https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/muze-za-lesni-pozary-klimaticka-zmena-lidska-nedbalost-nebo-ekoteroriste
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Může za lesní požáry klimatická změna, lidská nedbalost nebo ekoteroristé?

3.9.2023 05:03 | PRAHA (Ekolist.cz)
Řízené vypalování pomáhá předcházet vzniku rozsáhlých požárů lesa.
Řízené vypalování pomáhá předcházet vzniku rozsáhlých požárů lesa.
Foto | Mike Meares / Eglin Air Force Base
Celý svět čím dál častěji trápí lesní požáry. Před nedávnem zasáhly Řecko, Havaj, USA nebo Kanadu. V živé paměti máme také požár v Národním parku České Švýcarsko. Server BBC se v nedávném článku tázal, zda za požáry může klimatická změna, lidská nedbalost nebo třeba ekoteroristé.
 

BBC nejprve citovala kanadského premiéra Justina Trudeau, který napsal, že požárů v Kanadě je čím dál víc kvůli změně klimatu. Oponoval mu premiér OntariaDoug Ford, jenž souvislost požárů a změny klimatu odmítl.

Podle BBC sledují vědci k dané problematice deficit tlaku vodní páry, který ukazuje, kolik vlhkosti z rostlin se dostane do atmosféry. Čím je deficit vyšší, tím je vlhkost menší a vzrůstá šance, že se může vegetace vznítit. Tento deficit se za poslední roky zvýšil.

„Studie z USA spojují zvyšující se úroveň deficitu se změnou klimatu. Stále však není jasné, jak přesně změna klimatu ovlivní tento deficit v budoucnu,“ napsala BBC.

Studie kanadských vědců z roku 2018 zjistila, že od roku 1959 došlo v Kanadě k výraznému nárůstu počtu velkých požárů, přičemž jejich sezóna začíná asi o týden dříve a končí o týden později. „Víme, že klimatické změny způsobené člověkem, oteplují Kanadu přibližně dvakrát rychleji, než je celosvětový průměr," uvedl kanadský vědec Nathan Gillett.

Od roku 1959 došlo v Kanadě k výraznému nárůstu počtu velkých požárů lesa.
Od roku 1959 došlo v Kanadě k výraznému nárůstu počtu velkých požárů lesa.
Zdroj | Copernicus

Jenže vědci nemohou dokázat, že by nějaký konkrétní požár byl způsoben klimatickou změnou. Vznik lesních požárů může ovlivňovat mnoho proměnných. Vědkyně Kira Hoffmanová, který se zabývá ekologií požárů, upozornila, že požáry jsou běžnou součástí ekosystémů, především v sušších oblastech, jež jsou náchylné na požáry vzniklé úderem blesku.

Letošní sezóna požárů v Kanadě je výjimečná tím, že se rozšířila po celé zemi. Kombinace sucha a vyšších teplot akceleruje vznik požárů i v horských ekosystémech. Vědci oslovení BBC se shodují, že klimatická změna a požáry spolu zřejmě souvisejí, druhým dechem ale dodávají, že je potřeba dalších výzkumů.

Upozornili na fakt, že za vznikem požárů mohou také jiné faktory. Rozšiřující se lidská společnost do „divočiny“ nebo málo aplikované cílené vypalování, které historicky do kanadské krajiny patřilo. Jeho opětovné využívání se ale pomalu vrací, konstatuje BBC s tím, že některé požáry je možné nechat samovolně dohořet. Připomíná také, že se vysazují dřeviny méně odolné plamenům.

Viníka požárů je ale dle BBC možné hledat i jinde. Svou roli hraje lidská nedbalost, jako špatné uhašení táboráku, nedopalky cigaret nebo dopravní nehody se vznícením aut. Velkou měrou se na požárech v Kanadě podílejí také údery blesků. Jejich zvyšující se počet ovšem může souviset s klimatickou změnou.

Po internetu se také údajně šíří konspirační teorie o tom, že požáry zakládají ekoteroristé, aby tak poukázali na klimatickou změnu. Některé incidenty vyšetřuje policie, ale vědci by je jako hlavní příčinu požárů nespatřovali.


reklama

 
foto - Kořínek Ondřej
Ondřej Kořínek
Autor studoval aplikovanou ekologii na Fakultě životního prostředí ČZU, v ČSOP se věnuje praktické ochraně přírody. Můžete jej sledovat na Instagramu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

3.9.2023 06:23
Všechna 3jmenované věci !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.9.2023 08:25
Pokud vím, tak statistiky našich hasičů uvádí, že asi 90% požárů v našem lese je založených člověkem.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

3.9.2023 12:33
https://foresthistory.org/wp-content/uploads/2016/12/2015_GreatFireof1919.pdf Porovnanie s veľkým požiarom v roku 1919.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.9.2023 19:46
Správa Národních parků USA udává (2022) , že 85% lesních požárů má lidskou příčinu.
Nearly 85 percent of wildland fires in the United States are caused by humans.

Takže alarmistické strašení klimatickou změnou nemá racionální kořeny.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

4.9.2023 09:05
Tak je asi jasné, že klimatická změna má vliv i na požáry. Vyšší teplota - sucho - les lépe hoří. :-)
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

4.9.2023 16:03 Reaguje na Petr Eliáš
Sucho je podmínka nutná nikoli postačující. Je potřeba suchá nespasená biomasa a zejména zážeh. A obojí zajistí z 90% člověk.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

4.9.2023 18:11 Reaguje na Slavomil Vinkler
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/americka-lesni-sprava-povoli-indianum-vypalovani-lesu Je zrejmé, že v minulosti ludia vypaľovali rozsiahle oblasti Ameriky a Kanady, podobne ako domorodci v Austrálii.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

4.9.2023 19:07 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tak ono ani tak nejde o to, kdo to zapálí. Ale chápu, místní jednoduché babky kořenářky to použijí a snaží se tím bagatelizovat klimatickou změnu. :) Indiány a vypalováním bych ale moc neargumentoval, odhadovaná rozloha jejich vypalování je 1 mil. hektarů (dle babek kořenářek). Rozloha lesů na území USA v 17. století se odhaduje na nějakých 4 milionů kilometrů čtverečních. Pokud tedy vypalovali oblast o rozloze 1 000 000 hektarů, tak vypalovali 0,25% rozlohy lesů. :-)

https://www.noaa.gov/noaa-wildfire/wildfire-climate-connection
Odpovědět
MH

Martin Hájek

4.9.2023 23:26 Reaguje na Petr Eliáš
Možná ani tak nejde o to, co kdo cíleně vypaloval, ale že nikdo moc cíleně nehasil. Nebo myslíte, že indiáni létali s helikoptérami s bambi vaky a byli schopni někam lifrovat miliony litrů vody? Takže ty přírodní požáry prostě dohořely. Bylo jich více, ale v konečném důsledku menších. Pak přišel člověk, a začal hasit. To ovšem nakonec způsobilo hromadění suché hmoty a následně masivní požár, který už uhasit nešlo. A pak přišli ekologisté a obvinili klimatickou změnu. :-) Zkuste se nastudovat zkušenosti z Yellowstonu. Tam přesně hasili malé požáry, suchá hmota se hromadila, až přišel katastrofální požár roku 1988 a polovina parku lehla popelem. Na klimatickou změnu to tehdy ještě svést nešlo, tak pochopili, že dělají něco špatně a poučili se. Dnes tam prostě menší požáry nehasí a nechávají je hořet. Když přijdete do visitors centra, tak vás informují, že tam a tam v parku hoří, víme o tom, necháváme to hořet, protože tak tu příroda funguje.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

5.9.2023 08:53 Reaguje na Martin Hájek
To ovšem každý neví :-) , jak vidět z diskuze.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

5.9.2023 10:53 Reaguje na Martin Hájek
Mno, evidentně to nejsem já kdo by si to měl nastudovat. Ten Yellowstone není zrovna dobrý příklad. V Yellostone tehdy už asi 20 let měli politiku nehašení malých požárů dokud nehrozí nebezpečí lidem nebo majetku (proto byl park také kritizovaný). Hlavní příčina toho požáru bylo extrémní sucho, horko a silný vítr. A většinu těch požárů nezaložil člověk, ale blesky. ;-)

Ale tak alespoň jste poškádlil místní babku kořenářku, která má evidentně radost. :-)
Odpovědět
MH

Martin Hájek

5.9.2023 13:09 Reaguje na Petr Eliáš
No, 20 let to tedy nebylo, s experimenty s nehašením začali v roce 1972. Problém byl, že léta 72-87 byla až na dvě výjimky (79 a 81) vlhká, takže toho moc neshořelo. Dohromady za celou dobu necelých 34 tisíc akrů, tedy cca 1,5 % rozlohy parku, což pochopitelně nemohlo mít podstatný vliv na nahromaděnou dřevní hmotu za ta téměř 100 let. Jistě, příčina masivního požáru je vždy sucho a vítr, vlhké dřevo kupodivu špatně hoří. Ale že je sucho a fouká vítr se děje celkem pravidelně. Jde o to, kolik suché hmoty je na skladě po předchozích 100 letech hašení menších požárů.
https://www.nps.gov/yell/learn/management/fire-management.htm
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

5.9.2023 14:33 Reaguje na Martin Hájek
Téměř 100 let to nebylo. Vždyť vám to tam píšou, že to napřed bylo pár chlapů asi jen na koních a až po válce měli lepší techniku, takže toho minimálně v období 1886-1945 moc neuhasili...
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

28.5.2024 06:24 Reaguje na Martin Hájek
Mohu potvrdit.
Usilovné hašení v lesích se sekvojemi a redwoods málem dotáhlo mizení těch )žasných stromů ke smutnému konci. Pak se přišlo na to, že ony ty poŽáry POTŘEBUJÍ...
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

5.9.2023 09:46 Reaguje na Petr Eliáš
Samozřejmě, že lesní požár v Kanadě nezpůsobí slepá víra v globální oteplování a v klimatickou změnu. Kanada je na severu Ameriky. Stejně jako v ČR, tam teplota vzduchu nepřekračuje zápalnou teplotu biomasy, a to ani suchého dřeva a suché trávy. Něco sice můžou podpálit blesky, ale i ty jsou v současné době detekovatelné, co do místa úderu a času. Navíc při bouřkách často i zaprší. Příčina bude jistě hlavně v přítomnosti lidí a jejich činnosti v tom lese.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

5.9.2023 11:24 Reaguje na Tonda Selektoda
Tak nejde o slepou víru, to si myslí jen místní babky kořenářky, ale o fakta. Třeba Aljaška - když jsme na tom severu:

https://www.commerce.alaska.gov/web/dcra/climatechange.aspx

https://en.wikipedia.org/wiki/Climate_change_in_Alaska
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

5.9.2023 13:24
Humans cause more fires in Alaskas´ Changing Wildfire

www.frames.gov.afsc/acwe

Požáry způsobené člověkem se obvykle vyskytují blíže komunitám, objevují se dříve v roce než požáry zapálené bleskem. Po mnoho let je celkový počet požárů způsobených lidmi větší a jejich boj vyžaduje více zdrojů než počet požárů způsobených bleskem.
-----------------------------------------------------
To je tak, když někdo zaspal dobu a na základce nedával pozor.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

5.9.2023 14:44 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jůůů, bába kořenářka si umí vybrat z textu jen to, co se jí hodí a ostatní ignorovat. To je tak hezké, až se jednomu z toho chce plakat. :-)

LIGHTNING BURNS MORE ACRES
Lightning burns more acres each year than human caused fires. Comparing this graph to the graph on the right shows that although humans cause more fires, lightning results in more acres burned.


https://uaf-iarc.org/alaskas-changing-wildfire-environment/

Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

5.9.2023 21:05 Reaguje na Petr Eliáš
Petře, probíraným tématem jsou lesní požáry, a názory na příčiny jejich vzniku. Ty Vámi zmiňované babky kořenářky, měly obrovské znalosti o rostlinkách a o léčivých bylinkách, které pak chodily sbírat do lesa za úplňku. Uměly se v přírodě pohybovat i bez baterky a bez sirek, vážily si darů přírody, lidem pomáhaly a lesy nezapalovaly. Nebo snad znáte nějakou novodobou, akční a dynamickou pohádku o zlé babce kořenářce?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

6.9.2023 06:28 Reaguje na Tonda Selektoda
Babka kořenářka a ekolistová diskuzní babka kořenářka je rozdíl. Babka kořenářka sbírá byliny a dělá z nich masti a léky. Kdežto ekolistová diskuzní babka kořenářka chodí do ,,alternativních informačních kruhů,, sbírat ,,alternativní zaručené pravdy,, , potažmo vybírá jen to, co se jí hodí a vaří z toho blábolivé články, které má místní elita tak ráda. Má blízko k termínům žvanil a manipulátor. :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist