https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jak-starnuti-dopada-na-sumavske-vlky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak stárnutí dopadá na šumavské vlky?

7.6.2023 05:44 | PRAHA (Ekolist.cz)
Snímek z fotopasti zachycuje šumavského vlka.
Snímek z fotopasti zachycuje šumavského vlka.
Zdroj | Národní park Šumava
V roce 2017 bylo na Šumavě potvrzeno první novodobé rozmnožování vlků. První vlčí teritorium vzniklo v oblasti centrální Šumavy – tzv. Srnská smečka. Po šesti letech sledujeme, jak stárnutí některých jedinců tuto vlčí rodinu zásadně proměňuje.
 
„U Srnské smečky nyní nemůžeme potvrdit rozmnožování. Podobně tomu bylo v roce 2018. Není to asi úplné překvapení, protože z výzkumu kolegů v okolních státech se ukazuje, že rozmnožování může probíhat pouze u zhruba dvou třetin smeček," vysvětluje vedoucí zoologické oddělení Správy NP Šumava Jan Mokrý.

"V rámci soustavného monitoringu vlků ve vlčím roce 2022/2023 můžeme hovořit o třech až pěti dospělých jedincích, které zachytily naše fotopasti a je možné, že se jedná pouze o zbylé vlky z této celé smečky,“ dodává Mokrý.

„Je dost dobře možné, že se tato původně první smečka na Šumavě úplně rozpadne a její teritorium obsadí vlci ze sousedních teritorií, ale může se znovu nastartovat," říká ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

"Prostě, vývoj vlčích smeček na Šumavě může být různý, ale nikdy nemůže dojít k přemnožení, protože vždy je početnost jedinců a schopnost přežití závislá na dostatku potravy, dodává Hubený.“

V rámci tzv. „Vlčího roku“ 2022/2023, který trvá od začátku května, do konce dubna roku následujícího, mohou zoologové Správy NP Šumava potvrdit šest vlčích teritorií. V pěti z nich došlo k reprodukcím.

„Počet známých teritorií je stejný jako ve vlčím roce 2021/2022, kdy došlo k rozmnožování ve čtyřech z nich: v Železnorudské, Srnské, Borovoladské a v Zadní Zvonkové. Dvě teritoria byla přitom nově obsazena vlčími páry a to v rámci Plzeňského kraje v okolí Pancíře a v Jihočeském kraji na Boubíně. V roce 2022 proběhlo rozmnožování všude kromě už zmiňované Srnské smečky,“ upřesňuje Jan Mokrý.

Na základě toho odhadují zoologové početnost vlčí populace na 36 jedinců, tedy zhruba o čtvrtinu větší než v roce 2021. Tento údaj se během roku může měnit a to v souvislosti s narozením vlčat a odchodem mladých vlků na nová neobsazená teritoria, případně jejich úhynu.

Snímek z fotopasti zachycuje smečku vlků na Šumavě.
Snímek z fotopasti zachycuje smečku vlků na Šumavě.
Zdroj | Národní park Šumava

Cílený monitoring vlčí populace přitom přináší stále nové poznatky. Například vlčí smečka na Zadní Zvonkové není utvořená vlky, kteří se narodili na Šumavě. Podle analýzy vzorku DNA pochází zakládající pár pravděpodobně z Rakouska a Novohradských Hor.

Spolupráce s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy, která provádí rozbory mimo jiné vzorků trusu, přináší další důležité poznatky. Například jak vypadá jídelníček šumavských vlků.

„K dnešnímu dni jsme prozkoumali více než 260 vzorků trusu na potravní analýzu. Ukazuje se z nich, že spárkatá zvěř (jelení, srnčí zvěř a divoká prasata) tvoří 96 procent potravy vlků. Zbylá procenta tvoří jiná drobná potrava (zajíci, drobní savci) a hospodářská zvířata zaujímají 2,5 procenta z jejich potravy," hodnotí výsledky části analýz zoolog Správy NP Šumava Oldřich Vojtěch.

Vlci na Šumavě se tak významnou měrou podílejí na odlovu jelení zvěře, jak to doposud dělal pouze člověk. V následujících letech budeme mít možnost sledovat, jaký to bude mít vliv na její početnost,“ říká Vojtěch.

Šumavští zoologové mimo jiné vyrážejí k nahlášeným škodám na hospodářských zvířatech na území Národního parku a CHKO Šumava. Podle jejich statistik od roku 2017 je patrné, že ochrana hospodářských zvířat také prochází zásadním vývojem.

„První škody od vlků jsme registrovali v roce 2017. S nárůstem těchto šelem jich také přibývalo. V roce 2018 jich bylo sedmnáct, v roce 2019 čtyřicet jedna. Následně počet škodních událostí klesal. V roce 2020 jsme jich registrovali třicet sedm, o rok později dvacet jedna a loni dvaadvacet. Letos zatím evidujeme pět událostí. Příčinou poklesu počtu řešených škod je pravděpodobně efektivní snaha chovatelů předcházet útokům a svá stáda zabezpečují,“ říká Oldřich Vojtěch, který s Janem Mokrým současně pomáhá s osvětou o vlcích v rámci široké veřejnosti a také speciálně chovatelům hospodářských zvířat na území NP a CHKO Šumava a jejím okolí.


reklama

 
foto - Dvořák Jan
Jan Dvořák
Autor je tiskový mluvčí Správy Národního parku Šumava.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

7.6.2023 07:06
"Příčinou poklesu počtu řešených škod je pravděpodobně efektivní snaha chovatelů předcházet útokům a svá stáda zabezpečují,“
Není to důsledek omezení chovaných počtů dobytka?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.6.2023 07:43 Reaguje na Slavomil Vinkler
1*
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.6.2023 09:21 Reaguje na Slavomil Vinkler
V Beskydech je zřetelný odklon od malochovů a přežívají pouze ti
větší chovatelé s možností celodenního dozoru nad zvířaty. Zbytek
to zkouší s bytelnými ohradami u domů a s navážením píce. Schází
tak samotné spásání s průběžným hnojením luk trusem a močí. Brzy
se to projeví na skladbě travin a bude tu pláč ochranářů přes
rostliny. Mohou si to ale vyříkat s vlkomily a nekritizovat ty
zemědělce, kterým se házejí pod nohy stále nové a nové klacky.
Už z polí udělali pastviny a nyní z nich dělají náletové lesy. Opravdu moudré rozhodnutí, které čeká brzo i vnitrozemí a to
bude teprve mazec, až vlítne smečka vlků do Milovic. Docela se
na to těším, ač zvířatům ten stres a bolest nepřeji, ale pro
ochranáře to bude konečně praktický příklad soužití s vlky,
který se dotkne jejich miláčků. K hospodářským zvířatům totiž
nic necítí a je jim fuk to jejich často zbytečné utrpení, když
se smečka lovem pouze baví a neloví z hladu. Proto byl vlk vždy
pro lidi škodnou, protože ulovil vždy více, než spotřeboval a
při tréninku mladých vlků to byla pouze zábava.
Odpovědět
Miloš Lesák

Miloš Lesák

8.6.2023 00:47 Reaguje na Břetislav Machaček
JJ a před tímhle nás prý ochrání nějaký psík, https://youtu.be/gAQvNjyg6IY jednoduše to povede jen k likvidaci našich chovů nic víc.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.6.2023 16:13 Reaguje na Miloš Lesák
Nevím, ale píše se, že nejlepší obranáři jsou osli.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

8.6.2023 19:57 Reaguje na Miloš Lesák
Vlčí hoax, na který odkazujete, mi přišel na začátku letošního roku jako vlci z Broumovska. A o něco později jako záběry z Krušných hor. Originál videa se podařilo dopátrat na IG kanále kanadského evolučního ekologa, odkud je i sdílený printscreen https://www.instagram.com/reel/Clyr4xipP5A/?igshid=YmMyMTA2M2Y=.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

8.6.2023 19:59 Reaguje na Majka Kletečková
Tito tmavě zbarvení vlci se vyskytují v severní Americe.
Odpovědět
Sl

Slovan

9.6.2023 21:34 Reaguje na Majka Kletečková
Opravdu po některých chcete, aby si cokoli ověřovali? Není to první ani poslední případ, kdy chtějí lidi vystrašit “obrovskými smečkami” nebo agresivním chováním vlka. A ikdyž jim nakonec předložíte důkaz o tom, že tomu tak není, tak jim to je fuk a jedou si dál tu svoji desinformační propagandu.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.6.2023 07:28 Reaguje na Slovan
Mě by úplně stačilo kdyby odpovědní lidé podávali informace o své činnosti a ty byly běžně dostupné. Proč NP Šumava nezvěřejnuje čísla o počtech a lovu zvěře v NP? Proč NP nepořádá přehlídky trofejí ulovené a uhynulé zvěře aby se člověk mohl udělat představu o jejich hospodaření s národním přírodním bohatstvím. Před pár lety s velkými fanfárami sdělovali jak jednu správu nechají bez lovu pouze pro vlky. Ticho po pěšině. Jak tam to vlčí hospodaření probíhá? Možná až budeme mít víc informací na které máme právo ubyde desinformací a hoaxů.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist