https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zemedelci-lesnici-a-ochranci-prirody-v-novele-zakona-o-myslivosti-se-rozhoduje-take-o-osudu-nasich-lesu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemědělci, lesníci a ochránci přírody: V novele zákona o myslivosti se rozhoduje také o osudu našich lesů

1.11.2023
Stejně staré semenáčky dubu uvnitř oplocenky a mimo ni ukazují, že stromy v lese se obnovují, když jsou chráněné před přemnoženou zvěří.
Stejně staré semenáčky dubu uvnitř oplocenky a mimo ni ukazují, že stromy v lese se obnovují, když jsou chráněné před přemnoženou zvěří.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Posun v projednání novely zákona o myslivosti dnes oznámil ministr zemědělství Marek Výborný. Vlastníci půdy, zemědělci, lesníci a ochránci přírody vítají dohodu vládní koalice na tom, že novela zavede plánování lovu podle míry poškození lesů, posílí práva vlastníků - umožní vlastníkům lov na vlastních pozemcích, sníží minimální velikost honitby vlastní a společenstevní a sjednotí ochranu ohrožených živočichů jejich vynětím z tzv. seznamu zvěře ze zákona o myslivosti. Schválení těchto bodů Poslaneckou sněmovnou by naplnilo závazek programového prohlášení vlády.
 
Podrobné stanovisko k návrhu novely zákona myslivosti oznámí organizace sdružující vlastníky, zemědělce, lesníky a ochránce přírody až poté, co se s návrhem ministerstva podrobně seznámí. Návrh ministerstva vnímají jako kompromis. Samy navrhovaly zmenšení minimální velikosti honitby na 200 ha, některé i 115 ha a lov na vlastních pozemcích umožnit vlastníkům od 20 ha. Každopádně ministru Výbornému patří za tento krok jasné poděkování.

Důležité je také, aby ministr Výborný nyní pomohl proces předložení a schválení novely co nejvíce urychlit, aby se předešlo tomu, že kvůli očekávaným průtahům v Poslanecké sněmovně opět nebude schválen. Členové Českomoravské myslivecké jednoty již nyní obcházejí poslance a přesvědčují je, aby důležitým změnám v mysliveckém zákoně zabránili.

Škody na lesích a zemědělských plodinách způsobované nadměrnými stavy spárkaté zvěře dosahují několika miliard korun ročně. Bez jejich rychlého a významného snížení není možné po kalamitě obnovit odolnější lesy v pestré druhové skladbě. Početnost spárkaté zvěře v krajině totiž nadále nekontrolovaně roste.

Za nadále nepřijatelné považujeme zařazení poláka velkého, druhu celosvětově ohroženého podle červeného seznamu IUCN, mezi lovné druhy. Ačkoli chráněné druhy budou ze zákona o myslivosti vypuštěny, celosvětově ohrožený polák, kterého dosud Ministerstvo životního prostředí na seznam chráněných druhů zařadit nestihlo, by na seznamu zvěře zůstal.

Společný komentář Asociace soukromého zemědělství ČR, Hnutí DUHA, SVOL - Komory soukromých lesů v ČR, Českého svazu ochránců přírody, Pro Silva Bohemica, České společnosti ornitologické a Spolku vlastníků honebních pozemků.


reklama

 
Zemědělci, lesníci a ochránci přírody

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

1.11.2023 07:17
Tato vláda dělá chyby (nikdo není bez chyb), největší chyba je zpomalení hospodářského růstu, zpomalení ekonomiky: úspěch podnikatele se měří podle obratu, kolik toho dokáže prodat, jak jde jeho zboží na odbyt- tj. kolik toho sám vydělá, nikoli podle toho, kolik dokáže ušetřit. Tato vláda alespoň šetří, snaží se o reformy důchodů, školství, ministři zemědělství (p. Výborný), sociál.věcí (Jurečka), živ. prostředí (Hladík), něco pozitivního progresivního dělají. Babiš se sice staral o prosperitu státu (a tím o svůj zisk), ale žádné reformy, posuny dopředu to nebyly.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.11.2023 07:54
Připadá mi, že myslivost a myslivci prohráli.
Už z názvu těch sdružení, co se dohodly a které vesmes sledují svoje vlastní zájmy a myslivost se spíš snaží potlačit.
Odpovědět
DA

DAG

1.11.2023 08:04 Reaguje na Radim Polášek
Je to tak. ČMMJ je k ničemu, protože absolutně neví která bije a sami myslivci nepochopili svoji úlohu, která vyeskalovala po kůrovcové kalamitě. Teď se všechny chyby hodili na myslivce. Přitom stejnou míru viny na tom mají vlastníci lesů a státní správa.
Odpovědět
RS

Robert Seifried

1.11.2023 07:55
Jistě existují morální myslivci, ale nalijme si čistého vína, je jich velká menšina. Můj otec byl myslivcem, jak on sám říkal "dobrovolným myslivcem", ale i když musel být členem myslivecké organizace, aby mohl dělat to, co měl rád, měl se před organizovaným společenstvím myslivců vždy na pozoru. Jeho častá slova byla "Nikde není tolik komunistů jako mezi myslivci". A to bohužel stále trvá, ať už dnes volí Babiše nebo Okamuru, nebo snad nějaký ještě horší bizár, je jedno, jak si dnes říkají, komunistická mentalita v nich stále je. Komunisté (velká většina myslivců), se nikdy nestarali o prospěch krajiny, ale jen o výnosy ze dřeva a z lovu. To byla a je jejich jediná mantra. Buďte ve střehu před většinovými mysliveckými organizacemi! Ona ta jejich komoušská mentalita arogantní vůči přírodě jednou vymře, ale potrvá to déle, než bychom si přáli, několik generací. Ale jednou to přijde a myslivci (ti budoucí, ti dobří a morální) budou mít zase respekt celé společnosti.
Odpovědět
DA

DAG

1.11.2023 08:02 Reaguje na Robert Seifried
Tak co teda myslivci jsou. Kapitalisti, kteří si dělají co chtějí a všechno si kupují nebo komusti? Každej melete něco jiného. Měli by jste si sladit noty
Odpovědět
RS

Robert Seifried

1.11.2023 08:29 Reaguje na DAG
Přesně tato odpověď ukazuje, jaký bizár v myšlenkových pochodech panuje mezi většinou myslivců. Každý rozumný čtenář si právě udělal velmi dobrý obrázek. Čest a omluva výjimkám mezi myslivci.
Odpovědět
DA

DAG

1.11.2023 08:37 Reaguje na Robert Seifried
Aha takže odsuzovat celou skupinu lidí kterých jsou desítky tisíc a jen velká menšina je výjimka? Takže kolektivní vina a ještě je po skoro pětatřiceti letech přirovnávat ke komunistům je v pořádku?
Ano čtenář si udělal velmi dobrý obrázek o kritikovi myslivců prosazující kolektivní vinu.
Odpovědět
dm

david matoušek

1.11.2023 08:48 Reaguje na Robert Seifried
Bizár jste Vy. Že byl Váš otec myslivec, silně pochybuji. Všechno co píšete vypadá jak smyšlený účelový canc, jen si prostě kopnout, že? Jinak víte kulové.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

3.11.2023 17:30 Reaguje na Robert Seifried
No, dnes se říká, že nikde není tolik ekošmejdů, jako mezi ochranářskými organizacemi
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

1.11.2023 08:52
S každou zastřelenou holou spárkatou zabijeme miliony kůrovců.
Odpovědět
RK

Roman Kramný

1.11.2023 10:49 Reaguje na Slavomil Vinkler
Že by sarkasmus:-)
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.11.2023 11:46
Porovnejte si, jak to fungovalo za monarchie, 1. republiky, do r. 1989 s tím, jak to funguje dnes.
Za každého systému byli hajní, myslivci a honorace zvaná na hony.
No a dnes k tomu přibyli lovci, kteří si tu myslivost zaplatí se vším všudy a postarali se o to, že z jedné honitby je jich několik.
Je to dobře ?
Odpovědět
Ra

Radek

1.11.2023 12:27 Reaguje na smějící se bestie
O to jde státní firmě LČR ,rozdrobit honitby co mají díky nesplnění výměry ochotníci a prodávat další lov , nejde o les a škody
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

1.11.2023 23:03
Kde je zvěř? Tento zákon vybije zvěř. Není to o záchraně lesů, ale hlouposti tohoto státu. Naše lesy jsou zničeny, zásluhu na tom mají LČR a tedy i zřizovatel a to je stát. Kůrovec je úmyslně namnožen, výmluva LČR, změna klimatu a nakonec problém se smlouvami výběrového řízení. Prý dlouho než se po různých odvoláních něco rozjelo. To je hloupost a nebo jsou tam divní lidé. Nejdříve se dělaly smlouvy na dobu deseti let a pak najednou při kalamitách se dala firmě výpověď a brouk se rozjel. Proč? Je to úmysl a nebo hloupost těch co smlouvy dělají. Ano kalamity byly a budou a proto to mělo být ve smlouvě. Takže úmysl. Ano je to řízená likvidace lesů!!!!!!! A zvěř to je to nejjednodušší kde se jako udělá , ona za to může. Pokud vezmu prase. Již v devadesátých letech začali LČR s pronájmem honiteb, byly tak předražené a málo zvěře, zajíc bažant skoro ne. Jenže ti co si pronajali honitby, potřebovali se před těmi lepšími lidmi ukázat, začalo se namnožovat prase divoké. Nikdo to nekontroloval. U nás byli sousední honitby dvě LČR a jedna lesního družstva. Stále jsme si stěžovali na přemnožení, nic se nestalo. Pak se z různých farem objevily daňci, jeleni. Dnes to má odnýst i srnčí. Jen, když začali u LČR narůstat velké plochy, kde se najednou těžilo na jeden hektar což lesní zákon povoluje a tím se odkrejvaly stěny a narůst kalamit. Přitom se nechalo hospodařit podrostně, ale to nejde hned a oni potřebovali hned teď co nejvíc. Pak přišli roky kalamit, 2005 nebo 6 Opavsko, byl jsem utoho, kde se směl těžit smrk pouze suchý a za jeden rok se namnožil kůrovec do nezdělatelného stavu. Vše pak vyřešilo počasí. U nás rok 2008 v červnu, firma dostala výpověď místo aby začala zpracovávat kalamitu. Přípis z LČR prý se brouk přerojí do těch mrtvých stromů a bude po něm, ten člověk neměl co u lesů dělat. Vyřešily to částečně deště někde rok 2010. Jenže z Moravské Vysočiny postupovala nová kalamita a ta se nezdělávala, vždy jen souše, ne napadené stromy. Pak se roznosily po lesích feromany po stromech a bylo hotovo. Vázl obchod, objevilo se mraky překupníků, kde majitel, který prodával dříve normálně dřevo, nyní to nešlo a bylo hotovo. Prodej do ciziny a u nás obrovské zdražení výrobků ze dřeva, ale dřevo za nic. Na těchto plochách zvěř žije, je to její domov. Jenže všude nepořádek, hluk. LČR zalesńování co nejméně sazenic a za vše může zvěř. Nši vnuci asi již zvěř neuvidí. Les po zásahu LČR nebude plnit funkce min 30 let. Ptám se co za tím je? Zvěř je to nejjednodušší co se nechá postihnout a budou se pánům plnit mrazáky. Ochrana přírody je placená státem a ta neudělá nic. U nás se likvidovali podél cest keře, stromy-Udělali se asfaltky. Zmizeli koroptve. Další lži voda. U nás letos udělali min deset nových meliorací a co je nejhorší, že ani komunisté si nedovolili na jedné louce zničit studánku. Letos přijel traktor a studánka je pryč a je tu sucho. Tak za vše může zvěř. Kdysi jsem četl jednu knížku, kde se psalo, že zvěř a ptáci jsou boží lichva a ti chudí předci tuto snášeli. Dnes vše vybít, les si na svojí ochranu vždy vydělal, ale po revoluci, kde žijí z jednoho lesa dva to již neplatí. Tak to je.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

2.11.2023 12:20
Vzhledem k faktu, že zelení podporují Islámsko-Palestinský teror, nevidím důvod proč by se ekologisti měli chovat k přírodě jinak než jak Židovskému dítěti. Jde jim jen o prachy, moc a teror.
Odpovědět
JV

Josef Valenta

3.11.2023 22:29 Reaguje na Michal Ukropec
PO revoluci jsem byl mezi těmi,kdo dávali dohromady stranu zelených,pak se názory štěpili ,někdy radikalizovali,mne se to nelíbilo a tak jsem spolupráci ukončil,ale přesto tvrdit,že zelení podporují islámsko-palestinský teror to bych v žádném případě nevypustil z úst, protože vím , že to není pravda- i v další části věty pěkně kecáte. Mezi ekologisty mám své známé a vím , že se k nim hlásí i divní lidé , ale to nedává vám právo o nich takto hovořit. Poslechněte si například Okamurovce , nebo Trikorolu ,komunisti , některé důchodce nebo Babiše. To se vám teprve protočí panenky. Josef Valenta
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist