https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/novy-raj-pro-kokorinske-trampy-jak-vznikl-narodni-park-krusne-hory
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nový ráj pro kokořínské trampy? Jak vznikl Národní park Krušné hory

1.4.2024 06:15 | PRAHA (Ekolist.cz)
Národní park Krušné hory už má i své cedule.
Národní park Krušné hory už má i své cedule.
Foto | Aktron / Ekolist.cz / Wikimedia Commons
Možná jste o něm dodnes neslyšeli. Národní park Krušné hory vznikl zcela netradičním způsobem. Přípravu jeho vyhlášení nemělo na starosti ministerstvo životního prostředí, které se momentálně snaží prokličkovat mezi nespokojenci s vyhlášením jiného parku, Křivoklátského.
 
Tento text je aprílový žert.

Jak Ekolistu sdělil vysoký úředník, který si nepřál být jmenován, ale je vysoký, ministerstvo životního prostředí chtělo na vyhlášení aktuálně nejdelšího českého národního parku jít od lesa.

„Kvůli záměru vyhlásit Národní park Křivoklátsko nevíme kam dřív skočit,“ líčí úředník. „Celé ministerstvo je úplně vyblokované.“

A tak už v loni vznikla myšlenka přehodit vyhlášení Národního parku Krušné hory z ministra životního prostředí Petra Hladíka na ministra bez portfeje.

„Byly pro to dva důvody. Jednak veřejnost neví, co ministr bez portfeje dělá, jednak stejně nic nedělá,“ uzavírá vysoký úředník.

Klíčový byl ten první důvod. Zatímco úřední deska a každý výstup a krok ministerstva životního prostředí hlídají nesmiřitelní odpírači vyhlašování národních parků, ministra bez portfeje nikdo nehlídá. Málokdo ví, kdo to vlastně je.

Návrh vyhlášení Národního parku Krušné hory tak hezky potichu, ale přitom zcela legálně vznikl. Všechny legislativní procedury jen nebyly na úřední desce ministerstva životního prostředí, ale na nástěnce před kanceláří ministra bez portfeje.

Trampů ráj?

Národní park Krušné hory, kromě toho, že bude nejdelší český národní park, se zřejmě také stane útočištěm pro vlky, rysy a trampy.

Posledně jmenovaní jsou z jejich přirozeného působiště v Roverkách a na Kokořínsku postupně vytlačovaní tím, jak jim necitliví lidé ničí jejich příbytky a ohniště pod převisy.

Krušné hory jsou dost rozlehlé, aby tam trampové přemigrovali a nikomu nezavazeli. Nevýhodou je, že kokořínští trampové dokáží prosperovat jen na pískovci. Pískovec ale v Krušných horách už není, zanikl.

Jde v posledku o technikálii, kterou se novému managementu nového národního parku povedlo vyřešit elegantně.

„Vytipovali jsme lokality, které jsou v dochozí vzdálenosti od vlakových zastávek,“ vysvětluje novopečený ředitel Národního parku Krušné hory Petr Myšlíček. „A na těchto místech jsme pomocí jednoduché konstrukce, překližky a stříkaného písku vytvořili dokonalou imitaci převisů.“

Ohniště, přístřešky a další trampský kolorit podle něho není potřeba vytvářet. „Je to stejné jako s bobrem. Přivedete bobra k potoku, hodíte mu pár stromů a on už se postará. Stejně je to s trampy,“ líčí Myšlíček.

Přestože se o nových umělých převisech veřejně ještě neví, trampové je již zřejmě začali objevovat.

„Umělé převisy jsou hotové sotva dva měsíce, ale už jsme u několika z nich našli pobytové stopy trampů,“ říká Myšlíček. Plechovku od konzervy, pivní víčko, první zápis do cancáku.

„Je to vlastně skvělá zpráva. My jsme původně mysleli, že bude nutné zorganizovat záchranný transfer trampů,“ říká Myšlíček. „Ale teď se zdá, že spolu různé trampské skupiny i trampové samotáři nějak dokáží komunikovat, a je dost možné, že se na nové útočiště přesune životaschopná část trampské populace.“


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.4.2024 07:15
Když máme ten významný cimrmanovský den, doporučuji ke shlédnutí dokument na V. nature o "Kambeku transylvánských medvědů" (od 15.4.). Cituji: "Lidé je vyhnali, ale oni se vrátili!" (upoutávka - medvěd běží po štítu chalupy). Je tam i otec zakladatel tohoto ochranářského úspěchu, snadno poznatelný podle řepy do pasu.

Bylo to natočeno ještě před incidenty v L.M. a D. dolině. Vypůjčím si část zprávy ze včerejška: "Podle největší opoziční strany Progresivní Slovensko však zákon není v souladu s unijním právem, které podle strany umožňuje odstřel jen prokazatelně problémových jedinců."

V unijním právu chybí pasáž o kvótách pro problémové, resp. nadbytečné, medvědy, aby se o radost z kambeku podělili všichni, nejen "zaostalí" venkovani. Jinak je to totiž permanentní Apríl, kdy meštáci si dělají z vidláků kody. Převahou hlasů odsouhlasí absolutní ochranu šelem (ve vybraných zemích Balkánu), a pohodlně usazeni v křeslech sledují dramatické zprávy a dokumenty z míst daleko od jejich domova.

Škodolibost je lidská vlastnost. A tak o tom, co kde bude, nerozhodují domácí, ale osvícení "nezaujatí" ouřadové s aktivisty ... A vo tom je.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

1.4.2024 10:22
Pane šéfredaktore, čekal jsem na dnešní den, co vymyslíte tentokrát. A musím konstatovat, že jste mne fakt pobavil.

Děkuji za důvod zasmát se, je to v tuto dobu celkem vzácné koření.

Pěkný den.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

1.4.2024 10:56
AOPK vyslyšela přání presidenta a pro zvýšení biodiverzity v Lánské oboře zakoupila na Slovensku tři medvědy. Z Ukrajiny , výměnou za střelivo má potom do Lánské obory docestovat i smečka pěti divokých vlků, jejichž odchyt se uskuteční v oblasti Černobylu. President se těší, že tímto zvýšením biodiverzity se Lánská obora konečně stane lokalitou světového významu.
AOPK a odborníci na šelmy z Hnutí Duha dále připravují znovuosídlit vlky a medvědy budoucí NP Křivokládsko. Nejmenovaný úředník MŽP jasně řekl. " Proč si myslíte, že se tam NP vyhlašuje. Myšlenka zvýšit tamní biodiverzitu o velké a člověkem zde dávno vyhubené predátory byla hlavní hybnou silou snahy vyhlásit zde NP. Kde jinde by se mělo šelmám dařit než v NP".
Odborník na šelmyz HD připomněl, že šelmám v tomto NP nebude hrozit nebezpečí od myslivců. Těch několik lovců z řad ochranářů a úředníku z ministerstev jsou lovci uvědomělí. Ti ví, že šelmy do přirody patří.
Pán odborník z HD také poznamenal, že se neprávem opomíjí náš nejmenší NP. "I v NP Podyjí by se místo pro pár vlků a medvědů určitě našlo. Navíc to z Brna nemám tak daleko". Odborník také razantně odmítl myšlenku, že vlk patří do hor. " Podle jeho slov je "současná populace vlka v Evropě tvořena hlavně nížinnou středoevropskou populací. Říká vám něco slovo nížinná?"
Na otázku proč se neuvažuje s posílením populace vlků a zavedením medvědů v našem největším NP stroze odpověděl, že nemusíme mít strach. Vlčí výběh tam již funguje. Výběh z medvědy připravujeme. Bude jen na zaměstnancích parku kolik a jak rychle tito z výběhu utečou. Medvědů je po světě dost a tak ty co utečou jsme schopni rychle nahradit novými. Ono vyjednávat s místními a donekonečna je přesvědčovat o prospěšnosti velkých šelem nebo o tom jak medvěd zvýší prestiž jejich regionu je běh nahodně dlouhou trať. Navíc mnozí to nakonec nikdy nepochopí. Ten výběh a následný útěk je jednoduší a rychlejší řešení. Jak jednoduše jde " něco" vypustit do krajiny a pak to chránit, jsme si nakonec úspěšně vyskoušeli již v případě vlka ,rysa či vydry. Další dotazy?
Odpovědět
Sl

Slovan

1.4.2024 12:35 Reaguje na Jarek Schindler
Nic moc, měl byste se trošku snažit…
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

1.4.2024 13:05 Reaguje na Slovan
No, jak je a to třeba právě ve vašem případu krásně vidět, někdo se nezmůže ani na to málo. Co vám brání v tom argumentovat, rozporovat a zvýšit si tak vlastní level?
Odpovědět
Sl

Slovan

1.4.2024 13:57 Reaguje na Jarek Schindler
Čím mám na takový aprílový žvást argumentovat? :-D Já se snižovat jako jiní opravdu nepotřebuji.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

1.4.2024 14:16 Reaguje na Slovan
Ano a to je přesně váš problém. Nevíte jak aprílový žvást argumentovat ale přesto se k tomu musíte za každou cenu vyjadřovat.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.4.2024 07:37 Reaguje na Slovan
Na Apríl se těžko trolí. A Pettrol ani nemrkl.
Odpovědět
MM

Milan Milan

7.4.2024 11:57 Reaguje na Jarek Schindler
Já bych medvědy i s menší smečkou vlků vypustil rovnou na Václavák, proč mají strašit turisty v lese? Jídla je tamdost a obdivovatelů jistě taky.
Odpovědět
JO

Jarka O.

1.4.2024 15:44
Plán funkcí NP: Rozvoj turismu - poznej trampy. Vyhledávání stanovišť trampů bude uživatelsky příjemné s GPS navigací aktualizované v pátky. Busy z Prag o víkendech. Ředitel NP, v rámci efektivizace funkcí také politik, p. Ivan, zástupce- Péťa. Vzhledem k hromadění trampů v území bude bez zásahu sledováno teritoriální chování těchto jedinců. Vědce láká rozluštení otázky, zda budou probíhat souboje o prostor, anebo se trampové (dle hypotéz na vyšším vývojovém stadiu než bobr) nějak domluví. Rozeznat druhy trampů bude pro vědce a návštěvníky snadné. Tramp krušný se vyznačuje hnědým až černým oděvem, vousy od uhlí a vlasy od popílku, zásadně topící na ohni uhlím hrabaném v hlušíně a pijící kyselou, nicméne čistou vodu. Tramp roverský méně odolný se zelenohnědou ochrannou barvou je polepen smůlou, listím a jehličím, topí dřevem ukradeným na zemi, srká dešťovku a vyhýbá se vlhku. Oba druhy se živí bukovým listím i kůrou. Adrenalinový zážitek krmení špekáčky s cibulí vyhrazen VIP. Výsledky výzkumu budou představeny v lednu na 3 týdenní prima klima konferenci na Havaji. Apríl))
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

1.4.2024 20:13
Vtipné a elegantní řešení stávajícího problému vytvořením náhradního biotopu pro ohroženou kokořínskou populaci trampů.

Pane šéfredaktore, opět jste zabodoval, ode mne máte 1*.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.4.2024 07:35
Je veliká chyba, že výsledky modly bezzásahovosti v NP dovedla normální obyvatelstvo k odporu proti národním parkům. Ty Krušné hory (a ne jen ty) by Národní Park zasloužily.
Odpovědět
Sl

Slovan

3.4.2024 09:01 Reaguje na Slavomil Vinkler
A normální je ten, kdo má stejný názory jako vy? Zbytek je nějaký póvl, nebo jak jste to myslel?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

3.4.2024 18:12 Reaguje na Slovan
Čtěte. Já podporuji vznik NP na vhodných místech (nikoli však bezzásahovost). Píši, že ale běžní tj. normální obyvatelé po předvedení výsledků bezzásahovosti proti novým i starým NP brojí.
Odpovědět
Sl

Slovan

3.4.2024 19:51 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ano, takže ten, kdo s vámi nesouhlasí je nenormální, protože vy vlastně určujete kdo je a kdo naopak není normální obyvatelstvo. To jste prostě napsal. Já si třeba zase myslím, že občané naší země více podporují současný režim, který v našich NP je, než naopak. Bezzásahové zóny v kombinaci s těmi, kde se hospodaří - to je u nás zcela správný model.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

4.4.2024 13:16 Reaguje na Slovan
To, že "občané naší země více podporují současný režim" si jen myslíte nebo k tomu máte nějaký podklad? Já si například to, že by většina podporovala bezzásahovost, nemyslím. No a pokud ji někdo obhajuje tak většinou neví co to obnáší a jak taková bezzásahovost bude nakonec vypadat.
Odpovědět
Sl

Slovan

4.4.2024 15:25 Reaguje na Jarek Schindler
Nemám. Stejně jako vy s Vinklerem. Proto sem to ostatně napsal tak, jak sem napsal.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.4.2024 17:20 Reaguje na Slovan
Ano, v tom máte pravdu. Ankety typu chcete chránit přírodu ano/ne a z toho vyvozovat že všichni jsou pro "nezásahování" může opravdu jen demagogický ochranář: Co ale bezpečně vím, že většina lidí neví jak vypadá divočina a co to nakonec obnáší.
Odpovědět
Sl

Slovan

6.4.2024 09:05 Reaguje na Jarek Schindler
Proto z podobných anket žádný ochranář nic podobného nevyvozuje. To si z toho vyvozujete asi jen vy.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

7.4.2024 17:57 Reaguje na Slovan
Ale nepovídejte. Zrovna teď ve svém článku se pan Skalík podobným výzkumem ohání.
A co asi odpoví 99,9% lidí na otázku jestli chtějí aby se chránila příroda. To snad chceme skoro všichni.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.4.2024 20:44
Ano, dobrej fór, na Krušky nešahat! Žijí tam "černé slepice" (cit. "Nekoukej na něho, je to ..." (tajenka)) a jsou tam i pěkné bučiny s dobrou perspektivou do budoucna (hustníky jako kryt pro ně).

Řekl bych, že mezi těmi kategoriemi lesa/ochrany se zbytečně dramatizuje a žabomyší. Jak vidno, ve "spálené zemi" to bují životem, a to díky práci neviditelných VIP. Tímto jim vzdávám hold!
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.4.2024 00:33
Tak jsem se dočetl, že u příspěvku pana Jakuba Slámy: "Trolling přírody Ivana Breziny aneb skutečně vadí trampská tábořiště?" redakce Ekolistu vypnula možnost diskutovat. Velká většina diskuzních příspěvků prý nebyla věcná, ale v osobní rovině. Chtěl bych se tímto zeptat redakce jestli nakonec i samotný článek není v té " osobní rovině"? Většinou se úroveň komentářů shoduje s úrovní článku. A tento článek.... promiňte, pana Brezinu nemusím ale tady to již jde přes hranu.
Odpovědět
JO

Jarka O.

5.4.2024 10:39
Ráda bych se zeptala těch, kteří vědí, jak a čím vandrák a posezení u ohně narušuje ekologickou stabilitu území.
Zajímá mě názor novináře Breziny na zničení ekologické stability v Dolní Lutyni a jaké kroky proti tomu podnikne.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist