Máme přehlížet, když trpí holub?
Zdivočelý holub je v očích části veřejnosti velmi kontroverzní zvíře. Naše legislativa ho navíc nepovažuje za volně žijícího živočicha. Tedy by mu ani neměly pomáhat záchranné stanice, pokud se ocitne v nouzi. Jenže, odepřete pomoc zvířeti jen proto, že se narodilo ve špatném hnízdě.
Celkem 29 záchranných stanic Národní sítě pomoc zdivočelým holubům v nouzi poskytuje, z toho 12 pravidelně. Za loňský rok jich přijaly přes 2200 a jen v Praze to bylo 1446 holubů (2200 přijatých zdivočelých holubů se nezapočítává do celkového počtu živočichů, kterým záchranné stanice Národní sítě pomohly v minulém roce. Těch bylo více než 32 000).
Holubi, kteří s námi žijí ve městech, jsou potomci holubů skalních, kteří se postupně za tisíce let soužití s člověkem domestikovali. Člověk je dříve běžně využíval coby hospodářské zvíře, známí jsou i holubi poštovní. Nyní je to jiné. Bezprizorní holubi v naší blízkosti zůstali, protože kvůli odpadkům a blízkým polím tu mají dostatek potravy a především - s houstnoucí městskou zástavbou jim přibývá míst ke hnízdění. Jejich trus je zřejmě pravou příčinou toho, proč je někteří lidé nenávidí. Tradiční strašení z přenosu chorob a parazitů z holuba na člověka je totiž opravdu přehnané.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora Zdroj | ČSOP
Zdivočelí holubi, nazývaní též věžáci či měšťáci, to ve městech nemají jednoduché. Kromě tradičních překážek, jakými jsou skleněné stěny či nejrůznější vodiče, musí vzdorovat nástrahám určeným přímo pro ně. Velkým nebezpečím jsou ochranné sítě proti holubům. Ty se, ve chvíli, kdy se neudržují (a neudržují se žádné), stávají smrtící pastí nejen pro holuby, ale i poštolky či chráněné kavky. Porušenými sítěmi se totiž dostanou ptáci dovnitř, ale už nenajdou cestu ven. Často se i do uvolněných sítí zamotají. K takovým případům stále častěji vyjíždí Pražská zvířecí záchranka provozovaná Českým svazem ochránců přírody.
„Dokud budou mít v Praze holubi možnost využít veterinární péči a rehabilitaci ve zdejší záchranné stanici, volání o pomoc vždy rádi vyslyšíme,“ komentuje záchranářka Kateřina Landová a dodává: „utrpení je věc, která by se z principu lidskosti neměla přehlížet u žádného zvířete, nehledě na jeho druh“.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora Zdroj | ČSOP
Z hlediska populační ekologie je naopak zcela nesmyslné vynakládat prostředky na hubení holubů, ať už je to odstřel, odlov pronajatými dravci či odchyt do klecí. Holubů prostě neubyde.
Navíc jsou tyto „odchyty“ provázené týráním a utrpením zvířat – daleko za hranou zákona. Mnohem inteligentnější se jeví nápad vybudovat městské holubníky, přilákat k nim holuby na kvalitní potravu a bezpečná místa k hnízdění a regulovat jejich počty odebíráním vajíček.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora Zdroj | ČSOP
„V tomto konceptu momentálně vidíme největší potenciál, jak se lidsky postavit k odpovědnosti za druh zvířete, který lidé ochočili, přetvořili a pak jej nechali svému osudu,“ říká Kateřina Landová z Pražské zvířecí záchranky, která loni podnikla k holubům v nouzi celkem 235 výjezdů.
Na péči o zraněné městské holuby nepřispívá stát ani krajské úřady. Je možné jí v záchranných stanicích provádět jenom díky darům od veřejnosti.
reklama
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (24)
Těžko se dá říci o holubovi, že byl ponechán svému osudu. To by u nás nesmělo být tisíce holubářů se svými chovy. No a zdivočelý holub v množství v jakém u nás ve městech je, je prostě problém, který se musí řešit. No a tak se vydávají nemalé prostředky z veřejných penězne nejen na škody které holub působí ale i na omezení jeho počtu. No a pak se člověk doví, že skupinka lidí do snahy, za nemalé peníze snížit počet holubů vlastně "hází vidle" a za nemalé peníze ( samozřejmě ne z vlastní kapsy) holuby vlastně množí. No, alespoň dárci vědí, že jimi poskytnuté prostředky pro pomoc vzácným chráněným druhům končí u holubů kteří mmohou být druhý den v rámci snižování jejich stavů, odstraněni. Takový malý Kocourkov. Myslivci platí škody zvěří. Stát platí škody vybranými šelmami a dalšími živočichy. Kdo bude platit škody po holubech? Snad ti co je chrání a tím jejich stavy zvyšují. Jinak není asi tak uplně vhodné bagatelizovat možnost přenosu chorob a parazitů z holuba na člověka. Je tu navíc i možnost přenosu na další volně žijící divoké practvo.
Odpovědět
Vystihl jste to přesně . Tady je vidět zvrhlost ochránců přírody , v novém zákoně o myslivosti podporují zabíjení zvěře na potkání ( nerozhoduje chovnost ) ochrana porostů , lov za každou cenu . Ti samí potom ve městech zachraňují holuby .
Odpovědět
Ono to je hlavně o tom, že nikdo z ochranářů neuvažuje
v souvislostech a každý chrání to své a to preferuje.
U některých to je rovnou byznys na který sosají dotace
a mají to jako zaměstnání v "neziskovce"! Ti to dělají
radikálně a denně zásobují různé redakce "odbornými"
články, které jsou skrytou reklamou na jejich byznys.
Třeba o těch velkých kopytnatcích chránících krajinu,
které pak pronajímají na jiné lokality a vše hradí z dotací stát. Proč nezaplotit další a další lokality,
když to tak funguje a tato chráněná zvířata se množí
bez možnosti jejich množení regulovat(maximálně tak
jednopohlavním vysazením na danou lokalitu). No a nebo
byznys různých spolků blokujících stavby. Za příspěvek
na činnost(úplatek) vezmou žalobu zpět a nebo se taky
spokojí s náhradní lokalitou pro chráněný druh a tu
převezmou pod svá křídla( do vlastnictví za pár korun).
U nás takové výtečníky přistihli při činu, kdy vydírali
soukromníky i města. No a pak jsou tu i profíci v AOPK,
kteří musejí vykazovat nějakou činnost a tak se zaměří
na něco, co lze řešit do nekonečna, aby nepřestal být
důvod si vydržovat AOPK.
Odpovědět
Tak se mi zdá, že někdo neví co mluví. Pamatuji si co bylo holubů ve Světlé nad Sázavou. DNES HO SKORO NEVIDÍTE. Jaké dělal škody, kálel po sochách. Tito holuby zde byly od nepaměti, nikomu nepřekáželi, děti je rádi krmili a oni k nim šli hodně blízko a ztoho měli radost. To mi připomíná útoky na keře, likvidace, to je bordel, to mi řekla jedna ochranářka a odkázala mne na Milovice. Tak to je nejhorší co jsem viděl. Tak mi zvěř spárkatou likvidujeme, ale pustíme sem zubra. Viděl někdo jeho přirozené území. Spodní patrolesa tu je, keře jsou funkční, to znamená kvetou a rodí, slouží k ochraně drobné zvěře a k hnízdění ptáků. Co politici chtějí to se musí tvrdit. A znova k holubům. Když ukázali film z Prahy dříve tak to byli spousty holubů, ale dnes skoro nic nevidíte. Ukáží ukázku z Itálie, Francie a tady je spousta holubů. Holub byl součástí měst od nepaměti. Nepřítel kuna, poštolka, kde jsou. Takoví lži, zamyslete se a jednejte právě po této stránce, ale chamtivost a nepřátelství měšťáků vůči přírodě, když vylezou od počítačů. Vždyť tady se nenaučíte přírodu vnímat. Všichni musí mít osvětlení celou noc, v parku, kde sice není třeba náhodou světlo, tak to světlo z okolí ruší cyklus a naruší vše. Jak zde může žít právě poštolka. Celou noc světlo, tak to jí dobře nedělá. Podívejte se do parků, tráva anglický trávník, vše bez semen, keře bordel, co chcete, proč ta štvanice proti holubům, tese za min. 500 let dokázal přizpůsobit. Dřív byli plné vesnice holubů, všude chodili slepice, plný rybník kachen, hus. Dokonce dokázali vodu čistit a pak trusem krmit rybu. A právě kvůli hloupejm měšťákům, kteří si myslí, že vesnice je město, chovy hus skoro zmizeli, kachen a slepice jsou zavřený v ohradách. Pamatuji si to jako malej kluk, koupali jsme se společně s husama a kachnama, nikomu to nevadilo a že sedělo několik holubů cizích u nás na střeše, no a co......
Odpovědět
A proč holubi zachraňovat. Když už se dostanou do záchranné stanice, tak můžou být levná potrava pro dravé druhy.
Stejně záchranné stanice berou jen co se jim hodí. Moje zkušenost je, že pro káně přijedou, ale danče stražené na silnici odmítnou.
Odpovědět
Asi bych se zachoval jako ta stanice - káně versus danče.
Odpovědět
Nic proti. Já myslím, že je zbytečné zachraňovat oba druhy.
Nicméně, je tedy potřeba zachraňovat i holuba? Jde tedy o pomoc každému zvířeti v nouzi nebo o výběr druhů, kterým budeme pomáhat?
Osobně bych zachraňoval jen druhy které jsou ohrožené. Ušetřily by se aspoň peníze.
Odpovědět
Vždycky žasnu nad určitým typem takového ochranářského, mírně řečeno, asi pokrytectví. A statisíce kachen nebo slepic snad každoročně v kafilérkách při pouhém podezření!! na ptačí nemoc nikoho nenedzvedá?
Odpovědět
Kouká z jejich zachraňování nějaký bonus?
Odpovědět
Nemusíme přihlížet, ale to musí skončit ten pseudohumanismus současnosti.
Zdivočelí holuby jsou několikanásobný problém, který je nutné odstraňovat !
Odpovědět
1** přesně.
Mě liška asi 3x vybrala kurník. Myslivci mě ignorují. Možná dám vedět ochranářům, jestli by nedrželi stráž u mého kurníku.
Odpovědět
Pořiďte si sklopec pokud možno se živým holubem jako
návnadou a hlavně se s tím nikde nechvalte. Jinak se
kuny nezbavíte. Co s ní uděláte po chycení vám radit
nebudu, ale můžete ji vypustit ve městě, kde je plno
zdivočelých holubů, ať to vyřeší ochranáři holubů.
K bydlení ji stačí nějaká opuštěná půda a prostřený
stůl plný holubů.
Odpovědět
Já mám problém s liškou a ta je větší oříšek než kuna. Vyřešiljsem to voliérou a zatím dobrý
Odpovědět
Liška se spokojí v nouzi i s mrtvou slepicí a
jak postupovat dál si domyslete sám. Stačí týden, či dva slepice zavřít a nabízet pouze
mrtvou slepici. Bližší návod nepodám, abych
nebyl smazán, ale mnohdy nic jiného nepomůže.
Sousedce liška v pravé poledne podhrabala
podezdívku bytelného plotu a učila svá dvě
liščata lovit. Sousedka to vzdala, ale jiný
soused nikoliv a "ztratila" se liška i ta
liščata.
Odpovědět
máš si kurník proti škodné pořádně zabezpečit třeba kolem něj vybudovanou krytou voliérou s pletivem na betonové podezdívce či pořádně zapuštěným do země. a na noc slepice zavírat.dělá to tak xxx chovatelů. lidoví pytláci ti určitě nebodou chodit štřílet škodnou jen proto že ti vybírá nezabezpečené chovatelské zařízení ! stačí když rádi střílejí sousedům psy a kočky kousek za barákem na poli či remízku a pak je ještě odtáhnou na tu předepsanou minimální vzdálenost od obydleného stavení ! nebo je odflágnou kousek od pěšiny protože údjně si to zvíře spletli s divočákem nebo liškou. a pak jim aktivisti řežou posedy. ono to tec chov není jen o zachraňování vyřazených nosnic, což je pro některé aktivistické překupníky solidní kšeft, když nakoupí vyřazenou slepici po třeba cca 20.- a obratem je přeprodá na aktivistické záchranářské akci s omletými hesly hrající na city neoruralistů za třeba 2 - 3x více a ti je pak drží na pár m2 v rozbahněném výběhu někde za barákem.
Odpovědět
Pane, já to udělal a voliéra pomohla.Prosím netykejte, děláte ze sebe jenom burana.
Na noc slepice zavírám vždy, ale liška chodí přes den, kdykoliv je klid. Takže voliéra a je už přes 3 roky klid.
Odpovědět
Á, vidím že místní chudá chamraď má dalšího třídního nepřítele. K ,,bohatým,, přidali i ochránce. :D
Odpovědět
A co trpící potkani, k těm máme také volat "Pražskou zvířecí záchranku"?
Odpovědět
když jsem před časem ještě bydlel v Barceloně tak tam městští zřízenci ty holuby odchytávali a po veterinární prohlídce je zkrmovali v jídelnách pro houmelesáky.asi tak by se to mělo dělat a ne platit drahé peníze za odchyt a pak ještě platit v kafilérce za likvidaci.
Odpovědět
|
|