https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jak-ochranit-kousek-cenne-louky-uprostred-poli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak ochránit kousek cenné louky uprostřed polí

30.9.2023 05:54 | PRAHA (Ekolist.cz)
Obnovená louka
Obnovená louka
Foto | Jan W Jongepier / ČSOP Bílé Karpaty
Členové místní organizace ČSOP Bílé Karpaty objevili v roce 2016 v lokalitě Volavec nedaleko obce Louka zarůstající úvoz se zbytky teplomilné vegetace. Vyskytuje se zde řada vzácných druhů rostlin – kosatec trávovitý, hrachor chlumní, černohlávek velkokvětý, vítod větší…
 
Po domluvě s obcí, která je vlastníkem těchto pozemků, se začal ČSOP Bílé Karpaty hned následujícího roku o lokalitu starat – vyřezal náletové dřeviny a začal ji pravidelně kosit.

Lokalita je však velmi malá, a tak značným ohrožením pro zdejší citlivé druhy rostlin bylo obhospodařování přilehlých polí hnojivy a herbicidy.

Proto se spolek dohodl s uživatelem sousedícího pole na vytvoření ochranného pásma – osetí zhruba půlhektarového pásu při okraji lokality regionální luční směsí.

Záměr se podařil a v sousedství úvozu vznikl luční pás, kam se postupně šíří další luční druhy z okolí.

„Loni proběhl na oseté ploše botanický průzkum a bylo nalezeno již o 50 druhů více, než zde bylo o čtyři roky dříve vyseto“, prozrazuje Ivana Jongepierová, předsedkyně ČSOP Bílé Karpaty a odbornice na obnovu luk.

Botanicky cenný úvoz.
Botanicky cenný úvoz.
Foto | Jan Moravec / ČSOP

„Je velká šance, že se sem během několika let z přilehlého pozemku rozšíří i některé vzácné druhy a posílí tak místní populace těchto druhů. Podobné zkušenosti již máme z jiných obnovených luk v Bílých Karpatech,“ dodává Jongepierová.

Nyní se podařilo pozemek chránící cenný úvoz díky kampani Místo pro přírodu vykoupit. Je tak jednou provždy eliminováno riziko opětovného rozorání pozemku, navíc to pomůže ochranné pásmo ještě o dalšího čtvrt hektaru rozšířit.

Součástí vykoupeného pozemku je i zbytek původní meze s několika starými ovocnými stromy. Podobná místa mají v zemědělské krajině pro zachování biodiverzity, ale třeba i snížení rizika eroze či zlepšení vodního režimu, velký význam.


reklama

 
foto - Moravec Jan
Jan Moravec
Autor pracuje pro Český svaz ochránců přírody.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

30.9.2023 08:19
Paní Jongepierová a spolupracovníci postupují velmi úspěšně v rekonstrukci bělokarpatské přírody metodou používání historických metod. A to zcela popírá filosofii bezzásahovosti, v středoevropské krajině, tisíciletí tvořené člověkem.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

30.9.2023 21:52 Reaguje na Slavomil Vinkler
V tom je to kouzlo - pochopit, že evropskou přírodu po tisíce let vytvářel člověk svojí prací, využíváním skoro každé dostupné plochy a na těch plochách zůstaly organismy, které tu lidskou činnost dokázaly přežít.
Přírodní rozmanitost zachrání hlad a bída - až lidi z garáží vyženou auta, vrátí tam kozu, kravku, z ponku a udělají králíkárnu, a začnou zas vysekávat každou mez, nechat pás své zvíře na kdejakém paloučku, a k orbě se vrátí zas koně, voli či krávy.
Tak - a teď O Smolíčkovi.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

1.10.2023 07:51 Reaguje na Pavel Jeřábek
Navrhujete sice možnou cestu , ale triviální.
No ani p. Jongepierová ani její pomocníci nemají v garáži ovce a za garáží králíky. Hlavně dokázali přesvědčit místní majitele pozemků o výhodnosti střídavé seče atd.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.10.2023 09:44 Reaguje na Pavel Jeřábek
K tomu dojde leda až budou lidi zase rýt držkou v zemi i přesto jenom málokdo - mladí nechtěj pracovat rukama !
Odpovědět
JV

Josef Valenta

30.9.2023 22:51
Dobrý den. Nevidím na tom nic špatného , naopak se mi to líbí ,sám jsem hospodařil na pozemcích, které jsou i dnes druhově pestré , řeším /dnes tam hospodaří syn/ jak zachovat druhovou pestrost a zároven aby tam limousinky měli pěkné přírůstky. Abych nezapoměl broučci a motýlci z toho mají radost. Josef Valenta
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist