https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/sireni-kurovce-maji-zabranit-lapaky-ze-stromu-na-stojato-i-tech-pokacenych
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šíření kůrovce mají zabránit lapáky ze stromů na stojato i těch pokácených Video

23.4.2024 13:42 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Lapák je na zemi položený dospělý smrk či jeho část, které jsou pro kůrovce atraktivní kvůli postupně vysychajícímu lýku.
Lapák je na zemi položený dospělý smrk či jeho část, které jsou pro kůrovce atraktivní kvůli postupně vysychajícímu lýku.
Zdroj | Lesy ČR
Příchod chladného počasí v minulých dnech zastavil v lesích rojení škůdce kůrovce. Letos jej probudilo velmi teplé počasí na začátku dubna. První masivní rojení kůrovce lesníci očekávají v květnu. Hrozba kůrovcové kalamity je zatím malá, řekl Ladislav Půlpán z odboru lesního hospodářství a ochrany přírody státního podniku Lesy České republiky (LČR). Na obranu proti kůrovci lesníci státních lesů připravili asi 100 000 kusů lapáků z pokácených stromů a 13 000 feromonových lapačů.
 

Lapák je na zemi položený dospělý smrk či jeho část, které jsou pro kůrovce atraktivní kvůli postupně vysychajícímu lýku. Menší část lapáků lesníci nechávají na stojato, letos jich je zatím přes 8000. Z nich je asi 3000 postříkaných insekticidem. Postřik kmene stromu lesníci dělají ze země postřikovačem nebo speciálním strojem, který po kmeni šplhá do koruny stromu.

Takzvaný kalamitní základ, tedy míra ohrožení lesů kůrovcem, je letos podle Půlpána v porovnání s vrcholem nedávné kůrovcové kalamity pouze zhruba na třech procentech. "Zatím jsme brouky odchytli v lapačích a na ležícím smrkovém dříví. Naprosto ojediněle se objevili ve stojících stromech," uvedl Půlpán.

Menší část lapáků lesníci nechávají na stojato. Na některé z nich aplikují insekticid pomocí speciálního stroje, který po kmeni šplhá do koruny stromu.
Menší část lapáků lesníci nechávají na stojato. Na některé z nich aplikují insekticid pomocí speciálního stroje, který po kmeni šplhá do koruny stromu.
Zdroj | Lesy ČR

Většinu kůrovcových stromů státní lesy zpracovaly do konce loňského roku. Lesníci tak nedali šanci broukovi přezimovat ve stromech pod kůrou a na jaře napadnout okolní porosty. "Díky tomu jsme letos v prvním čtvrtletí zpracovali jen 51 000 metrů krychlových napadených stromů, což je 25 procent loňské kůrovcové těžby v tomto období," uvedl výrobně-technický ředitel Lesů ČR Libor Strakoš. V žádném regionu podnik neeviduje kůrovcovou kalamitu.

Letos Lesy ČR předpokládají, že by kůrovcová těžba mohla být na úrovni jednoho milionu metrů krychlových dřeva. Loni činila 1,6 milionu metrů krychlových a v roce 2019, kdy kalamita vrcholila, to bylo 9,7 milionu metrů krychlových.

Na obranu proti kůrovci lesníci státních lesů instalovali také 13 000 feromonových lapačů.
Na obranu proti kůrovci lesníci státních lesů instalovali také 13 000 feromonových lapačů.
Zdroj | Lesy ČR

Lesy ČR už také zalesnily skoro všechny kalamitní paseky. "Díky teplým dnům jsme letos začali s obnovou 14 000 hektarů lesa a výsadbou 56 milionů sazenic už počátkem března. Z toho se 4000 hektarů obnoví přirozeně ze semen a plodů stojích stromů. Sedmašedesát procent vysazených stromů budou listnáče," uvedl Strakoš.

LČR spravují téměř polovinu lesů v zemi. Loni s odezněním kůrovcové kalamity snížily těžbu dřeva o 16 procent na 7,77 milionu metrů krychlových z 9,22 milionu v roce 2023. Těžba se tak po pěti letech dostala na úroveň před kůrovcovou kalamitou, která v českých lesích naplno vypukla v roce 2018. Finanční výsledky za loňský rok podnik zatím nezveřejnil.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

FD

František Dvořák

23.4.2024 14:43
Tak to se mi nechce ani věřit. Nikdy v životě jsem nepracoval v lese. Celý život jsem prožil v zemědělství. Nevím, kolik je to let, kdy jsem mluvil s jedním člověkem, který pracoval v lese jako manuelní pracovník, už i za komoušů. Bylo to asi 2 r. po vypuknutí kůrovcové kalamity. Ten mi doslova řekl. Že tu nebyl kůrovec, pouhé keci. Každé jaro jsme kladli pasti (byly v podstatě takové, které jsou dneska prezentovány jako novina). A to bys nevěřil, kolik toho kůrovce jsme pálili. A hajní po nás v tomto směru šli. Dnes toto nikdo nedělá. Pravdou je, že někdy v r. 1994-95 byla funkce hajných v lese zrušena a hospodaření se soustředilo pouze na vývoz kvalitního dřeva z nekvalitních komunistických lesů na západ. No, dopadlo to s lesem jak to dopadlo, dnes vyvážíme nekvalitní dřevo z kvalitních kapitalistických lesů. Jsem zvědav, kdy kdo vynalezne jako nóvum staré hospodaření na polích (dojde k tomu, jako došlo k poznání, že je nutné v lesích hospodařit. Pak si můžeme říci, vždyť mi jsme se vrátili do komunismu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.4.2024 18:03 Reaguje na František Dvořák
1*
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

24.4.2024 06:50 Reaguje na František Dvořák
Ano měl pravdu. Nechává se u LČR dřevo z kalamit ležet, alespoň jedno rojení a rozmnožení brouka a výmluva? Na výběrové řízenía nejlépe to hodit na změnu klimatu. Ovšem to je jen zástěrka, je to likvidace lesů řízená. Obrovský kšeft. Ale krátkozraký, les nenaroste ze dne na den a svoje funkce začne plnit po dvaceti až třiceti letech. Dnes se bojim dělat před jarem probírky, jinak na klest tam máte hned brouka, jsou ho již miliony možná miliardy. Je to výsměch.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.4.2024 18:05
No a zase by mohli to kůrovcové dřevo, rozvážet na velké pily po celé republice, potom jim budou lapáky - na 2věci !
Odpovědět
Ra

Radek

23.4.2024 18:15
Když už se tady píše o lapácích , já je naposled viděl někde lese asi 7 let po revoluci , pak zrušily hajný a začaly hospodařit AS . Teď když už žádné lesy nemáme , teda skoro žádné tak nám jistě ty statisíce lapáků pomohou toho zlého brouka co za tím stojí úspěšně likvidovat .
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.4.2024 06:13 Reaguje na Radek
Po " sametu", toho novodobí svazáci zrušili více i když to celkem dobře fungovalo už za monarchie, 1.republiky.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

24.4.2024 06:57 Reaguje na smějící se bestie
Máte pravdu. Privatizovali ti co u toho byli. Za první republiky, ale i dříve to fungovalo. Za komunistů vše přebrali, ale místo sedláků jsme měli zaměstnance, ale měli jsme jim co nabídnout. Ubytování, hájenky, dělnické domky, bytovky, vše se po revoluci rozprodalo za pakatel hlavně papalášům.. Dnes nejsou lidi a děláme kšefty v zahraničí, harvestory, vyvážečky, auta nákladní, osobáky, no to naší neumějí, vlastně Němci nechtějí a kdyžtak moc draho.... Kůrovec byl uměle namnožen, vyskoušelo se to na Šumavě, kde nejkvalitnější dřevo v Evropě jsme znehodnotily a nakupujeme za draho v cizině.. Poděkujme se ministerstvu zemědělství a LČR,
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.4.2024 07:44 Reaguje na smějící se bestie
Ano. Lesy ČR býval velký podnik. Po sametu byly těžby, pily ... zprivatizovány, hajní a dělníci zdecimováni. Nejspíše byli tzv. neefektivní ( moderní slovo tehdy), a lesy přece krásně rostly samy. Jak jinak než rozvratem hospodářských lesů a vubec hospodaření ten zločin mohl dopadnout.
Důvodem prý je změna klimatu? To je velmi směšná lež. Pokud něco takového existuje, tak to jen zrychlí nebo zpomalí růst.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

24.4.2024 09:30 Reaguje na Jarka O.
Ano na změnu klimatu se vymlouvají, ale když řeknete, že tam kalamita ležela rok a kůrovec se namnožil min. 10x tak vám řeknou, že to je důsledek výběrových řízení. Víte za komunistů jsem bojoval za to být lesníkem, školu střední mi tehdy zakázali, ale udělal jsem si jí po vojně. Bylo to peklo, ale zásluhou ředitele jsem již ve druhém ročníku sloužil. Bohužel jen asi 4 roky, po likvidaci lesních závodů a následné privatizaci jsem opět musel odejít, na moje místo přišel kamarád kádrovák. Vzala mne akciovka. Tehdy byli dlouhodobé smlouvy a povinnost byla přednostně zpracovat kalamity. Pak se něco stalo a začli se dělat na kalamity výběrové řízení, tím se brouk začal ůmyslně množit a firmy museli skončit. Já taky. Naštěstí soudruzi někteří již jako pravičáci skončili u některých obcí a mohl jsem to dělat, ale vše fungovalo do r.2018 a pak zde LČR desetitisíce kůrovcového dřeva a my to odneski, včetně soukromníků. Mimochodem ještě, když jsem byl u AS tak jsme byli na výpomoci na Opavsku, zde jsem poprvé viděl, že se brouk množí ůmyslně. Když jsem přijel koncem června směly jsme těžit jen suché stromy a ty co se loupaly ne , ty měly jen zelené větve a za nimi byly stromy napadené. Jednalo se tehdy asi 40 až 60 kubíků dřeva. Při střídání koncem srpna tu byly dva harvestory. To byl rok 2006. Je to hanba nás lesníků, dnes je mi líto, že jsem se s těmi lidmi za komunistů potýkal abych mohl být lesníkem, tehdy lesní.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

24.4.2024 06:40
Tento tzv, způsob ochrany lesa se musí zastavit. Nic nepřináší a pouze dál šíří kůrovce. Kde jsou lapače? Je to podvod, jen se chtějí dostat ke dřevu, to je celý důvod. Dnes si dovolím říci veřejně, odvolat Ing.Pulpána a nechat mu vše zaplatit a nebo musí říci kdo nařídil likvidaci Českých lesů. Když LČR začali šířit nekontrolovatelně kůrovce, někdo mi roznosil po lesích feromony a v těchto místech se opravdu nekontrolovatelně brouk šířil. Většinou se objevil dál dovnitř porostů, byl to děs. V loni a předloni jsem viděl roznošené feromony po stromech u LČR, sousední do této doby zdravý les a ještě k tomu soukromí byl zničen. Mimochodem, LČR zde měli na hromadách sítě otrávené a ve vnitř feromon. Bylo zde pár brouků, ale hlavně ptáci, zde jsem našel jen mrtví, jednou u jiné sítě popálený stojáčky mlátili se na cestě, ale zde byli již mrtví a dokonce i káně, asi na to sedlo, když vidělo nějakého ptáčka se mlátit. Tak nejdříve se nechá brouk namnožit s tím, že se vymlouvá na smlouvy, což je hloupost, vše se nechá do dlouhodobých smluv zanést a nebo tam u LČR mají hlupáky? Řekl bych ne, je tu nějaké nařízení zničit přírodu a lesem a divnejma dotacema v zemědělství to začíná? Proč Rakušáci i přez to, že jsme tam navozili statisíce kůrovcového dřeva, nebo zpíš miliony kůrovce, les uhájili???? Zastavte někdo ty Lesočechy a dejte pravomoc revírníkovi aby on les řídil. Za komunistů by mne za to, že nechám množit brouka a přez léto až do podzima nechám ležet kalamitní dřevo, že nechám vylétnout kůrovce a budu zpracovávat jen dřevo již mrtvé a z toho odkud vylétá nechám až zas uschne, tak to bych vyletěl z oráce a bylo by to na kriminál. Mimochodem keci, že zde jsou smrkové monokultury, sice pravda je, ale výměna by bývala probíhala na tři generace života a právě od toho jsme tu mi lesníci a naší povinností je les chránit. Kalamity budou vždy a jedno jaký les tu je. Podívejme se na jilm, kdysi jedle, dub, nyní jasan atd. Zastavte to. Snad dnes již je tak málo lesa a LČR těží jako by se nic nedělo, no a kde to nejde jsou stojící lapáky, jeden strom a deset k tomu, ono se to rozjede vedle a na podzim bude další, zbytek na skládkách se počká až se rozletí.....
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

25.4.2024 06:12 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Rád bych se omluvil za chyby v mích komentářích. Když jsem naštvanej a píši zde trochu se utrhnu. Nepřečtu si to po sobě a tak to dopadá. Co jsem napsal je hrozná pravda a nechápu jak se může stát takto chovat. Po 89 jsem si představoval, že bude demokracie a vaše slovo nikdo nezneužije. Mílil jsem se.
Odpovědět
JO

Jarka O.

25.4.2024 09:00 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Píšete moc dobře, protože lesy znáte, a s gramatikou si nelamte hlavu. Na trh bez přívlastků, a pak byrokracii a zelené NGO, doplatily nejen lesy. V rodině mám příběh podobný Vašemu, SŠ dřevařská (??) v Hranicích šla, ale VŠZ ne, až při zaměstnání. Kulakům byla zakázána dokonce lesárna, asi lesník byla elitní profese :-).
PS: O způsob tězby se hádali i kdysi, ale zbytek byl jasný, a 90.léta hospodaření zdecimovala.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.4.2024 09:32 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍK
Jó pane tu vaši pravdu nechtějí ekologové a lidé odpovědni za tu
kalamitu slyšet. Připravili cestu k rabování namnožením kůrovce
a vymklo se jim to z rukou až tak, že cena dříví byla mizerná.
Nyní nastane období drahého dříví z důvodu jeho nedostatku na
místním trhu a budeme ho muset dovážet. Majitel pily odkud vozím odkory shání kulatinu kde se dá a řeže takové šunty o které by
před kalamitou neměl zájem kvůli mizerné výtěžnosti kvalitního
řeziva. Dnes je rád i za tu nekvalitu, jen aby uspokojil své
dlouholeté odběratele. Proto mám mezi odkory i prkna a trámy s
hnilobou a houbami o které nemá nikdo zájem. Masiv bude brzo k
nezaplacení a zbydou nám pouze chemií slepené třísky a dýhy.
Krátkodobý zisk z dob kalamity se tak převrací do ztrát, než tu
narostou nové lesy, ale z náletů tu ta kvalita nikdy nebude!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist