https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/letos-samecky-pristi-rok-samicky.ochranci-prirody-vraci-do-krkonosske-prirody-ohrozeny-motyli-druh
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Letos samečky, příští rok samičky. Ochránci přírody vrací do krkonošské přírody ohrožený motýlí druh

16.6.2024 05:56 | VRCHLABÍ (ČTK)
Ochránci přírody ve středu v Krkonoších vypustili do volné přírody přes 50 jedinců kriticky ohroženého druhu motýla jasoně červenookého. Je to o rok později, než předpokládali. Informuje o tom David Číp z Mezinárodní ochranářské skupiny JARO. Vypuštění jasoně červenookého do volné přírody předcházela úprava vybraného a nezveřejněného místa tak, aby motýlu, kterému hrozí vyhynutí v ČR i v zahraničí, vyhovovala.
 
Organizátoři projektu vnímají tohoto motýla, který v Česku vyhynul v roce 1935, jako symbol ochrany horské přírody. V 80. letech minulého století se jej podařilo vrátit na severní Moravu do Štramberka, kde slabá populace stále žije.

"Nyní se jej spolu se Správou KRNAP, Nadačním fondem Škoda Auto a dalšími partnery pokoušíme navrátit i do Čech, kde žil naposledy v Krkonoších a Podkrkonoší zhruba před 100 lety. O návrat vzácných jasoňů se snažíme třetím rokem," řekl Číp.

Loni pokus o první vypouštění motýlů na zkoušku ztroskotal kvůli komplikacím v záchranné motýlí stanici. "Technologii chovu se ale podařilo upravit, a tak se letos vylíhla třetí generace, která konečně může ven," řekl Číp.

Ochránci přírody budou pozorovat, zda se motýlům v obnovených podmínkách krkonošské přírody bude dařit. "Odborníci, s kterými spolupracujeme, se domnívají, že se nám v terénu podařilo obnovit podmínky pro jasoně natolik, že by to mohlo stačit k tomu, aby jasoni po vypuštění zůstali na místě, které jim připravujeme," uvedla koordinátorka projektu Tereza Macečková ze Skupiny JARO.

Ochránci přírody zatím vypustili pouze samečky, aby případné ztráty obtížně odchovaných jedinců byly co nejmenší. "Samice jsou pro další chov nejcennější. Jestliže se však vypuštění samci udrží, začnou se chovat přirozeně, vyhledávat samice, které se i v přírodě líhnou až po samečcích, a budou se zde držet i několik dní po vypuštění, bude šance na jejich trvalé usídlení daleko větší," uvedl Číp.

V příštím roce podle něj bude mít smysl vypustit i samičky a pokusit se přejít do poslední závěrečné fáze projektu, kdy by se jasoni v přírodě mohli začít rozmnožovat.

"V tuto chvíli jsme zhruba v polovině cesty, když snad ale to nejtěžší máme za sebou," řekl chovatel motýlů Skupiny JARO Miloš Andres.

Podle něj je chov vzácných druhů motýlů velmi náročný i v případě, že jde "pouze" o odchování vajíček do stadia dospělce. Za nejnáročnější úkol, který trvá několik let, označil přípravu prostředí pro motýly v kombinaci s jejich vysazováním bez nutnosti dalšího posilování z chovů.

Ochranáři místo vypuštění motýlů tají, aby předešli jejich případnému odchytu sběrateli. Na vrchní stranu křídel každému motýlovi napsali číslo. "Je to jednak kvůli evidenci, ale i kvůli jejich ochraně. Pro možné sběratele jsou tak bezcenní," řekl Číp.

Loni ochranáři v Krkonoších upravili asi hektar zarostlého skalnatého terénu a už tam zaznamenali rozšíření vzácných druhů kvetoucích rostlin i hmyzu, jež se v Krkonoších kvůli nedostatku prostoru vyskytují sporadicky. Projekt je zaměřený i na obnovu celých biotopů, péče o jasoně pomáhá ochránit další citlivé druhy.

"Snad nám vypuštění samečci dají naději, že postupujeme správným směrem a budeme mít šanci setkávat se s tímto krásným motýlem v Krkonoších už natrvalo," dodal mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Praktická část mezinárodního projektu LifeApollo2020 na ochranu jasoně červenookého, jednoho z nejohroženějších motýlů Evropy, začala v roce 2022 v několika oblastech střední Evropy. Misi za jeho návrat do Krkonoš uskutečňují členové Skupiny JARO ve spolupráci s českým a polským Krkonošským národním parkem, Agenturou ochrany přírody a krajiny a řadou dalších českých i zahraničních organizací.


reklama

 
Tomáš Kučera
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

16.6.2024 09:43
Základem pro jakýkoliv hmyz je dostatek potravy pro všechna stádia jejich
vývoje a vhodné podmínky k přezimování. To lze zjistit i nalezením shody
stejných pro motýly nezbytných rostlin jak v místě původu, tak na novém
stanovišti. V tom případě je napůl vyhráno a pak jde o zimoviště a taky
o predaci. Ono někdy se některý druh přizpůsobí i jiné potravě a pak má
vyhráno i na teoreticky nevhodném stanovišti. Dokud u nás v okolí nebyl
hadinec, tak jsem považoval otakárky u nás za vyhubené, ale s jeho
šířením hlavně na náspech tratí a cest se "zázračně" otakárci vrátili.
Naopak ubývá bělásků, protože ubylo zahrádek se zelím. Závažnou chybou
je pak kosení porostů v době žíru housenek, které se tím likvidují a
nebo pouze jejich potrava a nedokončí zdárně vývoj. Predace hraje taky
svoji roli, když se predátorům nedostává potravy hojných druhů, tak je
mu jedno, že konzumuje druhy vzácné. Ono vše souvisí se vším a pokud
vysadím vzácný druh do krajiny, kde už je absence hojných druhů, tak tím
vzácným pouze nakrmím predátory. Je to jako vysadit třeba lipany do řeky,
kde už nemá vydra k snědku ani ty střevle a hrouzky. Pak vyžere i malé
lipany a potočáky. Prostě vždy je třeba myslet na mnoho spojitostí PROČ
došlo vůbec k vyhubení? A zlepšily se od té doby podmínky k přežití tak,
že to nedopadne stejně? U ryb je to nejlépe viditelné, když porovnáte
kdysi hojné střevle, hrouzky a třeba i vranky s těmi jejich zbytky v
našich horských řekách. Co tam má pak třeba potočák žrát? Pouze ty zbytky
hmyzu a nebo vlastní plůdek? A co ta vydra? Ty zbytky všech ryb , raků
a žab? Mějte lidi rozum a všeho s mírou platí u všeho!
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

17.6.2024 07:38 Reaguje na Břetislav Machaček
Máte pravdu. Dnes u nás motýli nejsou, napočítal jsem jich za den asi tři. Zemědělci u nás udělali totální likvidaci přírody. Keře vytrhali a vyřezali tak z 90% letos v zimě, stromy podél cest ořezali tak tři až čtaři metry vysoko, takže se zbavili bordelu, což na Vysočině kde u nás je to samý kopec, bravo. No a nastoupila chemie, postříkali obilí a ono nějak zrezlo, řekli že asi zmrzlo, podmítli a zaseli znova, pak vzali chemii a po vzejití to přestříkli, uschla i okolní tráva, meze poškodili a jednejm lidem to stříkli na zahradu, není oplocena, a uschla zde tráva zhruba mertv zahradě. Moje dcera má malou vnučku, bydlí v jednym z nových barákú za vsí. Zde stříkají až na jejich parcelu, mají zde zeleninu, jahody, které malá holčička udibuje, je to hnus. Právě tato chemie poslední roky ničí vše. Motýli nejsou, nevím zda ještě v létě se třeba objeví, moc tomu nevěřím i když jsem jednoho z těch motýlů byl otakárek, pak bělásek. Jak jste mluvil o dalších predátorech, u nás dominuje vydra. Tu zde vypustili do míst, kde byla. Pochůskář je viděl si hrát u říčky. Je to pstruhová říčka, dnes tu rybu nenajdu, přispěli i rybáři s elektrikou. Musim říci, že globální oteplení je dnešní svět. Za třicet let dokázali, co umí. Likvidace lesů, další zvětšování polí, vytváří se takové pouště, likvidace zeleně, s tím nekvetou louky, ale ani meze a s tím odchází i motýl. Nevím zda se to povede zastavit a dát do pořátku aspoň na ůroveň 89 a 90, vlastně v do r.96 se zvedli stavy zajíců, koroptví nebylo na chemii. Po dotacích dosáhnou na tu nejhorší a nejdrastičtější chemii a hubí, včetně lidí. Jak to změnit? ZELENÍ NEMAJÍ ZÁJEM. Ty jen dělají co chce ekonomika, tedy prodat něco co nepotřebujem....
Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.6.2024 10:05
Kadlík z Orlíku, by vám to vysvětlil i když nebyl zelenej, jaké mají být stavy predátorů, aby byla nějaká rovnováha v přírodě.
Elektroauta si nezaslouží diskusi, co ?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.6.2024 10:10 Reaguje na smějící se bestie
Koukněte (teď) na Viasat Nature, jak v Kanadě chrání karibú před vlky.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

17.6.2024 07:44 Reaguje na Karel Zvářal
Až 80 % vlků chtějí zlikvidovat. Unás je budem vypouštět, do mnohem více obydlené krajiny než je Kanada. Bojte se, už nebudou houby, hlídejme děti. Tedy pokud nás dříve neotráví, jak ty motýli. Psal jsem dnes, u nás jsem napočítal tři motýli, to je unikum, jeden lítal nad polem, ten den projel odpoledne trktor s chemií, minulý týden na tomto poli byl dvakrát.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

16.6.2024 12:59 Reaguje na smějící se bestie
Pre mna je neotvorenie diskusie prakticky dôkazom nepravdivosti tvrdenia o čistote eletromobilov. Pritom p. Daniš vyzýva vo videu k
diskusii a pripomienkam.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.6.2024 14:33 Reaguje na Vladimir Mertan
Ono někteří si diskusi kritiků ani nepřejí a už se v tom
smyslu o diskusích na Ekolistu vyjádřili. Nikdo nám naši
"pravdu" nesmí kritizovat a vyvracet, je to přece pravda
a tu se NESMÍ zpochybňovat. Ideální je odepřít diskusi
a nebo zavést cenzůru jiných názorů, aby zmizely. Toto
už se zase vrací v politice a leckde i jinde. Hlavně pak
v soukromých médiích, kde vlastník určuje kdo a co bude prezentovat. Bohužel u nás už i ve "veřejnoprávní" TV,
která zastává pouze ty "správné" názory! HNUS!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.6.2024 07:32 Reaguje na Břetislav Machaček
1*
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

17.6.2024 07:40 Reaguje na Břetislav Machaček
Mám zkušenost s tímto. Za komunistů snad nebylo tak zle jak poslední roky zde. Je to smutné.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist