https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vilem-famm-temne-tajemstvi-mikroplastu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vilém Famm: Temné tajemství mikroplastu

5.9.2019
Miliony automobilů při svém pohybu na pneumatikách uvolňují mikroplasty. / Ilustrační foto
Miliony automobilů při svém pohybu na pneumatikách uvolňují mikroplasty. / Ilustrační foto
Foto | Martin Singr / Ekolist.cz
Mikroplasty. Pojem, který jsme již slyšeli. Jsou všude okolo nás, pijeme je a dokonce dýcháme. V současné koncentraci jsou prý neškodné, ale co v té příští?
 

Plasty údajně se rozpadnou za 500 let, pokud mikroplasty méně, bude jen dobře. Takže po tolik let budou plasty v přírodě jen narůstat, až potom se jejich růst zastaví, pokud bude pravda o jejich rozpadu. Doufám, že jsou mezi námi lidé, kteří umí počítat. Ti budou vědět, jaká pak nastane koncentrace.

Zřejmě můžeme nastalý stav spočítat a převézt ho do laboratoře a tam, díky pokusným organismům, zjistit jejich tzv. nezávadnost. Budeme i pak klidní?

Mohu jmenovat např. dva faktory, které stojí za zvyšujícím se znečištěním. Miliony praček denně chrlí do vody další a další mikroplasty, vznikající právě praním umělých-poloumělých textilií, či miliony automobilů při svém pohybu na pneumatikách uvolňují další mikroplasty. To abychom je mohli i dýchat.

Stačí si uvědomit, že mikroplasty z pneumatik se do přírody uvolňují již 100 let, ale kolik bylo automobilů tehdy a kolik je jich nyní?

Víme, že zde byl stav bez těchto mikroplastů a známe dnešní stav. Spočítejme tedy stav příští a možná si uvědomíme, že je zde ukázková souvislost s nárůstem lidí na téhle zemi. Ti též, podle mnohých, škodí přeci jen málo, kdy začnou škodit hodně?

Dalším příkladem ať jsou nám tzv. éčka např. podporující zbarvení potravin. Též neškodné. My ale jíme víc a víc takto upravených potravin a ty se sčítají, mikroplasty též.

Mohu však jenom říct, že se mi takový stav nelíbí. To je tak vše, řeknete si, co mohu dělat, ale přeci jen něco. Osobní auto, coby důchodce, když dosloužilo, jsem dal k sešrotování a další si již nepořídil. Nyní vyrábím mikroplasty jen, když jedu autobusem. Takže slevy pro žáky a důchodce vidím i pohledem ekologickým. Vyjelo méně aut. Jen tak dál. Zlevněnou osobní dopravou za lepší krajinu, za čistou zemi. V oblečení bude zachovat se ekologicky těžší, ale preferuji bavlněná trička a jsme opět u přelidnění. Návratem k přírodním materiálům odebereme pole na pěstování potravin. Méně potravin znamená též méně lidí. Tak o těchto aspektech alespoň hovořme, diskutujme a snad se dobereme smysluplného závěru. Co říkáte?


reklama

 
Vilém Famm
Autor je čtenářem Ekolistu.cz.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

5.9.2019 09:30
Ěčka:
Vše, co je v potravinách chemicky definovatelného, má svůj kód, skládající se z písmena E a čísla. Ten kód byl zaveden proto, aby na citronech nemuselo být napsáno ve všech jazycích EU, že obsahují kyselinu citronovou, kyselinu l-ascorbovou (a další).
Je jen ukázkou tuposti zelených, kdy považují kyselinu citronovou za zdravou přírodní substanci a e 330 za strašlivý jed, vyvolávající rakovinu a snad i impotenci.

A je ukázka totální impotence EU, že nedokázala zavést společný úřední jazyk (takže by tam stačil jeden seznam chemických látek). Ideální by bylo esperanto, protože je rychle, v řádu měsíců, naučitelné, na rozdíl od agramaticko aortografických skřeků typu angličtiny, kterou neovládá ani cca 80 - 90 procent rodilých mluvčí (a u kontinentálních jazyků zase existují i překážky v podobě historických zkušeností).
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist