https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vedci-z-brna-vytvareji-barevnou-skalu-skorapek-slepicich-vajec-dosud-neexistuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci z Brna vytvářejí barevnou škálu skořápek slepičích vajec. Dosud neexistuje

29.3.2024 16:55 | BRNO (ČTK)
Vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity chtějí vytvořit dosud neexistující barevnou škálu skořápek slepičích vajec. Bude sloužit šlechtitelům plemen hybridů, které snášejí vejce s atypickou barvou skořápky, uvedla Martina Lichovníková z Ústavu chovu a šlechtění zvířat. Barva skořápky může být nejen hnědá a bílá, ale také modrá či zelená.
 

Šlechtitelé se zaměřují při šlechtění hybridů pro domácí chovy. Třetina vajec, která se v Česku zkonzumují, totiž pochází z nich. A v nich není tak velký tlak na počet snesených vajec. Barva skořápky u takto šlechtěných hybridů, kteří vznikají křížením různých plemen, nemusí být stejná a škála odstínů může být velmi široká.

"Ze zkušeností šlechtitelů špičkových nosných hybridů víme, že zákazník požaduje vyrovnanou, uniformní barvu skořápky. Barevná škála bude sloužit šlechtitelům při selekci na úrovni rodin, ale i jedinců na úrovni šlechtitelských chovů, aby mohli chovatelům a konzumentům zaručit jasně definovanou barvu skořápky vajec, která budou jejich nosnice snášet," uvedla Lichovníková. Vědci na vytváření škály spolupracují s pracovníky šlechtitelské stanice Dominant Genetika.

"Barevný vějíř pro hodnocení intenzity zabarvení skořápky je aktuálně sestaven pouze pro nosnice snášející standardní hnědá vejce, nelze ho tedy použít ani pro hybridy Darkshell šlechtěné na produkci vajec s tmavě hnědou skořápkou," poznamenala Lichovníková. Na rozdíl od skořápek existuje barevná škála pro identifikaci různých odstínů žloutků, která se běžně používá u chovatelů a slouží například k posouzení vlivu krmných přísad na intenzitu zabarvení žloutků. "U žloutků víme, že konzumenti preferují vejce s tmavě žlutými žloutky," uvedla Lichovníková.

Zmínila také, že hybridní slepice, které snášejí především vejce se zelenou a tmavě hnědou barvou skořápky, mají nižší počet snesených vajec. To může být pro domácnosti výhodou, jelikož stíhají vejce průběžně spotřebovávat. "A také se jedná o vzhledově velice atraktivní nosnice i kohouty, ať už jde o jejich zabarvení přes modré, červeně žíhané nebo červeně žíhané s bílými letkami, tak v řadě případů se jedná o nosnice chocholaté. Tito hybridi se podílejí i na udržení biodiverzity v chovu kura domácího," popsala Lichovníková.

Šlechtitelská stanice, s níž akademici spolupracují, se šlechtění atypických hybridů věnuje dlouhodobě a zákazníky má ve více než 60 zemích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.3.2024 19:47
Bazírovat na jedné barvě skořápky (jeden z dřívějších článků) je hloupé. Rozhodující je nezávadný obsah, volba plemene záleží na chovateli a místních podmínkách i tradici.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist