https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimir-f.mana-novych-statnich-uradu-nebude-nejspis-nikdy-dost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vladimír F. Mana: Nových státních úřadů nebude nejspíš nikdy dost

22.2.2021
Další krok k likvidaci spojeného modelu výkonu veřejné správy?
Další krok k likvidaci spojeného modelu výkonu veřejné správy?
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Poslední jednání Rady vlády pro veřejnou správu mělo vedle nového stavebního zákona na programu také Koncepci státní lesnické politiky do roku 2035 z pera Ministerstva zemědělství. Tato koncepce mimo jiné navrhuje oddělit výkon státní správy lesů a myslivosti od obecních a městských úřadů a vytvořit pro tuto oblast nový státní úřad. Zda by se měl jmenovat „Nejvyšší lesní úřad“, zatím nevíme, nicméně po návrhu oddělit státní správu od samospráv v oblasti povolování staveb se jedná o další krok k likvidaci spojeného modelu výkonu veřejné správy.
 

Koncept spojeného modelu veřejné správy vznikl v devadesátých letech v souvislosti s návrhem nového krajského uspořádání České republiky a opírá se o doposud platná usnesení Parlamentu ČR. Jeho výhodou je nejenom úspornější fungování veřejné správy, ale především vyšší míra zapojení samospráv a tedy i vyšší míra jejich odpovědnosti za ochranu veřejných zájmů v jejich územní působnosti. A v neposlední řadě se jedná o relativně přehledný systém, srovnáme-li jej např. se systémem veřejné správy v Polsku, kde se na úrovni vojvodství dělí o kompetence vládou jmenovaný vojvoda a lidmi volený maršálek.

Změna systému veřejné správy by měla být změnou skutečně systémovou a měla by na ní panovat nejen široká politická, ale také široká společenská shoda. Snahy „odloupnout“ z funkčního spojeného modelu dílčí oblasti, jak to vidíme v případě stavební či lesní správy, jsou nejen nesystémové, ale mohou vést k vážnému narušení výkonu veřejné správy jako celku. Pokud takové nesystémové změny připustíme, otevíráme dveře k neřízené destrukci a můžeme jenom bezmocně čekat, jaká další část veřejné správy bude na řadě.

V oblasti životního prostředí byla naposledy před 15 lety diskutována možnost vzniku Státní správy životního prostředí. Společně s Agenturou ochrany přírody a krajiny a s Českou inspekcí životního prostředí by tento nový (a doposud neexistující) státní úřad mohl převzít veškeré kompetence veřejné správy v oblasti životního prostředí, které v současné době mají krajské a obecní úřady. Před 15 lety byla tato myšlenka „uložena do šuplíku“. Možná nadešel čas, abychom ten šuplík znovu otevřeli.

Věřím, že si politická reprezentace co nejdřív uvědomí, že systémové změny nemají probíhat způsobem, který vidíme v případě návrhů na vytvoření státní stavební či lesní správy. Pokud nastal čas a sloučený model veřejné správy je nevyhovující, pojďme jej změnit. Ale systémově a jako celek po široké celospolečenské diskuzi, a neodlupujme z něj kousíčky, jak Jeníček s Mařenkou z Perníkové chaloupky. Jinak budeme mít co do činění s „ježibabou chaosu a zmatků“ ve veřejné správě.


reklama

 
foto - Mana Vladimír F.
Vladimír F. Mana
Autor vystudoval Lesnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně. V oboru ekologie, ochrana dřevin a ochrana přírody a krajiny pracuje od roku 1992.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

22.2.2021 10:55
Pokud si Babiš představuje boj s byrokracií tak, že přijal 30 tisíc nových úředníků, tak je jasné, že tyto Babišovy voliče je třeba někam umístit.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.2.2021 11:25
Připojím faktickou poznámku: Veřejná sféra dnes platí zaměstnance cca o 30% více než sféra privátní.
Z tohoto pohledu jsme se stali skutečně "number one" v celé EU.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.2.2021 12:03 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vše začalo hned v r.1990 a pokračovalo to nástupem 14krajů.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

22.2.2021 16:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
To je ale podle Ústavního soudu proto, aby úředníci byli neúplatní, tedy jak NS, ale i ÚS už jednou zdůvodňovaly u soudců,viz:
"Soudci a žalobci v číslech
Podle statistik ministerstva spravedlnosti je nyní průměrný plat soudce 107 071 korun a státního zástupce 94 704 korun, zatímco před pěti lety byly zhruba u obou o 25 tisíc nižší.
Vyšší platy soudců kvůli menšímu riziku korupce jsou podle Elišky Wagnerové běžné i v EU. „Tam nemají nejvyšší platy eurokomisaři, ale soudci, kteří slouží u Evropského soudního dvora,“ uvedla.
V současnosti v ČR působí 3028 soudců a 1232 státních zástupců, přičemž jejich počet je za posledních pět let fakticky stejný.
Zato celkové výdaje na jejich mzdy od roku 2010 vzrostly u soudců o více než půl miliardy na 3,38 miliardy korun za loňský rok, u žalobců o cca 200 miliónů na téměř 1,2 miliardy korun". Jde o údaje z roku 2015, zdroj:
Doplacení platů dělá dojem nenasytné malé domů, míní Wagnerová, 13. 2. 2015, 3:31
Radim Vaculík, Právo.
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/doplaceni-platu-dela-dojem-nenasytne-male-domu-mini-wagnerova-277345
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.2.2021 16:45 Reaguje na Jiří Daneš
Jenže pan Vinkler hovoří o státních zaměstnancích obecně. Bohužel to platí plošně. Přitom hybnou silou každé ekonomiky je soukromá sféra, přičemž ta má mnohem nižší platy než státní zaměstnanci, kteří té soukromé sféře háží klacky pod nohy. Od toho se odvíjí i platy poslanců. Ty jsou závislé pouze na průměrném platu ve státní sféře, protože kdyby se odvíjely od průměrného platu ve státě, soudruzi poslanci by si výrazně pohoršili.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.2.2021 17:15 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nedávno jsem mluvil s úředníkem ze Švédska. Když jsem mu to uvedl , nechtěl věřit- musel jsem poslat ověřené informace.
Potom mi sdělil, že je to neuvěřitelné a špatné. A že to s námi půjde jenom s kopce. To si myslím taky.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

22.2.2021 12:44
Vladimír F. Mana je ekologista! Spojit AOPK ( diletanty kteří nerozeznají uhynulou kapybaru od zastřeleného bobra) a ČIŽP ( odborníci kteří odvádí " skvělou " práci při vyšetřování otravy na Bečvě) to by bylo MASO! A nebo má jít jen o nový penězovod a krytí lumpáren?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.2.2021 13:49 Reaguje na Michal Ukropec
Já v tom problém nevidím, činnosti se překrývají a mohou se vhodně doplňovat. Navíc autor píše "po diskuzi....a společenské shodě"
Odpovědět
DA

DAG

22.2.2021 13:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
To já v tom problém vidím. AOPK není partner a absolutně nechápu, proč by se s nimi mělo vůbec diskutovat. Lesnictví a myslivost není vůbec jejich parketa.
Přirovnal bych to asi takhle. Hele ty máš kus lesa, tak budeš opravovat motorové pily.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

23.2.2021 08:13 Reaguje na DAG
Názorný příklad činnosti AOPK. Ve Vodňanech je vyšší škola vodního hospodářství 99 let. AOPK zabavila rybníky, z důvodu ochrany kotvice plovoucí. ( fakt byl, že je vyhrnovaly bagrama ven, kolik jí tam bylo). Nasadili takový režim, že kotvice byla zlikvidována během několika let. Pokud si pamatuji, zodpovědný za to byl pan Pykal?
Odpovědět
DA

DAG

23.2.2021 10:33 Reaguje na Michal Ukropec
Mám podobné zkušenosti. Možná by ubili úředníci na úřadech, ale kdo někdy čelil čižp, tak mi dá zapravdu, že to jsou naprosto a čistě úředníci, které zajímá jen papír. Nikdy jsem se na úřadech nesetkal s něčím tak nesmyslným jako ČIŽP.
Jestli chtějí méně úředníků, tak ať naopak zruší ČIŽP a AOPK a jejich pravomoce přenesou na úřady s rozšířenou pravomocí.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

24.2.2021 09:43 Reaguje na DAG
Cca před necelými 20ti lety jsem rozšiřoval kanceláře ČIZP v Praze Na Břehu 1. Takže jsem se s nimi jako stavbyvedoucí bavil. Opravdu naprosto a čistě úředníci.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

22.2.2021 22:05
Destrukce spojené veřejné správy je odůvodňován zrychlením různých řízení, ovšem zejména oddělením místa plnění od místně příslušných úředníků. Vláda z dálky pak nedohlédne až do míst samotných a bude se jí lépe rozhodovat, bez ohledu na místní zájmy.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.2.2021 09:20
Pamatuji články v novinách těsně po listopadu 1989. Psalo se o policejním
státu s kvanty policistů-dnes i s různými ochrankami a duplicitní městskou
policií 3x víc. Pak o úřednickém státě a vyhánění úředníků do výroby- dnes
si nedovolím odhadnout kolikrát se počet zvýšil. Pak tu byl pláč, kolik
berou "papaláši"- dnes jsou to astronomické sumy proti pracujícím. A je
toho více, co stojí za vzpomínku. Kdo zapomněl, tak ať si půjčí noviny
z té doby (MF, Lidovky)v knihovně a věřte je to počteníčko o těch zářných
zítřcích. Nárůst lidí placených za úřadování, kontrolu, represi a jiné
neprodukční činnosti je nehorázný, ale byl po mých zkušenostech zcela
předvídatelný, za což jsem byl neználky kritizován. Ještě si přisadím,
že ten počet bude narůstat. Při poklesu manuální práce a při zvyšování
vzdělanosti(otitulování) bude tlak na nová úřednická místa pokračovat
a důvod se vždy nějaký najde. Bohužel už i dnes v některých soukromých
firmách, kde majiteli firmu řídi lidé, tvářící se jako majitelé a kteří nakonec okrádají majitele samotného. To už ale není nic proti státní
správě a obecní samosprávě. Agendy se nespojují, ale spíše rozdělí a pro
zdůvodnění přibude pár formulářů k vyplnění a schválení. Archivy praskají
ve švech a přibývá kancelářských budov i kanceláří. Tolik čistě budov
určených ke kancelářské činnosti (nepíšu práci) nenarostlo za celé
století jako za posledních 20. let. Uživit ta kvanta dobře placených lidí
bohužel zbytek produktivních zaměstnanců nestíhá a hospodářství narazí
na zlom. Buď ho vyřeší radikální očistou(pohádka), nebo agonii prodlouží
předlužením a nebo zasáhne vyšší moc( hospodářský krize). Ty krize se
se zatím však vždy dotkly hlavně výroby a nikoliv ouřadů. Takže to vidím
na další nárůst ouřadů, policistů, kontrolorů a postupnou degradací ekonomiky. Už dnes nejsme schopni konkurovat zemím s minimem byrokracie
a bude to brzo limitující faktor pro další zvyšování životní úrovně.
Teď se dočkám napadení potrefených hus píšících sem příspěvky v
pracovní době, nebo "přetížených" prací z domova, pokud teď nelyžují
někde na horách.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.2.2021 12:40 Reaguje na Břetislav Machaček
Taky mi to vadí. Nárůst úředníka za Babiše + 30 tisíc, před dvěma roky prezident mluvil o + 50 tis. za volební období.

Dnes je nejlepší job jít dělat úředníka. Čistá hlava, dodatková dovča, nárok na další týden na vzdělávání, platově +30% na privátem, 0vá osobní materiální odpovědnost, nevyhoditelný mimo požívání drog na pracovišti, ráj na zemi.
Jak pánbůh ve Frankrajchu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.2.2021 20:52 Reaguje na Miroslav Vinkler
To je další důkaz totalitního státu.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

23.2.2021 13:50 Reaguje na Břetislav Machaček
Také na to všechno pamatuji, i na ty "rodiné farmy" a byty, žádné králíkárny, které jsou pro všechny volně k mání, a td. Bylo by toho na stránky...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.2.2021 08:36 Reaguje na Jiří Daneš
Hlavně jsem se řehtal nad obchůdky v kočárkárnách a nebo
i přes okénko ve dveřích bytu se zbožím v ložnici pod
postelí. To byly takové hovadiny a jak byly propagovány.
Ona byla důležitá ideologie za každou cenu a nyní je tu
procitnutí, že přežívají velcí, silní a bohatí. Pro ten
zbytek zůstane to dno. Platí to i pro státy a tak co nás
čeká, si každý moudrý člověk vydedukuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.2.2021 20:56 Reaguje na Břetislav Machaček
Vy jste zase nepochopil, že my jsme za těch 30 let začali sice budovat demokracii a kapitalismus, ale dotáhli jsme to k fašismu a babišistánu. Především pomocí lidí, jako jste vy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.2.2021 20:50
To je přece zcela logický vývoj, je tu budován za potlesku mas totalitní stát. A v něm musí být moc centralizovaná ideálně do osoby diktátora. A toho tu máme na věčné časy a nidy jinak.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist