Certifikovaný návod na záchranu české přírody
Právě obnova přírodních procesů činností velkých býložravců je důležitou součástí dvou hlavních výhod přirozené pastvy velkých býložravců: pomáhá s rychlou obnovou a dlouhodobým udržováním biologické rozmanitosti, navíc s výrazně nižšími náklady než jiné způsoby managementu krajiny. „Proto je přirozená pastva vhodná k péči o velké krajinné celky o desítkách, spíše však stovkách či tisících hektarů,“ zdůraznil Miloslav Jirků.
Více než třísetstránková publikace s názvem „Přirozená pastva velkých býložravců: Metodika přírodě blízkého a dlouhodobě udržitelného managementu“, kterou Ministerstvo životního prostředí ČR certifikovalo a zveřejnilo na svých webových stránkách, by se tak měla stát novou biblí českých ochránců přírody. „Ani ochraně přírody se nevyhnou úspory finančních prostředků v důsledku ekonomické krize posledních let. Bez přirozené pastvy velkých býložravců, která je nízkonákladovým řešením, nebude možné péči o rozsáhlé krajinné celky zajistit,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.
Oproti prvnímu vydání z roku 2015 zahrnuje nová publikace deset let praktických zkušeností z fungování rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice a z další více než desítky lokalit v celém Česku, kde se přirozená pastva velkých kopytníků prosadila. Aktualizované vydání nejen zpřesňuje některé praktické stránky tohoto způsobu ochrany přírody, ale mělo by především zajistit bezpečnější a stabilnější prostředí pro rezervace velkých kopytníků v České republice. „První roky praxe ukázaly, že chybné uchopení tohoto konceptu ze strany jednotlivých úředníků může tento způsob ochrany přírody výrazně prodražit nebo dokonce téměř znemožnit. Právě proto metodika označuje některé dosavadní úřední postupy jako nežádoucí a dokládá, že vedou ke zvyšování nákladů a poklesu biologické rozmanitosti přírodně cenných území. Metodika by se tak měla stát také nástrojem pro všechny úřady a úředníky ochrany přírody, kteří budou s přirozenou pastvou velkých kopytníků pracovat,“ zmínil Dalibor Dostál.
Mezi nežádoucí postupy metodika zařazuje především vytváření takzvaných nepasených zón v rámci rezervací velkých kopytníků. Vědecké výzkumy totiž prokázaly, že namísto záchrany vzácných druhů v nich dochází k přesnému opaku, tedy výraznému úbytku ohrožených organizmů vlivem pokračujícího zarůstání. Jakkoliv mohou mít nepasené zóny smysl na malých lokalitách, na rozsáhlých pastvinách nemají pozitivní vliv, a navíc výrazně zvyšují provozní náklady. Dalším nežádoucím postupem je kosení takzvaných nedopasků. U celoroční pastvy jsou nedopasky důležitým přírodním fenoménem. Jsou nezbytnými zdroji zimní pastvy a zároveň nenahraditelnými zimovišti a úkryty řady organizmů. Odstraňování nedopasků na celoročních pastvinách je tak v přímém rozporu s udržitelným přístupem k péči o krajinu i s podporou biodiverzity. Kosení zároveň ohrožuje některé pozdně plodící vzácné rostliny vázané na pastevní ekosystémy.
Metodika také vyvrací jeden z mýtů české ochrany přírody, tedy že přirozenou pastvu velkých býložravců je třeba doplňovat dalšími typy managementů, jako jsou pojezdy těžké techniky nebo pastva hospodářských zvířat. „Pastva velkých kopytníků bývá někdy mylně považována za jeden typ managementu, který je potřeba doplňovat dalšími, technickými opatřeními. Ve skutečnosti činnost velkých kopytníků zahrnuje nejen plošné odstraňování nadbytečné bylinné biomasy včetně stařiny, ale také časoprostorově pestrou škálu žádoucích disturbancí. Disturbance, tedy různě intenzivní narušování vegetace a půdy významně podporují biodiverzitu V podání velkých kopytníků jsou disturbance velmi různorodé. Jde například o ekologicky velmi důležité narušování travního drnu prachovými koupelemi, vyšlapáváním stezek, vytvářením minerálních lizů, či plošným sešlapem v místech jejich častého pohybu. Činnost velkých kopytníků rovněž dlouhodobě udržuje ekologicky funkční periodické tůně, tedy biotop, který byl donedávna mylně považován za zcela závislý na činnosti těžké techniky. Velcí kopytníci rovněž dlouhodobým okusem a olamováním větví dřevin vytvářejí zdroje mrtvého dřeva či specifické hnízdní mikrobiotopy pro některé druhy ptáků. V neposlední řadě jsou velcí kopytníci důležitými šiřiteli semen rostlin a zajišťují distribuci živin v ekosystému,“ vypočítal Miloslav Jirků některé přínosy.
Přirozená pastva je tak komplexním typem managementu. „Prakticky jediné doplňkové zásahy jsou třeba na odstraňování negativních vlivů lidské činnosti v krajině. Prvním je eliminace invazních druhů zavlečených člověkem a druhým odstraňování křovin, jež představuje celosvětový problém související se změnami klimatu a zvýšenému spadu dusíkatých látek z dopravy, průmyslu a energetiky,“ shrnul Dalibor Dostál. Třetí oblastí je odstraňování černých skládek a zbytků staveb, které se však řeší jen v prvních letech po vzniku pastevních rezervací a týká se primárně bývalých vojenských prostorů.
Na vytvoření metodiky spolupracovali špičkoví experti. Autorem právní kapitoly je vedoucí Katedry práva životního prostředí Univerzity Karlovy Vojtěch Stejskal, autorem předmluvy je Karel Prach z Katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, oponentury publikace zpracovali Milan Chytrý, ředitel Ústavu botaniky a zoologie Masarykovy univerzity v Brně, David Storch z Centra pro teoretická studia a předseda výboru České společnosti pro ekologii, a Pavel Kindlmann z Ústavu životního prostředí Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity. Navázali tak na oponenty prvního vydání, kterými byli Ondřej Sedláček z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Martin Ernst z Ústavu lesů a myslivosti Ústav ochrany lesů a myslivosti Mendelovy univerzity v Brně. Kapitoly o jednotlivých lokalitách vytvořili provozovatelé či odborní garanti pastevních rezervací velkých kopytníků v několika regionech České republiky.
Certifikovaná metodika je k dispozici na stránkách ministerstva životního prostředí, ke stažení je také na webu ochranářské společnosti Česká krajina v sekci Publikace.
Certifikovaný dokument navazuje na první verzi metodiky, která vyšla v roce 2015 pod názvem „Alternativní management ekosystémů - Metodika zavedení chovu býložravých savců jako alternativního managementu vybraných lokalit“. Její druhé vydání shrnuje vědecká východiska pro používání velkých kopytníků v ochraně přírody, pravidla dobré praxe přirozené pastvy a návody na její technické zajištění, i praktické poznatky o vlivu na různé typy přírodních stanovišť.
Přečtěte si také |
Miloslav Jirků: Kauzy milovické pastevní rezervace: otázky a odpovědi„Ministerstvu životního prostředí patří velké poděkování za dlouhodobou podporu přirozené pastvy velkých kopytníků i certifikaci druhého vydání metodiky, které by mělo pro tento typ ochrany přírody vytvořit dlouhodobě bezpečné a stabilní prostředí, bez kterého se neobejde,“ ocenil přístup resortu Dalibor Dostál. Poděkoval také všem spoluautorům metodiky, včetně dlouhodobých fotografů milovické rezervace, kterými jsou Michal Köpping a Vojtěch Lukáš, i vlastníkům pozemků, kteří pro současné rezervace velkých kopytníků poskytli potřebné plochy, a institucím i dárcům, kteří financovali jejich vznik a rozvoj.
Metodika upozorňuje také na to, že se pastva velkých kopytníků nesnaží vytlačit z ochrany přírody jiné typy managementu, jako je kosení, pastva hospodářských zvířat a podobně. Zatímco pastva velkých býložravců výborně funguje na velkých plochách, různé nástroje aktivního managementu budou vždy nezbytné v maloplošných lokalitách o rozloze několika hektarů. Právě úspora díky pastvě velkých kopytníků na rozsáhlých územích může přinést více peněz pro aktivní management malých lokalit. „Oba typy managementu si tak nekonkurují, ale velmi vhodně se doplňují,“ uzavřel Dalibor Dostál.
Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (54)
smějící se bestie
28.1.2024 09:00Předkové na to měli domácí zvířectvo, pro další použití a né na parádu !
Slavomil Vinkler
28.1.2024 09:21 Reaguje na smějící se bestieBřetislav Machaček
28.1.2024 09:35 Reaguje na Slavomil VinklerZnám mnoho chovatelů polodivokých velkých kopytníků, kteří
je celoročně pasou, ta končí na talíři a nikoliv v kafilérii. Plýtvání za státní peníze(daně=dotace) je zhovadilost!
Břetislav Machaček
28.1.2024 09:41 Reaguje na Slavomil Vinklerobešli řadu předpisů pro provozování obornictví. V obou těch
oplocených zařízeních se chová "divoká zvěř" jen s tím
rozdílem, že z obor končí na talíři a z "rezervace" pouze
v kafilérii a že obora je podnikání na riziko provozovatele, kdežto "rezervace" dotovaným " neziskovým" zařízením.
Slavomil Vinkler
28.1.2024 16:43 Reaguje na Břetislav MachačekRadim Polášek
29.1.2024 10:07 Reaguje na Slavomil VinklerMajka Kletečková
29.1.2024 12:30 Reaguje na Radim PolášekSlavomil Vinkler
30.1.2024 10:42 Reaguje na Majka KletečkováBřetislav Machaček
28.1.2024 09:30 Reaguje na smějící se bestie"divokých" velkých kopytníků zaplatíme kafilérii. Opravdu moudré
"certifikované" plýtvání. Však na to z těch 250 Kč odvádíme cca
30 Kč pouze v DPH a další peníze na to posílají z daně ze zisku
producenti masa. Něco pak i dopravci a další v celém řetězci
zpracování a obchodu. Takže na tu dotovanou hru na divočinu
a na ty kafilérie je peněz dost. Pan Dostál si svůj "rybník"
určitě "nevypustí", ale spíše postaví další a další, dokud mu
to budeme z našich daní (a někteří i z darů)investovat. Dobře
vymyšlené podnikání za peníze daňových poplatníků!
Slovan
28.1.2024 11:48 Reaguje na Břetislav MachačekMůj názor je, že uhynulá zvířata z těchto rezervací by měla být zadarmo předána do různých ZOO - ta ušetří za maso a zvířata samotná poslouží ochraně přírody i po smrti. Samozřejmě pokud to schválí veterinář. Mnohem lepší využití než u Machačka v žaludku.
Břetislav Machaček
28.1.2024 17:21 Reaguje na Slovan"rezervace" pustit vlčí smečku a dva medvědy. Bude
to jako v divočině i s predátory! To bude paráda
vidět, jak to má fungovat v přírodě podle ochranářů!
Nebo jsou tam predátoři nežádoucí? Oni by zubrům
vadili?
Slovan
28.1.2024 18:00 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
29.1.2024 11:11 Reaguje na Slovana zkuste ty vlky chovat místo obory v Srní v oboře v Milovicích. Zubři na volno na Šumavě nevadí a vadí jeleni a srnčí? Víte co udělá
s mladými stromy zubr? Já to v Bělověži viděl
i u stromů starých deset let a pochopil jsem,
proč je naši předci nechtěli ve volné přírodě.
Viděl jsem tam i pole s obilím po návštěvě
zubrů, kde bylo "sklizeno". Viděl jsem fotky
ze srážky aut se zubry a jak dopadli řidiči
i zubři. Vaše sny o divočině v Česku jsou
nereálné a doslova šílené, protože tu nejsou
ty obrovské řídce a nebo vůbec obydlené hory
a prostory jako v zemích o kterých tu básníte.
A i tam to není idyla, ale vynucený kompromis
a ze strany místních to strpět. Pro vás i pro
mne to byl výlet na pár hodin do divočiny, ve
které ti lidé musí celý život žít a mají na
to podobný názor, jako lidé v pohraničí na vlky a na medvědy. Pro nezúčastněné je to
prostě paráda, ale pro zúčastněné utrpení!
Slovan
29.1.2024 12:23 Reaguje na Břetislav MachačekVlk se tam ale dostat může, jsou tam průchody, přes které se sice nedostane zubr, ale srnec a tedy i vlk ano.
Vidíte, v Polsku (hlavně v okolí toho Bělověže) s nimi dokáží normálně žít, takže by se to zvládlo i na Šumavě. Relativně rozlehlé a řídce obydlené území to je.
Vy lidi z pohraničí “znáte” maximálně z internetu. Já jsem jedním z nich a jsem obrovsky rád, že tu třeba vlk je. Jednou se mi snad poštěstí a uvidím ho v přírodě i já. Tedy žádné utrpení. Tak si ty kecy laskavě neobhajujte lidmi z pohraničí. Je to čistě váš názor. Nic víc. Pro mě by bylo utrpením být třeba váš soused…
Majka Kletečková
29.1.2024 12:43 Reaguje na SlovanMajka Kletečková
29.1.2024 12:44 Reaguje na SlovanFilip Tesař
31.1.2024 16:05 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
2.2.2024 10:45 Reaguje na Filip Tesař300 let bez zubrů, divokých koní a praturů, kdy se
tu pásly pouze domácí zvířata a volně žijící zvěř?
Dokážete mi to vysvětlit?
Michal Ukropec
28.1.2024 18:22 Reaguje na smějící se bestievaber
28.1.2024 09:51vždyť máme přemnoženou zvěř která nám prý ničí lesy a je nutno ji vystřílet,
máme kravičky a další domácí zvěř co dnes spásá velké plochy,
ale nová metodika to vše vyjasní a každý sedlák ji dostane jako povinnou četbu
Slavomil Vinkler
28.1.2024 16:40 Reaguje na vaberRadim Polášek
29.1.2024 10:17 Reaguje na Slavomil VinklerV přírodní krajině to kdysi byla lesostep, střídavě lesy, křoviny a tráva, kd mohla být hustota zvěře až víc kusů na každý hektar bez známek vyčerpání krajiny a hladovění zvěře.
Jestli má být počet zvěře v lese přiměřený, je vhodné toto zařizovat ani ne tak odstřely - vystřílením zvěře, ale taky zřizováním travnatých ploch, ideálně sekaných a sklízených tak dvakrát ročně.
Majka Kletečková
29.1.2024 13:07 Reaguje na Radim Polášek(Podobně jako ČSOP nebo ČSO vykupují nebo si pronajímají a přebírají do trvalé péče např. mokřady, louky, bývalé pastviny, rybníčky a jezírka, ovocné sady, staré a lužní lesy, pískovny.)
Josef Valenta
29.1.2024 22:01 Reaguje na Radim PolášekHonza Honza
28.1.2024 13:58jsou NP s monokulturou smrku, které každých 200-300 let zežere kůrovec záchranou přírody?
jsou tyto vypasené oblasti podobné stepi (která zde možná před tisíci lety před příchodem člověka byla) záchranou přírody?
Diverzifikace jsou i kořenové lesy, golfová hřiště, opuštěný povrchový důl, kde rostou vzácné rostliny!
Záchrana přírody v dnešní doběš je jednoznačně zachycování vody a ochlazování – tj. jedině funkční smíšený les, močály, jezírka.
Diverzifikace je určitě důležitá, i takovéto oblasti nutno podporovat, dotovat, ale především je třeba zachránit přírodu!
Slovan
28.1.2024 17:17 Reaguje na Honza Honzahttps://youtu.be/_zTiGqF5FR0?feature=shared
Honza Honza
29.1.2024 09:13 Reaguje na SlovanHlavně ale že budeme mít elektroauta, TČ a FV!! To bude úplně skvělý!!!
Slovan
29.1.2024 12:30 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
29.1.2024 18:03 Reaguje na SlovanMajka Kletečková
28.1.2024 23:30 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
29.1.2024 08:58 Reaguje na Majka KletečkováJediný smyslplný boj proti oteplování je masivní zalesňování funkčním smíšeným lesem a zachycování vody!
Vytváření bezzásahovélo monokulturního lesa v NP, vytváření savan, jak píšete, podobně i golfová hřiště jsou
pro diverzifikaci jistě důležitá, ale pro zachování funkce přírody pouze okrajově!!
Kdo to ještě nepochopil, nepodporuje přírodu! Bohužel jsou to i správci NP.
Majka Kletečková
29.1.2024 12:27 Reaguje na Honza HonzaS Vaším názorem nesouhlasím. Za neméně důležité považuji např. obnovu některých biotopů zaniklých nebo mizejících kvůli negativnímu vlivu člověka na krajinu.
Honza Honza
29.1.2024 18:01 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
29.1.2024 22:11 Reaguje na Honza HonzaSlavomil Vinkler
30.1.2024 10:41 Reaguje na Honza HonzaMusíme se snažit ochránit pestrost přírody ochranou pestrosti biotopů.
Jarek Schindler
29.1.2024 17:56 Reaguje na Majka KletečkováJiří Kvítek
29.1.2024 08:23k tomu mám jednu ryze technickou připomínku:
Co se týká certifikace v oblasti "Environmentální management" podle normy ČSN EN ISO/IEC 17024 a Evropskou organizací pro kvalitu (EOQ), tak MŽP není certifikační orgán a tedy není oprávněno vydávat ve smyslu Harmonizovaného schématu EOQ ani národní certifikáty, ani evropské certifikáty.
Ale s oblibou to provádí: např, tzv. "certifikovaná" Metodika vzorkování komunálního odpadu.
A tak mě napadá řečnická otázka:
Nemělo by MŽP dodržovat zákony této země a mezinárodní úmluvy s tím související, když vykonává vrchní státní dozor v oblasti životního prostředí a plnění těchto požadavků po ostatních tvrdě vyžaduje?
Vladimir Mertan
29.1.2024 08:40nezávislé na fosilních palivech, které mají potenciál synergicky řešit současně adaptaci na změny klimatu a pokles biodiverzity. "
Podobne aj v dobách socializmu musel byť v každom článku spomenutý Marxizmus -Leninizmus, alebo aspoň Chozrasčot .
Samotná pastva veľkých kopytníkov sa mi zdá byť veľkým prínosom pri údržbe chránených území. Domnievam sa že môže byť skôr len akýmsi doplnkom pri údržbe v niektorých špecifických prípadoch a nie úplne bežným spôsobom ktorý má všetko zachrániť.
Radim Polášek
29.1.2024 10:26I na velmi úrodných půdách v nížinách byly tak třetina, pětina rozlohy pastviny. A příslušný biotop, s příslušnými rostlinami, hmyzem atd. Zajišťovaly plošně potřebnou diverzitu krajiny a s ní potřebnou diverzitu pro život zvířat, hmyzu a ptáků.
Koukám dneska na tom musí pracovat ministerstva, Brusel, a slovutní vědci a kdovíkdo ještě.
To bude tedy pěkný guláš.
Kolik nás všechny budou takové "ministerské" pastviny neprodukující a nepřinášející užitek asi stát?
Břetislav Machaček
29.1.2024 11:35 Reaguje na Radim Polášekz pastviny na pastvinu a neplundrovaly pouze jednu jedinou. Dnes
vidím nedaleko chov daňků na "bahně" tolerován veterinářem s
balíky sena ze zatravněného pole třemi druhy rostlin. Vskutku
pestrá potravní nabídka a "zdravé" daňčí maso z farmového chovu!
V ohradě bez možnosti se napást jinde sežere hladové zvíře vše
a to i to, co by ve volné přírodě nechalo nepovšimnuto. Chov
"divokých" zvířat v ohradách, oborách( tady v "rezervacích") je
přinucení zvířat si nevybírat jako ve volné přírodě, ale žrát
co tam je a pak jsou ty výsledky, že žerou i to, co by domácímu
zvířeti nikdo nikdy nedal, protože potřebuje přírůstky a nikoliv
živoření na něčem, co má mizernou nutriční hodnotu. Nafouklá
břicha svědčí o náhradě kvality množstvím, aby byly kompenzovány
nutriční potřeby zvířat. Takový dobře živený závodní kůň má
poloviční břicho než "divoký" kůň žeroucí z nouze uschlou ostřici.
Ony i hladové děti mají velká bříška z mizerné výživy a taky
snědí i to, co by dobře živené děti nevzaly do úst. To je to o
čem píšu, že v nouzi spasou zvířata i to, čeho by si v dostatku
dobré potravy ani nevšimla. Tady prostě MUSÍ i když nechtějí!
Slavomil Vinkler
29.1.2024 12:42 Reaguje na Radim PolášekPetr Dubský
2.2.2024 20:21Slavomil Vinkler
3.2.2024 09:05 Reaguje na Petr DubskýZubr žije i v Bělověži a to není step.
V době příchodu zemědělců byla megafauna skoro vybitá a tak se lesům nadměrně dařilo.
O zpětném šlechtění- to máte pravdu, ale divoké jsme sežrali, no tak ti zpětně šlechtění zas nejsou tak moc rozdílní. To máte jako cromagnonec a moderní člověk. A myslím že vyšlechtit cromagnonce není tak obtížné.
Step je cenná zejména biodiverzitou. Všude být nemusí, ale několik procent určitě ano. A navíc stromy vodu nešetří, ale silně odpařují, neb se chladí. Třeba smrk 700 mm/rok, nebo dub, buk 500 mm/rok, mají-li.
Jarek Schindler
3.2.2024 21:17 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
4.2.2024 10:02 Reaguje na Jarek SchindlerSlavomil Vinkler
3.2.2024 09:10 Reaguje na Petr DubskýPetr Dubský
5.2.2024 21:45Petr Dubský
10.2.2024 19:59teprve od roku 2008. Organizaci Česká krajina jsem celkem fandil, ale její experiment začal teprve v roce 2015, takže nemohou být známa relevantní data. Mimochodem, na údržbu necelých dvaceti hektarů stačí čtyři klisny koně Převalského, kde chcete získat tisíce hektarů pro velké býložravce, kteří v posledních deseti tisících letech na území ČR navíc nebyli v masovém množství, protože zde neměli dostatek potravy? Vykácíte další lesy? Onen certifikovaný systém je ve skutečnosti cestou ke zkáze luk a pastvin, protože zde žádný unifikovaný systém kvůli jejich různorodosti aplikovat nejde, respektive jde, ale se zničujícími následky. Hovoří se o kladném vlivu na množství různých živých forem tedy biodiverzitu. Kolik druhů bezobratlých, obratlovců, hub, travin, bylin a dřevin v rezervaci bylo před začátkem experimentu a je nyní, protože svoje tvrzení jistě opíráte o čísla. A pokud jde o disturbance, zapomněli jste na tvora s roztomilými pruhovanými mláďaty, z nichž se po domestikaci dělá nejen šunka, abych usnadnil identifikaci. Hezký den a vše nejlepší české přírodě i Vám přeje zahrádkář Petr Dubský PS. I na nepasených místech žijí tvorové, rostou rostliny a nemusí scházet ani houby, takový pečlivě vypasený pozemek je obdobou vzorně uklizené zahrady.