https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zprava-o-ktere-nechcete-vedet.a-kvuli-valce-na-ukrajine-se-ji-nebudeme-zabyvat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdeňka Kováříková: Zpráva, o které nechcete vědět. A kvůli válce na Ukrajině se jí nebudeme zabývat

2.3.2022 | PRAHA
To nechci slyšet, neříkejte mi to!
To nechci slyšet, neříkejte mi to!
Foto | Peter / Flickr
Jste sraženi na kolena zprávami o ruské invazi na Ukrajinu a Putinovými hrozbami o nukleární válce? Ani se nezvedejte. Dostanete další ránu. V pondělí totiž vyšla zpráva Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC) a její poselství není povzbuzující.
 

Pátý den války mezi Ruskem a Ukrajinou vychází nová hodnotící zpráva IPCC. V pořadí je šestá, a toto je druhý díl ze čtyř. Aktuální díl se zaměřil na dopady probíhající klimatické změny a na to, jak se jim přizpůsobujeme, kolik nás to stojí na zdraví, životech lidí, ekosystémů, ekonomice.

Nepřekvapivá zpráva je, že si nevedeme dobře. Generální tajemní OSN António Guterres popisuje situaci slovy: „Dnešní zpráva IPCC je atlasem lidského utrpení a usvědčující žalobou v neúspěšné odpovědi politiků na klimatickou změnu. Zpráva odhaluje fakt za faktem, jak jsou lidé a planeta drceni klimatickou změnou. Už téměř polovina lidí světa žije v ohrožení jejími dopady – právě teď. Mnoho ekosystémů už se nedá zachránit – právě teď… Tohle rezignace na snahu zodpovědně vládnout je kriminální.“

Tak silná slova cílí na to, aby vzbudila silnou reakci. Jenže přicházejí v době, kdy je v popředí jiný požár – ruská invaze na Ukrajinu a Putinovy hrozby použitím jaderných zbraní. To zásadně mění představy o evropské energetice. Objevují se hlasy, které říkají, že Zelená dohoda pro Evropu je mrtvá. Objevují se úvahy o možném znovuotevření uhelných elektráren. Průmysl a domácnosti, všichni potřebujeme elektřinu.

Za to, že co nejdéle udržíme nezměněný způsob fungování světa, ale zřejmě zaplatíme naší budoucností. Výhledu 270 světových vědců, připravili šestou hodnotící zprávu IPCC, nelze porozumět jinak.

Po čem vědci a zástupci OSN volají, je několikrát rychlejší a silnější reakce politiků, průmyslu, každého. A ukažte mi toho, kdo věří, že naši politici udělají maximum pro zastavení probíhající klimatické změny. Protože toto maximum znamená velké výdaje a velkou změnu fungování a to znamená velkou politickou odpovědnost.

Klima a naše budoucnost tedy zřejmě musí ustoupit naší přítomnosti.

Poslouchat a číst závěry klimatického panelu je vlastně nesnesitelné. A proto s nimi zřejmě uděláme to, co je nejsnazší. Vytěsníme je.


reklama

 
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (50)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

2.3.2022 06:57
si myslím, že tenhle svět nějak přetrvá a je jedno, jestli bude vytěžený z uhlí nebo vybombardovaný. To, že tu bude vypadat asi jinak a bude to jiná idylka je asi možné ale přirozené děje dokážou fungovat nezávisle na pošetilosti lidské. Jsem přesvědčený, že síla přirozených a přírodních dějůl je zkrátka silnější, než se domníváme a je to jako s naším tělem, taky dokmáře být daleko víc, než jen pitomé maso a tak je v predikci toho, že máme potřebu něco chránit ale už nechápeme sílu přírodních a přirozených procesů. Takže sečteno podtrženo se obává jen Homo Sapiens, protože se bojí, že skončí ta noční můra tohoto člověka pro Zemi ale v zásadě přirozené děje využívají naše nedostatky jako je obří kontinent odpadků v oceánu k osídlení organismy daleko od břehů Země. Příroda dokáže využít i to, co v negativních konotacích jí nabízíme i v těch " negativních" rovinách, to, že Člověk se chová k planetě prasecky a egomanijacky není pochyb ale nedělejme z přírody nějakého chromáka.
Odpovědět
ms

3.3.2022 01:06 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Věřte spekulantům obchodujícím s akciemi: cena emisních povolenek od začátku ruské invaze spadla o více než 30 %. Kdo má hlavu, chápe, že tento kriminální systém bude zásadně revidován či odstraněn a kdo včas prodá, může ještě vydělat. Green Deal je mrtev, teď nastoupí vedle obranné politiky jediný úkol: zajistit soběstačnou národní energetickou bezpečnost a soběstačnost se zdroji, které máme. Hlavně nezáviset na režimu Ruska (v OZE také na Čáně) a nefinancovat jim koupí survin a technologií jejich agresivní plány. V ČR dnes vláda pověřila MPO zahájit tendr na nový blok Dukovan. Pak vítěz dostane opci na další tři reaktory. Větrníky a soláry si nechte na své domy, český velký průmysl nemůže být v rukou zelených dotačních baronů a ideologů, kteří kašlou na planetu, ale strašením ze zániku planety si chtějí namastit své kapsy. Možná by autorka článku chtěla říci, že ty 2 miliardy lidí, o něž bude mít planeta v roce 2050 navíc, by se se neměly narodit? Ano, zelený extremismus vlastě razí heslo: zachraňme vesnici jejím vypálením.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

3.3.2022 17:24 Reaguje na
Prečo by mal byť greendeal mrtvy ? Budú sa staviať jadrové elektrárne. Nemecko a rakúsko samozrejme nie, ale ostatní nevystupovali tvrdo proti jadrovým elektrárňam.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.3.2022 07:00
Skutečný a účinný boj proti téhle hrozbě by znamenal zchudnutí většiny světové populace a zablokování možnosti zbohatnutí té chudé, která se nejrchleji množí.
A to prostě většinově neprojde. Lidem to celé dojde, až bude pozdě.
Určitá šance je v tom, že lidstvo se vyhubí v jaderné válce, kterou snad někdo přežije a saboregulační systémy přírody dostanou zase šanci.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.3.2022 14:29 Reaguje na Pavel Hanzl
To jste fakt vy? Bo píšete celkem rozumně.
I když pevně doufám, že se to obejde bez té jaderné války.
Že se rozsáhlejším konfliktům asi lidstvo nevyhne si bohužel myslím také.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.3.2022 16:07 Reaguje na Svatá Prostoto
To je nejblbší příspěvek, který jsem vypotil...
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.3.2022 07:48
Na snižování emisí CO2 prostě není čas ani peníze. EU a USA musí masívně navýšit vojenské rozpočty, aby dohnaly to, co zameškaly. Tedy účinnou ochranu euro-atlantického prostoru před Ruskem. Plus přebudovat základy evropské energetiky , aby nebyla závislá na ruských fosilních zdrojích.

Což si vyžádá astronomické náklady a odklad dekarbonizačních procesů o několik desítek let.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.3.2022 09:03 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jéžišmarjá, co se vám stalo? Neutrpěl jste úraz hlavy? Jen po silným nárazem se stává, že se někomu rozsvítí!!
Tolik sexu naráz, to jsem skutečně nečekal, že zrovna vy napíšete
"..přebudovat základy evropské energetiky, aby nebyla závislá na ruských fosilních zdrojích".
Všiml jste si aspoň, že přesně tohle vám tu vypisuji možná už rok a vysloužil jsem si za to od vás nálepku lháře a demagoga?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.3.2022 09:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Permanentními nárazy do hlavy asi trpíte sám. Ruský fosil bude postupně nahrazen fosilními palivy odjinud včetně uhlí , OZE si musí počkat a dojde k obnově jaderné energetiky.
Nic z toho jste nepsal, mimo obvyklých magořin.
Green Deal je mrtev, ať žije král!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.3.2022 11:35 Reaguje na Miroslav Vinkler
přebudování evropské energetiky je jedním z nosných prvků Green dealu (na uhelnou snad nemyslíte vážně) atd. atd. atd.
Ale malý detail: zkuste vylíčit, jak bude Rosatom stavět v Maďarsku JE Paks.
Zkuste si představit, že by už dávno vyhrál náš temelín nebo Dukovany. Určitě nemáte pocit, že se vám ten úžasný ruský svět poněkud naklání??
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

3.3.2022 17:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale nie na OZE pán Hanzl. OZE tu nebudú ďalších 30 rokov stačiť ani keby ste sa na hlavu rozkrájal.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.3.2022 07:40 Reaguje na Jaroslav Pobeha
"Podíl energie z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě elektřiny v Evropské unii se v roce 2020 zvýšil na 37 procent z 34 procent v roce 2019."
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje-energie/eurostat-podil-energie-z-obnovitelnych-zdroju-v-eu-roste-cesko-zaostava
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.3.2022 20:06 Reaguje na Miroslav Vinkler
zoufalí lidi píšou zoufalé články jinak nic si z toho nedělejte...pan Hanzl známá firma
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

2.3.2022 22:05 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nebude jednodušší změnit vládu v Rusku?
Respektive dotáhnout současná opatření do konce, aby konečně normální lidi Ruska mohli žít v normálním k demokracii bližšímu režimu?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.3.2022 07:41 Reaguje na Pavel Jeřábek
To by si museli udělat sami Rusi, nikdo jiný jim to nezařídí.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

3.3.2022 17:28 Reaguje na Miroslav Vinkler
USA má zbraní až až. Problém je v Europe. Roky sa europske NATO hralo na slniečkárov, anschluss Krymu prebudil europanov do polospánku a súčasná ruská "operácia" je ľadová sprcha.
Je dosť vecí, ktoré EU NATO chýbajú, od dopravných lietadiel, cez drony, prieskum až po antibalistické PVO (nejaké je ale zabezpečujú ho američania).
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.3.2022 07:48
Když v sedmdesátkách šel seriál Přežijí rok 2000?, bral jsem to tehdy jako zbytečné strašení. To byla řeč o nosorožcích, lvech, gorilách... Ani ve snu mě tehdy nenapadlo, že někdy při výpravách do přírody už nepotkám koroptev, chocholouše, sýčka... Ale ouha, stalo se!

Překotné množení dominantního druhu na planetě, spolu s novodobou adorací a ikonizací predátorů, je příčinou rychlého mizení lesů a spousty dřívě běžných druhů. Na odlesněných plochách vytváříme tepelné pláně, jejichž efekt mají zachránit bíle natřené či ozeleněné střechy... Poněkud trapný alibismus!

A že nahromaděný arsenál zbraní je nebezpečnou hrozbou, to se ví už také dávno. Bylo jen otázkou času, kdy k nějaké eskalaci napětí dojde. Doufám jen, že až tahle noční můra skončí, vezmeme do hrsti a přehodnotíme nerealistický projekt čisté energie, a také konečně dojde na téma toho tabuizovaného slona v místnosti.

Ale dokud si lidstvo může říct Zdroje jsou, tak je bude vesele využívat a žít ze dne na den. Že si řeže větev, to těm prostým duším nedochází, ba ani se jim to nikdo neodváží naznačit. Jsme přece lidi!
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.3.2022 20:38 Reaguje na Karel Zvářal
Spíše než nahromaděný arzenál zbraní je problémem jejich fatální nedostatek v Evropě. Tady je to bída, většinou seškrtané rozpočty ...
Odpovědět
rl

rýpal lesní

5.3.2022 07:19 Reaguje na Viktor Šedivý
Vy prosím, indikujete v Evropě nedostatek čeho, zbraní? Ráčíte být soustružník v Brodě? <rl>
Odpovědět
rl

rýpal lesní

5.3.2022 07:17 Reaguje na Karel Zvářal
Výborně napsáno, Karle. Naprostý souhlas, cítím to podobně. <rl>
Odpovědět
va

vaber

2.3.2022 08:26
existuje něco ,čemu se říká, ,,Fermiho paradox,,
pokud je každá civilizace tak hloupá jak ta naše ,žádný paradox tu není,
civilizace nemají dlouhý život
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.3.2022 08:52
Chtě nechtě je minimálně EU postavena před realitu, že košile je bližší, než kabát. Co je doma, to se počítá a co není, tak s tím počítat na 100% nelze! Před chvílí v ČT probírali dokonce prodloužení těžby č. uhlí na Karvinsku. Při případném výpadku plynu totiž není ani reálná náhrada
pro teplárenství a i hutnictví železa je odkázáno na dovozy z Polska
a zámoří. Obojí je rizikové, protože všude je košile bližší, než kabát
a energetické zdroje jsou strategickými komoditami, které budou státy
vyvážet omezeně a spíše na nich postaví svoji energetickou bezpečnost.
Zbavovat se domácích zdrojů vývozem a jiné nejisté nakupovat není moudré
a co teprve je ideologicky zavrhnout a nemít nakonec nic? Tak to už je
úplná debilita dosavadní politika "gryndýlu" . Bohužel je jasné, že asi
půjde mnoho EKOsnů stranou. Kdo bude mít dnes zájem přejít z kotle na
tuhá paliva k "čistým" zdrojům jako plyn a elektřina z vrtkavých OZE.
Opět bude prioritou sklep plný uhlí, kůlna plná dříví a bohužel
možnost si zatopit v mrazu ČÍMKOLIV! V nouzi to může zakazovat lidem
pouze blázen, který žije ve snech a o realitě nemá ani ponětí. Jemu
proudí zatím energie ODNĚKUD z potrubí, či zásuvky a neosahal si nikdy zdroj energie v reálu. To zažívají lidé ve válce, lidé v nouzi a lidé
uvažující opatrně na základě životních zkušeností. Mnozí oželeli i ty
dotace a plyn si sice pořídili, ale taky si ponechali záložní zdroje a
ti si až tak nezoufají. Ti důvěřivci a šetřílci nalákáni na dotace se
nyní diví cenám plynu a bojí se i o jeho dostatek. Ti s tepelnými
čerpadly se zatím až tak moc z neznalosti závislostí trhu s energiemi
neobávají, ale bude to stejné jako s plynem. Pro mnohé tak bohužel půjdou
zelené ideály stranou a raději dětem zatopí uhlím, než jim vysvětlovat,
že musíme chránit hlavně klima a raději mrznout. Z mnoha snílků se tak
stávají realisté a to je frustruje nejvíc, když přicházejí o svoji modlu.
Ikony dosavadního života zahodí a nakonec možná taky zašlapou. Smutné,
ale realita zůstává realitou a sen zůstává snem.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.3.2022 10:22 Reaguje na Břetislav Machaček
To je jeden z dopadů globalizace, kdy fosilní velmoc Rusko nepřímo ovládá energetické i jaderné toky zejména v EU.
Vznikla tak paradoxní situace, kdy se politicky oddělil Západ od Východu , ale ruský plyn,ropa i uran stále čile proudí do EU a zpět proudí miliardy €,$ za tyto suroviny, jako by se nic nedělo.

Žádná ze stran nemá zájem stopnout dodávky, protože kolaps, který by následoval by přinesl astronomické ekonomické i sociální problémy.
Takže co s tím ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.3.2022 10:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
To není žádná globalizace, ropu a plyn kupuje Evropa od Rusů možná od války. Tím, že pro velmi rychlý rozvoj potřebujete hodně energie, tento objem se stále zvyšoval. Evropa je na energie chudá a dovážet musí vždycky.
Nemá to nic společného s žádným grýndýlem (naopak OZE jsou naše energie), s globalizací taky ne. Ta spíš ustupuje.

Stopnout dodávky není potřeba, Rusko je v bankrotu už dnes, ale postupně to snižovat a hlavně maximálním rozvojem OZE a v delším horizontem jádra se můžeme stát skutečně nezávislými.
Že by tohle začali chápat i ropáci?
Určitým nebezpečním ale je, že Rusko možná zbankrotuje totálně a mít tak obrovskou Severní Koreu hned za hranicemi taky není boh vie čo.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.3.2022 14:37 Reaguje na Pavel Hanzl
KLDR na rozdíl od Ruska má ale úplné hovno. To Rusko bude mít vždy světu co nabídnout.

Jinak k těm vašim ropákům ... že je potřeba si dávat na Rusko majzla a být na něm co možná nejméně závislí tu chápe skoro každý. Že je potřeba rozvíjet JE taky. Kdo to ale do minulého týdne nechápal vůbec, byla ta vaše oslavovaná Říše. Ti si malovali jak vypnou JE, postupně povypínají uhlí a min na příštích 10-15 ten výpadek nahradí z velké části právě plynem od Vladimíra ... Gerhard na to fest makal.
No, a ono je všechno jinak.
To až nám zase budete dávat někoho za příklad.

Nám ropákům, tedy v první řadě vám:-), to vámi uvedené došlo už dávno ... ale taky nám došlo, že hnát to takovým kalupem a primárně přes OZE bude znamenat, že v řadě zemí bude velká část obyvatelstva ekonomicky v řiti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.3.2022 16:20 Reaguje na Svatá Prostoto
Rusko není v dupě, protože by nemělo ci nabídnout. Ale proto, že tam vládne totální blbství. Srovnejte si to s ropnými státy arabskými a to Islám taky není boh vie čo.

Ropáčci se vyznačovali především tím, že chtěli nechat stavět JE Dukovany Rosatomem a chválili Mďaróny kvůli cha cha Paksu! To jsem zvědav jak jim to teď pojede.

Němčouři skutečně podělali odklon od jádra a kamarádčoft s Ruským mužikem, to píšu taky dávno. Já je za ledacos uznávám, ale tohle se jim fakt nepovedlo.

Lidé budou řiti pouze kvůli koronáči a především kvůli ukrajinské krizi, na to vykrvácí všichni.
Ale je lepší nějak krvácet dnes v EU a NATO, než tisíckrát hůř pod ruským bičem, to by byla konečná.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.3.2022 12:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Lidi se vyměněj. Každou chvíli. I nás za pár let ... teda já doufám v pár desítek:-) ... vyměněj.

A abych trochu upřesnil vaše vysílání Rádia Jerevan ... on nikdo moc nechtěl, aby to stavěl ausgerecht Rosatom. Otázkou bylo, zda jej vůbec do té soutěže pustit. Jako jednoho ze soutěžících, ne nějakého exkluzivního dodavatele.

Jak to pojede Maďarům netuším. Cosi si myslím a odhaduji, ale s ohledem jak mě Voloďa přesně před týdne překvapil ... bo se klidně přiznám, že na rozdíl od blbnutí v Donbasu jsem tohle nečekal ani ve snu ... se na nějaké predikce raději vyseru.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.3.2022 07:49 Reaguje na Svatá Prostoto
Právě že chtěl. Pustit Rosatom do tendru, tak je prakticky jisté, že to vyhraje. Ruská pátá kolona má neomezené vlivové a korupční možnosti, vlastní i parapresidenta.

To, že Vladimir Šachista se zblázní nečekal skoro nikdo, ale tak ostrou reakci Západu už vůbec nikdo.

Dnešní otázkou je, kdo si zbankrotované Ruskou koupí. Já bych chtěl, aby Amíci, ale obávám se, že Číňani.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

4.3.2022 13:55 Reaguje na Pavel Hanzl
"Pustit Rosatom do tendru, tak je prakticky jisté, že to vyhraje. Ruská pátá kolona má neomezené vlivové a korupční možnosti, vlastní i parapresidenta."

No, a v tom se právě neshodneme. Navíc i kdyby se ten Rosatom loni/předloni do tendru pustil a ten tendr vyhrál, tak co? Nic. Prostě by se zvopakoval bez nich.
Vy si v těch dramatech fakt libujete. V Kyjevě bych to chápal, v Brně ... ale tak zase každý máme nějaké to hobby:-).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.3.2022 21:30 Reaguje na Svatá Prostoto
Tak co? Nic. Stavěl by, protože jsme už jeden tendr zdupali a do třetího se už nikdo nepřihlásí.
Stojí to megáče a s pitomcema se spolupracovat nedá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.3.2022 07:52 Reaguje na Svatá Prostoto
Orbán byl vždy Putinovec a dnes obrátil.
Maďarům to pojede následujícím způsobem:
Orbán dostane od Putina vzkaz o jenom slovu: "Paks"
A bude zase líbat podrážky. Už chápete, proč byl takový odpor proti Rosatomu u nás??
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.3.2022 15:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ano to jsou ty paradoxy, kdy se vesele s plynem a ropou
dál obchoduje a jsou i výjímky ze zákazu letů ruských
letadel, když mají přivézt na Slovensko palivo pro JE.
Ano košile je bližší než kabát a pragmatizmus je silnější,
než ideály. To je to pokrytectví o kterém píši. "Gryndýl"
celý bylo jedno velké pokrytectví, když uhlí nahrazoval
plyn a nahrazoval dokonce i uhlíkově neutrální jádro.
Ono tu nešlo o ani tak o CO2, ale o kšefty OZE baronů
a firem vyrábějících a instalující tkzv. ekologicky
šetrné technologie. Příští zima bude buď o tom, že
bude pokrytecky vše po staru i s tím ruským plynem a
nebo ideologicky po novu s energetickou chudobou a s
"hrdou" energetickou a ekonomickou krizí. Je třeba
si rozmyslet, co bude lepší, zda košile a nebo kabát.
Nakonec voliči posoudí, zda byla hrdost lepší, nežli
to pokrytectví s plným žlabem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.3.2022 16:31 Reaguje na Břetislav Machaček
Vy pořád plácáte o pokrytectví, ale stačí se na to podívat zcela přímo a s rozumem.
Samozřejmě se kšeftuje s ropou a plynem, protože MY to potřebujeme a byli bychom blbí, kdybychom se rázově odstřehli. Ale Evropa hledá náhradu velmi intenzivně a obchodníci už nekupují ropu ve velkém, i když Rusi dávají výrazné slevy, Amíci uvolňují zásoby, aby srazili ceny.
To všechno bude působit delší dobu, ale Rusko už vyhlašuje bankrot dnes, sype se jim to už 3 dny po zavedení sankcí.
Samozřejmě že bude svět kupovat ruské suroviny, ale velmi opatrně (nikdo neví, kdy ho Rus podrazí) a tím za výrazně nižší ceny.
A to je pro nablblou ekonomiku, která si ani fusekle neuštrikuje, zcela vražedná pozice.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.3.2022 18:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Emisní povolenky prudce zlevňují. Spekulanti v panice utíkají z trhu.
Ruská agrese na Ukrajině má nečekaný dopad na trh s emisními povolenkami. Tato zvláštní daň za vypouštění emisí oxidu uhličitého z velkých zdrojů znečištění za posledních sedm dní spadla z 95 na 65 eur za tunu.

Co na to říct ? Celý gryndýl byl jeden obrovský švindl, který se rozsypal jako domeček z karet.

Emisní povolenky se staly nástrojem spekulativního obohacování těch vyvolených Bruselem.

Nyní to vypadá, že čím víc ruských okupantů se pohybuje na ukrajinském území, tím cena povolenky padá níže.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.3.2022 22:14 Reaguje na Miroslav Vinkler
Emisní povolenka s Ukrajinskou krizí nic společného nemá, to byste vědět mohl. Žádný grýndýl se nijak nerozsypal, jenom se překopávají obchodní vztahy na celém světě a já doufám, že pořádně a nafurt. Rusko je prostě vřed na těle lidstva a není asi možné ho vyřezat, tak asi stačí podvázat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.3.2022 12:22 Reaguje na Pavel Hanzl
No to teda kua má, protože je velké riziko, že EU buď zastropuje cenu ... a to podstatně níž než je dnes ... nebo ten systém půjde do hajzlu celý.

Dnes by je nakupoval jen fakt střelec a s jejich držením to není o moc jiné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.3.2022 07:55 Reaguje na Svatá Prostoto
Povolenky samovolně spadly asi na 30 eur bez jakéhokoliv mudrování.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

4.3.2022 13:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Mlho, to je ale to, o čem píši. Trh se chová podle toho co v budoucnu očekává ... tedy konec s tím volným bordelem ... ne podle toho co bylo.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

2.3.2022 14:40
Vážená paní Kovaříková. Situace je zlá, protože ekologismus. Biopaliva: na výrobu 1 joule biopaliva se spálí cca 2,5-4,5 joule fosilních. solárka a spol: na výrobu 1 tuny hliníku se vyprodukuje 14 tun CO2. Baterky do aut. Jejich energetická náročnost na výrobu je taková, že než nahradí 1/2 fosilních paliv, je po baterkách. Nemluvě o tom, co CO2 stojí za výrobou elektrické energie. Hlavně že Váš chlebodárce vydělává, a posílá kapříky!
Odpovědět
rl

rýpal lesní

5.3.2022 07:24 Reaguje na Michal Ukropec
Situace zlá, protože politik blb. Ale má se dobře a investuje do toho, pro co pak zdvedne ruku. A ovčan nemá na bydlo. <rl>
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.3.2022 14:44
No, sepsala to paní Kováříková sice pěkne, ale vlastně tak nějak k prdu.

Protože jí jaksi nedochází, že když vám vítr odfouknul střechu, tak holt ty naškudlené chechtáky na zateplení baráku, které by ale jinak bylo samozřejmě fajn, primárně použijete právě na tu novou střechu.

Je to smutné, nemáte z toho radost, neznamená to samozřejmě, že to zateplení ze dne na den začnete považovat za zbytečnost, ale holt se stalo a priority jsou jasné.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

3.3.2022 09:18
opravdu nechápu, proč by měl být tady někdo sražen na kolena událostmi na Ukrajině nebo Putinovými vyhrůžkami...!!! opravdu nechápu...!!!
Odpovědět
JM

Josef Mašek

3.3.2022 10:45
na jedné straně se ČR na veřejnosti prezentuje jako humanitární stát který cítí s Ukrajinou a na druhé straně pokrytecky odebírá z ropovodu Družba Ruskou naftu na níž je krev a Putinovi za ní platí a tím finančně podporuje jeho politiku !!!
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.3.2022 12:24 Reaguje na Josef Mašek
No, ono nám u plynu a bohužel i té ropy nic moc jiného nezbývá.

Poměrně zajímavý článek zde ... https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-zachrani-cesko-ropa-ze-zapadu-bez-sance-rika-expert-191541#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=Pf6bar6UQKB-202203030904&dop_id=191541&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.3.2022 10:25 Reaguje na Josef Mašek
A co má dělat? Zničit si vlastní ekonomiku jen proto, že Putin zešílel? To by se mu hodilo nejvíc.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

5.3.2022 07:16
Spekulanti se radují. Příroda pláče. <rl>
Odpovědět
RM

Roman Mysík

5.3.2022 09:59
Brečíte dobře, ale na špatném hrobě. Jedinou reálnou cestou k udržitelnému životu je snížení lidské populace na jednu desetinu současného počtu. Pokud nedosáhneme tohoto cíle, je vše ostatní zbytečné, neboť expandující populace planetu zničí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.3.2022 10:44 Reaguje na Roman Mysík
Zkuste si proběhnout na google earth celou zeměkouli a sledujte, jak obrovské až gigantické prostory zcela liduprázné na ní jsou.
Nejhustěji obydlený kontinent je Evropa a to se tam počítají obrovské téměř liduprázdné prostory Ukrajiny a Ruska.

Počet lidí by neměl být problém, ale jeho chování.
Odpovědět
va

vaber

6.3.2022 09:44 Reaguje na Pavel Hanzl
kde zas tu moudrost vyhrabali ,to jste řešili s farářem
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.3.2022 17:01 Reaguje na vaber
Kdyby Ruisko řachlo a rozpadlo se, to by bylo prostoru pro půl Afriky i Asie!!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist