https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zdenek-sobotka-bilancovani-solarniho-investora-ktery-posila-kapital-na-druhou-polokouli
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdeněk Sobotka: Bilancování solárního investora, který posílá kapitál na druhou polokouli

2.11.2018
Fotovoltaický panel a západ slunce
Fotovoltaický panel a západ slunce
S výročím 100 let od vzniku Československa se zamýšlím nad tím, proč investuji na obrácené straně zeměkoule, a ne doma. Za něco může intenzívní sluníčko a čistý horský vzduch, který přeje účinnosti našich fotovoltaických elektráren v Chile. Za něco může i politické klima, kdy chilský prezident, který je stejně jako ten český vystudovaný ekonom, dává v energetice jasnou budoucnost obnovitelným zdrojům – do roku 2040 má s nimi Chile dosahovat minimálně 70% podílu.
 

Ještě podstatnějším faktorem je ovšem ekonomické prostředí. Chile mnohem moudřeji než v minulosti Česko či jiné evropské země zakomponovalo regulaci obnovitelných zdrojů do energetického trhu. Ta se tak odvíjí od tržní ceny elektřiny, a nespočívá v tzv. feed-in tarifech, které se z moci úřední u nás jen pokoušely trh simulovat.

A na závěr možná ten nejdůležitější argument, proč významnou část roku pracovně trávím raději dvanáct a půl tisíce kilometrů od domova. Tím je míra korupce. Zatímco Česko podle Transparency International zaujímá 42. místo ve vnímání korupce, jeho jižní protějšek, někdy také označovaný jako „Německo“ Latinské Ameriky si vede mnohem lépe a zaujímá 26. pozici, tedy v tomto ohledu se už dostalo do elitního klubu nejvyspělejších států světa.

Nechci našemu prezidentovi vyčítat, že nepřeje obnovitelným zdrojům a hází investory do jednoho pytle „solárních baronů“ (na slovo, které Miloš Zeman používá v rozhlase nemám koule, promiňte:-). Tuzemská zkušenost se zpackanou podporou fotovoltaiky tomu totiž nahrává. Spíše by mne zajímalo, co jako premiér a později prezident dělal proti tomu, aby Česko na indexu korupce nezaostávalo za našimi kolegy z východního bloku. I v roce 2017, tedy pátém roce prezidentování Miloše Zemana, jsme se totiž nejen Slovinsku, ale i Lotyšsku, Litvě či Polsku dívali ve vnímání korupce jen na záda.


reklama

 
foto - Sobotka Zdeněk
Zdeněk Sobotka
Autor je CEO fotovoltaické skupiny Solek Group.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

2.11.2018 11:03
Autor má zcela pravdu, když kritizuje způsob podpory OZE a jeho vliv na korupci v ČR. A to asi autor ještě nevzal v úvahu, že nastavení podpory, která dodnes funguje, bylo provedeno jiným způsobem (kupodivu ve prospěch výroby z OZE) než stanovuje zákon a tudíž je podpora stále nastavena v rozporu s články 2 Ústavy a Listiny základních lidských práv a svobod. Že takto bezbraní lidé zaplatí každý v průměru o 30 tisíc Kč víc, než stanovil zákon, žádného mocipána nevzrušuje.
Odpovědět

2.11.2018 20:32
Za prvé, systém podpory oze parodií na elektrárny jsme zavedli přesně podle vzoru té "jiné" evropské země, konkrétně Německa, tedy země, kde rostou emise, roste spotřeba uhlí a likvidují se kvůli tomu vesnice jako za bolševika. Za druhé, Polsku jsme možná ve vnímání korupce dýchali na záda, jenže jsme při tom "dýchání na záda" také dýchali to svinstvo, které Polsko bezostyšně pouští do ovzduší (a přes jižní hranice). Za třetí, Česko "nezakomponovalo žádnou regulaci" oze parodií na elektrárny. Jediné co Česko "zakomponovalo" bylo lití bilionů do oze kanálu. To lití bilionů se nových "solárních investorů" už netýká, a to bude zřejmě důvod, proč jeden z nich hledá šolich někde jinde.
Za čtvrté, ovar sice nepřej oze parodií na elektrárny ale sám ještě co by premiér v rámci předvstupních vyjednávání odkýval bruselu závazek na povinný podíl oze a tím odstartoval tento oze tunel.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist