https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/mraz-mel-negativni-vliv-take-na-lesy-buky-duby-i-jedle-castecne-pomrzly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mráz měl negativní vliv také na lesy. Buky, duby i jedle částečně pomrzly

28.4.2024 19:12 | OHRAZENICE (PŘÍBRAM)/STRAŠICE (ROKYCANSKO) (ČTK)
U dubu může být další semenný rok klidně až za sedm let, říká Petr Macháček z hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR (VLS).
U dubu může být další semenný rok klidně až za sedm let, říká Petr Macháček z hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR (VLS).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Mráz, který zasáhl Česko v minulých dnech, bude mít kromě ovocných stromů a révy vinné negativní vliv také na lesy. Čerstvě rašící pupeny buků, dubů i jedlí, tedy citlivějších dřevin, jsou spálené, řekl ČTK Petr Macháček z hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR (VLS). Vinou mrazů také nebude výrazný semenný rok, jak lesáci předpokládali, málo ploch se přirozeně obnoví. Na masivní semenné roky dubů a buků se může čekat dalších sedm let, naopak třeba smrky plodí pravidelně.
 

"Letošní výsadby ještě nejsou narašené, ale ty loňské, co jsou zakořeněné, tak tím, jak bylo dva týdny před mrazy velmi teplé období, tak buky, duby i jedle částečně pomrzly a nový přírůst je spálený. Během května se musí znovu olistit. Nezničí je to kompletně, ale omezí letošní přírůsty," řekl Macháček. Podle něj bude navíc špatný semenný rok. "Vypadalo to, že budou krásně kvést duby i buky, měly narašené spousty květů, ale mráz je spálil. Takže příští rok nebude tolik přirozené obnovy a budeme muset počkat na další semenný rok," dodal.

VLS ještě před mrazem předpokládaly, že velké květy dubů a buků pokryjí semeny porosty a příští rok vyraší v lesích spousty semenáčků. U dubu může být další semenný rok klidně až za sedm let, řekl Macháček. Semena vylétají na podzim a na jaře začnou klíčit.

"Je to škoda, protože byly pěkně nakvetlé duby i buky, bylo by hodně semen, ale vypadá to, že všechno pomrzlo. Nebude semenný rok, takže i to přirozené zmlazení a obnova, které my teď v hospodaření preferujeme, budou zase o rok posunuté, protože nebude semenný materiál, který by nalétal do porostů," řekl ředitel hořovické divize VLS David Novotný. Podle něj dub neměl semenný rok už dvě léta a buk čtyři roky.

Mráz podle Macháčka působí zhruba do tří metrů a nejvíce poškodil mladé duby a buky a také stromy na volné ploše. "Koruny na návětrných stranách jsou také spálené, doufejme, že v porostech nebudou tolik," uvedl.

Právě na buky a duby VLS hodně sází. Projektem Life Adapt Brdy chtějí vytvořit stabilnější porosty s bohatou druhovou i prostorovou strukturou, které budou lépe odolávat klimatickým změnám i třeba kůrovci. Po 100 letech by mělo být v Brdech místo současných 80 procent už jen 40 procent smrku a zbytek buk, dub, borovice a modřín, ale i jeřáby a břízy.

"Jehličnanů se mráz téměř nedotkl, kromě jedle, která je na něj citlivá," uvedl Macháček. Modřínům mráz nevadí.

Letošní úroda borůvek zatím není jasná. "Uvidíme, jestli to, co už je nakvetlé, odkvete. Ale je vidět, že listy to moc nespálilo. Ty nakvetlé keříky možná opadají, ale ty, co ještě nebyly, tak tam nějaká úroda ve vyšších polohách bude, ale je to ještě předčasné," dodal. Na podhoubí podle Macháčka neměly mrazy vliv. "Houby jsou teď ještě v klidu, ty potřebují hlavně vlhko," dodal.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PD

Petr Dubský

29.4.2024 18:07
Vážená redakce, duby letní a zimní a ani buk lesní vysoké tři metry ještě nejsou plodné a žaludy a bukvice nelétají, takže nemůžou nikam nalétnou. Z tohoto důvodu je nesmysl označovat dub červený jako invazivní rostlinu. je smutné, co všechno Ekolist bez jakékoliv kontroly otiskne. Petr Dubský
Odpovědět
JO

Jarka O.

30.4.2024 08:48
Smrk si mrazu ani nevšiml, asi dobrý oddíl ...
Odpovědět
Sl

Slovan

30.4.2024 15:50 Reaguje na Jarka O.
Zato sucha si všímá celkem dost…
Odpovědět
JO

Jarka O.

3.5.2024 11:08 Reaguje na Slovan
Sucho se dotklo všech různých stromů. Byly i zde minulý rok články od p. Řezáče o zdravotním stavu stromů během asi 15 let a smrk vypadal v pohodě. Nechtěl od vás nic jen ochranu proti broukovi.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist