Rozkvetlé koniklece na Kamenném vrchu v Brně chrání nová lávka
Že bude nutné vybudovat chodník, ukázalo chování některých návštěvníků Kamenného vrchu, kteří ve snaze vyhnout se po zimě blátu chodili mimo cesty a louku ničili. Organizace Rezekvítek zkoušela dřevěné zábrany, které se však ukázaly jako zbytečné, nebo červeno-bílé pásky či hlídky.
"Koniklecové hlídky jsme ustanovili v letech 2021 až 2023. Hlídkařů ale bylo nedostatek, ačkoliv byli placení ve formě brigád. Častá byla velká fluktuace lidí, kteří ukončili hlídkování hned po prvním dnu. Řešili jsme častokrát slovní urážky, sprosté nadávky, dokonce i fyzické napadení," uvedl Jurek.
Řešením byl chodník postavený na pilotech mírně nad terénem. Jurek s projektem přibližně za čtyři miliony korun uspěl v participativním rozpočtu Dáme na vás. "Zatím mám po víkendu zprávy, že většina návštěvníků se loukou prochází po chodníku. Je bezbariérový a mohou tam i lidé na vozíčku. Jsou samozřejmě i tací, kteří jakékoliv opatření ignorovali a ignorovat budou," řekl Jurek.
Při výstavbě chodníku se setkal i s kritikou, která směřovala třeba na to, že sešlapání květinám tolik neublíží. "Občasný sešlap koniklece vyžadují. Je ale důležité, aby byl koordinovaný. V momentě, kdy vyjdou do rezervace tisíce lidí, začne být obrovský a neřízený. Vznikají nové cesty, původní trasy se rozšiřují," dodal. Někteří lidé podle něj využívali místa, kam nesmějí, třeba k piknikům nebo si mezi koniklece lehli.
Zatímco lidé svým chováním rostliny poničit dokážou, ranní mrazy jim nevadí. "Koniklece jsou jedny z nejstarších květin. Do dneška si zachovaly chlupatý vzhled, což je chrání. Květy se zatahují a roztahují podle světla i podle teploty. Když je nízká teplota, stáhnou se, jako kdyby nebyly rozkvetlé," poznamenal Jurek. Počet trsů se na Kamenném vrchu dlouhodobě pohybuje mezi 55 000 až 60 000. Mizí z míst, kde je intenzivní sešlap a přibývají tam, kde Rezekvítek postupně uvolňuje dřeviny pro podporu i obnovu stepních trávníků.
reklama