Jaké jsou perspektivy jedle obrovské v Čechách?
Přečtěte si také |
Jedle bělokorá může být klíčovou dřevinou budoucích lesůV Německu a ČR se dále osvědčily provenience ze západních svahů Kaskád, např. Buck Creek (Darrington), která vyniká v mnoha pokusech výškovým růstem a nižší citlivostí k mrazům. Do nízkých a středních poloh střední a (severo)západní (subatlantické) Evropy (Irsko, Velká Británie, Holandsko, Německo, ČR, Polsko) a do teplejších oblastí jihovýchodní Evropy (Severní Makedonie) jsou doporučovány provenience z východu Vancouveru charakteristické časným rašením a dobrým růstem.
V kontextu těchto postupně během let získaných informací vědci z VÚLHM, v. v. i., zhodnotili růst jedle obrovské na provenienční ploše Drahenice (střední Čechy) ve věku 41 let a porovnali je s publikovanými výsledky z dalších věkově srovnatelných výsadeb série IUFRO 1974–76, a to i z hlediska nově uzákoněných pravidel přenosu reprodukčního materiálu jedle obrovské z USA a Kanady do ČR.
Mezinárodní provenienční plocha č. 212 – Drahenice byla založena v roce 1980. V současné době je ve vlastnictví šlechtického rodu Lobkowiczů a odbornou správu zde vykonávají Lesy SLM Drahenice, s. r. o. Předmětem ověření je 25 proveniencí z pěti klimaticky homogenních oblastí USA a Kanady. Konkrétně pocházejí z amerických států Washington (WA), Oregon (OR), Idaho (ID) a Montana (MT) a dále z ostrova Vancouver, který je součástí kanadské provincie Britská Kolumbie (BC). Na výzkumné ploše rostlo v době hodnocení 831 jedinců.
Největší výškový růst vykazovaly provenience Buck Creek (30,0 m), Tulalip (30,0 m), Salmon River (29,9 m), Mount Prevost (29,8 m), Bear Mountain (29,5 m) a Clearwater (29,5 m).
Největší výčetní tloušťky vykázaly provenience Clear Lake (35,5 cm), Beaver Creek (33,3 cm), Sproat Lake (32,4 cm), Bertha Hill (31,5 cm), Clearwater (31,3 cm), Bear Mountain (31,0 cm) a Gardiner (31,0 cm).
Zásoby překračující 1100 m3/ha byly dosaženy u proveniencí Bear Mountain (1165 m3/ha), Clearwater (1128 m3/ha) a Sproat Lake (1120 m3/ha).
Přečtěte si také |
Jaká budoucnost čeká borové lesy v České republice?Při zvážení všech zkoumaných parametrů dosáhla nejlepšího hodnocení z hlediska produkce i kvality provenience Oyster Bay. Za ní následovaly provenience Bear Mountain, WA; Clearwater, ID; Sproat Lake, BC; Kaye Road, BC), které však již vykazují některé kvalitativní nedostatky (nižší vitalitu, horší tvárnost kmene, tlustší větve). Nejhůře hodnoceny podle produkce a kvality byly provenience Crescent Creek a Clear Lake.
Přestože je v současnosti na různých místech v ČR pozorováno chřadnutí jedle obrovské vyvolané primárně přísušky s následným napadením václavkou a podkorním hmyzem, zůstávají dosud provenienční plochy Drahenice, Hrubá Skála a Habr v poměrně dobrém stavu umožňujícím jejich další hodnocení. Výsledky získané měřením na ploše Drahenice potvrzují správnost nastavených pravidel přenosu reprodukčního materiálu, tj. nejvyšší perspektivu u proveniencí z pobřeží Vancouveru a z Washingtonu.
Z vyhodnocených dat dále vyplynul poznatek o výborných růstových vlastnostech vnitrozemské provenience Clearwater původem z Idaha. Oblast původu této provenience není sice pravidly doporučena k importu reprodukčního materiálu pro provozní využití, nicméně je navržena jako vhodná pro účely experimentálního ověření. Na základě získaných poznatků vědci jednoznačně doporučují testování provenience Clearwater i dalších proveniencí z oblasti North.
Vzhledem k probíhajícím změnám klimatu, kdy se v ČR očekávají déletrvající periody sucha, bude odolnost jedle obrovské zřejmě silně ovlivňována stanovištními podmínkami, kdy i na dosti blízkých lokalitách může reagovat značně odlišně. Obecně vyžaduje vlhčí půdy, ale porosty neznámé provenience rostou i na sušších stanovištích (např. Hrubá Skála).
Přes recentní napadání václavkou a lýkožroutem prostředním existují i dosud nezasažené starší porosty, které při dostatečném prosvětlení hojně zmlazují. Patří k nim i výzkumná plocha Drahenice, kde byla václavka zaznamenána jen ojediněle a přirozená obnova je zde výrazná. O budoucím pěstebním potenciálu jedle obrovské však panují spíše pochybnosti, a bude tak žádoucí volit i nové přístupy.
Článek „Vyhodnocení provenienční plochy IUFRO s jedlí obrovskou na lokalitě Drahenice ve středních Čechách ve věku 41 let“ vznikl v rámci řešení výzkumného projektu NAZV č. QK22020045 a je volně stažení.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Slavomil Vinkler
8.3.2024 06:58Jarek Schindler
8.3.2024 09:55 Reaguje na Slavomil VinklerPane Vinklere on ten váš "smíšený les nikdy nebude smíšený tak jak si to utopisticky představujete. Vždy tam bude nějaká hlavní dřevina a potom dřeviny přimíšené( vtroušené). Každá dřevina má jiné nároky a to i nároky na pěstování. Spolu se to mnohdy vylučuje.
Honza Honza
9.3.2024 08:03Vždy se klonit k co nejpestřejšímu smíšenému lesu, ve vyšších partiích spíše s převahou jehličnanů, v nižších spíše s listnáči, protože jedině smíšený les je nejodolnější, příroda má možnost výběru, co samo přežije.
Základem by ale měl být ale hustý zastíněný les podobný pralesu v NP, nejlépe zadržující vodu - to je hlavní funkce lesa, bez níž celá krajina vyschne a ani hospodáři z ní žádný zisk mít nebudou. Měla by být převaha bezpasečného výběrového pěstování - je šetrnější k přírodě, efektivnější boj proti přehřívání při extrémním horku, vichřici apod.
Nebát se používat i cizorodé stromy, třeba vykážou mnohem lepší výsledky. Nutná je činnost člověka jako regulátora každého lesa - 40% bezzásahových oblastí v NP je moc!
Základem je vidět hlavní funkci lesa- zavodnění, ochlazení a neházet tomu klacky pod nohy kvůli svým přírodovědným nesplnitelným požadavkům, snům o zachování původních druhů, boj proti nepůvodním invazivním druhům, boj proti sukcesi a zarůstání krajiny, o nadměrnou diverzifikaci, stepní kultury, za bezzásahové zony, vše je dobré a nutné, činnost člověka v naplnění těchto cílů je nutná, ale musí to ustoupit základnímu požadavku na zadržení vody!