https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/ochranci-vysociny-znacili-hnizda-cejek-aby-je-neznicily-stroje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci Vysočiny značili hnízda čejek, aby je nezničily stroje

22.7.2020 17:02 | JIHLAVA (ČTK)
V České republice se podle Kodeta početnost čejek chocholatých od roku 1980 snížila o 80 procent, z některých oblastí čejky úplně vymizely. Jako hlavní příčina úbytku se v současné době jeví intenzivní velkoplošné zemědělství.
V České republice se podle Kodeta početnost čejek chocholatých od roku 1980 snížila o 80 procent, z některých oblastí čejky úplně vymizely. Jako hlavní příčina úbytku se v současné době jeví intenzivní velkoplošné zemědělství.
Ochránci přírody letos na Vysočině pomohli zachránit přes 30 hnízd čejek chocholatých. K dohledaným hnízdům v polích dávali dvoumetrové tyče, aby se jim vyhnuly zemědělské stroje. Čejky patří mezi ptačí druhy, které v Česku ubývají nejrychleji, řekl ČTK Vojtěch Kodet z pobočky České společnosti ornitologické na Vysočině. Podobně se ochránci snaží pomáhat motáku lužnímu, který je dalším ohroženým druhem hnízdícím v zemědělské krajině.
 

Černobíle zbarvené čejky chocholaté se objevují hlavně ve středních a nižších polohách kraje, hnízdí většinou v polích. "Kde se dohledávání hnízd nikdo nevěnuje, tam většina bývá zničená při zemědělských pracích," uvedl Kodet. Ochránci na Vysočině zkoušeli dohledávat hnízda i v minulých letech, letos se tomu věnovali v největším rozsahu. Jejich projekt uspěl v programu Českého svazu ochránců přírody Ochrana biodiverzity.

V České republice se podle Kodeta početnost čejek chocholatých od roku 1980 snížila o 80 procent, z některých oblastí čejky úplně vymizely. "Jako hlavní příčina úbytku se v současné době jeví intenzivní velkoplošné zemědělství," uvedl. Dohledáváním hnízd se podle Kodeta snaží lidé čejky chránit v jižních Čechách, letos například i na jižní Moravě.

Dobrovolníci na Vysočině objížděli pole od poloviny března, čejky dohledávali pomocí dalekohledů. "Hnízdo samo o sobě je velice nenápadné," podotkl Kodet. Tyče pak dali pět metrů před hnízdo i za něj a o jeho poloze informovali zemědělce, který tam hospodaří. Teď už mláďata čejek odrostla a vylétla z hnízd.

V Česku podle Kodeta ubývají v zemědělské krajině i jiné druhy ptáků, třeba skřivani polní. Pomoci by ptákům podle něj mohly například biopásy nebo chemicky neošetřované okraje polí, kde by našli potravu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

23.7.2020 05:50
Chvályhodné, ještě si posvítit na to barbarství na zimovištích a čejky budou z nejhoršího ven.
Odpovědět

Jan Šimůnek

24.7.2020 08:30
Tohle je aktivita, s níž nemám sebemenší problémy a v principu by mi nevadilo ji podporovat místo solárních tunelů a dalších zločinných aktivit.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.7.2020 09:53
Děkuji podobným nadšencům za jejich hmatatelnou práci,ale chtěl bych pouze
dodat,že hnízda už nejsou takto schopni uchránit před násobně navýšenou populací predátorů.V místě bývalých bažantnic,kde byla škodná tlumena býval pro tyto ptáky doslova ráj,protože v zájmu myslivců bylo sice chránit hlavně bažanty,ale tak chránili i ostatní na zemi hnízdící ptáky.Dnes se lišky a jezezevci producírují po ulicích,kuny plundrují kurníky,krkavcovití hnízda zpěvnému a jinému ptactvu a sojky u nás uklovaly dvě generace
mláďat sýčků až k vymření celé místní populace.Teorie samoregulace se zvrhla a tak už nestačí čejky a skřivany chránit pouze před zemědělskými stroji,ale i před nápady aktivistů propagujících samoregulaci.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist