https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/ridici-pozor-zacina-jarni-migrace-zab-7
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Řidiči pozor! Začíná jarní migrace žab

12.3.2024 06:03 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Kamila Antošová / KRNAP
Teplé podvečery předznamenávají začátek jarní migrace žab na trdliště. Jejich pouť ale může být nebezpečná, zejména pokud při své cestě musí překonat pozemní komunikaci. Každoročně jich množství skončí pod koly aut. Aby tomu tak v Krkonoších nebylo, se starají pracovníci Správy KRNAP, kteří pečují o kilometry trvalých i dočasných zábran.
 
Doba migrace je proměnlivá a velmi záleží na průběhu počasí, není proto možné určit její přesné datum. Optimální jsou pro žáby teplé a vlhké noci. Noční putování má zcela prozaický důvod, jímž je přirozená ochrana před predátory.

Ze všech typů migrací je v tomto směru pro obojživelníky nejnebezpečnější právě jarní tah ze zimovišť na místa rozmnožování, především proto, že často probíhá masově a je omezen na poměrně krátké období. V závislosti na druhu, nadmořské výšce a počasí obojživelníci hromadně migrují od konce února do poloviny května.

Podle dosud získaných poznatků je provozem na silnicích více či méně ohroženo dvanáct druhů obojživelníků. Nejčastěji hynou ropuchy obecné. Putují velmi pomalu a navíc se při osvětlení reflektory aut zastaví a zaujímají výstražný postoj. Z dalších druhů bývá doslova decimován zejména skokan hnědý, přestože se pohybuje o něco rychleji. Provoz na silnicích je v tomto případě nebezpečný nejen pro jednotlivé živočichy, ale často i pro celé populace.

V Krkonoších žije šest druhů obojživelníků – mlok skvrnitý, čolek horský, čolek obecný, čolek velký, skokan hnědý a ropucha obecná. Někteří z nich, např. ropuchy a skokani, se po většinu roku pohybují na souši, často i daleko od vody. Vodu však potřebují k rozmnožování, neboť do ní kladou vajíčka, z nichž se líhnou pulci. Mnozí obojživelníci jsou po celý život vázáni na stejné místo rozmnožování (trdliště).

Tahové cesty zůstávají do značné míry po generace stejné. Pokud takový tah protne silnice, obojživelníci svůj cíl nemění a při překonávání vzniklé bariéry se stávají obětí automobilů.

Během jarního tahu musejí obojživelníci překonat často ohromné vzdálenosti. Skokan překoná v průměru 1 200 metrů a ropucha dokonce 1 700 metrů. Je velmi smutné, když je žába schopna překonat tuto vzdálenost, aby zajistila pokračování svého rodu, ale přijde o život na deseti metrech asfaltového povrchu.

V minulosti bylo kolizních míst, kde obojživelníci při jarním tahu hromadně hynuli, v Krkonoších a Podkrkonoší mnoho. Úsilím Správy KRNAP se drtivou většinu z nich podařilo odstranit. Na mnoha místech v tuto dobu instalujeme dočasné zábrany – přibližně 30 cm vysoké pruhy pevného plastu. Žáby je nepřeskočí. Naopak se díky nim daří usměrnit pohyb žab a navést je do připravených plastových kbelíků. Ty ráno a večer stráž ochrany přírody Správy KRNAP spolu s dobrovolníky přenáší přes kritické úseky.

Instalace dočasných zábran však není jedinou možností, jak účinně zabránit ztrátám při přesunu žab na trdliště. Správa KRNAP v minulých letech na několika místech intenzivního tahu žab instalovala tzv. trvalé zábrany. Oproti dočasným zábranám, které se po ukončení migrace sbalí a uskladní na další rok, zůstávají trvalé zábrany instalovány celoročně. Jedná se přibližně o 30 cm vysoké pruhy plechu, které opět usměrňují pohyb žab. Nejdelším úsekem s trvalými zábranami je okolí Labské přehrady ve Špindlerově Mlýně.

Účinnou pomocí obojživelníkům je vytváření či obnova drobných vodních ploch, v kterých se zadržuje voda. Sem se pak především v období rozmnožování obojživelníci stahují. Mezi takové vzorové lokality patří tůňky v okolí Harrachova při cestě k Mumlavskému vodopádu.


reklama

 
foto - Drahný Radek
Radek Drahný
Autor je tiskový mluvčí Správy KRNAP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

12.3.2024 10:13
U nás už probíhá 14 dnů a už jsou všude ve vodních plochách jejich vajíčka.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

12.3.2024 10:25
No a to je námět pro zelený -
vytvářet vodní plochy tak, aby žáby nemusely přes vozovky. Na to stačí velikosti " kačáku ", jaké kdysi bývaly, mnohdy i co by požární nádrže, že !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.3.2024 11:58 Reaguje na smějící se bestie
naše ego by nemělo být větší než potřeby žab, stejně jako jakéhokoliv živočicha.
Pokud se nedokážeme srovnat se zvěří, živočichy žijící kolem, jak se chcete srovnat s lidmi, kteří žijí okolo Vás?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.3.2024 08:14
Mělo by se taky jednat o vpustích kanalizace s velkými oky. Když okraj silnice zavede žábu k vpusti, tak tam spadne a zmizí. Přejetá žába je vidět, žába ve vpusti nikoli. Co oko nevidí to srdce nebolí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.3.2024 09:19 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pokud je v okolí dostatek hladových predátorů a mrchožroutů, tak není vidět ani ty přejeté žáby. Při svých toulkách na kole jsem jednou na Hlučínsku narazil na několik krkavců hodujících na silnici plné přejetých žab. Byli tak přežraní, že málem nemohli ani odletět. U nás zase tůně obchází lišky a jezevci. Kdysi už dnes vzácní tchoři bývali dokonce žabími specialisty s jejich zimními zásobami (živé
konzervy z ochrnutých žab po překousnutí míchy). Jinak jednou jsem byl v noci svědkem, když jezevec vybíral záchytný kbelík ochranářů
dokud ho zcela nevyluxoval. Takže to co nevidíme neznamená, že se
neděje. V tom máte pravdu, ale kanálová vpusť mívá i vyústění, jen
záleží kde a do čeho. Letos se jeden pár ropuch zbláznil a nakladly
vajíčka do minijezírka na mé zahradě. Rychle jsem do jezírka nalovil
perločky a jiný vodní hmyz jako krmivo pro pulce. Jsem zvědav, zda se mi podaří pro ně zajistit dostatek potravy, když už se vyhnou
predaci jako ve vodách s kachnami krmícími se vajíčky, rybami a
brodivými ptáky krmícími se pulci a malými žabkami. Zatím se pulci ve vajíčcích zdárně vyvíjejí a dojde zřejmě i na vykulení z vajec. Co bude následovat uvidím, ale už dnes tuším, že budu muset lovit
pro ně potravu jako zběsilý.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist