https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vojtech-vosecky-mame-nyni-obrovskou-prilezitost-prejit-na-udrzitelnou-nizkouhlikovou-ekonomiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vojtěch Vosecký: Nyní máme obrovskou příležitost přejít na udržitelnou, nízkouhlíkovou ekonomiku

20.4.2020
Hrozí nám to, co nastává po každé ekonomické krizi. Nakopnutí ekonomiky v podobě pobídek pro nadměrnou spotřebu, až se nakonec zase ocitneme tam, kde jsme začali
Hrozí nám to, co nastává po každé ekonomické krizi. Nakopnutí ekonomiky v podobě pobídek pro nadměrnou spotřebu, až se nakonec zase ocitneme tam, kde jsme začali
Foto | MarS / Flickr.com
Při volbě mezi alternativami bychom se měli ptát nejen na to, jak překonat bezprostřední hrozbu, ale také v jakém světě chceme žít, jakmile bouře kolem pandemie přejde.
 

Nyní máme unikátní možnost stisknout velké tlačítko restart. Už víme, že svět nikdy nebude takový, jako dřív. A je třeba zvážit, zda se neubrat směrem udržitelné a nízkouhlíkové ekonomiky, která se spoléhá i na jiné indikátory, než je HDP.

Musíme si odpovědět na otázku, zda chceme zachraňovat aerolinky a ropný průmysl, nebo peníze na restrukturalizaci naší ekonomiky dát kromě nezbytných opatření i do obnovitelných zdrojů energie, nových způsobů transportu a odpovědného zacházení se zdroji.

Vidíme, že jsme schopni dělat obrovské ústupky na globální úrovni – od cestování, práci z domova, přes vzdělávání online až po nošení roušek. Ukazuje to, že když nám teče do bot, dokážeme se neskutečně rychle přizpůsobit.

Cesta takzvané cirkulární ekonomiky, při níž se s odpadem nakládá jako se zdrojem, by pro Česko přinesla benefity při vzniku nových pracovních míst i úsporách v energetice, spotřebě vody či tvorbě nových inovativních produktů a služeb.

Evropská unie odhaduje, že cirkulární ekonomika může do roku 2030 vytvořit mezi 700.000 až 3 miliony pracovních míst. Pro Česko ty odhady ve studii Římského klubu byly kolem 150.000.

Příkladem cirkulární ekonomiky v dnešní době jsou například doma vyrobené látkové roušky, které jsou mimo zdravotnická zařízení udržitelnou alternativou roušek na jedno použití.

Rouška může být vyrobena třeba ze starého trička, co leželo dlouho ve skříni. Z odpadu uděláme něco užitečného, a pracujeme s tím, co máme, tady v České republice, v dlouhotrvajících cyklech.

Na podobném principu funguje i „high-tech“ řešení ČVUT, kde z potápěčských masek a vojenských filtrů udělali účinné znovupoužitelné respirátory.

Krize okolo pandemie koronaviru může pozitivně ovlivnit i naše spotřební vzorce. Teď vidíme, že se naše priority mění – lidé jsou opatrnější a úspornější. To vše jsou dobré zprávy pro životní prostředí, ale je otázka, jak dlouho nám to vydrží. Hrozí nám to, co nastává po každé ekonomické krizi. Nakopnutí ekonomiky v podobě pobídek pro nadměrnou spotřebu, až se nakonec zase ocitneme tam, kde jsme začali.


reklama

 
foto - Vosecký Vojtěch
Vojtěch Vosecký
Autor vystudoval environmentální inženýrství a podnikání na holandské Wageningen University, je spoluzakladatelem INCIEN. Vede expertní skupinu pro cirkulární ekonomiku.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (46)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

20.4.2020 07:58
Představy hezké, ale realita bude jiná.
Odpovědět
Pa

PavelA

20.4.2020 08:05
Představy zpovykaných měšťáků.

Taky bych chtěl mít dilema jestli roušku udělám ze starého trička,ale spíš jí přijmu jako dar.Neb to staré tričko použiju v dílně jako hadr na ruce při opravách strojů.Aby bylo čím zasít a čím sklízet.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.4.2020 17:43 Reaguje na PavelA
Zasijete určitě. A víte, že budete ještě sklízet? určitě?
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

22.4.2020 17:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud nezaseje tak je naprostá jistota že nic sklízet nebude.

(což mimochodem řešila v současnosti celá Evropa která najednou měla výpadek sezóních brigádníků v zemědělství...

ale nějak se tam lidem ze zavřených provozů dělat vůbec jít nechtělo...)
Odpovědět
ig

20.4.2020 08:38
A tohle dělají zastánci tzv. cirkulární ekonomiky pokaždé. Vytáhnou nějaký marginální příklad, povýší jej na princip a říkají, že to tak máme dělat se vším. Jenže ono to jde jenom s těmi starými tričky a to ještě v ekonomicky nevýznamném množství :-)
Odpovědět
JO

Jaroslav Olšanský

20.4.2020 08:58
Sny šíleného enviromentalika. Hamáček by nás nejraději pozavíral doma, tenhle zase blábolí o návratu do pravěku.
Odpovědět
JO

Jaroslav Olšanský

20.4.2020 08:58
Sny šíleného enviromentalika. Hamáček by nás nejraději pozavíral doma, tenhle zase blábolí o návratu do pravěku.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.4.2020 09:21
Západoevropské university jsou nám dávány za vzor. V případě produktu environmentálního inženýrství a podnikání na holandské Wageningen University to zjevně moc neplatí, viz diskuse výše. Jak je možné, že absolvent university nemá ani ponětí o tom, co může být reálné a co nikoliv a jen se uchyluje k propagandě?
Odpovědět
MG

Milan G

20.4.2020 14:58 Reaguje na Jiří Svoboda
To jste pane Svoboda opravdu nevěděl, že absolvent univerzity neví co je reálné a co ne? Stačí přečíst další články jenom tady na Ekolistu a uvidíte, že těch absolventů je daleko víc, kteří jsou úplně mimo realitu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.4.2020 17:42 Reaguje na Milan G
Pojem "realita" je také pohled z okna.
Takové sucho v historii nebylo, kdo je teda mimo realitu? nechumelisti?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

20.4.2020 10:52
No to je děsivé. Roušky si doma vyrábíme, protože je jich nedostatek. Tak jsme si vyráběli i sekačky na trávu a spoustu jiných věcí, ve světě běžně v prodeji. Snad se taková doba nevrátí a my se budeme moci věnovat tomu svému, co umíme dobře. A za vydělané peníze si koupíme to, co umí dobře zase někdo jiný. A jako amatéři se budeme věnovat jedině svým koníčkům.
Ale v jednom má autor pravdu - pokud nastane nouze, budeme si z vyřazených pneumatik i boty vyrábět, rezaté hřebíky budeme na kameni rovnat a kořínky čekanky v příkopech vytrhávat a kávu si z nich vařit.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.4.2020 13:06
Autor se nechal unést zeleným romantismem. Během měsíce se na burzách vypařily bilióny dolarů a řada odvětví zápasí s krachem.
A) investoři budou chtít peníze zpět
B) necháme padnout letecké,cestovní a ubytovací služby ? Vždyť jen ČR měla
z cizineckého ruchu 162 mld. Kč/rok

Je to zcele nereálné, pokud je základem hospodaření států tržní princip musí se každý subjekt chovat tržně. A taky bude.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.4.2020 17:40 Reaguje na Miroslav Vinkler
Obávám se, že bude. Takže peklo, které si už roztápíme bude stokrát horší než to, co autor v článku píše.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.4.2020 15:06
Nyní máme obrovskou příležitost nahlédnout trochu do budoucnosti a vidět, jak by to s námi dopadlo, kdybychom zelené fantazmagorické myšlenky skutečně realizovali.
Nejvyšší čas začít jednat v Bruseli a odmítnout naslibovaný Green Deal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.4.2020 07:29 Reaguje na Radim Polášek
Takhle by to s námi dopadlo ještě velmi dobře. Pro srovnání by bylo dobré "nahlednout do budoucnosti" takové, když nepřestaneme fedrovat uhlí.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

21.4.2020 23:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, už jste někdy slyšel pojem obsedantní psychóza?
Míra v jaké zaměstnává Vaši mysl otázka spalování uhlí, kterou jste schopen zamotat do úplně každé debaty, vzbuzuje podezření, že by se o tu chorobnou posedlost mohlo jednat.

Aby nebyla mýlka: Ani mne netěší, že spalujeme uhlí - ona je ho na to totiž škoda. Ale jsem natolik realistou, abych chápal, že lepší energetický mix než ten, ve kterém uhlí zajišťuje 46 % produkce energií, zatím namíchat nedokážeme. Nemáme z čeho. Časem se to jistě zlepší, ale určitě mnohem pomaleji než bychom si oba (!) přáli. A naději na to zlepšení dávají především jaderné zdroje; OZE jsou jistě žádoucím doplňkem, ale ničím víc než doplňkem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.4.2020 08:45 Reaguje na Karel Ploranský
Je zajímavé, že Rakousko uzavřelo posladní uhelnu a jádro nemá vůbec. A taky to jde.
Netrpím žádnou obsesí ale vím, že právě uhláky jsou největší svinstvo na planetě a my jsme výrazný emitent (na hlavu možná nejhorší v EU) a především vidím, že se NIC proti tomu nedělá!!!
Nejšpinavější uhláky se prodávají soukromníkům (Počerady) a garantuje se jim dlouholetý provoz, dávají se emisní vyjímky na nejhorší jedy.
Místo toho, aby se rozumně podpořila fve a uhláky chystaly na odstavení.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.4.2020 09:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Rakousko si může dovolit tu jadernou a uhelnou elektřinu dovážet stejně jako uhlí do tepláren a koks do železáren.
Odpovědět
ig

22.4.2020 13:16 Reaguje na Pavel Hanzl
To už jen tollíte, to není možné, že byste tohle nechápal :-)
Odpovědět
ig

22.4.2020 13:16 Reaguje na
...trollíte...
:-)
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

22.4.2020 17:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Osobně bych navrhoval jako experiment přestřihat všechny kabely co vedou od nás do Rakouska... jak dlouho to rakušáci vydrží bez našeho jádra a uhlí :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.4.2020 09:41 Reaguje na Vaclav Sobr
Já nechápu mentalitu ropáků, která je založena na argresivitě a házení klacků pod nohy každému, kdo chce dělat něco čistší a modernější.
Místo toho, aby se dívali tam, kde to jde, tak čumí na ropácký Východ, kde to fakt nefunguje.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.4.2020 11:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale vy dáváte zaslepeně za vzor něco, co tím vzorem není! To je nehezké!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.4.2020 11:48 Reaguje na Jiří Svoboda
Pro nás to nemusí být zrovna vzor (to je příliš silné slovo) ale je to inspirace.
Když se podívám, jak Rakušákům fungují všechny normální systémy (žádný dokonale, ale většina dobře) a podívám se k nám, tak je ten rozdíl přece zcela zjevný.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.4.2020 20:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Nové baráky se tam běžně staví úplně stejně špatně jako u nás. Mají tam možná trochu více propagandistických ekocenter, ale jinak žádný velký rozdíl nevidím.

Který normální systém u nás nefunguje?

Premiér Kurz musel slíbit uhlíkovou neutralitu v roce 2040. Vy tomu věříte? Je pravda, že slibem nezarmoutíš, ale takto pokrytecky lhát....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.4.2020 21:40 Reaguje na Jiří Svoboda
U nás nefunguje první a základní princip demokracie, že je to vláda lidu. U nás je to vláda oligarchie, která se tu chová jak na dobytém území.
Vše následující je už jen důsledkem: za stejnou práci je třetinová odměna, důchod za celoživotní práci je ryzí ostuda, pracující je buzerován a šikanován, místo ocenění, silnice a jiná infrasruktura je rozflákaná a stále se nám lže zcela děsivým způsobem. Co slibuje Kurz je skutečný čajíček proti slibům čučkaře i estébáka. Navíc on to asi fakt splní, kdežto ti naši mašlonci nikoliv.
Odpovědět

Jan Šimůnek

24.4.2020 09:19 Reaguje na Pavel Hanzl
A jak je to v EU, kde věrchuška není ani ryze formálně volena?
Ten Babiš se musel propasírovat svobodnými demokratickými volbami. Jakým procesem se dostala na své místo soudružka Ursula von der Leyenová? Obávám se, že jenom zákulisními intrikami, jaké vynesly k moci třeba A. Hitlera (nebo i G. Husáka, píchni jako řízni).
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.4.2020 20:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Dělal to u nás někdo někdy aspoň o trochu lépe? A co byste dělal vy, aby to bylo lepší?

To, co předvádíte, jsou řeči do hospody IV. cenové skupiny.
Odpovědět

Jan Šimůnek

24.4.2020 09:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale tady nikdo nikomu nehází klacky pod nohy.
Tady se jen konstatuje, že Rakušané si mohou toto ryze ideologické rozhodnutí dovolit jen proto, že mají tu "špinavou" elektřinu od nás a z dalších států, kde nejsou ideologicky zaslepení jako oni. A že zastavení dodávek této energie by bylo jakýmsi "prubířským kamenem" oné "čistoty" rakouské energetiky.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

21.4.2020 22:48 Reaguje na Radim Polášek
Green Deal bohužel není naslibovaný, nýbrž nadiktovaný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.4.2020 17:14 Reaguje na Karel Ploranský
Co je to proboza za diktát, když to premiéři zúčastněných zemí dobrovolně podepisují? Když to nepodepsali Poláci, nic se nestalo! Ale my to podepsali, tak jaký diktát??
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.4.2020 17:37
Bohužel, autor popsal systém, který by nám mohl pomoci zabránit něčemu daleko horšímu, tj. kolapsu celého systému.
Naše produktivita a gigantická schopnost vytvářet externality a jiný odpad dosáhla už kritické fáze a ekosystémy i klima začínjí kolabovat.
Nechumelismus a fedrování uhlí bude už asi velmi brzo vést k větším omezením, než autor popisuje, v tom lepším případě.
Investoři neodepíšou stamiliardy........
Asi to začne válkami o vodu a obrovskou migrační vlnou z oblastí, kde se už nebude dát žít vůbec.
Ovšem my to absolutně nechápeme , tak pudeme první.....
Odpovědět
RV

Richard Vacek

20.4.2020 19:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale problémem není klima - problémem je to, že se někde lidi množí jako králíci. Zdroje jim docházejí kvůli tomu, že na ty samé zdroje je jich tam každých 30 let 2x tolik. A tomu žádným bojem za omezení CO2 nezabráníme.
Prostě zelení bojují špatnou válku a nasazují špatné zbraně, které vedou k jejich chudobě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.4.2020 19:48 Reaguje na Richard Vacek
Naším problémem JE klima, tj. sucho u nás a ne milióny lidí v Súdánu. Problém bude, až začnou vytvářet tolik odpadu, jako my, do té doby nás pálit nemusí.
Ale omezení růstu populace by mělo být stejně v programu boje za udržitelný svět.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

20.4.2020 20:09 Reaguje na Pavel Hanzl
A nejhorší je, že to sucho je i v zimě, oteplování na ně moc vliv nemá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.4.2020 21:03 Reaguje na Jiří Daneš
Má. Právě klimatickou změnou se podělal vodní cyklus v celé Evropě, otázkou je, jak moc.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.4.2020 07:34 Reaguje na Jiří Daneš
V zimě je kontinent studený a teplejší mokrý vzduch z Atlantiku sem proudí a přináší srážky.
Pokud se oteplí, ten rozdíl se sníží (oceán se ohřívá daleko méně) a tím se sníží množství srážek.
Nějaké větřáky, holá pole nebo větrolamy nebo prales atd. na to vliv vůbec nemá, pouze částečně pohraniční hory, kde se vzduch zdvihá a tím ochlazuje.
Odpovědět
ig

20.4.2020 22:27 Reaguje na Pavel Hanzl
V tomhle máte pravdu, ale už teď v některých segmentech vytvářejí víc odpadu než my, jak na hlavu tak absolutně. Zrovna nedávno tu byl článek jak někdo s údivem (a určitě i s velkorysým grantem) přišel na to, že naprostou většinu plastů do moře přinesou řeky z rozvojových zemí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.4.2020 07:26 Reaguje na
Jistě, tohle je skutečná tragédie a největší znečišťovatel světa snad po všech stránkách je rychle se rozvijející Čína. Otázkou ale je, jestli jí se už taky napřipaluje krupon a jestli bude ochotna na nějaký green deal taky přistoupit. Třeba počítá s tím, že si obsadí Sibiř.........čort znajet.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

22.4.2020 17:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Obsazovat sibiř je ztráta času prostředků... vyjde mnohem levněji rusům zaplatit... zejména proto že Rusové mají dostatek atomovek :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.4.2020 08:55 Reaguje na Vaclav Sobr
Už dnes Sibiř kolonizují Číňani ve velkým, bačují si tam zcela po svém, v tak gigantickém prostoru žije jen asi 10 miliónů Rusů. A Čína má už daleko silnější armádu než Rusko a hlavně má skoro dvojnásobný ekonomický výkon, vyrábí všechno a Rusko nic.
Takže o nějaké obraně si Rusko může jen zdát, já myslím, že to celé jen tak plynule přejde pod Čínu s bolševickými lžemi jako že "Sibiř byla vždy historické území Číny".
Kdo s čím zachází.....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.4.2020 11:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Omlouvám se, výkon průmyslu Čínského je větší než desetinásobek Ruského. Čína má taky asi 10x víc obyvatel.
Odpovědět

Jan Šimůnek

24.4.2020 09:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Čína je zlikvidovatelná ruskými atomovkami podstatně snadněji než v opačném gardu Rusko čínskými. Souvisí to s dosti vysokou koncentrací čínské populace a klíčových průmyslových kapacit do několika málo oblastí na březích moře a podél velkých řek. Snad alespoň někteří čínští stratéhové si tento fakt uvědomují a drží je to zpět.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

21.4.2020 23:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Milióny lidí v Súdánu pro nás samy o sobě problém nejsou. Tedy - i když z těch 41 mil. tam při stávajícím populačním přírůstku 3,75 % za deset let bude milionů 60, samotný Súdán není jádrem problému.
Jenže - kdyby šlo jen o Súdán...
Za dobu mého života se počet pozemšťanů VÍCE NEŽ ZDVOJNÁSOBIL.
Opravdu si myslíte, že všechny změny klimatu způsobila jen Evropa a její průmysl? A že to Evropa zachrání tím, že si na sebe upletla bič a páchá dobrovolnou ekonomickou sebevraždu?
Už jsem ten obrat použil několikrát, ale je výstižný, tak ho zopakuji znovu:
I kdyby ty 4 miliardy lidí navíc JEN PRDĚLY, znamená to větší produkci CO2 než má na svědomí náš evropský průmysl. Jenže oni jen neprdí. Také vaří, topí, i oni mají auta, i oni svítí...
Komu OPRAVDU jde o klima a o udržitelnost, měl by začít u tohoto problému, protože je to ten hlavní problém.
Jenže ono je jednodušší oblbovat lidi bláboly o spáse v podobě elektroaut, zákazu dieselů (které jsou Z PRINCIPU vždy úspornější než benzinové motory) atd.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.4.2020 08:58 Reaguje na Karel Ploranský
Změnu klimatu způsobily fosilní paliva, což je evropská civilizace, dnes především v rukách Číny.
Jenže taky naše civilizace vymyslela OZE, což je jediná cesta a jen aby to pochopila i ta Čína.....
Žádná "ekonomická sebevražda" se nekoná, technický rozvoj VŽDYCKY naopak vedl k bohatství, což je dnes taky na nic, bohatí jsme dost.
Odpovědět

Jan Šimůnek

24.4.2020 09:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Nemáte pravdu.
Technický rozvoj vede k bohatství prakticky jen tehdy, když ho negramotní politikové a ideologové nijak neovlivňují.
Což není splněno v případě ekologie, kdy ekologičtí ideologové blekotají o "nových technologiích", které v podstatě nejsou hotové ani na laboratorní úrovni a není nikde zaručeno, že z nich něco reálně technicky proveditelného vůbec kdy bude. A současně omezují technicky rozvoj v řadě dalších směrů (namátkou: jádro, GMO), z nichž mohou vzejít skutečná a reálná řešení našich současných problémů.
Dalším problémem jistě je, že ekologičtí ideologové vytyčují falešné cíle (boj proti prakticky neexistujícímu antropogennímu globálnímu oteplování), čímž jen vyčerpávají ekonomické a technické kapacity pro řešení skutečných problémů typu přelidnění.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist