Následky požáru v NP České Švýcarsko devět měsíců poté
Cestu již z Hřenska lemují svahy s ohořelými stromy, velké množství jich ještě stojí nebo spíše vrávorá a čeká na silnější vítr, který je pošle k zemi.
Mnoho smrků a borovic je však na zemi, některé shořely zcela. Správa parku kolem cesty pokácela zbytky stromů, které mohly ohrožovat návštěvníky.
Pohled do Dlouhého dolu je na první moment skličující, jako by se člověk díval do nitra ohnivé země. Napadlo mě také přirovnání s restartem přírody - požár je vlastně ekologický proces. Sukcese byla znát již na podzim, teď na jaře ji bude radost sledovat.
Půda je pokrytá nánosem popela, ohořelé jsou pařezy, ale rovněž skály nebo informační cedule. Jakou obrovskou sílu požár měl, ukazuje například kus skály, která se mohla rozlomit pod vlivem žáru a vlivem zásahu hasičů.
Statné buky lesní však na některých místech požár jen lehce poškodil, pokácet je musela až správa národního parku. Při výstupu k Pravčické bráně se shora otevře pohled na požářiště a teprve odtud si lze uvědomit, jakou sílu musely plameny mít a jak těžké je bylo zdolat.
Podobná byla také situace v lesích kolem Mlýnské cesty, která vede z Mezné na Tři prameny a správa ji taktéž nedávno otevřela. Disturbance požárem je tam možná lépe vidět, protože stromy jsou pokácený jen v úzkém pruhu kolem pěšiny.
Pahýly smrků, borovic, občas také buky tam stojí seřazeny jako vojáci. Nastupující sukcese je zde patrná. Zelené plochy mechů, doplňují kapradiny a všudypřítomná semena buku. Údolí, které pokračuje do Edmundovy soutěsky, zde hořelo celé. Na letecké mapě z roku 2019 lze spatřit zelený porost s místy usychajícími plochami po kůrovci, kterým určitě nijak neprospěly suché roky.
Požářiště již osidlují druhy, které jsou na takové podmínky specializované. Například houba šupinovka spáleništní nebo mech zkrutek vláhojevný. Hojná bude určitě hasivka orličí a především bříza bělokorá, jeřáb obecný či také buk lesní. Bohatá půdní semenná banka v následujících měsících a letech určitě zajistí pestrou paletu mnoha druhů.
Autoři expertního týmu, který vypracoval pro MŽP studii o vzniku a šíření požáru, publikovali fotografii z lesa pod Gabrielinou stezkou, kde demonstrovali vliv požáru na živý a odumřelý les, mezi kterými byla 40 metrů široká hranice. Dle jejich vyjádření se plameny v živém smíšeném lese koncentrovaly na báze borovic, odumřelý porost a v jeho hloubce došlo k utlumení požáru. Naopak v odumřelém lese hořely všechny stromy, koruny i kmeny na zemi včetně hrabanky.
Upozornili také, že holiny byly silně zasažené požárem i přesto, že byly zbaveny ležících kmenů i potěžebních zbytků. Kdyby bylo holin v NP více, požár by měl dle expertního týmu vyšší intenzitu a rychlost.
Z jejich modelové analýzy vyplynulo: „Šíření požáru nešlo v daných podmínkách jednoduše zabránit. Primární příčinou rychlého a v prvních dnech nezvladatelného šíření požáru byly mimořádně příznivé podmínky, a to zejména vysoké rychlosti větru, velmi nízká vlhkost paliva, vzduchu a půdy a také vysoká teplota v prvních třech dnech požáru.“
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (58)
Dalibor Motl
12.5.2023 08:17Martin Macek
12.5.2023 08:52 Reaguje na Dalibor MotlNa živiny náročnější druhy jako habr či jilm jsou v NPČŠ velmi vzácné a ve zmlazení tak budou oproti buku zcela marginální.
Dalibor Motl
12.5.2023 13:15 Reaguje na Martin MacekSlovan
12.5.2023 09:15 Reaguje na Dalibor MotlJedná se o NP, tak proč bychom měli jakkoli zasahovat, zvlášť v první zóně? Copak i tam musíme sledovat pozměněný lidský výtvor a vidět výsledek během pár desítek let? Proboha, nechme té přírodě konečně trošku prostoru. I v tropech jsou nejrychlejší různé druhy rychle rostoucích, ale zároveň nízkověkých dřevin. Pod nimi však rostou zase jiné druhy, pomaleji rostoucí, odolnější a dlouhověké, které je v průběhu času vytlačí. Co je tedy tak divného na tom, že je to takto nastaveno i v našich podmínkách? Na Šumavě vidíme, že kdyby zasáhl člověk, vzniklo by tam úplně něco jiného a mnohem chudšího, než co tam je dnes.
Jediné, proti čemu by se mělo zasahovat jsou invazivní druhy.
Slavomil Vinkler
12.5.2023 12:44 Reaguje na SlovanKdyž chceme různověký, druhově bohatý les, tak musí být s dostatečnou pastvou divoké zvěře. A po kůrovci bez zvěře vznikne znova smrková stejnověká monokultura.
Slovan
12.5.2023 13:52 Reaguje na Slavomil VinklerČlověk daná území ovlivnil, nikoli však destruktivně. Stačilo pár let a spolu s návratem divoké zvěře to jsou opět divoká místa a kdyby to člověk nevěděl, ani by ho nenapadlo, že tam člověk někdy hospodařil.
Smrk je ve vrcholových partiích Šumavy doma, bylo to prokázáno rozbory pylových sedimentů. Díky špičkové technologii dokáží dnes vědci prokázat i historické rozpady lesa. Proto víme, že rozpad je přirozeným koloběhem smrkového horského lesa. Tvar fytolitů nebo škrobů (které v té půdě jsou) se mění podle rodu i druhu stromu. Je to stejné, jako když vědci zkoumají kosti zvířat a díky izotopům dokáží říct jaká byla toho či onoho druhu potrava.
Vrcholové části Šumavy tedy nebyli žádným produkčním lesem! Je pravděpodobné, že nějaké stromy tam člověk kácel, ale ani zdaleka ne v takovém množství jako níže. A co je nejdůležitější, rozhodně nezměnil druhovou skladbu lesa. Ochranáři dnes mění les v nižších částech NP - kácí se smrkové monokultury. Tam, kde je možnost se to nechá přirozené obnově, zároveň se ale i sází.
Jestli ale chcete sázet ve vrcholových partiích Šumavy ve velkém buky a jiné druhy stromů, pak akorát celý biotop zničíte.
Slavomil Vinkler
12.5.2023 15:56 Reaguje na SlovanTo, že ve vrcholových partiích je smrk doma neznamená, že v minulosti (nějaký tisíc let vzdálené) na Šumavě byl jen smrk jako dnes. Spíš typu Boubín, buko-jedlový. Na hranici lesa nechci nic sázet ani smrk. Nicméně mi chybí vámi vzpomínaný návrat zvěře, není odkud a není která a proto měl by to nahrazovat člověk. Příklad místy třeba tankodrom, nebo dopadová plocha a tyto "devastované" počátky sukcese stěhovat.
Slovan
12.5.2023 19:02 Reaguje na Slavomil VinklerNa Šumavě obecně podíl smrku, stejně jako ostatních dřevin, kolísal v závislosti na klimatu - teplotě a vlhkosti. Jednou byl podíl smrku menší, jindy vyšší, ale vždy v posledních tisíci letech silně převažoval v horských partiích od cca. 1100 m.n.m
Na Šumavu se může navrátit třeba zubr. Máme Milovickou rezervaci, kde je pro to ideální zvěř - není přikrmována ani jinak ošetřovaná. Je divoká, jen zavřená za plotem. Podobné projekty probíhají na mnoha místech v Evropě, takže proč ne u nás na Šumavě. A pro mě za mě - klidně ať tam vypustí i divoké koně s pratury.
smějící se bestie
12.5.2023 15:36 Reaguje na SlovanPo kapsách nějakou tu bukvici, žalud - sem hodil, tam hodil, aby se ujaly.
Radim Polášek
12.5.2023 10:25 Reaguje na Dalibor MotlKde půda byla tak suchá, že tam hrabanka hořela do hloubky nebo kde byla svrchní vrstva půdy do odhadem 5 centimetrů, semena se obvykle hlouběji nedostanou, ohřáta požárem nad ní nad odhadem takových 50 st C, byla semena uložená v půdě kompletně zničena - sterilizována vysokou teplotou a není možné, že by vyklíčila. Na takových místech potom nutně musí vyrůst pouze náletové pionýrské dřeviny. Ať už se bude jednat o třeba břízu, jejíž semena jsou šířena větrem nebo o plod buku či dubu přinesený nějakým zvířetem, což ale bude proti semenům šířeným větrem nebo skrz ptačí výkaly jako jeřáb velmi vzácné.
Přirozeně nejedná se o plošně stejnorodý jev. Někde mohla být semena přikryta náhodným pádem třeba kmene, který neshořel a mohl pod sebou nějaké semena zachránit nebo kamene ze skaliska nebo tam byla v zemi nějaká vlhká žíla z nějakého pramene, kde se tomu místu vyhnul podzemní oheň a nadzemní byl slabý, takže půdu neprohřál a semena nesterilizoval. Přirozeně někde může být hustota takových míst dost velká, takže za pár roků může být z takových objemných semen, která požár přežila, hustě zapojený mladý les. Ale odhadoval bych, že na většině spáleniště nově vyrostlý les nebude z původních semen, která požár přežila, ale téměř úplně ze semen, která se tam nějak různými způsoby dostala po požáru.
Pavel Dvořák
12.5.2023 09:16Sukcese je super. Kdybych měl přebytečných 10 miliard, tak skoupím spoustu zemědělské půdy (stejně jí tolik nepotřebujeme, viz řepka) a všude rozmístím cedule "prales". :)
Slavomil Vinkler
12.5.2023 12:35 Reaguje na Pavel DvořákPavel Dvořák
12.5.2023 13:36 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
12.5.2023 15:41 Reaguje na Pavel DvořákA pro koho byste tu přírodu vlastně chránil? Uvědomujete si ten oxymóron, že jste zcela mimo?
Příroda bez lidí nemá pro lidi význam.
Majka Kletečková
13.5.2023 15:28 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
12.5.2023 15:43 Reaguje na Pavel DvořákMajka Kletečková
13.5.2023 15:36 Reaguje na Slavomil VinklerSlovan
13.5.2023 18:06 Reaguje na Majka KletečkováU některých možná nějaké nemoci. S jistotou to nikdo ale neví. Nicméně lidská populace nebyla nijak velká a ta stáda naopak veliká byla. Pokud by to udělal primárně člověk, proč by třeba ve Spojených státech byla do příchodu Evropanů a jejich moderních zbraní milionová stáda bizonů. Proč by v Africe byla milionová stáda slonů atd.
Radim Polášek
12.5.2023 10:35Na fotce označené jako "semena buku lesního" žádná semena buku nejsou. Jsou to pouze jejich obaly, ve kterých na stromě mohou vyrůst a dozrát. Semena buku lesního jsou hnědočervené trojboké oříšky, mimochodem slušně chutné. Buky jinak často tvoří takových obalů velké množství, ale většina z nich je úplně prázdná nebo oříšky v nich jsou pouze prázdné hnědočervené trojboké slupky bez vnitřku. Pouze malé množství plodu buku obsahuje plnohodnotné oříšky, které po nasazení do země vyklíčí a utvoří novou rostlinku buku.
Buďto buk na víc plnohodnotných plodů nemá živiny nebo jejich květy nebyly dostatečně opyleny.
Slavomil Vinkler
12.5.2023 12:36 Reaguje na Radim PolášekVladimir Mertan
14.5.2023 19:29 Reaguje na Radim PolášekMajka Kletečková
13.5.2023 15:37 Reaguje na Karel PadevetPetr
12.5.2023 17:54Lidi se naučili, že všechno se dá koupit, a ztratili představu o životě v přírodě. Všechno musejí mít hned. A když to není hned a po jejich, tak je to špatně a musí se to předělat. Jenže tohle je příroda, ne nějaký produkt. Kdo chce produkt, ať jde do supermarketu.
Slavomil Vinkler
13.5.2023 12:32 Reaguje na PetrMajka Kletečková
13.5.2023 15:41 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
14.5.2023 16:07 Reaguje na Majka KletečkováA jaká se vám pak líbí? Proč si myslíte, že vyroste něco lepšího než bylo, tedy ten lidský produkt? A proč vlastně odstraňovat pajasan a jinou invazi. A je to taky divoká příroda, ne?
Honza Honza
13.5.2023 07:56- požáru lesa nemohu zabránit tím, že odklidím spadlé stromy, shrabu hrabanku- požár je normální přírodní proces, příroda se sama obnoví a kvůli ev. požáru nemohu ničit celou přírodu
- jinak ale požár je nutno intenzivně řešit, dělat taková protipožární opatření, která nepoškozují přírodu- např. ponechat přístupové cesty (na Šumavě jsou zapadané stromy). Naprostá chyba je nezasahovat proti kůrovci v NP, je to stejné jako bychom intenzivně nezásáhli proto požáru
- prevence jsou i smíšené lesy, větší podíl listnáčů. Myslet si, že na Šumavě 1000 let byly smrky, tak tam musí být stále, je zcela naivní představa. To samé je pustit do našich lesů mamuty, byla by to absolutní zkáza. Právě proto, že africké buše mají příliš mnoho býložravců, ustupují poušti a příroda se otepluje. Současná klimatická situace neumožňuje pestrost přírody, jaká byla před člověkem. Musí být zvýšen podíl lesa, jinak příroda zkolabuje, vyschne a nebude nic, natož pestrá diverzifikovaná příroda! Naprosto nechápu, že inteligentní diskutující tyto axiomy neznají!!!
Slavomil Vinkler
13.5.2023 08:29 Reaguje na Honza HonzaJiří Nápravník
14.5.2023 19:15Problém nebyla příroda, oteplování, klimatická změna, ale problémy způsobili lidé a ještě se tváři, že to jinak udělat nešlo.
Slavomil Vinkler
15.5.2023 07:43 Reaguje na Jiří NápravníkSlavomil Vinkler
15.5.2023 09:28 Reaguje na Jiří NápravníkSlavomil Vinkler
15.5.2023 12:50 Reaguje na Slavomil VinklerA přírodovi je to jedno, 5 nebo 10 masových vymírání, no co, stejně nás pak pohltí slunce.
Slovan
15.5.2023 14:13 Reaguje na Slavomil VinklerZnovu se ptám. Jaký je rozdíl mezi pro vás špatnými NP (Šumava a ČŠ) a těmi dobrými (Podyjí a Krkonoše). Mě to fakt zajímá! Mimochodem.. těch 100 tisíc není málo? Odhaduje se, že moderní člověk se do Evropy dostal před cca. 50 tisíci a z toho 49,5 tisíc ovlivňoval přírodu jen minimálně...
A ke zbytku. Ano, o step se v naší zemi musíme starat. Třeba i řízeným ohněm. Jenže step není les. Step a les jsou úplně jiné biotopy, které fungují oba na jiných principech a srovnávat je jednoduše nelze. Tak to prostě je. Toho si jsou ti vzdělaní ekologové vědomi, proto dokáží rozlišovat.
O 99% rozlohy naší země se člověk aktivně stará. Dokonce i v NP je bezzásahový režim jen na nějaké cca. 1/4 území! Tak co tady furt brečíte nad bezzásahem?
Slavomil Vinkler
15.5.2023 15:14 Reaguje na SlovanMyslíte, že neandrtálec se choval jinak než cromagnonec?
Step i les jsou ty tisíce let bez megafauny v zásadě lidský artefakt. Oba kdysi fungovaly na stejném principu "údržby megafaunou, později fungují na stejném principu údržby člověkem. Samozřejmě v detailech jinak. V lese se nekosila tráva, že.
Vzdělaní ekologové to již pochopili např. David Storch či Martin Konvička. Dokonce i z Evropské unie sic! zaznívají závany jisté osvěty. Jem vy plácáte starou slámu.
Zcela přísný bezzásahový režim je výjimka, co se hodí jen málo kde. Snad nejvyšší polohy okraje lesa, lavinové dráhy, Jezerní stěna... a to asi jen velmi velmi opatrně.
Slovan
15.5.2023 15:41 Reaguje na Slavomil VinklerMyslíte toho Davida Storcha, který podepsal toto?
https://denikreferendum.cz/clanek/34349-otevreny-dopis-podpora-narodnim-parkum
A myslíte toho Konvičku, který silně podporuje bezzásahový režim na Šumavě? Znáte vůbec názory těch lidí, když už je zmiňujete? Evidentně ne…
Slavomil Vinkler
15.5.2023 15:52 Reaguje na SlovanCHKO je bezzubý nástroj. Všechny by měly být přeměněny v NP. Ale to TI SAMÍ "ekologové", kteří propagují absolutní bezzásah nechtějí připustit, neb jsou to území ovlivněná člověkem. Jako by ostatní nebyly.
Slavomil Vinkler
15.5.2023 16:08 Reaguje na SlovanCo se týče Storcha a Konvičky tak platí, že v akademickém prostoru není dobré scát proti větru, taky ani já ani oni neprosazují v NP management hospodářského lesa (to by NP nebyl potřeba). Opakuji, jsem pro zřízení NP všude kde to jen jde, jako Krušné hory, Jeseníky, Soutok, ....
Slavomil Vinkler
15.5.2023 19:01 Reaguje na SlovanAž nová vědecká teorie přináší vysvětlení, proč motýli v Česku vymírají. Podle biologů totiž v krajině chybějí velcí kopytníci, především zubři. Tato velká zvířata totiž dokážou i v hustém lese vytvářet světliny, kde mohou vznikat travnaté porosty s kvetoucími rostlinami. Díky tomu tam mohou přežívat i motýli. Navíc vědci tvrdí, že ještě před příchodem člověka byly rozsáhlé oblasti země bez lesů. "Když skončily ledové doby, začaly do tehdy bezlesé krajiny migrovat od jihu nejen stromy, ale i zvířata. Ovšem velcí kopytníci tu byli rychleji než dubový či bukový les. A již nikdy nedovolili, aby se les rozrostl na celém území," říká Martin Konvička z Entomologického ústavu Akademie věd České republiky.
Podle něj tradiční les chyběl asi na jedné třetině dnešního území republiky. "Někde byl samozřejmě les tak hustý jako dnes, jinde byl však mnohem řidší. Na mnoha místech ale zdejší krajina vypadala jako savana nebo step s tu a tam roztroušenými keři a stromy a připomínala takové Serengetti," popisuje Konvička.
Slovan
16.5.2023 09:31 Reaguje na Slavomil VinklerPěkná trefa do vlastní nohy. Konvička vlastně dává za pravdu mě, když tvrdí, že hustý les není nic nepřirozeného, že tu jednoduše byl i dříve a že chyběl na cca. 1/3 třetině území (2/3 dnešní ČR ne nezalesněno!).
Konvička zároveň zastává názor, že bezzásahový režim není nic špatného a že má své právoplatné místo i v české ochraně přírody. Rozhodně proti tomu nebojuje, dokonce často poukazuje, že třeba na Šumavě to má pouze pozitivní výsledky! V Národních Parcích jako takových proti bezzásahovosti nikdy nebojoval. Paradoxně je, na rozdíl od vás, i velkým zastáncem návratu velkých šelem. Zdůrazňuje však potřebu jiného způsobu hospodaření v naší běžné krajině, že bezzásahový režim se nehodí všude což je ale to, co tvrdím i já. Na 99% naší krajiny se nějakým způsobem hospodaří - na tuto část je třeba se soustředit. S návratem velkých kopytníků také já problém nemám. Ostatně v Polsku běhají ve volné krajině tisíce zubrů.
Stejně je vtipné, že propagujete lidi, kteří v mnohém zastávají opačný názor než vy :-)
Slavomil Vinkler
16.5.2023 11:52 Reaguje na SlovanSlavomil Vinkler
16.5.2023 11:58 Reaguje na SlovanMilan Dostál
16.5.2023 14:29 Reaguje na SlovanMilan Dostál
16.5.2023 14:37 Reaguje na Milan DostálSlovan
16.5.2023 16:10 Reaguje na Milan DostálTen člověk jednoznačně podporuje současnou podobu NP i s bezzásahovostí v nich. Nikdy proti tomu nic neřekl, vždy to naopak podpořil. V roce 2017 třeba podepsal petici proti tomu senátnímu paskvilu. To, že upozorňuje na to, aby se zejména jinde hospodařilo jinak (aby se aspoň někde obnovil na některých plochách pařezinový způsob hospodaření apod.), není přeci nic co by se navzájem vylučovalo. Já jsem taky pro a jsem i pro, aby se třeba na tu Šumavu vrátil zubr.
Martin Konvička z rozhovoru z roku 2011:
"Občas média vytýkají ochranářům, že tam chtějí experimentovat a zničili kvůli tomu Šumavu. Samozřejmě, že tam výzkum probíhá, ale to, zda necháme vývoj přirozeně na přírodě, nebo zda dáme prostor lesním inženýrům, to není vědecky zajímavá otázka, to je nuda. Necháme-li prostor přírodě, zlepší se podmínky pro řadu organismů, od atraktivních až po všelijaké breberky, které žijí v mrtvém dřevě. Budeme-li tam hospodařit lesnicky, dostaneme staleté fádní lesy, které zase za sto let budeme muset obhospodařovat lesnicky. Mnohé z nás výzkumníků už to nebaví, je to otrava a zcela předvídatelná záležitost."
Milan Dostál
17.5.2023 07:28 Reaguje na SlovanSlovan
17.5.2023 14:13 Reaguje na Milan DostálPro jistého diskutující, jeden komentář Konvičky z roku 2017:
"Pro pořádek dlužno dodat, že byť by většinu Šumavy jako takové bez činnosti člověka pokrývaly lesy buko-jedlo-smrkové, tak zhruba nad 1100 m, tedy na příhraničních vrcholech i značné části Plání, by převládal téměř čistý smrk – obdoba severské tajgy"
Slavomil Vinkler
16.5.2023 15:22 Reaguje na Milan DostálMilan Dostál
16.5.2023 15:27 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
16.5.2023 15:47 Reaguje na Milan DostálSlavomil Vinkler
15.5.2023 15:46 Reaguje na SlovanSnažte se pochopit o co jde. Vedení VN jsou náhradní biotopy tahových stezek, dříve megafauny, později dobytka pastevců. Takové trasy by měly vést i přes NP, samozřejmě v přiměřeném rozsahu a bez lidského provozu. .
Majka Kletečková
16.5.2023 23:43 Reaguje na Slavomil VinklerProfesionální ochránci přírody na Šumavě spolupracují dlouhodobě s vědci a tato jejich spolupráce přináší své ovoce. Řada lidí z Přírodovědné fakulty Jihočeské univerzity a budějcké odnože AV ČR jezdí často do NPŠ, provádí tam výzkumy a svými odbornými znalostmi se snaží přispět k co nejlepšímu vývoji národního parku. Také Martin Konvička se hodně zasloužil o to, že ochrana přírody se tam vyvíjí dobrým směrem.
Slavomil Vinkler
17.5.2023 05:57 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
17.5.2023 22:36 Reaguje na Slavomil VinklerNa rozdíl od Vás si myslím, že NPŠ si na nedostatek zvěře nemůže stěžovat.