https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zemedelsky-svaz-cr-komentar-k-projednavane-novele-zakona-na-ochranu-prirody-a-krajiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemědělský svaz ČR: Komentář k projednávané novele zákona na ochranu přírody a krajiny

3.3.2021
Křeček se dostal do centra sporu o možnost likvidovat hraboše.
Křeček se dostal do centra sporu o možnost likvidovat hraboše.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V posledních dvou letech zemědělci čelili problému přemnožení hraboše polního, který za toto období zapříčinil škody na polních plodinách v řádu miliard korun. Do značné míry se dá tato situace přičítat i neschopnosti resortů zemědělství a životního prostředí efektivně a rychle rozhodovat o možnostech řešení kalamity hrabošů.
 

Nejen, že byl účinný zákrok proti kalamitě doprovázen zmatky a dlouhými diskusemi, ale i po aplikaci tzv. mimořádných rostlinolékařských opatření se zemědělci dostávali do kleští dvou rovnocenných zákonů – rostlinolékařského zákona a zákona na ochranu přírody a krajiny. Pro zemědělce jsou závazné oba zákony a rozhodnutí příslušných orgánů: ÚKZÚZ a orgánů ochrany přírody.

Aktuální problémy s hrabošem jsou jen příkladem, který zvýraznil tento problém. Nejen zemědělci se potýkají s nárůstem invazivních organismů, při jejichž eliminaci se dostávají do kleští zmíněných zákonů a rozhodnutí, a je předpoklad, že tlak těchto organismů poroste.

Tuto schizofrenní situaci se Zemědělský svaz ČR pokusil řešit tím, že nabídl zákonodárcům drobnou novelu zákona o ochranně přírody a krajiny, která prošla výborem pro zemědělství dolní komory Parlamentu ČR a nyní má být projednána na plénu.

Meritem této úpravy je v zásadě umožnit projednání nastavení mimořádných rostlinolékařských opatření na úrovni příslušných orgánů, a následně taková konsensuální opatření zemědělcům přikázat, aniž by hospodáři museli opětovně žádat orgán ochrany přírody o stanovisko.

Ve vazbě na zkušenosti s kalamitou hrabošů, navrhl svaz tento zjednodušený proces (schvalovací proces) i pro silně ohrožené druhy (u kalamity hraboše se jednalo o křečka), kde bylo detekováno nejvíce rozporuplných názorů orgánů ochrany přírody ve srovnání s povinnostmi vyplývajícími z nařízení ÚKZÚZ v rámci mimořádných rostlinolékařských opatření.

Zemědělský svaz ČR v žádném případě neusiluje o zrušení ochrany jakýchkoliv živočišných nebo rostlinných druhů, avšak jeho snaha směřuje k úpravě procesních postupů při závažných situacích, které vyžadují mimořádná opatření.

Orgány ochrany přírody by měly a musí být součástí rozhodování o uplatňování takových opatření, avšak žádné orgány státu či samosprávy si nesmí brát při výkonu své agendy za rukojmí ty, na které jejich stanoviska a rozhodnutí padají. Apelujeme na poslaneckou sněmovnu, aby zvážila rozpolcenou situaci zemědělců, kteří jsou mezi mlýnskými kameny dvou zákonů a při svých případných návrzích na úpravy našeho návrhu dali na misku vah jak ochranu přírody, tak i právo části občanů na jasné vymezení zákonných mantinelů pro jejich počínání. Samozřejmě se nebráníme jakékoli jiné úpravě zákona, která povede k zpřehlednění a ke zrychlení postupů při zásahům proti škodlivým organismům a k ochraně přírody i majetku.


reklama

 
Zemědělský svaz ČR

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

3.3.2021 12:21
Tak tímto se svazáci doznávají ke své nereformovatelnosti.... společnost po nich chce, aby se staly zodpovědnými a oni svůj přístup ještě zhorší.... prostě ČR.... země nulové morálky....
Odpovědět
kk

karel krasensky

3.3.2021 15:07
Hrabošu se asi opravdu nenajime
Odpovědět
os

orb slavík

3.3.2021 16:24
Hluboce si vážím zemědělců, kteří hospodaří citlivě k půdě a doufám, že jich bude přibývat. Bohužel většina valí na pole řepku a kukuřici. Ŕepku do paliv, kukuřici do bioplynky. Pole umlácená težkými traktory. Sto, dvě stě hektarové lány bez života. Děti neví, jak vypadá koroptev, čejka, skřivan, křepelka,zajíc. Sláma se prodá do kotelny a pole se posype ledkem. Největším znečišťovatelem řek jsou podnikatelé v průmyslovém zemědělství.Vím, že je to o penězích (dotacích), až na pár vyjímek není vidět světlo v tunelu. Snad se někdy dostanou k moci lidé, kteří budou podporovat opravdové zemědělce, kteří mají vztah k půdě.
Odpovědět
SB

Stanislav Bojko

3.3.2021 18:59 Reaguje na orb slavík
Máte pravdu velké lány kde ptáci se nemohou schovat před predátory. Proto jsou pole bez zmíněných ptáku zemědělské krajiny. Na tomto stavu mají také podíl samotní „ ochranáři „ jelikož chrání, Krahujce, Jestřáby a Sokoly. Už jsem psal, že ptáky zemědělské krajiny nelze odchovat v zajeti, zato jejích predátory ano. Nic bych neměl proti zmíněným predátorům, kdyby bylo dost jako před 30 léty ptáku zemědělské krajiny. Vždyť skřivana zpívat muže člověk slyšet už jen z nějakého záznamu.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

4.3.2021 17:16 Reaguje na Stanislav Bojko
No tak zrovna skřivan zase tak vzácný není, možná neznáte jeho zpěv nebo si ho pletete s jiným druhem, je to jeden z mála ptáků se strnadem obecným, který se ozývá snad na každém poli a ne jen jeden..S dalšími polními druhy je to ovšem daleko horší...
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

6.3.2021 21:26
Bohužel návrh pana Kotta (ANO), které se Zemědělský svaz snaží prosadit a které Zemědělský výbor schválil, vyjímá ze zákona ochrany silně ohrožené druhy živočichů ve všech případech, kdy je může běžné obhospodařování majetku zlikvidovat. Považuji ho proto za problematický a absurdní, PORUŠUJE PRINCIPY OCHRANY NAŠÍ PŘÍRODY. Např. kalous či křeček nebudou důvodem, proč zemědělce omezovat při rozsypávání jedovatých pesticidů po polích. Tento návrh by neměl být PŘÍLEPKEM novely zákona o ochraně přírody a krajiny týkající se postupu proti vybraným nebezpečným invazivním druhům. HRABOŠ NEPATŘÍ MEZI NAŠE INVAZNÍ DRUHY.
Odpovědět
JV

Josef Valenta

7.3.2021 20:46
Bohužel zemědělský svaz zapoměl na to co jsem před rokem začal upozornovat a to na přirozenou predaci pomocí dutinových dravců.Zatím tomu dal prostor u svých členů Český svaz chovatelů masného skotu a Asociace soukromého zemědělství. Je to škoda ale snažit se budu dál. Jak jsem se sám přesvědčil metoda ing.Dusíka z České společnosti ormitologické funguje je lacinější a k krajině šetrnější než rozhazování stutoxu po krajině ,nicméně se asi mega podniky těší,že stát pumpnou o nějaké náhrady škod ,eventuelně o nějaké dotace. Doufám,že vám výsledky budu moci i já zanedlouho předvést na své farmě. Pokud by někdo měl dotazy mohu posloužit na emailu : valenta.josef@email.cz
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist