https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/nedocenena-sluzba-straze-prirody.600-clenu-ceka-roky-na-zmenu-zakona-i-uniformy?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nedoceněná služba stráže přírody. 600 členů čeká roky na změnu zákona i uniformy

4.7.2023 06:39 | PRAHA (Ekolist.cz)
Stráž ochrany přírody v Krkonoších.
Stráž ochrany přírody v Krkonoších.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | KRNAP
Potkáte je nejčastěji v národních parcích nebo chráněných krajinných oblastech, méně často v maloplošných chráněných územích. Řeč není o vlcích nebo rysech, ale o strážcích přírody. Veřejnost se s nimi téměř nesetká, přitom jejich práce je důležitá a nenahraditelná.
reklama

 
O stráži přírody se lze v poslední době doslechnout z médií. Často v dobrém smyslu.

Jako třeba před několika týdny obletěla republiku zpráva o požáru pod Pravčickou bránou. K rychlému odhalení plamenů a viníků přispěl člen strážce přírody národního parku České Švýcarsko, který kvůli německému svátku byl povolán do služby. Podobně zabránil požáru strážce na Děčínském Sněžníku 1. června, kde spolu s turisty hasil špatně uhašené ohniště.

Někdy se o nich dočteme dozvíme i v tom špatném. Vyšlo totiž najevo, že loňský požár Národního parku České Švýcarsko založil bývalý strážce tohoto parku. Větší reklamu si už strážci přát nemohli.

Občas se také dozvíme, že nějaký turista, řidič nebo cyklista zaútočil na strážce, protože jej přistihl při činu. Inu, služba to není jednoduchá, dokonce by se dalo říct nedoceněná.

Stráž přírody má oporu v zákoně o ochraně přírody a krajiny a má poměrně dost pravomocí, samozřejmě jen v chráněných územích. Ustanovují ji národní parky, Agentura ochrany přírody a krajiny nebo krajské úřady. Aby se někdo mohl stát strážcem, musí projít zkouškou a složit slib.

„Stráž přírody představuje terénní pracovníky. Ti jsou na rozdíl od kancelářských pracovníků přítomni v terénu a představují tak ‚oči a ruce‛ příslušného orgánu ochrany přírody. Jen prostřednictvím strážců přírody dokáží orgány ochrany přírody komunikovat naživo s návštěvníky i místními přímo v terénu. Viditelná přítomnost strážců přírody působí i preventivně,“ vysvětlil strážce přírody Prahy a CHKO Český kras a zaměstnanec AOPK Ondřej Vítek.

Předseda Asociace stráže přírody ČR Borek Franěk míní, že stráž přírody potřebuje kompletní změnu včetně legislativy. „Důležité je centrální vedení z MŽP. V ČR je nyní stráž přírody postavena na dobrovolnících, kteří tuto činnost dělají po svém zaměstnání. Je to stejné, jako by například Policie ČR byla postavena na dobrovolnících po práci,“ konstatoval Franěk a připomněl, že ministerstvo už od roku 1992 řeší jednotnou uniformu.

V asociaci se sdružuje 88 strážců, celkem je dle jeho propočtů v Česku asi 600 strážců přírody. Nejvíce profesionálů má Krkonošský národní park a NP a CHKO Šumava. Například v NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce, kde loni hořelo, jsou nyní tři strážci, loni čtyři.

„V posledních letech je to z mého pohledu nejhorší situace – postupný úbytek z šesti strážců na tři je velkou chybou. Na podobně velkém zemí v Saském Švýcarsku v Německu mají 26 strážců a počty zvyšují,“ podotkl předseda asociace s tím, že nekoncepčně se pracuje se stráží také na Šumavě.

Tam, kde návštěvníci značenou cestu v tetřívkově "ložnici" opustí a vyšlapou nelegální cestu, umístí strážci KRNAP informační ceduli připomínající dopravní značku. Vstup za ní je nelegální
Tam, kde návštěvníci značenou cestu v tetřívkově "ložnici" opustí a vyšlapou nelegální cestu, umístí strážci KRNAP informační ceduli připomínající dopravní značku. Vstup za ní je nelegální
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | KRNAP

Ondřej Vítek uvedl, že AOPK by ráda měla alespoň jednoho profesionálního strážce v každé CHKO. Rádi by zavedli také průvodce přírodou v chráněných územích, což by byl strážce přírody a průvodce v jednom.

S nízkým počtem strážců úzce souvisí také malá povědomost veřejnosti o jejich práci. „Potkat strážce přírody je velká náhoda. Respekt obecně ale je, do médií se dostávají ale jen ‚senzační‛ zprávy, kdy respekt chybí. To se ale týká jen cca 5 % návštěvníků, kteří se neumějí chovat. Naprostá většina se chová vhodně a strážce přírody respektuje,“ domnívá se Ondřej Vítek.

Na otázku, zda by strážci přírody měli mít zbraně, se oslovení strážci neshodli. „Služební zbraň není realizovatelná pro dobrovolné strážce. Dle mého názoru není potřeba ani u profesionálních, pokud sami nemají zbrojní průkaz. Mnohem důležitější jsou dovednosti krizové komunikace,“ myslí si Ondřej Vítek.

Borek Franěk by se přiklonil k americkému modelu, kde mají strážci zbraně, podobně jako na Slovensku. Agrese návštěvníků se projevuje také v sousedním Německu. "V terénu bohužel platí právo silnějšího, zbraň slouží i k zastavování nelegálních jízd vozidel, pokud neuposlechnou výzvu k zastavení,“ poznamenal Franěk.

Dobrovolní strážci nedostávají žádné peníze a většinou ani vybavení. Ondřej Vítek k tomu dodává: „Orgány, které dobrovolníky ustanovily, zpravidla nedávají žádné peníze na náhradu výdajů, oděvy nebo vybavení. Ustanovení dobrovolných strážců samo o sobě přitom nestačí – je potřeba je koordinovat, na což úřadům často také nezbývá čas. Stráž přírody tak funguje jen tam, kde se její koordinaci věnují stejní nadšenci, jako ti, kteří ji vykonávají ve svém volném čase.“

Jako dobrovolný strážce přírody CHKO Šumava například pracuje filmový, televizní a divadelní herec Štěpán Benoni, kterého diváci znají třeba ze seriálu Policie Modrava, Modrý kód či Zoo.

Ve facebookové skupině zaměřené na ochranu přírody byla anketa s dotazem, zda ČR potřebuje stráž přírody. Z 61 respondentů se 89 % vyjádřilo, že „samozřejmě“. Devět procent uvedlo, že to není nic nutného.


reklama

foto - Kořínek Ondřej
Ondřej Kořínek
Autor studoval aplikovanou ekologii na Fakultě životního prostředí ČZU, v ČSOP se věnuje praktické ochraně přírody. Můžete jej sledovat na Instagramu.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (18)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

4.7.2023 06:36
Místo abychom si vzali poučení z Ameriky, jak má vypadat ranger a jakou mít pravomoc, tak ne, ale opičíme se v blbostech jako je gender.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.7.2023 07:59 Reaguje na Slavomil Vinkler
1*
tak jest !
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.7.2023 08:00 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ale tady by to byl - rasismus !
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

4.7.2023 11:13 Reaguje na smějící se bestie
Jestli strážce zmydlí nedisciplinovaného návštěvníka rezervace, nejedná se o rasismus, ale o oprávněný zásah.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.7.2023 12:32 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tak to předveďte, co by strážce a budeme se vám skládat na obhajobu !
Odpovědět
PH

Pavel Hájek

5.7.2023 12:34 Reaguje na Slavomil Vinkler
Takže se máme opičit jen v rangerech a v genderech ne? I ponaučení ve genderech je dobré. Bez toho bychom např. prasáka Cimického vídávali v TV.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

4.7.2023 11:14
Kromě uniformy by tito strážci měli mít status veřejného činitele a měli by mít i střelnou zbraň.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.7.2023 12:32 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To každopádně - současné době !
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

4.7.2023 13:46 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
A oni snad ten status veřejného činitele nemají?
Odpovědět
Sl

Slovan

4.7.2023 14:57 Reaguje na Jarek Schindler
Mají, ale pravomoce nijak extra velké teda nemají. Dal bych jim na území rezervací stejné pravomoce jako PČR, aby si s nimi kdejaký blb nemohl vytírat zadek. Zbraň i pendrek jako samozřejmost, byť by to asi znamenalo zavedení nějaké formy psychotestů. Agrese jistých individuí se v poslední době zvyšuje a ti strážci musí být ve výhodě.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.7.2023 12:16 Reaguje na Slovan
No mají asi stejné pravomoci jako další stráže. Tedy lesní stráž, rybářská stráž, myslivecká stráž. Stejné pravomoci jako PČR asi mít nemohou a to již třeba z důvodu, že policie je nad nimi. U nás je většina stráží a to nejen přírody, dobrovolnická. Líbilo by se vám kdyby vás někde stavěl hobby policajt? Ano, profesionální strážci by na urovni policie asi mohli a měli být. Pokud tedy budou mít stejný výcvik a budou se na ně vztahovat stejné zákony. atd.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

4.7.2023 19:33 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
popravdě když nastoupil policajt s pistolí u pasu do autobusu, větší pocit bezpečí jsem neměl...protože to byl právě on, kdo tu pistoli přitáhnul do autobusu a o to byly moje obavy o bezpečnost větší.

Rozhodně mi klidu nepřidalo, když proti mě stojí policajt s kvérem u pasu...přinesl tam smrtící zbraň a je jedno kdo to je. Je to o držku
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.7.2023 12:34 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A víte to jistě? Ostatní mají za povinnost nosit zbraň skrytě a zejména lumpové si ji dobře schovají.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

4.7.2023 20:54
Mělo by to zůstat na dobrovolnících bez pravomocí. A samozřejmě bez zbraní. Dobrovolníci to dělají proto, že je to baví. A správě chráněných území nic nebrání, aby pro ně vytvořila i nějaké zázemí.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.7.2023 06:41 Reaguje na Richard Vacek
Ale to budou tůristům jenom pro srandu.
V dnešní době, kdysi většina z nich myslí, že v demokracii je všechno dovoleno !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.7.2023 12:35 Reaguje na smějící se bestie
A ne jen pro srandu. Rangeři v Americe - je odzkoušené
Odpovědět
PH

Pavel Hájek

5.7.2023 12:36 Reaguje na smějící se bestie
Přesně naopak to je. Máte to i v článku. 5% dezolátů a zbytek je v pohodě.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

5.7.2023 15:40 Reaguje na Pavel Hájek
5% je set sakra hodně.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist