https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zdenkan-vostova-psychicka-ne-pohoda-v-dobe-sucha-a-co-s-tim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdeňka Voštová: Psychická (ne)pohoda v době sucha a co s tím

1.5.2020

Výzva psychologům a terapeutům v době sucha a změny klimatu

 
„Mám strach z budoucnosti bez vody,“ svěřila se mi nedávno blízká kamarádka. A rozhodně není sama. Podle aktuálního průzkumu od agentury Median považuje 85 % lidí za největší hrozbu sucho a další projevy klimatických změn. Češi se toho bojí víc než virové nákazy nebo ekonomické recese. Výsledek průzkumu překvapil i ředitele Medianu Přemysla Čecha.

Proč se lidé tolik bojí sucha a následků změn klimatu, když současné pandemii věnují média nesrovnatelně více pozornosti než stavu naší krajiny? Možná proto, že prohlubující se sucho a postupující změnu klimatu zažíváme všichni na vlastní kůži, ať už o tom čteme v novinách nebo ne. Tak, jak nám rok od roku stále méně prší a sněží, vymírá hmyz a lesy se kácí ve velkém, stoupá množství lidí, na které tento stav emocionálně doléhá. Ještě v roce 2017 znepokojovaly environmentální hrozby 38 procent lidí, o rok později to bylo již 52 procent lidí a dnes jsme na oněch ohromných 85 procentech.

Co tito lidé prožívají?

Na konkrétní prožitky se tyto průzkumy neptají. Nicméně protože pracuji s lidmi, na které doléhá environmentální úzkost, mám docela dobrou představu, co část z těchto lidí prožívá. Strach o budoucnost svou i svých dětí, hluboký smutek z devastace přírody, vztek na společnost, že na současnou krizi adekvátně nereaguje, pocity viny, že k tomuto stavu také svým způsobem života přispívám nebo že zkrátka nedělám dost. Zastřešující emocí je bezmoc, pocit, že není v mé osobní moci neradostné vyhlídky do budoucna zvrátit. „Mám pocit, že celá společnost pluje na Titanicu, jenže zatímco lidé v podpalubí už se topí, na palubě stále probíhá bezstarostné veselí,“ metaforicky popisoval své prožitky jeden můj klient.

Americká psychologická asociace mluví v této souvislosti o tzv. pre-traumatické stresové poruše. Očekávání děsivé budoucnosti může mít na lidi podobný dopad jako to, když nějakou traumatickou událost skutečně zažijí. Změnu klimatu nemáme pod svojí osobní kontrolou, postupuje značným tempem a její důsledky jsou nepředvídatelné. Alarmující prognózy vědců, stále vyšší koncentrace skleníkových plynů v atmosféře a pokračující zanedbávání péče o českou krajinu příliš důvodů k naději nedávají. Tváří tvář klimatické krizi je těžké zůstat v klidu.

Řada lidí zažívá problémy se spánkem, úzkosti a ztrátu smyslu. Kdybyste si mysleli, to se to týká jen pár zapálených ekoaktivistů, mýlíte se. Často se na mě s velkou tíhou obracejí umělci, novináři, právníci, studenti… „Byla jsem zvyklá trávit celé léto na chalupě. Najednou mi ale vyschla studna a když z kohoutku nevytekla ani kapka už tři týdny, převálcoval mě strach. Bez vody se přece neobejdeme,“ popisovala jedna paní na mém semináři, povoláním marketingová specialistka.

Je zjevné, že potřebnost péče o náš svět, vnější i ten vnitřní, bude nabývat v době globálních výzev na intenzitě. Změna klimatu a její dopady na psychické zdraví lidí budou stále výraznější téma. A zároveň, jak víme, každá krize je i příležitost. Bilancovat, přehodnocovat priority, měnit zažitá paradigmata.

Jak se můžeme zapojit my terapeuti a psychologové?

Západní psychologie se dlouhá léta soustředila zejména na nitro člověka, za duševními problémy hledala individuální patologii, problémy vnějšího světa nebrala příliš v potaz. „Když jsem otevřela téma klimatu na terapii, nesetkala jsem se s pochopením,“ svěřovala se ona paní na semináři.

Nicméně věřím, že přístup psychologů se pomalu mění. S nadšením pozoruji, s jakou energií se psychologická a terapeutická obec zapojily do pomoci lidem v situaci okolo Covid-19. Během tří týdnů se vydaly desítky manuálů pro psychickou podporu, otevřely se krizové linky, mluví se o prevenci traumatu. Do boje s následky environmentální krize na psychické zdraví lidí se potřebujeme vrhnout se stejnou energií. Nebo ještě lépe, zapojit se přímo do prevence. Inspirovat se můžeme v zahraničí, kde se již podobné iniciativy rozjely – například Americká psychologická asociace má speciální web pouze na toto téma. Také pod záštitou vedení této organizace vyšel tento manifest, ke kterému se oficiálně přidaly přední psychologické organizace z více než 40 zemí světa.

1.) Zkoumejme, upozorňujme a angažujme se ve veřejném prostoru

V prestižním časopise Nature již bylo publikováno několik výzkumů na téma, jaký má degradace přírody vliv na psychiku člověka. Třeba tento nebo tento. S ohledem na jejich výsledky je třeba upozorňovat na traumatický potenciál, který změny na životním prostředí přináší. Jako užitečné vnímám tyto dopady dále vědecky zkoumat. Můžeme také požadovat okamžitou akci v oblasti ochrany klimatu a životního prostředí, třeba jako britští psychologové v této petici.

2.) Pomáhejme komunikovat environmentální témata tak, aby byly slyšeny

Můžeme využít našich znalostí a dovedností z oblasti psychologie, abychom pomohli environmentální témata ve veřejném prostoru náležitě komunikovat. O změně klimatu, ztrátě biodiverzity a nešetrném hospodaření s krajinou se ví desítky let, ale předkládat vědecká fakta nestačí. Je třeba jimi náležitě emočně doprovázet a pracovat s obrannými mechanismy, které se v nás tváří tvář existenciálnímu ohrožení automaticky spouští. Nešiřme paniku, nýbrž předkládejme fakta a nabízejme řešení. V tomto již odvádí skvělou práci například ekopsycholog Jan Krajhanzl z Masarykovy Univerzity nebo nově i psychologové z Green Dock.

3.) Nabízejme emocionální podporu

Současná doba je plná výzev a nejistot, které se stávají součástí terapeutického pole. Mám za to, že již není možné je nadále ignorovat a tvářit se, že veškeré úzkosti pramení zevnitř a že environmentální žal je pouhá projekce vnitřních nevyřešených témat. Pevně věřím, že všechno v našich životech je propojené a prostředí, ve kterém žijeme, má na nás vliv stejně jako my na něj. Proslulá psychoanalytička Nancy McWilliams výborně zreflektovala naší roli v době koronaviru: „Domnívám se, že vše, co můžeme dělat jako terapeuti, je být upřímní ohledně toho, jak emocionálně obtížné věci právě teď jsou. Hlavním komfortem, který můžeme pacientům nabídnout, je intimní spojení s někým, kdo se vyhýbá defenzivním zkreslením děsivé, bolestné reality.“ Úlohu psychoterapie ohledně změny klimatu vnímám úplně stejně. Nepopírejme, že situace je vážná. Pojďme využít to, co umíme. Dát lidem naší plnou přítomnost, pocit pochopení a obyčejné lidské sounáležitosti, protože my terapeuti nežijeme na jiné, lepší planetě. Jakkoliv se nás mohou tyto problémy také bytostně dotýkat, stále můžeme lidem poskytovat přijetí, pomáhat kotvit se v přítomnosti a provázet je při hledání smyslu a naděje.

Prostor pro naději

A když už jsme u té naděje: během současné epidemie jsme zažívali nebývalou vlnu spolupráce, solidarity a kreativity. Když se takto spojíme – a to nejen terapeuti a psychologové, ale všichni, komu není další vývoj lhostejný- i v otázkách životního prostředí, jakákoliv řešení se budou hledat snadněji. A i kdyby se to nedařilo, připomeňme si slova Václava Havla: „Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne.“


reklama

 
Další informace |
Text je převzatý z osobního blogu Zdeňky Voštové.
foto - Voštová Zdeňka
Zdeňka Voštová

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

1.5.2020 11:04
Naprosto zbytečný článek. Více by pomohl i šaman, než moderní, či spíše módní psychologie.
Odpovědět
Bohuslav  Binka

Bohuslav Binka

4.5.2020 22:55 Reaguje na Jiří Daneš
Psychoterapie je poměrně účinný nástroj pomoci lidem v krizi. Umožňuje nahlédnout na to co se nám děje v bezpečném prostředí, ve kterém zažíváme (bez ohledu na to, o co se jedná) přijetí a spolu-existenci. Nevím, zda jste někdy zažil kontakt a podporující napojení, je to hodně růstový nebo růst podporující zážitek. To je mikropohled. V makropohledu lze najít studie i metastudie o účinnosti psychoterapie. Módního na tom podle mého není téměř nic, pomáhájícího hodně. Krásný den.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

1.5.2020 13:07
Tyhle názory mají hlavně lidé naprosto odtržení od přírody. Je zajímavé, že kdykoliv se bavím s lidmi od fochu, nikdo z nich podobnými pocity netrpí. A polovina psychologů by sama potřebovala léčit a to myslím docela vážně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.5.2020 13:55 Reaguje na pavel peregrin
"Vačice oposum je považována i v říši zvířat za obecního blba. Když se naučí v létě sedět na trubkách parního topení, sedí tam i v zimě i za cenu těžkých popálenin". Ludvík Souček, Tušení souvislostí
Odpovědět
pp

pavel peregrin

1.5.2020 14:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Tušení souvislostí je spatlanina fantasmagorií.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.5.2020 20:25 Reaguje na pavel peregrin
Toje možné. Já psal o vačici oposum.
Odpovědět
Bohuslav  Binka

Bohuslav Binka

4.5.2020 23:00 Reaguje na pavel peregrin
Nevím o co přesně opíráte Váš názor. Každopádně já jsem s lidmi z ochrany přírody v téměř každodenním kontaktu a to co se v současnoti děje s českou krajinou a přírodou na ně dopad má (alespoň na ty, které znám já) a to poměrně silný. Když zkoumáte určité stanoviště a najednou z něj zmizí ten či onen druh, nebo pokud jdete do lesa na procházku a půl stromů je mrtvých, tak to prostě něco s Vaší duší udělá. Polovina nevím, ale určitě i mezi psychology najdete lidi, kteří to šli studovat, protože si chtěli vyřešit nějaký problém. A také mezi nimi najdete super lidi, kteří umí a pomáhají druhým. Navíc psychoterapeuti mají za sebou poměrně dlouhý výcvik, ve kterém nahlédnou své stíny a proto je pak nemusí tahat do své práce. Hezký včer.
Odpovědět
PD

Pavel Dudr

1.5.2020 16:10
A to je zajímavé, že když jedu po dálnici rychlostí 105 km/hod., tak mě všichni předjíždí, přitom každý určitě ví, že čím vyšší rychlost, tím vyšší je spotřeba i zplodiny. Ale když odpovídají autoritě, tak mají velkou starost, aby vypadali líp, že?
Odpovědět
MM

Milan Milan

2.5.2020 08:39
4) Nevyvolávejme paniku
Odpovědět
ig

3.5.2020 10:47
Tu psychologickou pomoc by možná uvítali někteří diskutéři, kteří jsou z prosté reality vyděšení tak, že by je mohli v https://www.zdb.cz/ najmout na štípání drátu :-)
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

26.5.2020 09:59 Reaguje na
Někteří diskutující žijí v realitě, někteří se jí snaží z různých důvodů ohnout jako ty.... u tebe je to čistě z toho důvodu, že jsi ubožák co nevidí dál než na špičku svého nosu a reálu okolního světa se bojíš..... jsi ubožák co ani nedokáže uvést svoje jméno pod to co tu píše.... tím ukazuješ, jak moc sám sobě věříš a jak moc se s tím co tu píšeš ztotožňuješ..... nevyléčitelně malý duševní chudák jsi..... a nebo jsi zaplacený, aby jsi šířil desinformace.... tak či tak, tě nečeká hezká budoucnost....
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

4.5.2020 09:48
Hezký článek, psychologická pomoc v těžkých časech je potřebná. :)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist