K čemu jsou umělé plovoucí ostrovy? Vědci jich dvacet otestovali
Které druhy vodních ptáků využívají plovoucí ostrovy?
Přirozená hnízdní prostředí pro vodní ptáky zanikají nebo mají vlivem eutrofizace mokřadů horší kvalitu, a jsou proto „nedostatkovým zbožím“. Pomocí umělých plovoucích ostrovů lze tento nedostatek kompenzovat a vytvářet alternativní hnízdní možnosti. Celkem 20 umělých plovoucích ostrovů instalovaných na rybnících v jihočeském kraji a na severočeských nádržích již využily k hnízdění tyto druhy vodních ptáků: racek chechtavý (127 hnízd), rybák obecný (28 hnízd), polák chocholačka (5 hnízd), polák velký (3 hnízda), zrzohlávka rudozobá (1 hnízdo), potápka roháč (5 hnízd), kachna divoká (8 hnízd), husa velká (2 hnízda) a slípka zelenonohá (1 hnízdo).
Plovoucí ostrovy také obnovují společná hnízdiště racků, rybáků a kachen, kde díky aktivní obraně hnízd racky a rybáky dochází k nižší predaci hnízd, a je zde proto vyšší pravděpodobnost úspěšného vylíhnutí mláďat. Řešitelé zaznamenali na některých lokalitách i negativní zkušenosti v podobě devastace ostrovní vegetace býložravými druhy vodních ptáků, jako jsou labutě a husy. Úspěšně završeným projektem umělé plovoucí ostrovy nekončí. Opatření proti devastaci vegetace herbivorními druhy a výzkum predace na plovoucích ostrovech řeší navazující projekt výzkumného týmu v rámci výzvy Prostředí pro život Technologické agentury ČR.
Jak vypadá umělý plovoucí ostrov?
Plovoucí ostrov o základní ploše 32 m2 vytváří konstrukce celkem 16 dílů gabionových sítí, které fixují rohož z kokosových vláken. Kokosová rohož slouží ke snazšímu uchycení vodních rostlin, např. ostřic, sítin, vodních kosatců. Lehká gabionová konstrukce zajišťuje dostatečnou pevnost odolávající přírodním podmínkám. Plovoucí ostrov je nadnášen plováky a ukotven pomocí tvárnic k rybničnímu dnu. Technologii plovoucích ostrovů, jejichž životnost se pohybuje v řádu desítek let, vyvinuli partneři projektu ze společnosti Vodohospodářský rozvoj a výstavba a.s. Partnerem projektu je také Norwegian Institute for Nature Research (NINA).
Více informací o tomto projektu poskytují webové stránky https://ragoostrovy.fzp.czu.cz/cs
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Karel Zvářal
1.6.2024 06:20Slavomil Vinkler
2.6.2024 15:54 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
2.6.2024 17:02 Reaguje na Slavomil VinklerTi, kteří se již poučili, dělají ostrůvky a la útes (min. 0,5 m hladká stěna po celém obvodu), tam se "plavcům" z vody těžko půjde ven, leda že by vyskakovali jak tučňáci. V jednom japonském dokumentu též pomohli rybákům před savci, ale mláďata jim predovala poštolka. Přidali tam malé polobudečky (velikosti nízké krabice na boty), akorát tak pro krmené prcky, kam si pokaždé zalezli (i do stínu) a vyšli až po hlase rodiče. Prostě nestačí si říct "plovoucí ostrůvek - to znám", je třeba u toho myslet (a sehnat si více info).
Slavomil Vinkler
2.6.2024 17:26 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
2.6.2024 17:45 Reaguje na Slavomil VinklerDám to sem, neb když to nenapíšu já, tak nikdo. Polobudečky na tento styl bych dával na střechy do lokalit, kde jsou ještě chocholouši. O jejich "vymizení" se postarala ikona biologickho boje - poštolka. Pan Hejl popisoval 3-4 hnízda v Přerově vybraná poštolkou - v tu dobu jsme se tomu všichni pobaveně smáli. Netrvalo ani pět let a chocholouši vymizeli "všude". Dříve hojný pták byl najednou raritou. V jednom článku to nálezce popisoval tak, že u nalezeného hnízda na střeše to samka schovala pod plech, aby hnízdo bylo ve stínu. Domnívám se, že to bylo právě z důvodu ukrýt se před poštolkou. Ovšem starší, ale ještě nelétající, stejně posbírá. To by tam musela být ještě asi nějaká vegetace, aby měla šanci úplně vyspět, než slétnou na zem.