Největší mokřad Baleárských ostrovů. Stovky druhů ptáků a kvalitní pozorovatelny
V informačním centru Centre de Recepció sa Roca máte možnost si zakoupit knihy, brožury nebo pohlednice. Při naší návštěvě zde také byla výstava nádherných fotografií ptactva. Není zde ale občerstvení, toalety k dispozici jsou. Je důležité upozornit, že vítáni nejsou psi a v některých místech ani cyklisté. Na některých webech se dozvíte, že je potřeba bezplatná rezervace vstupu, nic takového jsme ale neměli.
Nedaleko informačního centra je opravená budova s interaktivní expozicí o historii místa, přírodních a kulturních zajímavostech. Obdivovat můžete v příhodnou dobu také orchidejovou zahrádku a další rostliny nebo hmyzí dům. Z těchto míst byste se měli vydat na některou ze čtyř procházkových tras. Nejkratší Es Cibollar měří 725 metrů a zavede vás na opačnou stranu kanálu. Podobně dlouhá je zelená trasa Sa Rosa. Jednou tolik měří trasa Es Colombars. Pro skalní nadšence a ornitology je pak nejdelší trasa celým parkem Cami den Mig, která čítá 11,5 km.
Na všech stezkách jsou ptačí pozorovatelny. Některé jsou i plně zakryté s pozorovacími okny, lavicemi a naučnými cedulemi. Nejvíce jich je v centru parku na kratších trasách. Někde jsou jen vyvýšená místa a jednoduché pozorovatelny. My jsme nevyrazili po žádné z tras, ale drželi jsme se kolem nitra parku, protože jsme s sebou měli kočárek. Cesty jsou sjízdné, ale dcerka by nejdelší trasu asi tolik neobdivovala.
Výhodou i v turisticky nejoblíbenější době je, že zde není přeplněno, i když turisté také byli. Samozřejmě ptactva může být méně než v jiném období. Můžete si tak vychutnat pozorování plameňáka růžového (Phoenicopterus roseus), volavky stříbřité (Egretta garzetta), volavky rusohlavé (Bubulcus ibis) či tenkozobce opačného (Recurvirostra avosetta) a ibise hnědého (Plegadis falcinellus). Fascinující pohled si lze užít naprosto sám v pozorovatelně, pochopitelně dalekohled a fotoaparát s sebou. Neopakovatelné jsou také výhledy do krajiny plné mokřadních společenstev, tůní a vodních rostlin doplněné o vystupující kopce v pozadí. Při lehce foukajícím větru ani není takové horko.
Přírodní park s’Albufera de Mallorca byl založen v roce 1988 a nejenže patří do soustavy Natura 2000, ale je zařazen také do Ramsarské úmluvy. Je nejvýznamnějším mokřadem na Baleárských ostrovech s rozlohou 1646 hektarů. Jeho počátky dle informačního průvodce sahají až do starověku. Zatímco část travnaté plochy se vyvinula v průběhu třetihor, současné mokřady vznikly někdy před 100 000 lety. Pobřežní duny jsou značně novější, vznikly přibližně před 10 000 lety.
Mokřady jsou sycené z dešťových srážek, sezónních potoků a pramenů z a podzemních vodonosných vrstev. Části parku blíže moři také mořskou vodou. Vegetaci parku dominuje rákos obecný (Phragmites australis) nebo ostřice bažinná (Cladium mariscus) dalšími rostlinami je např. rdest ostnitý (Potamogeton pectinatus) a rohozec tuhý (Ceratophyllum demersum), jež žijí ponořené ve vodě.
Co se týče fauny, nejčastěji se vyskytujícím druhem ryb je úhoř říční (Anguilla anguilla). Hojně je v mokřadech rovněž bahenní žába skokan Perézův (Pelophylax perezi) a nejčastěji se vyskytujícími se plazy jsou užovka maurská (Natrix maura) a želva bahenní (Emys orbicularis). Setkat se zde můžete s 22 druhy netopýrů nebo 450 druhy motýlů.
Pochopitelně nejzajímavější jsou ptáci, kterých zde zaznamenali 303 druhů. Mnoho z nich zde hnízdí, na 10 000 ptáků v přírodní parku zimuje. Natura 2000 v parku chrání 56 druhů, z toho pouze jeden je savec, a to netopýr dlouhonohý (Myotis capaccinii). Z opeřenců jmenujme například rákosníka tamaryškového (Acrocephalus melanopogon), volavku červenou (Ardea purpurea), bukáče velkého (Botaurus stellaris), kachnici bělohlavou (Oxyura leucocephala), bukáčka malého (Ixobrychus minutus) nebo slípku modrou (Porphyrio porphyrio) a sovu pálenou (Tyto alba).
V přírodním parku si na své přijdou také milovníci koní, protože zde probíhá pastva, ale také malorský skot a jiná hospodářská zvířata. Jedním z předních úkolů správy parku je pravidelná kontrola kvality vody. Každý měsíc jsou analyzovány fyzikální a chemické vlastnosti vody. Kromě toho jsou hlavní vodní toky pravidelně bagrovány, hráze udržovány v čistotě a průtok vody se reguluje pomocí stavidel. Spadne zde 350 až 1300 mm srážek za rok. Průměrná teplota je 15 °C.
Správa parku se snaží omezovat výskyt invazních druhů, jako jsou floridské želvy, divoká prasata a další invazní druhy, jako jsou kočky, kapři a cizokrajné rostliny. Historicky v oblasti fungovala řemesla založená na rákosových plantážích. Ten se používal na výrobu papíru.
Park s’Albufera de Mallorca je otevřen od 1. dubna do 30. září od 9 do 18 hodin, od 1. října do 31. března od 9 do 17 hodin.
reklama