https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/rozkvetle-koniklece-na-kamennem-vrchu-v-brne-chrani-nova-lavka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rozkvetlé koniklece na Kamenném vrchu v Brně chrání nová lávka

22.3.2024 19:57 | BRNO (ČTK)
Koniklece jsou jedny z nejstarších květin. Do dneška si zachovaly chlupatý vzhled, což je chrání.
Koniklece jsou jedny z nejstarších květin. Do dneška si zachovaly chlupatý vzhled, což je chrání.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rozkvetlými konikleci se návštěvníci přírodní rezervace Kamenný vrch v Brně procházejí po nové 230 metrů dlouhé lávce. Z ní mohou vzácné rostliny pozorovat, aniž by je ničili šlapáním. Jako obvykle touto dobou jsou nyní v plném květu. Letošní teplá zima jejich vývoj neuspíšila, řekl ČTK Vilém Jurek z organizace Rezekvítek, která se v Brně stará o chráněná území.
 

Že bude nutné vybudovat chodník, ukázalo chování některých návštěvníků Kamenného vrchu, kteří ve snaze vyhnout se po zimě blátu chodili mimo cesty a louku ničili. Organizace Rezekvítek zkoušela dřevěné zábrany, které se však ukázaly jako zbytečné, nebo červeno-bílé pásky či hlídky.

"Koniklecové hlídky jsme ustanovili v letech 2021 až 2023. Hlídkařů ale bylo nedostatek, ačkoliv byli placení ve formě brigád. Častá byla velká fluktuace lidí, kteří ukončili hlídkování hned po prvním dnu. Řešili jsme častokrát slovní urážky, sprosté nadávky, dokonce i fyzické napadení," uvedl Jurek.

Řešením byl chodník postavený na pilotech mírně nad terénem. Jurek s projektem přibližně za čtyři miliony korun uspěl v participativním rozpočtu Dáme na vás. "Zatím mám po víkendu zprávy, že většina návštěvníků se loukou prochází po chodníku. Je bezbariérový a mohou tam i lidé na vozíčku. Jsou samozřejmě i tací, kteří jakékoliv opatření ignorovali a ignorovat budou," řekl Jurek.

Při výstavbě chodníku se setkal i s kritikou, která směřovala třeba na to, že sešlapání květinám tolik neublíží. "Občasný sešlap koniklece vyžadují. Je ale důležité, aby byl koordinovaný. V momentě, kdy vyjdou do rezervace tisíce lidí, začne být obrovský a neřízený. Vznikají nové cesty, původní trasy se rozšiřují," dodal. Někteří lidé podle něj využívali místa, kam nesmějí, třeba k piknikům nebo si mezi koniklece lehli.

Zatímco lidé svým chováním rostliny poničit dokážou, ranní mrazy jim nevadí. "Koniklece jsou jedny z nejstarších květin. Do dneška si zachovaly chlupatý vzhled, což je chrání. Květy se zatahují a roztahují podle světla i podle teploty. Když je nízká teplota, stáhnou se, jako kdyby nebyly rozkvetlé," poznamenal Jurek. Počet trsů se na Kamenném vrchu dlouhodobě pohybuje mezi 55 000 až 60 000. Mizí z míst, kde je intenzivní sešlap a přibývají tam, kde Rezekvítek postupně uvolňuje dřeviny pro podporu i obnovu stepních trávníků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

24.3.2024 07:47
Kdo se chce podívat, dnes je v podstatě poslední možnost. Už odkvétají a pak má pršet, čili se zavřou.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist