https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/k-cemu-jsou-umele-plovouci-ostrovy-vedci-jich-dvacet-otestovali
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

K čemu jsou umělé plovoucí ostrovy? Vědci jich dvacet otestovali

1.6.2024 05:22 | PRAHA (Ekolist.cz)
Hnízdění rybáka obecného.
Hnízdění rybáka obecného.
Foto | Monika Homolková / FŽP ČZU
Tým Zuzany Musilové z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze úspěšně otestoval dvacítku umělých plovoucích ostrovů, které nyní nabízejí více možností k hnízdění vodních ptáků. Na obhospodařovaných rybnících v jižních Čechách, tradičních hnízdištích vodních ptáků, plovoucí ostrovy využívají racci chechtaví, rybáci obecní a některé druhy kachen.
 
„Toto přírodě blízké řešení může dokonce obnovovat již zaniklá hnízdiště cílových druhů nebo rozšířit a podpořit ta stávající. Potvrzuje to 180 ptačích hnízd, která jsme dosud napočítali,“ uvedla koordinátorka projektu. Dvouletý projekt financovaný z výzvy Rago tzv. Norských fondů tak přinesl inovaci, která podporuje hnízdění chráněných i ubývajících druhů.

Které druhy vodních ptáků využívají plovoucí ostrovy?

Přirozená hnízdní prostředí pro vodní ptáky zanikají nebo mají vlivem eutrofizace mokřadů horší kvalitu, a jsou proto „nedostatkovým zbožím“. Pomocí umělých plovoucích ostrovů lze tento nedostatek kompenzovat a vytvářet alternativní hnízdní možnosti. Celkem 20 umělých plovoucích ostrovů instalovaných na rybnících v jihočeském kraji a na severočeských nádržích již využily k hnízdění tyto druhy vodních ptáků: racek chechtavý (127 hnízd), rybák obecný (28 hnízd), polák chocholačka (5 hnízd), polák velký (3 hnízda), zrzohlávka rudozobá (1 hnízdo), potápka roháč (5 hnízd), kachna divoká (8 hnízd), husa velká (2 hnízda) a slípka zelenonohá (1 hnízdo).

Foto | Tomáš Jůnek / FŽP ČZU

Plovoucí ostrovy také obnovují společná hnízdiště racků, rybáků a kachen, kde díky aktivní obraně hnízd racky a rybáky dochází k nižší predaci hnízd, a je zde proto vyšší pravděpodobnost úspěšného vylíhnutí mláďat. Řešitelé zaznamenali na některých lokalitách i negativní zkušenosti v podobě devastace ostrovní vegetace býložravými druhy vodních ptáků, jako jsou labutě a husy. Úspěšně završeným projektem umělé plovoucí ostrovy nekončí. Opatření proti devastaci vegetace herbivorními druhy a výzkum predace na plovoucích ostrovech řeší navazující projekt výzkumného týmu v rámci výzvy Prostředí pro život Technologické agentury ČR.

Jak vypadá umělý plovoucí ostrov?

Plovoucí ostrov o základní ploše 32 m2 vytváří konstrukce celkem 16 dílů gabionových sítí, které fixují rohož z kokosových vláken. Kokosová rohož slouží ke snazšímu uchycení vodních rostlin, např. ostřic, sítin, vodních kosatců. Lehká gabionová konstrukce zajišťuje dostatečnou pevnost odolávající přírodním podmínkám. Plovoucí ostrov je nadnášen plováky a ukotven pomocí tvárnic k rybničnímu dnu. Technologii plovoucích ostrovů, jejichž životnost se pohybuje v řádu desítek let, vyvinuli partneři projektu ze společnosti Vodohospodářský rozvoj a výstavba a.s. Partnerem projektu je také Norwegian Institute for Nature Research (NINA).

Více informací o tomto projektu poskytují webové stránky https://ragoostrovy.fzp.czu.cz/cs


reklama

 
foto - Mráčková Karla
Karla Mráčková
Autorka je tisková mluvčí České zemědělské univerzity.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.6.2024 06:20
Bylo by celkem zajímavé vyjádřit číselně, jak se liší úspěnost hnízdění na břehu v porovnání s manažovaným opatřením. Protože té frázi, že "predace nemá vliv..." nevěří ani sami autoři tohoto rozšířeného (lživého) klišé. Neb spousta druhů ubývá nebo i "vymizí" právě kvůli silnému tlaku.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.6.2024 15:54 Reaguje na Karel Zvářal
No prase, liška, norek, vydra, psík ... umí plavat. Vrána to vybere shora....
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.6.2024 17:02 Reaguje na Slavomil Vinkler
Nó, čekal jsem, kdo to trochu okomentuje... Jo, je vidět, že to dělali amatéři, zejména ten druhý je "přirozený", včetně pozvolného břehu, pro bredárory výborná nástupní pozice.

Ti, kteří se již poučili, dělají ostrůvky a la útes (min. 0,5 m hladká stěna po celém obvodu), tam se "plavcům" z vody těžko půjde ven, leda že by vyskakovali jak tučňáci. V jednom japonském dokumentu též pomohli rybákům před savci, ale mláďata jim predovala poštolka. Přidali tam malé polobudečky (velikosti nízké krabice na boty), akorát tak pro krmené prcky, kam si pokaždé zalezli (i do stínu) a vyšli až po hlase rodiče. Prostě nestačí si říct "plovoucí ostrůvek - to znám", je třeba u toho myslet (a sehnat si více info).
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.6.2024 17:26 Reaguje na Karel Zvářal
No ono je to dvousečné. Na VDNM jsou taky ostrovy, a s okrajem, no ale když mládě vyskočí, tak se nedostane zpět. tak tam dělají ostrovy dvojí, jedny na hnízdění a jedny na záchranu mladýc. Nic není tak jednoduché jak si to mladí představují.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.6.2024 17:45 Reaguje na Slavomil Vinkler
Mnohem větší predace je u malých mláďat, která snadno uchvátí a odnese. Proto racci a rybáci hnízdí v koloniích, aby vzdušné predátory společnými silami odehnali. A je samozřejmé, aby mladí nešli předčasně do vody, udělat kolem ohrádku (min. 20-30 cm vysokou). Když tam slétne již vyspělé, staří ho krmí na vodě, ono plavat umí.

Dám to sem, neb když to nenapíšu já, tak nikdo. Polobudečky na tento styl bych dával na střechy do lokalit, kde jsou ještě chocholouši. O jejich "vymizení" se postarala ikona biologickho boje - poštolka. Pan Hejl popisoval 3-4 hnízda v Přerově vybraná poštolkou - v tu dobu jsme se tomu všichni pobaveně smáli. Netrvalo ani pět let a chocholouši vymizeli "všude". Dříve hojný pták byl najednou raritou. V jednom článku to nálezce popisoval tak, že u nalezeného hnízda na střeše to samka schovala pod plech, aby hnízdo bylo ve stínu. Domnívám se, že to bylo právě z důvodu ukrýt se před poštolkou. Ovšem starší, ale ještě nelétající, stejně posbírá. To by tam musela být ještě asi nějaká vegetace, aby měla šanci úplně vyspět, než slétnou na zem.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.6.2024 19:21 Reaguje na Karel Zvářal
https://www.irozhlas.cz/veda-technologie_priroda/betonove-plovouci-ostruvky-se-stanou-hnizdistem-rybaku_201104270000_zsmejkalova
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.6.2024 06:54 Reaguje na Karel Zvářal
No nevím. Bydlel jsem u Brna a tam bylo chocholoušů! no a vymizeli v 60 letech taky. A poštolky tam nebyly. V Brně ano, ale tam tehdy ne. To bude složitější.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.6.2024 07:34 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ještě v sedmdesátkách jich bylo hodně, podobně jako koroptví či bažantů. Souvisí to nepochybně s jedním opatřením/ zákazem (víte jakým?-), ne nepodobným, jaký se tlačí dnes. Něco odpálit (odmítnout) je snadné, těžší je říct jiný/é důvod/y. Od té doby přibylo ve městech strak a sojek, takže na nějaký návrat můžeme zapomenout. Viděl jsem nedávno párečku ch. v sousedním okrese. Úplně jiný hlas, nenápadný, i chování. Vzpomínám, jak rád přistával s typickým hlasem "trpělky" do mé blízkosti - asi využíval lidi jako ochranu.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.6.2024 15:43 Reaguje na Karel Zvářal
Chocholouši jsou dosud, ale v areálu s koňmi Dvorska , kolchoz Šlapanice a Jiříkovice, parkoviště nákupáků a podobných plochách.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.6.2024 17:11 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ano, keříčky na kruháči, atp. Frekventovaná místa, kde je nejmenší předpoklad výskytu predátora. Na 99% míst někdejšího výskytu ho nenajdete.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist