https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zdenek-sobotka-investice-do-ciste-energie-chtelo-by-to-mene-reci-a-vice-prace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdeněk Sobotka: Investice do čisté energie - chtělo by to méně řečí a více práce...

11.12.2018
„Rozvojové země se ujímají vedení v čisté energii,“ konstatuje Bloomberg ve své nedávno zveřejněné analýze Climatescope 2018. Trochu překvapivé zjištění, vezmeme-li v potaz, že leaderem klimatické politiky – aspoň v politickém smyslu – jsou země EU v čele s Německem a stále ještě „evropskou“ Velkou Británií.
 

V jednom ohledu se však jedná o nezpochybnitelné tvrzení, a tím jsou přírodní podmínky. Zejména sluneční energie mají rozvojové země nadbytek, některé doslova na rozdávání. To je ale k úspěšnému rozvoji obnovitelných zdrojů podmínka nutná, nikoli dostačující.

Stačí se podívat třeba na ideu systému obřích solárních elektráren na Sahaře, které by se měly stát klíčovým dodavatelem Evropy. Nápad fyzikálně logický, pompézně uvedený před lety v Německu, který se však v praxi jeví jen megalomanská chiméra.

Aspoň zatím. Nesplňuje totiž další podmínky úspěšného investování do obnovitelných zdrojů. Těmi jsou dlouhodobá stabilita politického a ekonomického rámce podnikání.

Právě tyto faktory jasně zrcadlí žebříček Climatescope. V něm analytici Bloomberg pravidelně bodují státy rozvojového světa podle atraktivity pro investice do čistých zdrojů energie. Letos je vítězem Chile, tedy i investiční destinace, kterou si pro své projekty vybral před čtyřmi lety Solek Group.

A stále více investorů se vydává stejným směrem. „Obzvláště evropští hráči začali výrazně financovat projekty, a to hlavně v Latinské Americe,“ komentuje poslední trend Bloomberg a dodává, že tam narůstá role privátního kapitálu.

Až to skoro vypadá, že v rozvojových zemích se o klimatické změně méně mluví a více dělá.


reklama

 
foto - Sobotka Zdeněk
Zdeněk Sobotka
Autor je CEO fotovoltaické skupiny Solek Group.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

12.12.2018 08:04
Protože funkční elektrárnu jim nikdo zadarmo nepostaví, tak využívají dotované OZE.
Jinak hlavním problémem je politická nestabilita v těchto zemích, jak bylo uvedeno. Ta však, vyjma rekolonializace, asi nemá řešení.
Odpovědět
MM

Milan Milan

12.12.2018 13:15
Napohled čistá energie ze slunce, nemusí být tak čistá. Chtělo by to taky vymodelovat o kolik se zvýší např. teplota vzduchu, náklady na výrobu, provoz a likvidaci, náklady na bezsluneční dny atd. atd. Jistě je rozdíl si solárním zrcátkem dobíjet mobil a jiné zásobovat celý světadíl elektrickou energií.A taky pouště mají bezpochyby svůj význam v ekosystému a nejen afriky.
Odpovědět
ÁT

Áron Tkadleček

18.12.2018 14:24 Reaguje na Milan Milan
obsáhlá a shrnující analýza limitů obnovitelných zdrojů z ekologické perspektivy https://www.resilience.org/stories/2018-11-21/the-limits-of-renewable-energy-and-the-case-for-degrowth/?fbclid=IwAR3DWOd-wWR0TFQYcEwpUL4bPb7gm74UVbEAw7fOaTU6T5xNwXWKK2ThUPA
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

18.12.2018 22:13 Reaguje na Áron Tkadleček
Ano, je potřeba získat čas. Dobrých 100 let můžeme překlenout masivním nasazením jaderných elektráren. To je o několik řádů menší zlo než klimatický rozvrat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist