudu-na-snimcich-termovizni-kamery
Jan Škrdla
16.7.2019 17:33 Reaguje na Jan ŠkrdlaJiří Svoboda
16.7.2019 20:57 Reaguje na Jan ŠkrdlaMichal Ukropec
16.7.2019 09:01Ivan Pt
18.7.2019 06:29a) ke každému stromku dají 3 kůly na ochranu - neboli porazí se nejdříve jiné stromy, největší pito...m...ci tam dají kůly z obchodu - a nevidí, že jsou z plastu, čili do půdy (ty kůly nikdo neuklidí, to není IN) se dostanou další plasty...
b) přijedou tam autem, čili zvýší CO2 a další chemii vytvořenou při spalování nafty, benzinu.
c) stačilo by nechat ta území zarůst přirozeně, nálety, v půlce pole sázet nebude a na okrajích křoviny a stromy likvidujeme s odvoláním na bezpečnost dobráků co jezdí moc rychle
d) stromky ze školek, které sází jsou v podstatě genetické klony, čili jakmile přijde jedna choroba, vymřou všechny ostatní, ze semen stromky přežijí ve větším počtu.
e).....
Jan Škrdla
18.7.2019 21:37 Reaguje na Ivan Pta) ke každému stromu nejsou potřeba 3 kůly. Pokud nesázíte vzrostlý strom, tak většinou stačí 2 kůly nebo i jeden. Vzhledem k tomu, kolik dřeva se kvůli kůrovci nestíhá vytěžit mi to vůbec nepřipadne škoda. A s plastovým kůlem jsem se ještě v praxi nesetkal.
b) nějak ty stromky je potřeba přepravit. A když si vezmete kolik km projezdí běžný občan do práce, na nákup, na dovolenou, tak ta doprava stromků je plácnutí do vody.
c) přirozená obnova je dobrá, sem tam stačí při sečení nechat nějakou tu trnku, hloh nebo růži a hned máte ušetřenou práci s výsadbou. Pokud se vám v porostu zmladí druh, který chcete (např. javor nebo jasan, stačí jej oplotit, obalit, nebo natřít a máte vyhráno (občas si poradí i bez ochrany, pokud máte v blízkosti dostatek okusových dřevin. Jenže ne pokaždé vyroste, to co chcete a tak kde to chcete (např. ovocné stromy), nebo vám vyroste něco co byste raději nechtěli (např. javor jasanolistý).
d) to že jsou stromky ze školek genetické klony - na to jste přišel kde? Do jisté míry to platí u ovocných stromů (odrůda = klon), nebo u řízkovaných vrba a topolů. U druhů množených generativně je každý jedinec jiný. Problémem může být malá genetická diverzita, semena se často sbírají z malého počtu matečných stromů. To lze alespoň částečně eliminovat výsadbou různých druhů, popř. výsadbou z různých zdrojů (což je trochu nepraktické).
Ivan Pt
18.7.2019 06:41a dotace? to zase někdo řve co se chce přiživit na našich penězích, dotace nejsou nic víc, než naše daně, včetně DPH na potravinách, daně z příjmů.... takže zase jde někomu o prachy, naše, pijavice co to umí zabalit do krásného obalu....
jednomu bere a druhému dává
a ten článek z www.osel.cz je taky polovičatý, odparem vody se sníží teplota a může se tam začít malý vodní koloběh, rosa ....